Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση μέχρι 350€ περίπου


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βοηθάω ένα φίλο στη σύνθεση της αναβάθμισης του και έχω δημιουργήσει το εξής:

 

nq5lpj.jpg

 

Να σημειώσω ότι σκοπεύει να το χρησιμοποιήσει για γενικές εργασίες (surfing, μουσική), gaming και μερικές εφαρμογές με τις οποίες ασχολείται ερασιτεχνικά (photoshop, cinema 4D και autoCAD). Καλό θα ήταν συνεπώς να υπάρχει μια ισορροπία σε δύναμη κάρτας γραφικών και επεξεργαστή.

 

Επιπλέον προτίθεται να κάνει οverclocking κι από τα διαβάσματα μου η συγκεκριμένη CPU τα πάει καλά στον τομέα αυτόν. Εχω κάποιες αμφιβολίες για τη μνήμη και τη motherboard.

 

Τυχόν εναλλάκτικές προτάσεις σε άλλη πλατφόρμα εκτός AM3 (ακόμα και intel) είναι δεκτές, αρκεί να μην είμαστε εκτός budget (δεν πρέπει να πλησιάσουμε τα 400) και να μην πέσουμε σε ισχύ κάρτας γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνω τις προτάσεις...

 

@alexis333

 

Tροφοδοτικό είναι ένα TAGAN 480W, ιδιαίτερα ποιοτική κατασκευή και όχι πολύ ταλαιπωρημένο. Εκτιμώ πως αντέχει άνετα την εν λόγω αναβάθμιση.

 

Κάρτα GTS250 (δηλαδή 9800GTX+) αντί για 4770/4850; Νομίζω είμαστε με μια μικρή διαφόρα κάτω στις επιδόσεις, εκτός κι αν η συγκεκριμένη της PALIT έχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό (π.χ. καλή ψύξη, αθόρυβη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εγώ επέλεξα Nvidia λόγω Cuda η οποία θα ελαφρύνει τον επεξεργαστή σε διάφορες εργασίες του χρήστη όπως π.χ Aναπαραγωγή HD ταινιών κ.ά

 

Ναι είναι μια καλή σκέψη. Η αλήθεια είναι πως αν η CUDA υιοθετείται σιγά σιγά από διάφορες εφαρμογές μια κάρτα nVidia στην ίδια κατηγορία κόστους-επίδοσεων έχει νόημα.

 

Εκτός αυτού στα περισσότερα review βλέπω μια ισορροπία μεταξύ 9800GTX+/GTS250 και 4850.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημειώνω τις προτάσεις...

 

@alexis333

 

Tροφοδοτικό είναι ένα TAGAN 480W, ιδιαίτερα ποιοτική κατασκευή και όχι πολύ ταλαιπωρημένο. Εκτιμώ πως αντέχει άνετα την εν λόγω αναβάθμιση.

 

Κάρτα GTS250 (δηλαδή 9800GTX+) αντί για 4770/4850; Νομίζω είμαστε με μια μικρή διαφόρα κάτω στις επιδόσεις, εκτός κι αν η συγκεκριμένη της PALIT έχει κάποιο ιδιαίτερο χαρακτηριστικό (π.χ. καλή ψύξη, αθόρυβη).

 

Το τροφοδοτικο μια χαρα ειναι.

 

Θα διαλεγα Gts250 λογω drivers και cuda.

Gts 250 = 4850 > 4770

Επισης το συστημα ψυξης της 4850 με τα 85 ευρω δεν ξερω αν ειναι και οτι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο μια χαρα ειναι.

 

Θα διαλεγα Gts250 λογω drivers και cuda.

Gts 250 = 4850 > 4770

Επισης το συστημα ψυξης της 4850 με τα 85 ευρω δεν ξερω αν ειναι και οτι καλυτερο

 

+1 για GTS250. Εχω αι την 4850 προς πωληση την οποια την αλλαξα για gts250. ;) πολυ καλυτερη η 250 κυριως αν την παρεις με 1GB μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, ποια gpu απο τις παρακατω ειναι καλυτερη?

 

Palit GTS 250

ή

Connect3D 4850 SVGA

 

Εχετε να προτεινεται καποια αλλη μεχρι 95€ ?

 

Tοση ωρα τι λεμε ρε συ Kagg ??

Δε διαβαζεις τα προηγουμενα ποστ ??

 

Ειναι ιδιες στις επιδοσεις και οι δυο καρτες. Καπου υπερτερει η μια καπου η αλλη αλλα σε γενικες γραμμες ειναι ιδιες οι επιδοσεις.

 

Εγω προτεινω Gts 250.

Αποψη μου ειναι οπως ειπε και ο caution πιο πανω οτι η συγκεκριμενη Connect 3d 4850 δεν ειναι και οτι καλυτερο απο πλευρας υλοποιησης. ( Βλεπε cooler ;) )

Αν και μπορει να ειναι μια χαρα αλλα δεν το ριψοκινδυνευω

 

Η Gts250 ειναι η καλυτερη επιλογη σε αυτα τα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχες επιδόσεις αλλά η Palit είναι καλύτερη υλοποίηση + cuda οπότε παίρνεις την Palit ;)

 

( H connect έχει την AC που φοράνε οι καλές 4670 οπότε μακρυά :fear: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...