Προς το περιεχόμενο

Kiubrik's Dr Strangelove explaination


pmghal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και αρκετοι ασχολουνται με τον Kiubrik και παραλληλα γνωριζουν σημειολογια ή εστω στοιχεια της θα εκτιμουσα αν μου εδιναν μια εξηγηση για το τελος της ταινιας οπου ο dr Strangelove σηκωνεται και περπατα.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. γράφεται Kubrick

2. Μπράβο που ξέρεις να διαλέγεις ταινίες (προσωπικά η αγαπημένη μου)

Λέγεται οτι στο original τέλος δεν τελείονε εκει αλλα άρχιζε ένας τουρτοπόλεμος και τραγουδούσαν ένα τραγουδι(δεν θυμάμαι ποιο) στον Dr strangelove, οι σκηνές αυτές έχουν γυριστεί αλλα μετά το τέλος της ταινίας ο Κιούμπρικ αποφάσισε να τις κόψει αφού πίστευε οτι ήταν αρκετα αστειες και δεν ταιριάζαν στη σατυρική ατμόσφαιρα του φιλμ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω οι επαϊοντες και η αγγλικη γραμματεια να μου συγχωρησουν το λαθος! :)

Kubrick λοιπον!

Παρολα ταυτα δεν πηρα απαντηση σε αυτο που ρωτησα! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λολ... τι να σου πώ και εγώ παραξενευτικα με το απότομο τέλος της ταινιας αλλά δεν έχω ίδεα ούτε έχω διαβασει το τι μπορεί να σημένει. Αλλα να ξέρεις στις ταινίες του Κιούμπρικ δεν μπορείς να τα εξηγήσεις όλα. Για την οδύσσεια 2001 είχε πει οτι μερικά πράγματα δεν γίνεται να τα εξηγήσεις και έδωσε ενα έξυπνο παραδειγμα "πόσο λίγοτερο θα εκτιμούσαμε την Μονα Λίζα αν ο δημιουργός της εξηγούσε στο πίσω μέρος του πίνακα το αινιγματικό της χαμογελο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ απόλυτα με την σκέψη ότι στις ταινίες του Kubrick δεν μπορείς (ίσως και να μην πρέπει) να τα εξηγήσεις όλα.

 

Παρ' όλα αυτά, βρήκα μία ανάλυση για το Dr Strangelove (από τις κορυφαίες ταινίες!) εδώ (στα αγγλικά). Προσωπικά πιστεύω ότι ο αρθρογράφος ίσως παραδίνει φροϋδική ερμηνεία αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

 

Enjoy! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...