Προς το περιεχόμενο

iphone και Gps


A7X.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είμαι κάτοχος ενός 3G,έψαξα, λίγο είναι η αλήθεια, το Forum αλλά δεν έβγαλα άκρη. γι αυτό είπα να μαζέψω ότι ερωτήσεις έχω συγκεκριμένα για το θέμα εδώ.

 

 

Καταρχήν, τί διαφορά έχει το turn by turn του TomTom με τα iGo, Navigon και Sygic?

 

Για να χρησιμοποιήσω τα δεύτερα, όταν τα κατεβάζω απο τα γνωστά μέρη κατεβάζω και τους χάρτες έτσι; άρα όταν τα χρησιμοποιώ δεν χρεώνομαι τίποτα σωστά; Διάβασα σε κάτι ξένα forum ότι το iphone δεν αποθηκευέι μόνιμα τους χάρτες αλλά πρέπει κάθε φορά να τους κατεβάζω είτε με Wifi είτε με 3G, ισχύει?

 

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να λειτουργούν τα δεύτερα χωρίς χρέωση. Κλείστο 3G, κλειστό κινητό δίκτυο δεδομένων και VPN και κλειστό Wifi και θα δουλέυει μία απο αυτές τις εφαρμογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι κάτοχος ενός 3G,έψαξα, λίγο είναι η αλήθεια, το Forum αλλά δεν έβγαλα άκρη. γι αυτό είπα να μαζέψω ότι ερωτήσεις έχω συγκεκριμένα για το θέμα εδώ.

 

 

Καταρχήν, τί διαφορά έχει το turn by turn του TomTom με τα iGo, Navigon και Sygic?

Καμία διαφορά... Απλώς το TomTom εκτός από το software θα έχει προς πώληση και πρόσθετο εξαρτήμα για πιο δυνατό σήμα και πιο δυνατό ήχο.... Θα είναι σαν μία βάση με ενσωματωμένο GPS δέκτη και ηχείο για καλύτερη χρήση του προγράμματος...

 

Για να χρησιμοποιήσω τα δεύτερα, όταν τα κατεβάζω απο τα γνωστά μέρη κατεβάζω και τους χάρτες έτσι; άρα όταν τα χρησιμοποιώ δεν χρεώνομαι τίποτα σωστά; Διάβασα σε κάτι ξένα forum ότι το iphone δεν αποθηκευέι μόνιμα τους χάρτες αλλά πρέπει κάθε φορά να τους κατεβάζω είτε με Wifi είτε με 3G, ισχύει?

Το .ipa που κατεβάζεις έχει μέσα και τους χάρτες... Για αυτό θα προσέχεις ποια έκδοση του προγράμματος θα κατεβάζεις... Βρίσκεις διάφορες αναλόγως του χάρτες που περιέχουν... π.χ, χάρτες για μόνο Ελλάδα, ή Ανατολική Ευρώπη, ή ολόκληρη Ευρώπη...

Αυτό που διάβασες ότι δεν αποθηκεύει μόνιμα τους χάρτες δεν έχει να κάνει με αυτές τις εφαρμογές αλλά με το Google Maps... Για τα προγράμματα που ανέφερες δεν ισχύει...

 

Τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω για να λειτουργούν τα δεύτερα χωρίς χρέωση. Κλείστο 3G, κλειστό κινητό δίκτυο δεδομένων και VPN και κλειστό Wifi και θα δουλέυει μία απο αυτές τις εφαρμογές;

Καμία ρύθμιση δεν χρειάζεται να κάνεις γιατί αυτά τα προγράμματα δεν επικοινωνούν μέσω Ίντερνετ... Και όλα να τα έχεις κλειστά, αυτά θα δουλεύουν το ίδιο... Από την άλλη και όλα να τα έχεις ανοιχτά αυτά τα προγράμματα δεν κάνουν πρόσβαση...

Το μόνο που χρησιμοποιούν είναι ο πομπός GPS... Οπότε δεν θα έχεις και καμία χρέωση.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλά, βρήκα όλα τα προγράμματα αλλά όποιο και να ανοίξω μου λέει No GPS Signal κάτι πρέπει να κάνω λάθος έχει κανείς καμιά ιδέα?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:05 ----------

 

Οκ δούλεψε τελικά! τώρα θα βάλω και το igo να δώ αν είναι καλύτερο απο το Navigon. Απλά ήθελε μερικά λεπτά να με εντοπίσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σαι καλά, βρήκα όλα τα προγράμματα αλλά όποιο και να ανοίξω μου λέει No GPS Signal κάτι πρέπει να κάνω λάθος έχει κανείς καμιά ιδέα?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 02:05 ----------

 

Οκ δούλεψε τελικά! τώρα θα βάλω και το igo να δώ αν είναι καλύτερο απο το Navigon. Απλά ήθελε μερικά λεπτά να με εντοπίσει!

 

Την πρώτη φορά πάντα αργεί.... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...