Προς το περιεχόμενο

Mac με 2 καρτες ηχου?


Orome

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ηθελα να ρωτησω κυριως αυτους που εχουν τα τελευταια μοντελα των μακ εαν εχουν βαλει και δευτερη καρτα ηχου(και usb ας ειναι(για τα λαπτοπ θα βολευε) δε μας πειραζει, βεβαια θα βολευε να ειναι εσωτερικη για τα μακ προ) και εαν μπορουν να τις χρησιμοποιουν ταυτοχρονα, πχ στο skype τη μια για να συνομιλεις και την αλλη για να βλεπεις μια ταινια.

 

Παλιοτερα θυμαμαι ειχε και την επιλογη να προσθεσεις καποια καρτα ηχου(την audigy4 αν θυμαμαι καλα) αλλα τωρα δε βλεπω κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα 2 εξόδους ήχου, αναγκαστικά πρέπει να διαλέγεις από το System Preferences -> Sound -> Output από που να βγαίνει ο ήχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να ρωτησω κυριως αυτους που εχουν τα τελευταια μοντελα των μακ εαν εχουν βαλει και δευτερη καρτα ηχου(και usb ας ειναι(για τα λαπτοπ θα βολευε) δε μας πειραζει, βεβαια θα βολευε να ειναι εσωτερικη για τα μακ προ) και εαν μπορουν να τις χρησιμοποιουν ταυτοχρονα, πχ στο skype τη μια για να συνομιλεις και την αλλη για να βλεπεις μια ταινια.

 

Παλιοτερα θυμαμαι ειχε και την επιλογη να προσθεσεις καποια καρτα ηχου(την audigy4 αν θυμαμαι καλα) αλλα τωρα δε βλεπω κατι τετοιο.

 

Αν είναι γι'αυτό, μπορείς να το κάνεις και μία μόνο κάρτα ήχου... Εγώ πολλές φορές μιλάω στο skype και ταυτόχρονα βλέπω βιντεάκια στο youtube... :-D Ο ήχος που βγαίνει είναι μικτός και των δύο και μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση του καθένα ξεχωριστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να μπορω να εχω 2 εξοδους(τα ακουστικα και τα ηχεια). Το να βλεπω ταινια και να μιλω στο skype το εφερα σαν παραδειγμα(αν και παρα πολλεσ φορεσ το κανω). Το skype και ο vlc (πχ) στην εκδοση για win/linux μπορεισ να καθορισεις απο ποια καρτα 8α ''βγαινει'' ο ηχος απλα, ελπιζα οτι εφοσον υποστηριζει κατι τετοιο η αντιστοιχη εφαρμογη να μην υπαρχει περιορισμος απο το OS.

Καταλαβαινω οτι μια θα ειναι η κυρια εξοδος του συστηματος για τον ηχο, δεν μπορω να εχω ομως και μια δευτερη?

Η αληθεια kpartsi ειναι επειδη το εχω δοκιμασει αυτο που λες σε Win7 αλλα δεν με βοηθαει να εχω και τους 2 ηχους απο μια εξοδο, απλα γιατι με μπερδευουνε, οταν προκειται για ταινια οκ, αλλα επειδη πολλες φορες δουλευω κατ' αυτον τον τροπο(δε βλεπω βεβαια ταινιες :lol: ) θελω να εχω 2 ξεχωριστες εξοδους.

Η καρτα ηχου με την οποια ερχονται τα macbookpro και αντιστοιχα τα Mac pro ποσο καλη ειναι?

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος αλλα ειναι αρκετα σημαντικο για εμενα.

ευχαριστω για τη βοηθεια :-)

 

και κατι αλλο, οι ωρες λειτουργειας ειναι πραγματι 7 για τα unibody?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...