Προς το περιεχόμενο

Αξιολογήστε τη σύνθεση


SirD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη συννημένη φότο έχω φτιάξει μια σύνθεση από το e-shop....Το pc προορίζεται για σχεδιαστικά προγράμματα, video editing, παιχνίδια (σε 2η μοίρα...αν μπορεί να παίξει το καινούριο Need for Speed θα είμαι μια χαρά...γενικά δεν παίζω παιχνίδια), και πιο ήπιες συνήθειες, όπως το κατέβασμα αρχείων...

 

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω την επιδότηση για τους μηχανικούς, οπότε το κόστος θα πάει στο μισό...

Προβληματισμοί:

1.Επεξεργαστή πάω σε I7 ή Ι5?

2.Μητρική...αξίζει να δώσεις αυτά τα λεφτά (περίπου 200 €)?

3.Τροφοδοτικό...Είναι αρκετά τα 650W?

 

Για αρχή θέτω τα παραπάνω...ελπίζω μέσα από τη κουβέντα μαζί σας να καταλήξω κάπου...

post-5966-129063025962_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακυρη η καρτα γραφικων, ακυρος ο σκληρος , ακυρος ο ραπτορ , ακυρη η μητρικη και ακυρο το τροφοδοτικο.

 

Αυτα τα ολιγα...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μητρική δεν παίρνει το cpu / o green είναι αργός / ο raptor παλιός / ...

 

Η μητρική δεν παίρνει το cpu / o green είναι αργός / ο raptor παλιός (εκτός από έναν που είχε πάρει ο phanispal και λέγεται ότι σβουρίζει @ 22k!)/ ...

 

 

 

 

 

 

ΕΕΕΕεεεε;;; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι επειδή πάνε 6 χρόνια από τότε που είχα αλλάξει τελευταία φορά κουτί...τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ....Αν μπορούσατε να με διαφωτίσετε...με εναλλακτικές προτάσεις θα σας ήμουν ευγνώμων....Κατα προτίμηση το ποσό να μην υπερβαίνει τα 1000€ (ώστε να μου βγει καμιά 500αρια με την επιδότηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

 

να κανω κι εγω μια ερωτηση, γιατι εχω χασει επεισοδια παλι.

το triple channel ddr καταργηθηκε? βλεπω πολλες μητρικες με 4 και οχι με 6 slots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα!

 

να κανω κι εγω μια ερωτηση, γιατι εχω χασει επεισοδια παλι.

το triple channel ddr καταργηθηκε? βλεπω πολλες μητρικες με 4 και οχι με 6 slots.

 

Δεν καταργηθηκε,το socket που υποστηριζει το triple channel ειναι το intel 1366...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι προτείνετε Ι5 δεδομένου ότι ο Ι7 θα καταργηθεί και δεν θα μπορώ μετά να κάνω κάποια αναβάθμιση χωρίς να αλλάξω μητρική?

Όσο για το σκληρό..μάλλον θα πρέπει να βάλω πιο μεγάλης χωρητικότητας...Είπα να βάλω εξτρά σκληρό για το σύστημα για να μη κάνω partition και να μην ταλαιπωρώ αυτόν που θα έχω για αποθηκευτικό χώρο. Αν θέλετε πείτε γνώμη για κάποιο γρήγορο σκληρό που θα μπορούσα να έχω το σύστημα...

 

Καλή αυτή η σύνθεση alexis333 και αρκετά οικονομική...δεδομένου ότι μας παίρνει να ανέβουμε λίγο ακόμη στα χρήματα...αν πιστεύεις ότι μπορεί να μπει κάτι που θα είναι ακόμη καλύτερο είμαι ανοιχτός σε προτάσεις...(πχ...δεν ξέρω πολλά...αλλά με τους σκληρούς τύπου SSD..τι παίζει?. Αξίζει να βάλεις σε ένα σύστημα όπως αυτό που μου έχεις προτείνει?..και το βασικότερο...μπαίνει..ή θέλει καμιά συγκεκριμένη μητρική?)

 

Υ.Γ:Συγχωρήστε τη άγνοια...όπως είπα πάει καιρός από τότε που τα έψαχνα και τώρα εφαρμόζω αυτό που λένε..ρωτώντας πας στη πόλη..;)....Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Μπορεις να βαλεις καλυτερη καρτα γραφικων αλλα και παλι αφου δεν παιζεις παιχνιδια δεν ξερω τι ουσια θα ειχε αυτη η κινηση.
  • Επισης θα μπορουσες να βαλεις σε εναν ssd το λειτουργικο σου αντι για τους παλιομοδιτικους ( για μενα ) ραπτορ αφου σιγα σιγα που θα πεσουν οι τιμες των ssd δε θα υπαρχει λογος για αγορα ενος ραπτορ.
  • Να περιμενεις να ερθουν στην Ελλαδα ψυχτρες για το S1156 ωστε μαζι με turbo mode και oc να αξιοποιησεις πληρως τον επεξεργαστη.

 

Αυτα. Δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο τωρα για αλλαγη.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι για ssd....(αν θες πρότεινε κάποιον..μάλλον 64GB...για το σύστημα)...Για τη κάρτα γραφικών...μπορεί να μην παίζω παιχνίδια..κάνω όμως render (χρησιμοποιώ Archicad και Αutocad), κάτι που χρειάζεται πιστεύω και μια καλή κάρτα....Ποιά πιστεύεις είναι καλύτερη και θα κάνω τη δουλειά μου πιο άνετα...(φυσικά όχι αυτές τις τάξεως των 400€...κάτι σε πιο λογική τιμή...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν...επειδή το απόγευμα καλούμαι να δώσω τη σύνθεση για να πάρω προσφορά (θα μπει σε πρόγραμμα επιδότησης)...θα ήθελα να μου πείτε..τη γνώμη σας...Θυμίζω...ασχολούμαι με Video Editing, Σχεδιαστικά προγράμματα, προγράμματα επεξεργασίας εικόνας...και κάνα παιχνίδι (που και που...κυρίως Need for speed)...αναμένω τα σχόλιά σας....

 

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω το εξής....ο ssd...χρειάζεται κάποιο ανταπτοράκι για να μπει στο κουτί...ή υπάρχει στάνταρ θέση, όπως και για τους υπόλοιπους σκληρούς?

post-5966-129063027132_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...