Προς το περιεχόμενο

Νεο PC


despondency

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Έχεις πολλά λεφτά για "κάψιμο" φαίνεται, το χαρτζιλικάκι των Πανελλαδικών μήπως;

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=326729

 

Οκ, έχεις επιχειρήματα και τα σέβομαι. (δεν δύναμαι, βέβαια, να διαβάσω 11 σελίδες!)

 

Όχι δεν είμαι 18 και όχι δεν έχω λεφτά για κάψιμο σε καμία περίπτωση. Απλά θέλω να φτιάξω ένα καλό pc και να ακούσω από εσάς, απόψεις για θέματα τα οποία μπορεί να μη γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήπια θεραπεία σοκ λέγεται απέναντι στον κίτρινο πυρετό των υπολογιστών...

 

@ despondency

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι υπομονή έναν περίπου μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε; Θα υπάρξουν εξελίξεις σε τιμές και νέα μοντέλα;

 

Για να είμαι ειλικρινείς είναι λίγο περίεργη η φάση που είμαι. Μόλις μου κάηκε η MB στο προηγούμενο pc και ψήθηκα να δώσω κάποια λεφτά για να πάρω ένα νέο - μιας και ήταν 4ετίας. Το θέμα δυστηχώς είναι οτι πιθανότατα τον επόμενο σεπτέμβριο θα είμαι Αμερική / Αγγλία για μεταπτυχιακό και τηα μείνω 1-2 χρόνια... :confused:

 

Και δεν ξέρω τελικά αν πρέπει να πάρω desktop ή laptop. Μάλλον η μετακίνηση ενός desktop είναι δύσκολη αλλά από την άλλη λυπάμαι να δώσω 1500-1600 ευρώ για ένα laptop. Και ας είναι χρηστικό και βολικό... Δεν ξέρω ρε γαμώτο! Καμιά ιδέα; :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ποσό που διαθέτεις, αποκτάς και τα δυο, μπορεί και 3o σε netbook αλλά καλύτερα από του χρόνου. Αγόρασε ενα gaming desktop στα 700 ευρώ εδώ σε ένα μήνα και του χρόνου που πας Αμερικη αγοράζεις εκεί ένα Macbook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι οτι την είχα σκεφτεί αυτή τη λύση αλλά ξέρεις τι με προβλημάτιζε; Οτι ουσιαστικά δεν θα μείνει τίποτα από τα δύο. Δηλαδή και τα δύο θα είναι μετριότητες. Η κάνω λαθος;

 

Το πρόβλημα είναι οτι εντάξει, εδώ όσο θα είμαι όλα καλά με το desktop αλλά μόλις φύγω θα χρειάζομαι ένα pc και για διπλωματική και για δουλειά και γενικά για αρκετές ώρες απασχόλησης. Και ανησυχώ οτι αν πάρω ένα mac θα το πληρώσω χρυσό και θα μου βγαίνουν και τα μάτια στην οθόνη του. :P

 

Μήπως να πάρω ένα VAio από τώρα να γλιτώσω και τη ταλαιπωρία; Πφφφφφφ! Δεν ξέρω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον χαλάρωσε ! Δεύτερον μην νομίζεις ότι όποιος παίρνει κάτι high-end του μένει για καιρό ;) Το άμα είναι high-end , mainstream είναι κάτι σχετικό .

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι πρέπει να πάμε σύμφωνα με την πρόοδο της τεχνολογίας, δηλαδή παίρνουμε κάτι μέτριο και αναβαθμίσιμο και άμα δούμε ότι πιά δεν πληρεί τις απαιτήσεις μας το αναβαθμίζουμε και έτσι μένουμε και στην τροχιά της προόδου της τεχνολογίας.

 

Γι' αυτό και υποθέτω ο grimpr σου σύστηνε ένα mainstream PC στα 700 ευρώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρέ δίκιο έχεις δε διαφωνώ καθόλου! Απλά επειδή ουδέν μονιμότερο του προσωρινού και επειδή είμαι αναβλητικός τύπος και δεν είμαι και hardware freak - όπως έχετε καταλάβει :P - με αποτέλεσμα να μην παρακολουθώ σταθερά τα τεχνολογικά νέα, μου είναι λίγο δύσκολο να μπαίνω σε αυτή τη διαδικασία συνέχεια.

 

Για αυτό το λόγο λέω όποτε είναι να πάρω κάτι να είναι κάτι καλό ώστε να μη χρειαστεί πολλά πολλά για κάποιο χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, όπως είπα και στο BaNcU, επειδή δεν μπαίνω συχνά στη διαδικασία θα ήθελα ένα καλό pc που δεν θα ζητήσει τίποτα για λίγο καιρό.

 

Όσον αφορά τη χρήση, κάνω άπειρες εργασίες - μεταφράσεις, φτιάχνω site (με όλα τα παρελκόμενα - graphics, coding κλπ) και παίζω και games ψηλοφανατικά. Αλλά ο κύριος λόγος που θέλω ένα καλό επεξεργαστή είναι το multitasking και η άνεση που αυτό παρέχει. Games , phostoshop, illustrator, DW, music, youtube κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ βασικά σχεδόν τα κάνεις και με ένα τέτοιο σύστημα ναι δεν διαφωνώ, απλά ένα τέτοιο σύστημα 700 ευρώ θα θέλει αναβάθμιση σε 1-1,5 χρόνο αν θες να συνεχίσεις να τα κάνεις. Εκει είναι η διαφορά! Όπως είπα δεν είμαι ο τύπος που θα ασχολείται με το pc του κάθε μήνα και θα κάνει τις μικρές - φθηνές μετατροπές για να το κρατάει σε φόρμα.

 

Αυτός είναι ο λόγος. Αλλα γιατί έχεις παθιαστεί να μη ξοδέψω τόσα λεφτά;

 

Δεν το λέω κάπως, απλά θεωρώ οτι πρέπει να κάνω μία επένδυση αυτή τη στιγμή, γιατι τυχαίνει να έχω τα λεφτά, και θέλω να κάνω τη σωστή επιλογή ώστε να με κρατήσει χωρίς περαιτέρω έξοδα για 2-3 χρόνια. Γιατί πιθανότατα δεν θα τα έχω τα λεφτά αργότερα! Είμαι λίγο σπάταλος.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικά σου λεφτά φίλος, τα καις τα γλεντάς, τα κάνεις ότι θες.

 

Η δικιά μου πρόταση παραμένει να κάνεις υπομονή ενα μηνα και να αγοράσεις ενα δυνατό desktop μηχάνημα βασισμένο στην νέα desktop πλατφόρμα της Intel γύρω στα 1000 ευρώ. Τα υπόλοιπα τα κρατάς για αγορά laptop της αρεσκείας σου στην Αμερική που με βεβαιότητα θα το πάρεις σε πολύ καλύτερες τιμές και προσφορές από Ελλάδα. Σκέψου τι laptop θα πάρεις το 2010 από Αμερική...

 

700.00 EUR = 1,003.85 USD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είμαι ειλικρινείς δεν μπορώ να πω οτι είναι κακή πρόταση. Την έχω υπόψη μου.

 

Απλά επειδή έχω κάποιες δουλειές στη μέση και πρέπει να τελειώσουν άμεσα, υπάρχει μία μικρή πίεση για υπολογιστή asap.

 

Και εδώ θα ήθελα και την άποψή σου, πιστεύεις συμφέρει να πάρω ένα laptop, είτε mac είτε vaio γύρω στα 1600 αυτή τη στιγμή; Που, όσο μπορεί, να καλύπτει και τις ανάγκες τις εδώ και τις ανάγκες του μεταπτυχιακού; Η θεωρείς ότι είναι χαμένα λεφτά και μικρό value-for-money;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...