Προς το περιεχόμενο

Αγορα νεου PC. Γνωμες.


MiDi_MiLiZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
εγω παντος εδω και δυο χρονια δεν ειχα το παραμικρο χρονο με τα vista!:-)

 

βασικα, για να διευκρινισουμε κατι, το λειτουργικο δε το κρινεις με βαση τα προβληματα που σου δημιουργει η οχι. Σιγουρα ειναι κριτηριο. Αλλα υπαρχουν πολυ σημαντικοτερα κριτηρια, οπως:

α. ποσο βαρυ ειναι

β. πως τα παει σε θεματα συμβατοτητας με παλαιας κοπης software/drivers κλπ

γ. τι κενα ασφαλειας μπορει να εχει (που ο μεσος χρηστης δε θα τα αντιληφθει ποτε)

δ. να εκμεταλευεται τις δυνατοτητες του εκαστοτε συστηματος. ΠΧ τα ΧP x86 καλα, χρυσα, κανενα προβλημα, αλλα τι να τα κανω αμα δε μου χρησιμοποιουν και τα 4gb ram?

ε. ποσο απλο και φιλικο ειναι στο χρηστη

ζ. ποσο πρακτικο ειναι. πχ αυτα τα animation και graphics των vista ωραια και εντυπωσιακα για το απειρο ματι, αλλα εμενα που δουλευω pc απο εποχες dos και επειτα win95 μου φαινονται αχρηστα και κουραστικα. Προτιμω κατι πιο λιτο σαφως.

 

Γενικα ειναι απειροι οι παραγοντες για να κριθει ενα λειτουργικο ως καλο, οχι μονο το αν σου πεταξε μπλε οθονες η αν σου κρασαρε 5 φορες.

 

Με βαση τα παραπανω κριτηρια λοιπον που θετω τα vista ειναι το χειροτερο λειτουργικο που εχω δει, εχοντας δουλεψει σε win95, win98se, win2000, winxp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ζεις σε άλλο πλανήτη με το να συγκρίνεις τα Vista SP1/SP2 με Windows 95/98/2000/XP και ειδικά την 64bit έκδοση τους που σχεδον όλοι οι enthusiasts και εδώ στο Insomnia αλλά και στο εξωτερικό τρέχουνε αποκλειστικά στα ισχυρά μηχανήματα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ζεις σε άλλο πλανήτη με το να συγκρίνεις τα Vista SP1/SP2 με Windows 95/98/2000/XP και ειδικά την 64bit έκδοση τους που σχεδον όλοι οι enthusiasts και εδώ στο Insomnia αλλά και στο εξωτερικό τρέχουνε αποκλειστικά στα ισχυρά μηχανήματα τους.

 

Φιλαρακο, ο καθενας εχει τα κριτηρια του, αναλογως τη δουλεια που κανει στο pc του. Εσυ λοιπον, χωρις να ξερεις τι αναγκες/απαιτησεις εχω απο το pc, ουτε καν τι pc εχω και αν αντεχει τα απαιτητικοτατα vista, σπευδεις να με χαρακτηρισεις εξωγηινο. Παρεθεσα καποια κριτηρια επιλογης λειτουργικου και ειπα οτι για εμενα και για τη χρηση που κανω εγω στο δικο μου pc, τα vista ηταν το χειροτερο λειτουργικο που περασε απτα χερια μου.

 

Επισης το οτι τα win95/98/2k/XP ειναι παλια πλεον λειτουργικα δε σημαινει οτι για την εποχη τους δεν ηταν καταπληκτικα. Δε συγκρινω τα 95 με τα Vista για το τι θα ηταν προτιμοτερο να βαλω σε ενα pc τωρα, αλλα συγκρινω τα 95 ως προς την εποχη που βγηκαν, δεδομενων των τοτε απαιτησεων ,με τα vista για τη σημερινη εποχη δεδομενων των σημερινων απαιτησεων.

 

Σαφως αν τα βαλεις διπλα διπλα τα 95 με τα vista σε δυο σημερινα ιδια pc ειναι αδυνατο να τα συγκρινεις, για τεχνικους και πολλους αλλους λογους. Ευκολα θα πεις οτι τα vista ειναι πιο καλα, δε θελει ιδιαιτερη φαντασια. Το θεμα ειναι οτι ειναι λαθος η βαση συγκρισης που βαζεις. Κρινεις το καθε λειτουργικο στην εποχη που βγηκε και οχι στη σημερινη εποχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα ήθελα να δώσω τις εξής συμβουλές, οι οποίες αν σε ενδιαφέρουν τις λαμβάνεις υπόψιν, αν όχι έχει καλώς:

 

1) Μην έχεις προκαταλήψεις και ιδεολογικές αγκυλώσεις για το θέμα Intel/AMD. Η πλατφόρμα της AMD αυτή τη στιγμή σου δίνει στα λεφτά που θέλεις: δυνατό 4πύρηνο - σημαντική αναβαθμισιμότητα - χαμηλότερο κόστος για το όλο πακέτο (άρα περισσότερο χρήμα στην τσέπη σου ή διαθέσιμο για ποιοτικότερα περιφερειακα)

 

2) Είναι κρίμα να αναβαθμίσεις φτιάχνοντας ένα ισχυρό σύστημα και να μην πας σε Windows 7 RTM ή έστω Vista SP2 (Προσωπικά με την αναβάθμιση μου πήγα απευθείας σε Seven).

 

3) Φρόντισε - όσο το δυνατόν - τα χρήματα που δίνεις να πηγαίνουν σε ισορροπημένα υποσυστήματα και πάντα σε άμεση συνάρτηση με το τι θέλεις να κάνεις με το συγκεκριμένο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εγραψα σε αλλο ποστ το pc δε το χρηματοδοτω αποκλειστικα εγω. Και ο πατερας μου εχει κολημα με τους Intel απλα επειδη το πρωτο pc ηταν Intel. Την AMD την παρομοιαζει με τα LADA για να σου δωσω να καταλαβεις.

 

Εντουτοις, το συστημα με το q9550 αν εχει μκρη αναβαθμισημοτητα, σε διαφορα συγκριτικα βλεπω οτι ξεπερναει σε επιδοσεις το συστημα με phenom x2 με το ιδιο μπατζετ. Και μιας και η αναβαθμισημοτητα δεν με ενδιαφερει καθως θα ειναι pc με προοπτικη να βγαλει οσα χρονια περισσοτερα, δεν με πειραζει ιδιαιτερα.

 

Αν και οπως ειπα παραπανω τελικως παρατεινεται η αγορα μεχρι νεωτερας, καθως το pc που επροκειτο να αντικατασταθει αποφασισε με δικια του πρωτοβουλια να ξαναλειτουργησει. (Pentium Prescott 3.0Ghz, 512 mb ram, 6600GT. Εδω να δεις αρχαιολογια, ασε που σαν συστημα ηταν το μεγαλυτερο fail που εφτιαξα ποτε...).

 

Εισαι τυχερος για τα vista μαλλον.

 

 

α καταλαβα παντως η συγκριση του πατερα σου ειναι epic fail:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...