Προς το περιεχόμενο

Αγορά MacBook Pro από Αμερική


kiriga81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά. Τον Νοέμβριο θα κάνω ένα ταξίδι στις ΗΠΑ για 10 μέρες (6 μέρες NY και 4 μέρες LA) και από εκεί θα φύγω για Αυστραλία (θα γυρίσω έναν μήνα μετά στην Ελλάδα). Βλέπω στο site της Apple ότι το MacBook Pro κοστίζει εκεί $1200, άρα 835 Ευρώ και ψήνομαι τρελλά να το χτυπήσω από κάνα Applestore της Νέας Υόρκης. Τι προτείνετε εσείς να κάνω για να γλιτώσω τυχόν πρόσθετους φόρους που μπορεί να μου ζητήσουν να πληρώσω; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με τέτοιου είδους αγορές;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα kiriga81

 

Εμενα το δικο μου macbook μου το αγορασε η αδερφη μου απο το Applestore της Νεας Υορκης τον Ιανουαριου του 2009. Το πληρωσε κανονικα και φπα που εχουν εκει τα παντα...απλα σε καθε αεροδρομιο που το ειχε στην τσαντα της το ανοιγε και το εδειχνε και καλα οτι το ειχε μαζι της απο πριν. Αλλιως θα πληρωνε και κατι παραπανω...

 

Παντως εγω κανα 100αρικο σε ευρω γλιτωσα.. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Τον Νοέμβριο θα κάνω ένα ταξίδι στις ΗΠΑ για 10 μέρες (6 μέρες NY και 4 μέρες LA) και από εκεί θα φύγω για Αυστραλία (θα γυρίσω έναν μήνα μετά στην Ελλάδα). Βλέπω στο site της Apple ότι το MacBook Pro κοστίζει εκεί $1200, άρα 835 Ευρώ και ψήνομαι τρελλά να το χτυπήσω από κάνα Applestore της Νέας Υόρκης. Τι προτείνετε εσείς να κάνω για να γλιτώσω τυχόν πρόσθετους φόρους που μπορεί να μου ζητήσουν να πληρώσω; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με τέτοιου είδους αγορές;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Στην τιμή που αναφέρεις πρέπει να προσθέσεις και τους φόρους της πολιτείας της Νέας Υόρκης... πάντως συμφέρει σε κάθε περίπτωση!!!!!

Για να γλυτώσεις τα τελωνεία πετάς την κούτα του και το βάζεις σε μία τσαντούλα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Φίλε kpatsi μήπως ξέρεις να μου πεις το ποσοστό του φόρου της πολιτείας της Νέας Υόρκης ή και της Καλιφόρνια; Έχω ακούσει επίσης ότι αν δεν έχεις κάτι δηλωμένο από την αρχή (με το που φτάσεις δηλαδή στις ΗΠΑ) και προσπαθήσεις να φύγεις από την χώρα τους με το τάδε προϊόν, το βρίσκουν και πληρώνεις τελωνείο (ακόμα και αν δεν έχω το κουτί του, όπως λες). Δεν ισχύει αυτό εδω;

 

edit : Με μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα, βρήκα αυτό : http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States

Κατατοπιστικό. Ευχαριστώ και πάλι παιδιά για τις απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου,ο πατερας μου εχει φερει ετσι οπως λες 3 λαπτοπ απο αμερικα.μαλιστα την τελευταια φορα το ενα το ειχε στις αποσκευες γιατι ειχε χειραποσκευη το δικο του,και ποτε δεν πληρωσε τπτ εξτρα.βεβαια τα ειχε ανοιγμενα,οχι στο κουτι τους.

μην μασας

μοναχα ρωτα τα παιδια μηπως ξερουν εδω τι παιζει με εγγυηση.

συμφερει τρελα η αγορα απο ΗΠΑ λογω ισοτιμιας.σου προτεινω να παρεις οτιδηποτε χρειατεις απο εκει.δεν ξερω βεβαια τι παιζει με αυστραλια,αν εχει καλυτερες τιμες εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φανταστώ ότι δεν τα είχε δηλώσει καθόλου; Πάντως αυτό είναι καλόόό! Όσο για τις τιμές στην Αυστραλία, δε συμφέρει καθόλου, καθώς έχουν σχεδόν ίδιες τιμές με εμάς (1125 Ευρώ). Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαληθεύω τα λεγόμενα.

2 φορές έχω φέρει MB από Αμερική. Την δεύτερη μάλιστα με το κουτί του όπως ήρθε από το Amazon!

Το καλό με το Amazon είναι οτι γλυτώνεις τον φόρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγγυηση ειναι global και στην Ελλαδα δεν θα εχεις κανενα προβλημα. Η αδελφη μου δεν ειχε δηλωσει τιποτα...πηγε χωρις laptop γυρισε με laptop.

Μην το σκεφτεσαι καθολου kiriga81;) Χτυπα το και δεν θα το μετανιωσεις :-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, αυτό θα κάνω. Σας ευχαριστώ πολύ που με διαφωτίσατε! ;-)

Το σκεφτόμουν πολύ αυτές τις μέρες, αλλά δεν έβρισκα άτομο να ρωτήσω.

Καλό σας βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την εγγύηση καλό θα ήταν να το εξακριβώσεις πάντως. Ένας φίλος μου πήρε την ψηφιακή του από Αμερική με global εγγύηση (υποτίθεται) και όταν χρειάστηκε service έπρεπε να την ξαναστείλει Αμερική...... Πάρε ένα τηλέφωνο την Rainbow και ρώτα για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά. Τον Νοέμβριο θα κάνω ένα ταξίδι στις ΗΠΑ για 10 μέρες (6 μέρες NY και 4 μέρες LA) και από εκεί θα φύγω για Αυστραλία (θα γυρίσω έναν μήνα μετά στην Ελλάδα). Βλέπω στο site της Apple ότι το MacBook Pro κοστίζει εκεί $1200, άρα 835 Ευρώ και ψήνομαι τρελλά να το χτυπήσω από κάνα Applestore της Νέας Υόρκης. Τι προτείνετε εσείς να κάνω για να γλιτώσω τυχόν πρόσθετους φόρους που μπορεί να μου ζητήσουν να πληρώσω; Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία με τέτοιου είδους αγορές;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

μηπως το macbook pro που παρακολουθεις δεν ειναι αλλο απο το macbook το 13αρι?γτ πλεον και αυτο λεγεται προ.. για κοιτα το καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...