Προς το περιεχόμενο

Google Fast Flip : Η πρόταση της Google για την εκδοτική βιομηχανία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πραγματικά την απορία πως ελέγχει την ενημέρωση? Αυτό που κάνει είναι με το google news ένα εργαλείο για αν μπορείς να ψάχνεις ότι ήδη υπάρχει

fast flip για να μπορείς να βλέπεις γρήγορα τι υπάρχει. Δεν κάνει ΚΑΜΙΑ επέμβαση στην πληροφορία.

 

Εντάξει παρέμβαση δεν κάνει, αλλά θα μπορούσε να μην εμφανίζει κάποιες άλλες ειδήσεις, και να αφήνει προς τα έξω αυτά που "έχουν συμφωνηθεί" με κυβερνήσεις οργανισμούς κτλ.

 

Το θέμα για όλα τα applications που "παραπονούμαστε" είναι : if you don't like it, don't use it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παρέμβαση δεν κάνει, αλλά θα μπορούσε να μην εμφανίζει κάποιες άλλες ειδήσεις, και να αφήνει προς τα έξω αυτά που "έχουν συμφωνηθεί" με κυβερνήσεις οργανισμούς κτλ.

 

Το θέμα για όλα τα applications που "παραπονούμαστε" είναι : if you don't like it, don't use it

Με αυτήν την λογική όλα μπορούν να δουλέψουν έτσι. Θα πρέπει όμως πρώτα να αναρωτηθούμε αν πληρώνονται αυτοί που γράφουν τα άρθρα.

Αλλά είμαι υπερ της κίνησης της Google γιατί μπορεί να προμοτάρει εκδότες δικτυακούς που δεν έχουν πολλά συμφέροντα. Μπορεί να συμμετέχει όποιος θέλει, αρκεί να το δηλώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτήν την λογική όλα μπορούν να δουλέψουν έτσι. Θα πρέπει όμως πρώτα να αναρωτηθούμε αν πληρώνονται αυτοί που γράφουν τα άρθρα.

Αλλά είμαι υπερ της κίνησης της Google γιατί μπορεί να προμοτάρει εκδότες δικτυακούς που δεν έχουν πολλά συμφέροντα. Μπορεί να συμμετέχει όποιος θέλει, αρκεί να το δηλώσει.

 

όλα μπορούν να δουλέψουν έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μια εντύπωση που μου δημιουργήθηκε, όχι απαραίτητα καλή η κακή, είναι ότι με αυτή την εφαρμογή θα δοθεί ίσως και μεγαλύτερο βάρος στο design της κάθε σελίδας.

 

Ξέρω ξέρω, εννοείται πως υπάρχει ήδη, αλλά κατι μου λέει ότι θα αρχίσουν να δημιουργούν και πιο εντυπωσιακά εξώφυλλα για να τα κλικάρεις ώστε να μην βασίζονται στον τίτλο μόνο.

 

Άσχετα τώρα με αυτό, μου φαίνεται αρκετά πρακτικό σε πρώτη φάση, αρκεί να είναι εμφανής ο τίτλος της κάθε σελίδας γιατί όσοι ζορίζονται λίγο με τα ματάκια τους δεν ξέρω κατά πόσο θα το προτιμήσουν.

 

Και πράγματι, tablet pc + touch θα είναι κορυφή :)

εχει mobile version οπότε φαντάζομαι κάτοχοι κινητών με οθόνη αφής θα μπορούν να μας πουν εντυπώσεις.

http://fastflip.googlelabs.com/mobile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτοχοι κινητών με οθόνη αφής θα μπορούν να μας πουν εντυπώσεις.

http://fastflip.googlelabs.com/mobile

 

Στο iPhone δεν είναι και ότι καλύτερο. Στην αρχή σε βγάζει σε μια απλή σελίδα που διαλέγεις τις «recent / most viewed κτλπ» και μετά σου δείχνει τα εξωφυλα ένα ένα και το zoom δεν δουλεύει καλά. Θα μπορούσε να έχει μικροφραφιες από τις εφημερίδες και να διαλέγεις πια θες να δεις και όχι απλά να σκρολαρεις μια μια. Πάντως για προϊόν GoogleLabs δεν γεμίζει το μάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...