Προς το περιεχόμενο

Mini-ITX


deadp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά,

θέλω να πάρω ένα κουτί σαν κι αυτό:

http://support.you.gr/catalog/D1/D109CCED90A2CF46B932DB19C12DA632.pdf

Μέσα του θα βάλω ένα Ε8400,δίσκο,DVD-RW...

Μητρική θα αγοράσω αυτή:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=15046&cat=3

 

Τα προβλήματά μου είναι τα εξής:

1. Θα αντέξει το τροφοδοτικό των 120W τον Ε8400;

2. Ψύκτρα χαμηλή που να χωραει σε αυτό το κουτί, υπάρχει;

Βρήκα αυτή:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806360

Αλλά, αν υπολογίσουμε και το πάχος της ίδιας της μητρικής, αποκλείεται να χωράει.

 

Any suggestions; ;)

Θοδωρής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,

έτσι κι αλλιώς δεν έχει θύρα η μητρική για άλλη.

Πιστεύω ότι θα αντέξει το τροφοδοτικό,

το θέμα είναι, τι γίνεται με την ψύκτρα...

Που θα βρω τόσο κοντή (6εκ. το πολύ-πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως θα έχεις προβλήματα θερμοκρασιών / θορύβου με αυτό το συνδυασμό επεξεργαστή - κουτιού. Επίσης το τροφοδοτικό μάλλον δε θα φτάνει για τη σύνθεση σου...

Προτείνω να κοιτάξεις για λύση με επεξεργαστή φορητού ή Atom αν θέλεις οπωσδήποτε αυτό το κουτί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαθέσειμο εσωτερικό ύψος θα είναι περίπου 55mm, από το οποίο πρέπει να μείνει και λίγο κενό ώστε να τραβάει αέρα ο ανεμιστήρας. Ακόμη κι αν βρείς τόσο χαμηλή ψύκτρα, θα σου μείνει το πρόβλημα του πολύ μικρού όγκου αέρα μέσα στο κουτί. Για μένα είναι no go.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε να βάλουμε στο παιχνίδι την παρακάτω σύνθεση:

Intel E8400

Intel G41 board

2 x 2GB DDR2 800

Hitachi SATA HDD

SAmsung SATA DVD-RW

Card reader

 

Προτείνετέ μου ένα μικρό κι αθόρυβο κουτί με μικρό τροφοδοτικό το οποίο και να μπορεί να χωρέσει τα παραπάνω (τα έχω ήδη).

 

Έχω υπόψη το DM317, υπάρχει κάτι πιο μικρό; Όσο πιο μικρό, αθόρυβο, οικονομικότερο σε κατανάλωση, τόσο καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει μια συζητηση για το innovator micro tower εαν θελεις να ριξεις μια ματια εδω..

Πιστευω πως το DM317 θα ειναι περιπου στα ιδια με 1 κλικ καλυτερη ποιοτητα κατασκευης..

Aλλα πιστευω πως το μικρο,δροσερο κ αθορυβο δεν πανε μαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω το DM317, αθόρυβο σε καμμία περίπτωση δεν το λες. Ακόμη κι αν αποσυνδέσεις τον case fan, το PSU fan συνεχίζει να γουργουρίζει έντονα. Θέλει πατέντες για να το φέρεις σε αποδεκτά επίπεδα θορύβου και να έχεις συγχρόνως και μία στοιχειώδη ροή αέρα μέσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικατάσταση των fans με πιο ήσυχους. Ο PSU fan είναι «μανίκι» όμως:

1. Non-standar διάσταση (πιο λεπτό προφίλ από το κλασσικό των 25mm)

2. Βρίσκεται εκτός PSU, από την κάτω μεριά του και στηρίζεται στη θέση του με μία λάμα σε σχήμα «Γ»

 

Όταν το άνοιξα και είδα τα παραπάνω, ψιλοστράβωσα. Όταν δε το έβαλα μπροστά και για πρώτη φορά, στράβωσα για τα καλά! Η λύση για μένα ήταν να αποσυνδέσω τον case fan εντελώς και...να απλώσω κουλούρα CAT-5e για να φύγει σε άλλο δωμάτιο... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικατάσταση των fans με πιο ήσυχους. Ο PSU fan είναι «μανίκι» όμως:

1. Non-standar διάσταση (πιο λεπτό προφίλ από το κλασσικό των 25mm)

2. Βρίσκεται εκτός PSU, από την κάτω μεριά του και στηρίζεται στη θέση του με μία λάμα σε σχήμα «Γ»

 

Όταν το άνοιξα και είδα τα παραπάνω, ψιλοστράβωσα. Όταν δε το έβαλα μπροστά και για πρώτη φορά, στράβωσα για τα καλά! Η λύση για μένα ήταν να αποσυνδέσω τον case fan εντελώς και...να απλώσω κουλούρα CAT-5e για να φύγει σε άλλο δωμάτιο... :P

 

Σκοπευω να αλλαξω και εγω(το γραφω στο Thread του innovator micro tower)τον fan του τροφοδοτικου,υστερα απο ψαξιμο βρηκα τον CoolerMaster R4-SPS-20AK-GP με παχος 1,5 ποντους(στο site του πλαισιου,αλλα στο site της coolermaster το δινει 1,2).

Ο προβληματισμος μου ομως ειναι εαν ο εργοστασιακος ανεμιστηρας δουλευει και αυτος στα 12v μιας και η γραμμη ερχετε απευθειας μεσα απο το τροφοδοτικο...

Μηπως μπορει να μας διαφωτισει κανενας συμφουριτης...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα τελικά το dm317, πήρα και την Thrmaltake Orb mini.,,

Τα συναρμολογώ όλα αυτά.

Πατάω να ανάψει, δέν έχει καμμία ένδειξη στην οθόνη.

Ακούγεται ο σκληρός, δουλέυει το CD, αν αφαιρέσω τις μνήμες κάνει μπιπ το μεγαφωνάκι, αφαίρεσα τα παντα, άφησα μόνο μητρική επεξεργαστή κι ένα dimm, χωρίς καν συνδεμένες usb κλπ, τίποτε. Η μητρική εφόσον αντιλαμβάνεται την ύπαρξη μνήμης, δουλεύει, πιστεύω. Τροφοδοτικό δοκίμασα, αλλά δεν είδα διαφορά.

Αφαίρεσα και τη μπαταρία της μητρικής, χωρίς αποτέλεσμα.

Σημειωτέον, ότι η σύνθεση στο προηγούμενο tower κουτί με ψύκτρα την coolermaster sphere δούλευε άψογα.

Θα προσθέσω μια κάρτα γραφικών, μήπως η ενσωματωμένη την "έπαιξε", άλλά νομίζω ότι ο Ε8400 μας άφησε χρόνους...

Εσείς τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεβίδωσε τη μητρική, βγάλ'την εκτός κουτιού (επάνω σε κάποια μη-αγώγιμη επιφάνεια, εννοείται!) και ξαναδοκίμασε. Αν παίζει σωστά, μάλλον στο βίδωμα και τη στήριξη υπήρξε πρόβλημα και βραχυκύκλωνε κάπου. Συμβαίνει μερικές φορές, το έχω πάθει τουλάχιστον 3-4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...