Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου PC. Γνωμες.


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ισως καταφερω να το τραιναρω λιγο το θεμα της αγορας. Το προβλημα ειναι μηπως ξεφυγω στο θεμα budget κατα πολυ. ΠΧ τωρα o q9400s ειναι στα 205Ε, η μητρικη στα 90Ε, και η DDR2 4gb στα 40Ε.

 

Ενα αντιστοιχο σετακι μητρικης-cpu-ram με i5, μηπως ξεφευγει αρκετα απο τα 335Ε?

 

Επισης ο i5 ειναι δοκιμασμενος-τεσταρισμενος σε θεματα θερμοκρασιων-καταναλωσης κλπ ή βασιζομαστε σε συγκεκριμενα reviews που οπως ειναι λογικο τον εξυμνουν. Oπως καθε νεα CPU οταν πρωτοβγαινει στο εμποριο. Ομως τα ελατωματα της εμφανιζονται με τον καιρο. Κυριοτερο παραδειγμα οι Prescott.

 

Θελω γνωμες στο εξης:

Μου γυαλισε ο WD Raptor στα 37.6gb me 10.000rpm. Δεδομενου οτι μου περισευει ηδη ενας Seagate 7200rpm SATA2 250GB, με συμφερει να παρω τον raptor για το λειτουργικό και τα data να τα εχω στον 250? Μαλλον να το θεσω πιο σωστα. Με συμφερει η αγορα raptor αυτη τη στιγμη ή να προχωρησω σε φθηνο συμβατικο σκληρο δισκο 7200rpm, αναμενοντας πτωση τιμων στους SSD, ωστε να χτυπησω εναν τετοιον για το λειτουργικο αργοτερα? Εχει καλυτερη αποδοση ενας τυπικος SSD απο εναν Raptor?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου σε ενδιαφέρει η αθορυβη λειτουργια λογικά δεν πας σε Raptor... νομιζω οτι κανουν λιγο θορυβο.. εγω θα κοιταγα για SSD.. νομιζω οτι πλεον οι Raptor θα χασουν την αιγλη τους λογω SSD..

και σιγουρα τα 37GB ειναι λιγα.. με τα 64GB ενος SSD μπορεις να βολεψεις το συστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305106

 

Δεν θα ξανακοιτάξεις πίσω...και δεν θα τα λυπηθείς.

 

αυτη τη στιγμη με βγαζει αρκετα εκτος budget, ωστοσο ειναι ακριβως οτι εχω "υπο στενη παρακολουθηση" για το προσεχες μελλον, μολις συγκεντρωσω χρηματα και η τιμη του γινει λιγο πιο προσιτη. Φυσικα θα μπει ως primary master για λειτουργικο//program files//κλπ.

 

 

Γιαυτο ακριβως απεκλεισα την περιπτωση του raptor.

Για αρχη θα συμβιβαστω λογω χαμηλου budget με τον http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1231138&Manufacturer=Seagate&category=69977741&catalog=20

Ερχεται με 500ρι platter οποτε ειναι για αρχη μια καλη και "ησυχη" λυση σε σχεση με τους WD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.305106

Δεν θα ξανακοιτάξεις πίσω...και δεν θα τα λυπηθείς.

 

στην Ανάγνωση τα 250 MB/s ακουγονται αρκετα καλά. (αν θυμαμαι καλά το RAID 0 με 3x320 Seagate μου εβγαζαν γυρω στα 180MB/s )

Εγγραφή στα 70 MB/s λιγο δεν ειναι? Δεν θυμαμαι ποσο πιανει η τριαδα μου και τωρα ειμαι σε διακοπες για να το τσεκαρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ασχολούμαι πολύ μ' αυτά τα θέματα υλικού και λογισμικού συμφωνώ ακράδαντα με τις επιλογές σου τηρώντας σχεδόν το budget , είναι αρκετά κατάλληλες για την εποχή. Να ξέρεις όμως αυτό: Οι δυνατότητες των υπολογιστικών συστημάτων και η ταχύτητες που προσφέρουν οι επεξεργαστές και όλα αυτά διπλασιάζονται κάθε 18 μήνες. Δηλαδή εαν ο ταχύτερος επεξεργαστής τώρα τρέχει στα π.χ. 8Ghz σε ενάμιση χρόνο θα πιάνει τουλάχιστο 16. Συνεχώς βγαίνουν καινούρια πράγματα, οι αναβαθμίσεις διαδέχονται η μία την άλλη με ταχύτατους ρυθμούς. Μην κάνεις το λάθος να περιμένεις να σταματήσει για λίγο αυτό, δε θα γίνει ΠΟΤΕ. Και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω πως βρήκες εσύ τα windows vista αλλά όλοι μου οι φίλοι που έχουν vista λέν "vista σβήστα". Φτάνουν στ αυτιά μου τα χειρότερα για αυτά, το σημαντικότερο ότι μειώνουν δραματικά την απόδοση του συστήματός σου με τις άφθονες αλλά περιττές λειτουργίες που προσφέρουν. Ο υπολογιστής βέβαια που σκοπεύεις να πάρεις δε θα κολώνει στα βιστα (φυσικά θα αποδίδει καλύτερα αν βάλεις χp), αλλά απλα ΜΗΝ βάλεις windows 7. Η μικροσοφτ βγάζει συνεχώς νεα windows μόνο και μονο για να πουλήσει. Δε σημαίνει ότι τα 7 θα είναι καλυτερα απο τα vista. Τα xp κατά τη γνώμη μου και των συνανθρώπων μου εδώ είναι τα καλύτερα που έχουν βγει.

Όλα αυτά βέβαια είναι απλά η άποψη μου αλλά ήθελα οπωσδήποτε να την παραθέσω. Σε θέματα υπολογιστών ξύνομαι ολόκληρος για να χώσω τη μύτη μου :))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ασχολούμαι πολύ μ' αυτά τα θέματα υλικού και λογισμικού συμφωνώ ακράδαντα με τις επιλογές σου τηρώντας σχεδόν το budget , είναι αρκετά κατάλληλες για την εποχή. Να ξέρεις όμως αυτό: Οι δυνατότητες των υπολογιστικών συστημάτων και η ταχύτητες που προσφέρουν οι επεξεργαστές και όλα αυτά διπλασιάζονται κάθε 18 μήνες. Δηλαδή εαν ο ταχύτερος επεξεργαστής τώρα τρέχει στα π.χ. 8Ghz σε ενάμιση χρόνο θα πιάνει τουλάχιστο 16. Συνεχώς βγαίνουν καινούρια πράγματα, οι αναβαθμίσεις διαδέχονται η μία την άλλη με ταχύτατους ρυθμούς. Μην κάνεις το λάθος να περιμένεις να σταματήσει για λίγο αυτό, δε θα γίνει ΠΟΤΕ. Και κάτι ακόμα. Δεν ξέρω πως βρήκες εσύ τα windows vista αλλά όλοι μου οι φίλοι που έχουν vista λέν "vista σβήστα". Φτάνουν στ αυτιά μου τα χειρότερα για αυτά, το σημαντικότερο ότι μειώνουν δραματικά την απόδοση του συστήματός σου με τις άφθονες αλλά περιττές λειτουργίες που προσφέρουν. Ο υπολογιστής βέβαια που σκοπεύεις να πάρεις δε θα κολώνει στα βιστα (φυσικά θα αποδίδει καλύτερα αν βάλεις χp), αλλά απλα ΜΗΝ βάλεις windows 7. Η μικροσοφτ βγάζει συνεχώς νεα windows μόνο και μονο για να πουλήσει. Δε σημαίνει ότι τα 7 θα είναι καλυτερα απο τα vista. Τα xp κατά τη γνώμη μου και των συνανθρώπων μου εδώ είναι τα καλύτερα που έχουν βγει.

Όλα αυτά βέβαια είναι απλά η άποψη μου αλλά ήθελα οπωσδήποτε να την παραθέσω. Σε θέματα υπολογιστών ξύνομαι ολόκληρος για να χώσω τη μύτη μου :))

 

Η διαφορα ειναι οτι τα 7 ΕΙΝΑΙ καλυτερα απο τα Vista. Πολυ πιο ελαφρια... Αλλα απο την αλλη θα τα εχουμε πολυ συντομα, και απο οτι ακουσα εδω μεσα αρκετες φορες... Οσοι παρουν Pc με vista δικαιουνται δωρεαν αναβαθμιση σε 7. Εγω παλι τα εχω ηδη δωρεαν απο msdnaa :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποτι φαινεται θα παραταθει η αγορα του pc μου, καθως το pc το οποιο επρεπε να αντικατασταθει, παραδοξως αποφασισε να ξαναλειτουργησει σαν να μην εχει απολυτως τιποτα.

 

Σε καθε περιπτωση αυτη την εποχη τα win xp ειναι indeed για καθε μηχανημα.

Τα vista ειναι λειτουργικο για τον καλαθο των αχρηστων, ενω τα win7 θα τα εβαζα αφου βγαινανε πρωτα 1-2 service pack να εχω το κεφαλι μου ησυχο οτι κλεισανε οι κλασσικες απειρες τρυπες που θα βρεθουν απο την χρηση και οτι διορθωθηκαν διαφορων ειδων bugs.

 

Οσοι θυμουνται ακομα και τα καλα λειτουργικα της m$ δεν αξιζαν μια προτου ερθει τουλαχιστον το 1ο (ουσιαστικα το 2ο) sp. Win 98 λεγανε μονο το SE.Win XP λεγανε τα SP2 και παει λεγοντας.

 

Αρα για το επομενο ετος σταθερα win xp και βλεπουμε, εφοσον δε βιαζομαι για καποιο λογο να παω σε νεο λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι ο μονοδικος ανθρωπος στον πλανητη που δεν αντιμετωπιζει το παραμικρο με τα vista:fear:Eδω και ενα σχεδον χρονο εχω τα vista 64 και ολα δουλευουν ρολοι.Τα xp μου φαινοντα αρχαιολογια πλεον.Την λυση phenom 2 την σκεφτηκες καθολου?Το κολλημα σου σου στερει την δυνατοτητα να φτιαξεις ενα πολυ καλο μηχανακι με αυτα τα χρηματα.:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψα σε αλλο ποστ το pc δε το χρηματοδοτω αποκλειστικα εγω. Και ο πατερας μου εχει κολημα με τους Intel απλα επειδη το πρωτο pc ηταν Intel. Την AMD την παρομοιαζει με τα LADA για να σου δωσω να καταλαβεις.

 

Εντουτοις, το συστημα με το q9550 αν εχει μκρη αναβαθμισημοτητα, σε διαφορα συγκριτικα βλεπω οτι ξεπερναει σε επιδοσεις το συστημα με phenom x2 με το ιδιο μπατζετ. Και μιας και η αναβαθμισημοτητα δεν με ενδιαφερει καθως θα ειναι pc με προοπτικη να βγαλει οσα χρονια περισσοτερα, δεν με πειραζει ιδιαιτερα.

 

Αν και οπως ειπα παραπανω τελικως παρατεινεται η αγορα μεχρι νεωτερας, καθως το pc που επροκειτο να αντικατασταθει αποφασισε με δικια του πρωτοβουλια να ξαναλειτουργησει. (Pentium Prescott 3.0Ghz, 512 mb ram, 6600GT. Εδω να δεις αρχαιολογια, ασε που σαν συστημα ηταν το μεγαλυτερο fail που εφτιαξα ποτε...).

 

Εισαι τυχερος για τα vista μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...