Προς το περιεχόμενο

Αξιολογήστε τη σύνθεση


SirD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μερικές ερωτήσεις...

1. Για ποιό λόγο να μην προτιμήσω κάποιον SSD για το λειτουργικό? (καθαρά οικονομικό το θέμα?)

2. O I7-860...δεδομένου ότι θα μπει στο ίδιο Socket (όπως θα έμπαινε και ο Ι5-750)...είναι προτιμότερος για αυτά που ζητάω?

3. Γα τη μητρική...αποφεύγεις την Asus για να μην πληρώσεις και το όνομα?

4. Για τη κάρτα γραφικών...Είχα την εντύπωση ότι η ΑΤΙ είναι σε καλύτερη μοίρα από την Nvidia αυτό το καιρό...να υποθέσω ότι κάνω λάθος? (θυμίζω ότι είχα καιρό να ψάξω και μάλλον έχω μείνει πίσω...αν κάνω λάθος μη το παρεξηγείτε)

5. Για το τροφοδοτικό...ποιό είναι το ελάχιστο σε Watt που πρέπει να μπεί ώστε να είμαι πλήρως καλυμμένος?

 

Τέλος μια ερώτηση που αφορά τις μνήμες....Διαλέγοντας 4 GB σύνολο....τι λειτουργικό θα πρέπει να μπει?..(αν δεν κάνω λάθος τα ΧP 32bit δεν διαβάζουν μέχρι 4GB....). Τα Windows 7...έχουν αυτή τη δυνατότητα?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έστειλα την εξής σύνθεση για να πάρω προσφορά....αν έχετε κάποια ένσταση στα μέρη που παραθέτω...πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.

 

Θήκη : LANCOOL PC-K58 BLACK CASE

 

 

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: PC POWER & COOLING SILENCER (750W)

 

 

 

RAM: CORSAIR XMS 4GB (2x2GB)

 

 

 

ΜΗΤΡΙΚΗ: GIGABYTE P55-UD4 ή MSI –P55 GD65 (S1156, DDR3)

 

 

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ: INTEL CORE I7-860 (S1156, 2.8GHz Cache 8 MB, BOX)

 

 

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: SAPPHIRE RADEON HD4890 1GB GDDR5 HDMI, PCI-E

 

 

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ: 1. INTEL POSTVILLE 80GB SSD ή OCZ SSD 60GB SATA 2 CORE SERIES

 

2. WESTERN DIGITAL CAVIAR BLACK 1TB (7200rpm, SATA 2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έστειλα την εξής σύνθεση για να πάρω προσφορά....αν έχετε κάποια ένσταση στα μέρη που παραθέτω...πολύ ευχαρίστως να την ακούσω.

 

Θήκη : LANCOOL PC-K58 BLACK CASE

 

 

 

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: PC POWER & COOLING SILENCER (750W)

 

 

 

RAM: CORSAIR XMS 4GB (2x2GB)

 

 

 

ΜΗΤΡΙΚΗ: GIGABYTE P55-UD4 ή MSI –P55 GD65 (S1156, DDR3)

 

 

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ: INTEL CORE I7-860 (S1156, 2.8GHz Cache 8 MB, BOX)

 

 

 

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: SAPPHIRE RADEON HD4890 1GB GDDR5 HDMI, PCI-E

 

 

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ: 1. INTEL POSTVILLE 80GB SSD ή OCZ SSD 60GB SATA 2 CORE SERIES

 

2. WESTERN DIGITAL CAVIAR BLACK 1TB (7200rpm, SATA 2)

 

Μια χαρά μόνο που αν ασχολείσαι με video editing πιάσε το τηλέφωνο πες τους να βάλουν άλλα 4gb ram..Αν δεν βγείς στα λεφτά βάλε 8bg φθηνότερες ram και πάλι πιο γρήγορος θα είσαι..Αν θες να ρίξεις και άλλο λίγο βάλε και το 610W τροφοδοτικό.Δεν θέλεις περισσότερα ;)

Όπως επίσης και μια κάρτα γραφικών της nvidia με cuda..Αφού δεν παίζεις παιχνίδια και χρειάζεσαι το cuda τι έβαλες την 4890;

Και γενικά κάθεσαι ρωτάς εδώ μέσα και στο τέλος στα 9/10 κάνεις του κεφαλιού σου.Γιατί;:P

Αυτά τα δύο που σου είπα οπωσδήποτε αλλαγή της παραγγελίας τελευταία στιγμή.Η πρόταση του grimpr είναι ιδανικότατη.

 

Όσο για το λειτουργικό που θα μπεί πρέπει να είναι 64bit από εκεί και πέρα βάζεις ότι θέλεις.Και xp υπάρχουν 64bit με συμβουλή να τα αποφύγεις και να εκσυγχρονιστείς!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως επίσης και μια κάρτα γραφικών της nvidia με cuda..Αφού δεν παίζεις παιχνίδια και χρειάζεσαι το cuda τι έβαλες την 4890;

 

Ερώτηση...σε τι υπερέχουν οι Nvidia με CUDA από τις ΑΤΙ?...Είναι πολύ καλύτερες στο θέμα σχεδιαστικά προγράμματα?...Υστερούν όμως στα παιχνίδια? (να σημειώσω ότι δικαιολογημένα δεν παίζω μιας και το τωρινό σύστημα είναι απαρχαιωμένο και δεν έχει την απαραίτητη δυναμική). Εν κατακλείδι...Η Nvidia θα με καλύψει άνετα αν θελήσω να παίξω ένα NFS? Αν θέλεις πρότεινε και κάποια συγκεκριμένη...

 

Και γενικά κάθεσαι ρωτάς εδώ μέσα και στο τέλος στα 9/10 κάνεις του κεφαλιού σου.Γιατί;:P

 

Νομίζω πως δεν έκανα του κεφαλιού μου...διαφοροποιήθηκα απλά στον σκληρό δίσκο..(που έβαλα έναν SSD για να εγκαταστήσω το λειτουργικό)

 

Όσο για το λειτουργικό που θα μπεί πρέπει να είναι 64bit από εκεί και πέρα βάζεις ότι θέλεις.Και xp υπάρχουν 64bit με συμβουλή να τα αποφύγεις και να εκσυγχρονιστείς!:P

 

Άρα πάμε στα Windows 7...64bit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...σε τι υπερέχουν οι Nvidia με CUDA από τις ΑΤΙ?...Είναι πολύ καλύτερες στο θέμα σχεδιαστικά προγράμματα?...Υστερούν όμως στα παιχνίδια? (να σημειώσω ότι δικαιολογημένα δεν παίζω μιας και το τωρινό σύστημα είναι απαρχαιωμένο και δεν έχει την απαραίτητη δυναμική). Εν κατακλείδι...Η Nvidia θα με καλύψει άνετα αν θελήσω να παίξω ένα NFS? Αν θέλεις πρότεινε και κάποια συγκεκριμένη...

 

Όχι δεν υστερούν σε τίποτα στα παιχνίδια.Καλύτερες μπορεί να είναι ανάλογα ποια θα πάρεις το θέμα είναι ότι αφού δεν παίζεις παιχνίδια αυτή η κάρτα γραφικών παραείναι πεταμένα λεφτά ΚΑΙ δεν έχει και cuda.Το cuda το εκμεταλλεύονται αρκετά προγράμματα από αυτά που κάνουν video encode για να γίνει η δουλειά σου πολύ πιο γρήγορα ακόμη και με λιγότερο δυνατές gpu.

Η gtx260 που προτείνει από πάνω ο grimpr και πολύ είναι..;)

 

Ε ναι nfs παίζει ένας φίλος μου με 4670..(κάρτα των 50€) αλοίμονο αν δεν το παίξεις με gtx260...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε κλείνουμε σε αυτή τη κάρτα? ------>ASUS ENGTX260 GL+/HTDI/896MD3 GTX260 CUDA 896MB PCI-E RETAIL

Προσθέτω ακόμη 4Gb...

Βάζω τροφοδοτικό 610Watt

και την Asrock κι είμαι κομπλέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...