Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση: αξίζει τελικά ή είναι πεταμένα λεφτά;


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Ιανουάριο του 2006 αγόρασα ένα σταθερό PC Intel Celeron 2.8Ghz, 256MB RAM DDR1, 80 Gb σκληρό,DVD-R, Asus motherboard με on-board κάρτα γραφικών, μαζί με μια 17" οθόνη Samsung. Πλήρωσα γι' αυτόν 750€. Το πρώτο πράγμα που αναβάθμισα σχεδόν αμέσως ήταν η RAM, έβαλα 1Gb έναντι 80€. Όταν έπεσαν αρκετά οι τιμές, έβαλα άλλη μία 1 Gb για καλύτερη απόδοση, 35€. Ύστερα ανακάλυψα πως δεν μπορούσα να παίξω σχεδόν κανένα παιχνίδι με την onboard γραφικών, οπότε πήρα με 75€ μια Nvidia Geforce 7600 στα 512MB, δυστυχώς μετά από πολύ ψάξιμο γιατί έπαιρνε AGP και όχι PCI-E. Πρόσφατα χρειάστηκε σέρβις γιατί αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα η ROM και μου πήραν 60€ για τη δουλειά. Και μόλις σήμερα μου χάλασε το DVD, είδα κι έπαθα να βρω κάτι που να κάνει γιατί δεν δεχόταν SATA η μητρική, και τελικά πλήρωσα κι ένα 25άρι γιούργια εκεί.

 

Έχουμε λοιπόν έναν υπολογιστή που αρχικά έκανε 750€ να έχει κοστίσει: 750+80+35+75+60+25=1025€

 

Και πάλι δεν μπορώ να παίξω πολλά παιχνίδια γιατί κολλάνε, και πάλι οριακά επαρκεί η μνήμη για να αναβαθμίσω το λειτουργικό σε Vista, δεν βρίσκω ανταλλακτικά πλέον γι αυτόν, και πάλι, παρά τα τόσα χρήματα που έδωσα ο υπολογιστής μου πνέει τα λοίσθια.

Θα έπρεπε ίσως με αυτά τα 275€ των αναβαθμίσεων να έδινα προκαταβολή για ένα άλλο PC, που θα ανταποκρινόταν στις σύγχρονες απαιτήσεις. Ίσως να είμαι μ***ας τελικά;:mad:

 

Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ιανουάριο του 2006 αγόρασα ένα σταθερό PC Intel Celeron 2.8Ghz, 256MB RAM DDR1, 80 Gb σκληρό,DVD-R, Asus motherboard με on-board κάρτα γραφικών, μαζί με μια 17" οθόνη Samsung. Πλήρωσα γι' αυτόν 750€. Το πρώτο πράγμα που αναβάθμισα σχεδόν αμέσως ήταν η RAM, έβαλα 1Gb έναντι 80€. Όταν έπεσαν αρκετά οι τιμές, έβαλα άλλη μία 1 Gb για καλύτερη απόδοση, 35€. Ύστερα ανακάλυψα πως δεν μπορούσα να παίξω σχεδόν κανένα παιχνίδι με την onboard γραφικών, οπότε πήρα με 75€ μια Nvidia Geforce 7600 στα 512MB, δυστυχώς μετά από πολύ ψάξιμο γιατί έπαιρνε AGP και όχι PCI-E. Πρόσφατα χρειάστηκε σέρβις γιατί αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα η ROM και μου πήραν 60€ για τη δουλειά. Και μόλις σήμερα μου χάλασε το DVD, είδα κι έπαθα να βρω κάτι που να κάνει γιατί δεν δεχόταν SATA η μητρική, και τελικά πλήρωσα κι ένα 25άρι γιούργια εκεί.

 

Έχουμε λοιπόν έναν υπολογιστή που αρχικά έκανε 750€ να έχει κοστίσει: 750+80+35+75+60+25=1025€

 

Και πάλι δεν μπορώ να παίξω πολλά παιχνίδια γιατί κολλάνε, και πάλι οριακά επαρκεί η μνήμη για να αναβαθμίσω το λειτουργικό σε Vista, δεν βρίσκω ανταλλακτικά πλέον γι αυτόν, και πάλι, παρά τα τόσα χρήματα που έδωσα ο υπολογιστής μου πνέει τα λοίσθια.

Θα έπρεπε ίσως με αυτά τα 275€ των αναβαθμίσεων να έδινα προκαταβολή για ένα άλλο PC, που θα ανταποκρινόταν στις σύγχρονες απαιτήσεις. Ίσως να είμαι μ***ας τελικά;:mad:

 

Τι λέτε;

 

Βασικα απο τη στιγμη που το 2006 οι P4 ειχαν σταματησει και ειχαμε παει σε Core 2 Duo επρεπε να ειχες επενδυσει σε κατι πιο καινουριο. Οι P4 δεν ειχαν συνεχεια σαν σειρα, ετσι τωρα εμεινες με ενα συστημα που δεν μπορεις να κανεις τιποτα για να το αναβαθμισεις. Ισως πρεπει να αρχισεις σκεψεις για αναβαθμιση. Και απο τι στιγμη που δεν θες να δωσεις πολλα χρηματα.... κοιτα κατι προς phenom II. Αν κοιταξεις στο forum εδω θα δεις πολλες προτασεις με λιγοτερα απο 600 ευρω... (αφου οθονη εχεις ηδη ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Core της Intel παρουσιάστηκαν στην αγορά καλοκαίρι του 2006 και οι Pentium 4 βγήκαν από την γραμμή παραγωγής της Intel το 2007. Με βάση την cpu/ram που έχει στο μηχάνημα, πήγε για σχετικά οικονομική πρόταση, άλλο λόγω της άγνοιας του με τους υπολογιστές μπορεί και να τον "εκμεταλλεύθηκαν" σε κάποια πράγματα...

 

To γεγονός είναι με λιγότερα λεφτά σήμερα από όσα διέθεσε τότες, φτιάχνει ένα αξιόλογο μηχάνημα για τα επόμενα 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα νέο pc που όπως είπε και ο grimpr θα σου κοστίσει λιγότερα χρήματα και θα "ζήσει" αξιοπρεπώς για κάποιο χρονικό διάστημα. Πρόσεξε επίσης τι θα του βάλεις μέσα, πρέπει να κάνεις τους κατάλληλους συνδυασμούς ώστε στο μέλλον να μπορείς να κάνεις αναβαθμίσεις, μην ξαναπάθεις τα ίδια.

 

Επίσης, μη σου φαίνεται περίεργο που ένας υπολογιστής 3+ χρόνων δε φτουράει στις μέρες μας παρόλο που έδωσες πολλά λεφτά τότε. Η τεχνολογία εξελίσσεται ταχύτατα, λογικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε που τον πήρα ομολογώ δεν είχα ιδέα σχεδόν από υπολογιστές, απλά ήθελα άμεσα έναν λόγω εργασίας στη σχολή, περισσότερο για Word δηλαδή. Δεν είχα υπόψη μου τι εστί Celeron και τι Core Duo, δυστυχώς έμαθα με τον άσχημο τρόπο πλέον :( γενικά σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο για Mac. Πολύ πιο ακριβοί, αλλά λίγο που τους δούλεψα σε ένα φίλο μου φάνηκαν βολικοί. Και απ' όσο ξέρω η Apple δεν αλλάζει λειτουργικά κάθε χρόνο! Τι μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι σε βολεύει περισσότερο και ανεβάζει την παραγωγικότητα και άνεση σου σε αυτά που ζητάς με τα ελάχιστα προβλήματα. Αν πας σε Mac, εννοείται ξεχνάς τα περί gaming με κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις. Αν συμβιβαστείς με αυτό, θα μείνεις ικανοποιημένος μιας και οι πρώτες εντυπώσεις σου ήταν θετικές. Θα πρότεινα την αγορά ενός MacMini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι τι ψάχνεις εσύ απ' το pc σου και για τι δουλειές το θέλεις. Άσχετα με το αν σου άρεσε ο Mac, στο πρώτο σου post λες ότι δε μπορείς να παίξεις games. Πρέπει να ξεκαθαρίσεις πρώτα τι θα κάνει το νέο σου σύστημα, μετά αποφασίζεις και τι θα πάρεις. Βοήθεια θα βρεις όση θες στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, ήδη διαβάζω άλλα threads σχετικά με Mac! Όμως αληθεύει αυτό περί gaming; επειδή στις διαφημίσεις της η Apple ισχυρίζεται το αντίθετο. Οτι δηλαδή μπορεί να τρέξει κανονικά πλέον τα περισσότερα παιχνίδια. Επίσης μπορείς να έχεις και λειτουργικό Windows πάνω τους και να επιλέξεις εσύ με ποιό σύστημα θα εκκινήσεις τον υπολογιστή σου.Αν κάποιο παιχνίδι δεν είναι συμβατό με Mac OS, ανοίγεις τα Windows και έτσι το παίζεις μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που θα έχεις οικονομική ευχέρεια προχώρα στην αγορά νέου PC. Ακόμη και με 600€ συνθέτεις δυνατή μονάδα.

 

Αν ενδιαφέρεσαι στοιχειωδώς για gaming πάς σε Windows PC.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν τον θες για gaming μην πας σε MAC. Κατα τη γνωμη μου ειναι πολυ ακριβα για το τιποτα. Το να δωσεις 1500+ για να παρεις Core2duo οταν με τα ιδια φτιαχνεις pc με i7 και καρτα GTS 295 ειναι κριμα να δωσεις τοσα και στο τελος να το εχεις για να τρεχεις windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Ιανουάριο του 2006 αγόρασα ένα σταθερό PC Intel Celeron 2.8Ghz, 256MB RAM DDR1, 80 Gb σκληρό,DVD-R, Asus motherboard με on-board κάρτα γραφικών, μαζί με μια 17" οθόνη Samsung. Πλήρωσα γι' αυτόν 750€. Το πρώτο πράγμα που αναβάθμισα σχεδόν αμέσως ήταν η RAM, έβαλα 1Gb έναντι 80€. Όταν έπεσαν αρκετά οι τιμές, έβαλα άλλη μία 1 Gb για καλύτερη απόδοση, 35€. Ύστερα ανακάλυψα πως δεν μπορούσα να παίξω σχεδόν κανένα παιχνίδι με την onboard γραφικών, οπότε πήρα με 75€ μια Nvidia Geforce 7600 στα 512MB, δυστυχώς μετά από πολύ ψάξιμο γιατί έπαιρνε AGP και όχι PCI-E. Πρόσφατα χρειάστηκε σέρβις γιατί αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα η ROM και μου πήραν 60€ για τη δουλειά. Και μόλις σήμερα μου χάλασε το DVD, είδα κι έπαθα να βρω κάτι που να κάνει γιατί δεν δεχόταν SATA η μητρική, και τελικά πλήρωσα κι ένα 25άρι γιούργια εκεί.

 

Έχουμε λοιπόν έναν υπολογιστή που αρχικά έκανε 750€ να έχει κοστίσει: 750+80+35+75+60+25=1025€

 

Και πάλι δεν μπορώ να παίξω πολλά παιχνίδια γιατί κολλάνε, και πάλι οριακά επαρκεί η μνήμη για να αναβαθμίσω το λειτουργικό σε Vista, δεν βρίσκω ανταλλακτικά πλέον γι αυτόν, και πάλι, παρά τα τόσα χρήματα που έδωσα ο υπολογιστής μου πνέει τα λοίσθια.

Θα έπρεπε ίσως με αυτά τα 275€ των αναβαθμίσεων να έδινα προκαταβολή για ένα άλλο PC, που θα ανταποκρινόταν στις σύγχρονες απαιτήσεις. Ίσως να είμαι μ***ας τελικά;:mad:

 

Τι λέτε;

 

Συγγνώμη, θα βγω λίγο off topic αλλά μου κίνησε την περιέργια. Τέλη 2001 είχα δώσει για PC με λίγο καλύτερα specs (δεν ειχε on board GPU..φόραγε μια mx440 και είχε 1GB ram) 790 ευρώ μαζί με οθόνη. Πώς είναι δυνατόν ~4 χρόνια αργότερα pc με χειρότερα specs να κοστίζει περισσότερο;

 

Ζητώ συγγνώμη και πάλι από τον topic starter , απλά το είχα σαν απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, θα βγω λίγο off topic αλλά μου κίνησε την περιέργια. Τέλη 2001 είχα δώσει για PC με λίγο καλύτερα specs (δεν ειχε on board GPU..φόραγε μια mx440 και είχε 1GB ram) 790 ευρώ μαζί με οθόνη. Πώς είναι δυνατόν ~4 χρόνια αργότερα pc με χειρότερα specs να κοστίζει περισσότερο;

 

Ζητώ συγγνώμη και πάλι από τον topic starter , απλά το είχα σαν απορία.

 

Τι να πω φίλε μου, δεν γνωρίζω αν υπάρχει πρόσβαση σε κάποιο αρχείο καταγραφών ή παλαιότερου καταλόγου του Multirama απ όπου και τον αγόρασα, αλλά τόσα ήταν τα χρήματα. Δεν είχα και ιδέα αν ο εν λόγω υπολογιστής θα με εξυπηρετούσε, οι πωλητές με έπεισαν οτι αυτή ήταν η πιό συμφέρουσα αγορά για τους λόγους που τον ήθελα και κάπως έτσι τον πήρα. Ίσως έψαχναν για κανένα "θύμα" σαν κι εμένα να τον ξεφορτωθούν και εκμεταλλευόμενοι την άγνοιά μου, το πέτυχαν. Η RAM ειδικά, ας μην πάμε στο θέμα της κάρτας γραφικών, ήταν ήδη ελάχιστη συγκριτικά με τα δεδομένα της εποχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω φίλε μου, δεν γνωρίζω αν υπάρχει πρόσβαση σε κάποιο αρχείο καταγραφών ή παλαιότερου καταλόγου του Multirama απ όπου και τον αγόρασα, αλλά τόσα ήταν τα χρήματα. Δεν είχα και ιδέα αν ο εν λόγω υπολογιστής θα με εξυπηρετούσε, οι πωλητές με έπεισαν οτι αυτή ήταν η πιό συμφέρουσα αγορά για τους λόγους που τον ήθελα και κάπως έτσι τον πήρα. Ίσως έψαχναν για κανένα "θύμα" σαν κι εμένα να τον ξεφορτωθούν και εκμεταλλευόμενοι την άγνοιά μου, το πέτυχαν. Η RAM ειδικά, ας μην πάμε στο θέμα της κάρτας γραφικών, ήταν ήδη ελάχιστη συγκριτικά με τα δεδομένα της εποχής.

 

Φυσικά και δεν αμφισβητώ την αλήθεια των λεγόμενών σου, απλά βλέπουμε πως τώρα , κάθε ~1 μήνα οι τιμές πέφτουν ,κάποια κομμάτια φεύγουν , άλλα πάλι έρχονται κ.ο.κ., ενώ εκείνη την περίοδο (βσκ πριν την χρυσή εποχή της κατρακύλας <2005) οι τιμές δεν είχαν τόσες μεγάλες διακυμάνσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και δεν αμφισβητώ την αλήθεια των λεγόμενών σου, απλά βλέπουμε πως τώρα , κάθε ~1 μήνα οι τιμές πέφτουν ,κάποια κομμάτια φεύγουν , άλλα πάλι έρχονται κ.ο.κ., ενώ εκείνη την περίοδο (βσκ πριν την χρυσή εποχή της κατρακύλας <2005) οι τιμές δεν είχαν τόσες μεγάλες διακυμάνσεις.

 

 

Αξίζει ίσως να αναφέρω οτι η ίδια αλυσίδα υπολογιστών που είπα είχε διαφορές στις τιμές των προϊόντων της ανάλογα το κατάστημα. Τον δικό μου υπολογιστή τον πήρα από το υποκατάστημα της Ηλιούπολης, ενώ τα Multirama της οδού Στουρνάρη στο Πολυτεχνείο είχαν άλλες τιμές για τα ίδια πράγματα! Π.χ. τη RAM την πήρα από Στουρνάρη γιατί στο υποκατάστημα Ηλιούπολης την είχε 20€ πιό ακριβή! Την ίδια RAM! Kingston 1GB στα 333MHz!

Δυστυχώς αυτό το έμαθα κατόπιν εορτής βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...