Προς το περιεχόμενο

molis ebala ta xp boithia


Eagle_IIz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανουμε εγκατασταση τα win xp και μετα αμεσως βαζουμε και το sp1 των xp.Τα dma θα ειναι ενεργοποιημενα.Εαν εχουμε chipset VIA και βαλουμε τους οδηγους της τοτε ισως θα αρχισουν τα προβληματα και ισως το το dma να ειναι of.Μετα απο παρα πολλες εγκαταστασεις των xp +sp1 το συμπερασμα ειναι αφηστε τα xp να βαλουν τους οδηγους τους και ολα θα δουλευουν ρολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eAGLE_iiZ: Sta Windows 2000 opos kai sta XP oi rythmiseis gia ta DMA den briskontai pleon sta properties tis kathe syskevis (p.x. tou cdrom) alla sta properties tou IDE controller. Apo ekei prepei na eheis epilegmeno gia kathe controller tin epilogi "DMA if available" i kapos etsi... Kai logika me to pou kaneis egatastasi ta XP einai apo defaulte energopoiimena ektos an peiraxes esy kati i ekanes egatastasi VIA drivers... Akoloutha tin diadikasia pou sou perigrafei o MYthos pio pano!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχάσεις να περάσεις τους chipset drivers για ότι chipset έχεις.

 

Πχ αν έχεις VIA, κατέβασε το VIA 4-1 από το www.viaarena.com

 

Αν έχεις intel chipset από το site της intel ανάλογα.

 

Μόνο έτσι θα παίξει ΣΩΣΤΑ ο controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω σε winXp Pro+SP1 ΔΕΝ εχω βαλει τους driver της Via και εχω αφησει τους driver που εχουν τα Win Xp πλεον δεν εχω προβληματα και ενω πριν ειχα προβλημα με το dma του pioneer που ηταν disable,τωρα ειναι enable.Διαφωνω ριζικα με το να βαζουμε τους driver της Via.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ennoeitai oti se tetoia pragmata oi diafores einai apeiroelaxistes.....

Pantou kai panta isxyei enas kanonas...

An kati doulevei mhn to peirazeis!

 

Kai h epektash aftou:

Ektos an 8es na to kaneis na doulepsei kalytera ;)

 

Merikoi eimaste tweakers... :grin:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός ο DeCoN ;)

 

Αν και πιστεύω ότι οι VIA drivers επιβάλλονται.

 

Τουλάχιστον εγώ στα XP με intel chipset, αφού περάσω ΑΤΑ drivers (της intel), bootάρω στον μισό χρόνο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μια ερωτηση για να μην ανοιγω post που αφορα τα Home XP. Πουθενα δεν υπαρχει το περιφημο εργαλειο Εξεταση δισκων το γνωστο scandisk.exe. Με ποιο τροπο αποκαλυπτεται στην εκδοση αυτη. Α, εχω ελληνικη version .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεξί κλικ στον σκληρό δίσκο που θέλεις να εξεταστεί και από την καρτέλα Εργαλεία, διαλέγεις την εξέταση δίσκων (στα αγγλικά ΧΡ λέγεται Error-checking).

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote 21century:</font><hr> Παιδια μια ερωτηση για να μην ανοιγω post που αφορα τα Home XP. Πουθενα δεν υπαρχει το περιφημο εργαλειο Εξεταση δισκων το γνωστο scandisk.exe. Με ποιο τροπο αποκαλυπτεται στην εκδοση αυτη. Α, εχω ελληνικη version . <hr /></blockquote>

 

για ποιό σοβαρά προβλήματα που το scandisk δεν φτιάχνει, δώσε start/run/

chkdsk /f

και θα γινει διώρθωση στο επομενο boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...