Προς το περιεχόμενο

Νέο pc με 1000-1400 ευρώ.


almouz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι καινούργιος στο forum, οπότε πρώτα από όλα γειά σας και ευχαριστώ για κάθε βοήθεια και απάντηση. Θέλω να πάρω ένα καινούργιο υπολογιστή και έχω περιθώριο να ξοδέψω μέχρι το πολύ 1400 ευρώ. Θα χρησιμοποιοώ τον υπολογιστή και για παιχνίδια οπότε θέλω και να τα σηκώνει και να μου κρατήσει λίγα χρόνια. Είχα δεί ένα καλό συστημα στο

 

http://www.noobwars.gr/pc-of-the-month/september-2009.html

 

Επειδή έχω ήδη έναν υπολογιστή, δεν θα πάρω καινούργια περιφερειακά (ηχεία, πληκτρολόγιο, ποντίκι κ.τ.λ.) εκτός από οθόνη. Θα μπορούσατε ίσως να μου πείτε τι νομίζετε για αυτό, και ίσως να προτείνετε αλλαγές κ.τ.λ. Επειδή θα πάρω επεξεργαστή i7 θέλω οπωσδήποτε να πάρω την καλύτερη motherboard που υπάρχει, για να έχω και περιθώριο για αναβαθμίσεις αργότερα. Οθόνη θα πάρω μάλλον μια Samsung 23". Επίσης δεν θέλω να ξοδέψω πολλά για το κουτί, το πολύ κανένα 50άρι- 60άρι. Προτιμώ να τα ρίξω στο hardware. Συμβουλές? Τι από αυτά τα κομμάτια να αλλάξω με καλύτερα? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου , θα κάνεις την αγορά σου σε μια πολύ καλή εποχή για αγορά λόγω της έλευσης των νέων επεξεργαστών της Intel i5/i7 .

 

Ορίστε μια ενδεικτική σύνθεση :

capturepp.jpg

 

Σύνολο : 1.036,02 €

 

Έδωσα βάση σε μητρική ώστε μελλοντικά να ρίξεις έναν ελαφρύ overclock στα 3,2-3,3.

Τροφοδοτικό στα 610 w για να αντέξει τό ότι δυνατό μελλοντικό βγεί.

Όλα είναι άμεσα διαθέσιμα, δεν θα χρειαστεί να περιμένεις.

Ψύκτρα δεν έχω βάλει, γιατί δεν υπάρχουν ακόμα για τις νέες CPU's.

 

Future-proof σύνθεση πάνω απ' όλα .

 

Η σύνθεση δεν έχει φθάσει στα όρια με την λογική ότι σε 1-2 μήνες θα χτυπήσεις :

 

1.) Μια καρτούλα DX11, στα 230-250 μια 5850 και από 300 ++ μαι 5870.

2.) Έναν πολύ γρήγορο SSD, βλέπε Intel Χ-25, Corsair X-series, OCZ vertex .

 

Ελπίζω να σε κατατόπισα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η σύνθεση είναι πάρα πολύ καλή... Μία ερώτηση... i5 ή i7? Νομίζω ότι αυτό το έφτιαξες στο pc configurator από το Πλαίσιο ε? Καλό αυτό γιατί από εκεί σκοπεύω να το αγοράσω. Είσαι στο πνεύμα μου, έχεις καλές επιλογές, σχεδόν ακριβώς αυτό που ψάχνω. Μόνο που για την motherboard θέλω να δώσω αρκετά πιό πολλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ελάχιστα πιο πάνω από το όριο αλλά νομίζω πως αξίζει...

 

έχω βάλει 2 μικρούς δίσκους για να μπουν σε raid 0 για τα windows + games για διπλάσια ταχύτητα των σκληρών και καλύτερες επιδώσεις + έναν 1TB για να αποθηκεύεις ότι κατεβάζεις...

 

Το κουτί το θεωρώ απαραίτητο διότι δεν είναι απλά ένα κουτί που βάζεις μέσα hardware

πρέπει να έχεις και καλό airflow για να το κρατάς δροσερό...

post-36277-129063023983_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω στο μυαλό μου για την κάρτα είναι να έχω περιθώριο για uprgrades γιατί δεν θέλω να πετάξω το pc σε 2 χρόνια. Και δεν ξέρω γενικώς προτιμώ intel και nvidia από ΑMD και ATI αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς η κάρτα που σου δίνω είναι nvidia, απλά δεν είναι asus

αυτά είναι γούστα τίποτα παραπάνω...

 

η μητρική είναι επίσης πολύ καλή!

από θέμα κάρτας όμως έτσι και αλλιώς θα είσαι πιο πίσω γιατί τώρα βγαίνουν οι DX11 όποτε είτε περιμένεις είτε παίρνεις αυτήν που παίζει τα πάντα αλλά όχι DX11 που στην τελική δεν νομίζω πως θα βγει κάποιο DX11 αξιόλογο game στα κοντά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για τις dx11 έχουμε ακόμα καιρό, μέχρι να βγούν αντίστοιχα παιχνίδια και να πέσουν οι τιμές... Απλώς τα ψάχνω, δεν θέλω να πάρω κάτι και να το μετανιώσω μετά... Για τώρα θέλω να πάρω ότι καλύτερο μπορώ με 1300 περίπου ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που βγήκε i5/i7 σε s1156 δεν υπάρχει λόγος για i7 σε s1366.

 

Η σύνθεση του Bancu είναι πολύ καλή με την προοπτική σε 2-3 μήνες μιας Dx11 κάρτας γραφικών και έναν γρήγορο ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...