Προς το περιεχόμενο

Νεο PC


despondency

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Είχα και στο παρελθόν ζητήσει βοήθεια και θα ήθελα και πάλι τη γνώμη σας για ένα νέο PC που έστησα και θα ήθελα καμία συμβουλή - παρατήρηση! Ειδικά σε θέματα συμβατότητας και value-for-money στις επιλογές μου! Ευχαριστώ!

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES COOLERMASTER RC-922M-KKN1-GP HAF 922 BLACK 103.99 €

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS RAMPAGE 2 EXTREME 344.40 €

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ASUS ENGTX285/HTDI/1GD3/A 1GB PCI-E RETAIL 344.40 €

 

ΟΘΟΝΗ SAMSUNG SYNCMASTER T240 279.00 €

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ WESTERN DIGITAL WD10EADS 1TB CAVIAR GREEN SATA2 74.54 €

 

ΜΝΗΜΗ RAM OCZ OCZ3G1600LV6GK 6GB (3X2GB) DDR3 PC3-12800 GOLD XTC LOW VOLTAGE TRIPLE CHANNEL KIT 139.00 €

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU INTEL XEON E5520 QUAD CORE 2.26GHZ BOX 359.00 €

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ THERMALTAKE W0103 TOUGHPOWER 600W 81.90 €

 

ΣΥΝΟΛΟ: 1726.23 €

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Η αρχική ιδέα ήταν για τον INTEL CORE I7-940 2.93 GHZ LGA1366 - BOX αλλά εξαντλήθηκε αυτή τη στιγμή. Πιστεύεις οτι αξίζει καλύτερα ε?

 

Νόμιζα οτι η 285 ήταν καλύερη. Ποια προτίνεις δλδ? Κάτι τέτοιο: ASUS ENGTX275/HTDI/896MD3 896MB PCI-E RETAIL ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αρχική ιδέα ήταν για τον INTEL CORE I7-940 2.93 GHZ LGA1366 - BOX αλλά εξαντλήθηκε αυτή τη στιγμή. Πιστεύεις οτι αξίζει καλύτερα ε?

 

Νόμιζα οτι η 285 ήταν καλύερη. Ποια προτίνεις δλδ? Κάτι τέτοιο: ASUS ENGTX275/HTDI/896MD3 896MB PCI-E RETAIL ;

 

Ναι η gtx285 ειναι λιγο καλυτερη αλλα για τα παραπανω λεφτα που κανει δεν αξιζει οποτε περνεις την 275 την κανεις OC και γινεται σαν την 285:-D Και επεξεργαστη παρε τον 920 η παρε AMD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XEON (server) + GTX285 (gamer) + και ο πιο αργός δίσκος της κατηγορίας... does it make sense to you?

 

 

 

 

 

+1 @ grimpr με αυτές τις μνήμες http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552218 ;)

 

 

 

 

 

 

 

To Μπαλί είναι μπανάλ, τίποτα σε saint tropez ; :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

95 ευρώ οι G.Skill από 66 που είχαν; Πάνε καλά; Όποιος πρόλαβε πρόλαβε φαίνεται.

Για 66 ευρω που τις ειχα παρει εγω ηταν μια χαρα ....;)

 

Τωρα το ξεφτιλησανε το ζητημα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον η rampage extreme αν δεν θες να κανεις πολυυυυυ overclocking δεν σου χρειαζεται... Ειναι καρτα για OC και μονο. Παρε κατι πιο φθηνο. Για εμεξεργαστη εννοειτε οτι θα πας σε i7. Για καρτα γραφικων δεν θα επαιρνα κατι ακριβο γιατι σε λιγο βγαινουν καινουριες σειρες με DirectX11 οποτε αυτη που θα παρεις εχει λιγο καιρο ακομα μπροστα της για να γινει παλια, οποτε δεν αξιζει.

 

Για κουτι θα παρεις το HAF 932 και οχι το 922 γιατι θα χρειαστεις full tower και οχι midi.

 

Αυτα απο εμενα. Προσωπικα αφου τα λεφτα δεν ειναι το προβλημα σου....

 

Πολυ καλυτερο απο αυτο που ηθελες να παρεις και αρκετα πιο φθηνο...

 

snapshot3.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχήν ευχαριστώ για τα σχόλια και τη βοήθεια. Από οτι βλεπετε, για σκληρούς ας πούμε, δεν έιχα ιδέα οτι είχα κανει μία τόσο λάθος επιλογή! Άρα κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. :-D

 

Όσο για τον επεξεργαστή, είπαμε το αλλάξαμε σε Core i7-940 2.93Ghz!

 

Άρα συμφωνείτε οτι δεν αξίζει να πάρω καλη gfx τώρα λόγο του Directx 11? Να μείνω σε μία 275 λοιπόν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην +1 στην συνθεση του grimpr.

 

Αν ομως θες ντε και καλα να πας σε i7 σε καμια την περιπτωση τον 940 ρε φιλε..τον εχουν αντικαταστησει με τον 950 D0 αλλα και παλι δε συμφερει η διαφορα τιμης του με τον 920...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην +1 στην συνθεση του grimpr.

 

Αν ομως θες ντε και καλα να πας σε i7 σε καμια την περιπτωση τον 940 ρε φιλε..τον εχουν αντικαταστησει με τον 950 D0 αλλα και παλι δε συμφερει η διαφορα τιμης του με τον 920...:-)

 

Kαι εγω για αυτο του ειπα 920. Ειναι πολλα λεφτα για την διαφορα που εχουν, την οποια την φτανει ανετα με ελαχιστο OC χωρις να πειραξει καν τα ρευματα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μη μου λέτε για τη σύνθεση του grimpr! :P Θέλω να αφιερώσω κάποια λεφτά για αυτή την αγορά και αν είμαι εδώ κ το συζητάω είναι επειδή θέλω βοήθεια, προς αυτήν την κατεύθυνση.

 

920 λοιπόν, λες εσύ ε;

 

Καμία πρόταση για ένα καλό σκληρό μιας και η επιλογή μου ήταν πατάτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...