Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση ή όχι;


melaslog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και από εμένα,

 

θέλω την βοήθειά σας για το εξής:

 

Εχω ένα pc από altec (αγορασμένο 05/2007, αυτό που διαφήμιζε ο Ευαγγελάτος με internet klp)με τα εξής χαρακτηριστικά

Κουτί: αδιάφορο

Μητρική: MSI pt890 neo-V 2.0

Επεξεργαστή: Intel c2d E6300 B2 65nm 1.86

Tροφοδοτικό: Της μάνας του μια μούφα μάλλον 350W

Κάρτα γραφικών: ;;;;; Δεν ξέρω αλλά λίγο με ενδιαφέρει (δεν παίζω πιχνίδια)

Μνήμη: 1Dimm 1Gb (Εχει 2 slots) στα 533

 

Σκέψεις:

1. Προσθέτω μόνο μνήμη 2Gb και πάω στα 3

2. Αλλάζω και επεξεργαστή σε κάποιον Ε6600 ή Ε6700 (Μέχρι εκεί υποστηρίζει)

3. Αλλάζω και μητρική ώστε να έχω κι καλύτερο επεξεργαστή και καλύτερες μνήμες.

 

Τα κόστη είναι €25, €100-110, €200 αντίστοιχα (κατά την γνώμη μου και από μια ματιά που έριξα)

 

Αξίζει να την κάνω την αναβάθμιση 3 ή να του βάλω απλά μια μνημούλα, να ζήσει κανένα χρόνο ακόμα και να πάω για κινούργιο τότε;

 

Η χρήση του σε γενικές γραμμές είναι απλή, χωρίς παιχνίδια ή άντε κανένα της πλάκας, φωτογραφίες, καμμιά ταινία, σερφάρισμα και κατέβασμα ταινιών και τραγουδιών.

 

Τα φώτα σας παρακαλώ.

 

ΥΓ. οι μνήμες που δέχεται είναι DDR 2 στα 533, 240 pins.

Αν βάλω 800άρες θα τις βλέπει ή πάπαλα.

Αν τις βλέπει, καταλαβαίνω πως θα τις ρίχνει στα 533 απλά μου είναι πιο εύκολο να βρω 800άρες.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε man, πήγες κι εσύ και αγόρασες Pc που διαφήμιζε ο Ευαγγελάτος;

 

O ΕΥΑΓΓΕΛΑΤΟΣ;;;

 

:o

 

Δεν είναι δικό μου,

είναι φίλης η οποία είδε διαφήμιση, πήγε Media markt, πήρε, έφυγε.

 

Επί του προκειμένου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που ούτε games σε ενδιαφέρουν, ούτε κάτι άλλο που απαιτεί ισχυρότερο σύστημα, πέτα την μνήμη που έχει τώρα πάνω και πάρε ένα φθηνό 2x2 kit.

 

Βάλτου ένα 64bit λειτουργικό (vista ή 7), και κράτα τον όσο αντέξει.

Αν μελλοντικά του αλλάξεις και ένα τροφοδοτικό και του βάλεις μία τυπική κάρτα γραφικών, μπορείς να το δουλεύει ως αξιοπρεπέστατο htpc.

 

Σε καμμία περίπτωση δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για "καλύτερη" cpu σε ένα mobo της σειράς που έχει ήδη ξεπερασμένη αναβαθμησιμότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καμμία περίπτωση δεν αξίζει να δώσεις λεφτά για "καλύτερη" cpu σε ένα mobo της σειράς που έχει ήδη ξεπερασμένη αναβαθμησιμότητα.

 

Αυτή ήταν και η δική μου αρχική εκτίμηση αλλά ήθελα και μια γνώμη παραπάνω.

Γι αυτό ρώτησα και για τις μνήμες,

οι 800άρες θα δουλέψουν σαν 533 και όλα καλά; ή δεν θα τις βλέπει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση του ...χωρίς παιχνίδια ή άντε κανένα της πλάκας, φωτογραφίες, καμμιά ταινία, σερφάρισμα και κατέβασμα ταινιών και τραγουδιών.

 

Αυτά που θελεις τα κάνει η σημερινή σου σύνθεση, άνετα, με windows XP ή Linux.

αν χρησιμοποιείς vista, ορίστε: βρήκες τον ένοχο της βραδύτητας. Η συνθεση σου ειναι υπεραρκετή για XP -χωρις games.

 

Αν βάλεις άλλο 1 ή 2 γιγα μνήμης, το συστημα θα παίζει εξίσου άνετα και με Vista ή Windows 7 . και αλλον 1 χρόνο, και μερικά ακόμα θα κρατήσει, αν δεν αλλαξουν οι αναγκες σου (πχ. να αρχισεις τα παιχνίδια).

 

τωρα, αν το συστημα σου φαίνεται οτι πάει πολυ πιο αργά απο την εποχή που το είχες αποκτήσει (με xp), τοτε μπορει να θελεις απλα ενα φρέσκο ξεκίνημα: νέα εγκατάσταση windows.

 

---------------------------

η χειρότερη επιλογή απ όσες γράφεις.. ειναι να παρεις μονο cpu, πανω στην ιδια μητρική. e6600-e6700 δεν εχουν τοσο μεγάλη διαφορά. με τα σημερινά δεδομένα, συν οτι μπορεις να ανεβάσεις λιγο την fsb και να μετατρέψεις τον 6300 σε "6600" τσάμπα.

 

 

ή μόνο μνήμες,

 

ή τα αλλάζεις όλα, αν περισσεύει το χρήμα, ετσι για τη φάση, "έχω νέο παιχνίδι" :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μηχανάκι από της αρχή είχε Vista.

Θα της κάνω ένα format και νέα εγκατάσταση αλλά επειδή τα έχει συνηθίσει εδώ και 2 χρόνια, σπίτι-δουλειά, μου φαίνεται πως θα τσινήσει με τα ΧΡ.

Οπότε θα τσιμπήσω τις μνημούλες και πάω για νέα εγκατάσταση.

 

Και που να δείτε το μηχανάκι.

Το άνοιξα και πάνω η ψύκτρα είχε, όχι μάκα, αλλά ένα στρώμα-πλέγμα σκόνης αρκετών χιλιόστών. Δεν φαινόταν το μέταλλο της ψύκτρας.

Οπότε καθάρισμα σε βενζινάδικο, μνημούλες φρέσκιες και νέα εγκατάσταση.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις μόνο παρακαλώ πολύ, επιβεβαιώστε μου αυτό για τις 800άρες. Θα παίξουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτή ήταν και η δική μου αρχική εκτίμηση αλλά ήθελα και μια γνώμη παραπάνω.

Γι αυτό ρώτησα και για τις μνήμες,

οι 800άρες θα δουλέψουν σαν 533 και όλα καλά; ή δεν θα τις βλέπει;

 

Ναι, κατα 99% θα πέσουν στα 533MHz και θα δουλέψουν underclocked.

 

(αν δεν παίξουν τις πας πίσω και παίρνεις άλλες) :P

 

 

Πάντως να ξέρεις πως ο τελευταίος ένοχος αν αντιμετωπίζεις θέματα καθυστερημένων επιδόσεων, ειδικά στην χρήση που του κάνεις (κάνει) είναι ο επεξεργαστής.

 

 

Μπορείς να δοκιμάσεις να του αυξήσεις συχνότητα όπως λέει και ο random, αλλά πολύ αμφιβάλλω για το κατά πόσο θα τα καταφέρει η μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι,

 

Λοιπόν, πήγα και πήρα μία μνήμη 2GB στα 667.

Τρεις τεχνικοί του Πλαισίου μου είπαν πως καλύτερα 667 παρά 800 για να είναι πιο κοντά στην τωρινή συχνότητα που αναγνωρίζει η μητρική (533), είναι πιο σίγουρο πως θα την καταλάβει και θα την υποχρονίσει.

Με την μνήμη που είχε 1Gb, πρόσθεσα το νεο ντιμμάκι και το είδε κανονικά.

Εκλεισα το pc, έβγαλα το παλιό ντιμμάκι και άφησα μόνο το νέο 2Gb.

Δεν καταλάβαινε τίποτα σε καμία από τις slot. Ετσι ξαναέβαλα την παλιά μαζί με την καινούργια και έχει κανονικά 3Gb.

Αυτά και ελπίζω να μην δημιουργήσει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

memtest to be sure ;)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

( 1. Χμμμ, μήπως δε χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες στο μήνυμα σας ; Υπενθυμίζουμε ότι απαγορεύεται η χρήση greeklish )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...