Προς το περιεχόμενο

Απορίες πριν την αγορά!!


Squalo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκοπεύω να αγοράσω ένα pc(i5), έχω φτιάξει αρκετά build up και σε αρκετά έχω καταλήξει αλλά πλέον χρειάζομαι τα φώτα σας!!! Έχω διαβάσει αμέτρητα posts στο insomnia και τα έχω μπλέξει.

Μητρική :

MSI CD53 (RAM1333MHz+turbo) CD65 (RAM1600O.C + cross+sli+turbo)

Gigabyte P55-UD3R (RAM2000O.C + cross) P55M UD4 (RAM2200.C + cross+sli)

 

RAM: Corsair XMS 4GB DDR3-1600 Intel Core i5/i7 Ram Kit (2 x 2GB, PC3-12800, 8-8-8-24, CMX4GXM2A1600C8)

G card Palit GTS 250 (1GB, PCI Express) ή Palit GTX 260 (896 MB, 216SP, PCI Express)

(δλδ ram κ Engine Clock η Memory Interface?)

 

1) Το turbo των MSI γίνεται κ με μαμά ψύχτρα?

2) Αν βάλω αυτές τις ram στις gigabyte θα δω διαφορά?( θα τις εκμεταλλευτεί πλήρως)

3) Όταν μια mobo λέει ότι υποστηρίζει crossfire το sli το ξεχνάω ?και γιατί δεν έχω βρει πουθενά mobo με μόνο sli?(μέχρι και οι intel οι mobo έχουν cross!!!)

 

Και κάτι τελευταίο.. βλέπω πολλά builds εδώ μέσα με i5 και ram 2χ2gb ddr3 1333 που δεν λένε ότι υποστηρίζουν dual channel. Άρα ή είναι άχρηστο ή δεν χρειάζεται να λένε ότι το υποστηρίζουν.τι από τα δυο ?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα UD4.

 

Ram μπορείς να πάρεις και τις φθηνότερες 2χ2 Corsair με τα 9άρια, και να τις παλέψεις μόνος σου με πιο σφικτά timings.

 

Gpu στην κατηγορία που κοιτάς θα προτιμούσα αυτή, κρατώντας πάντως μία πισινή για το σύστημα ψύξης της.

Αν μπορείς να ανεβάσεις εδώ λίγο το budget, θα σου πρότεινα αυτή.

(μη δίνεις σημασία στα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε κάρτας, συνήθως δεν είναι ανάλογα των επιδόσεων)

;)

 

1. Γιατί όχι;

2. Γιατί όχι; :P

3. Aν δεν λέει SLi, δεν υποστηρίζει SLi. Πάντως για σιγουριά να τσεκάρεις την σελίδα του εκάστοτε κατασκευαστή, συχνά τα online shops γράφουν ανακρίβειες.

Θέλω να πιστεύω πως με μονταρισμένα bios σε βάθος χρόνου θα δούμε ξεκλειδωμένο SLi σε όλα τα P55 mobos.

(αλλά αυτό είναι υπόθεση, μη το λαμβάνεις σοβαρά υπ'οψη, μπορεί να μη στέκει καν).

 

*θεωρείται δεδομένο όπου δεν αναφέρεται το dual channel υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tnanks, θα κοιτάξω στα manual από τις κάρτες αν και προτιμώ και εγώ την ud4 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο:P

να αλλάξω tmmings δεν το έχω κάνει πότε αλλά μπορεί να το δοκιμάσω.

 

για gpu.. αν ένα game μου ζητάει 1gb ram με την palit στα 800+ λογικά δεν θα έχω πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που άλλοι παράγοντες παίζουν πρωτεύοντα ρόλο στην απόδοση μιας κάρτας γραφικών, όχι..

Άσε που τα requirements συνήθως (μην πω πάντα) είναι τελείως ενδεικτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για gpu.. αν ένα game μου ζητάει 1gb ram με την palit στα 800+ λογικά δεν θα έχω πρόβλημα ?

 

Το 1gb ram που λενε συνηθως στα games ειναι για την RAM του συστηματος και οχι

για την ram της vga. Και οπως ειπε και ο phanispal είναι τελείως ενδεικτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...