Προς το περιεχόμενο

Αξίζει να κάνω αναβάθμιση; Κι αν ναι τι;


anpho

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το σύστημα μου αποτελείται από τα εξής:

Μ/Β: ECS p45t-a http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Products/ProductsDetail.aspx?CategoryID=1&DetailID=888&DetailName=Feature&MenuID=44&LanID=0

CPU: Intel Core 2 Duo E8400

RAM: 4x1GB CELL SHOCK V2 DDR2 800 4-4-4-12 CS2221042

GPU: Sapphire 4870 1GB GDDR5

Monitor: Samsung T260HD

 

Είμαι φανατικός gamer παίζω ότι παιχνίδι κυκλοφορεί, από όλα τα genres... RPG, RTS, action, adventure, FPS, αθλητικά κτλ κτλ...

 

Στο θέμα μας τώρα... Έχω φυλάξει μερικά χρήματα και σκέφτομαι να του κάνω καμιά αναβάθμιση. Κατ αρχήν αξίζει τον κόπο; Ή είναι μια χαρά το σύστημά μου και απλά προσπαθώ να ικανοποιήσω τις καταναλωτικές μου ανάγκες; Η ιδέα για αναβάθμιση μου ήρθε γιατί μέχρι τώρα είχα μια οθόνη 19αρα με μέγιστη ανάλυση 1280χ1024 και έπαιζα όλα τα παιχνίδια σε full ανάλυση με full γραφικα ενώ τώρα με την 26αρα βλέπω ότι δεν μπορώ να παίζω αρκετά σε full γραφικά. Ξέρω ότι το χειρότερο στοιχείο του συστήματός μου είναι η mobo αλλά μου είχε χαλάσει η παλιά και σε αντικατάσταση μου δίναν αυτή και τότε δεν είχα λεφτά να πάρω κάποια πιο καλή. Αλλά επειδή δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξω μόνο την mobo σκέφτηκα για full αναβάθμιση και ίσως μετάβαση σε i5 και DDR3. λέτε να αξίζει ή να κάνω υπομονή και να περιμένω λίγο ακόμα όταν θα αξίζει περισσότερο μια αναβάθμιση;

Ευχαριστώ. Κάθε άποψη δεκτή. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το σχόλιο... Για κάρτα γραφικών λες να πάρω ακόμα μια 4870 για crossfire ή δεν αξίζει και προτείνεις κάτι άλλο; Και επίσης έχω προσέξει ότι στην μητρική το 2ο PCI-e δουλεύει σε 8χ αντί 16χ... Θα χω απώλεια σε απόδοση αν βάλω crossfire?

όσο για την 26αρα την είχα πάρει για να δουλεύει σαν τηλεόραση κυρίως... αλλά μετά χάλασε το monitor και αποφάσισα να την έχω αυτή σαν monitor. Πάντως την έχω συνηθίσει και δεν μπορώ να πω ότι στραβώνομαι ή στραβολαιμιάζω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξίζει imho..

Ρίξε μια ματιά και στα υπόλοιπα threads, όπως θα δεις, μπορείς να περιμένεις την έλευση της 5850, αν και νομίζω ότι με μια 4890 θα είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά τόση μεγάλη διαφορά έχει η 4890 από δύο 4870;

και σχετικά μ αυτό που ρώτησα για το ότι το 2ο pci-e δουλεύει σε πιο μικρή ταχύτητα έχεις άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέβλεψα (επίτηδες) το γεγονός ότι έχεις ήδη μία 4870 και εξέφρασα απλά την άποψή μου για gaming με μία 4890.

Και αφού είσαι διατεθειμένος να δώσεις ~130€ για άλλη μία 4870, γιατί δεν πουλάς αυτή που έχεις τώρα (αν δεχτώ ότι όντως δε σε καλύπτει), δε βάζεις αυτά τα 130€ συν μερικά ακόμα για μια 5850 όταν έρθουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ' αυτό.. θεωρείς απαραίτητο έως υποχρεωτικό να έχεις ενεργοποιημένα στο φουλ Antialiasing, Anisotropic Filtering και του χριστού της μάνας τα μάτια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι ασχετο βεβαια με τα games αλλα απο οτι διαβαζω αρχες του χρονου θα κυκλοφορησουν και μητρικες που θα υποστηριζουν usb 3.0 οποτε καλο θα ηταν μια και θα κανεις αναβαθμιση να την κανεις ολοκληρωμενη,καπου θα σου χρειασθει η πολλαπλασια ταχυτητα μεταφορας δεδομενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...