Προς το περιεχόμενο

Κάθε πόσο παίρνετε νέο Mac?


vag3d

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζω πολύ καλά τα περί "Hackintosh"...αλλά θέλω (το μηχάνημά μου και) το Software να είναι αγορασμένα ή δωρεάν (π.χ. Open Source). Θα βγάλω πχ. στο Site μου ένα βίντεο η μια δημιουργία γενικώς....ή θα είναι φτιαγμένο με Open Source ή με προγράμματα που έχω αγοράσει το License για να τα χρησιμοποιήσω. Δεν είμαι "νέος" στα computer, αλλά ούτε και "παίζω" με τις δημοσιεύσεις των έργων μου σαν καλλιτέχνης ή σαν Administrator ενός site. :-)

 

Και πολυ καλα κάνεις, αλλα ποιός θα δει και θα ξερει σε τι pc εγινε το δημιουργημα και με τι software;

Διαβασα ολο το thread και συμφωνω Απολυτως με τον haHa :-D

Στη μονοπυρινη εποχή ισως αξιζε ενας mac λογο του οτι και τα pc ηταν πολυ ακριβα. Τωρα πια ομως το hardware εχει ΞΕΦΤΙΛΙΣΤΕΙ τελειως ...

 

Κατα τη γνωμη μου αξιζουν μονο τα Macbook λογο αξιοπιστιας πιο πολυ σε δουλειες που δεν μπορεις να βασιστεις σε ενα απλο laptop με windows Vista π.χ. Pro Dj ... ολοι Macbook εχουν !

Επισης ειναι πολυ ομορφα , και η αναλογια τιμης Windows Laptop/MacBook ειναι λιγοτερη απο Windows Desktop-iMac .. απλα θα δωσεις 700 ευρω παραπανω απο ενα premium notebook και θα παρεις το πλουσιο Macbook :)

 

Εφοσον ομως θελεις να παρεις Desktop, χωρις δευτερη σκεψη : Custom PC!

Η δυνατοτητα hackintosh μηδενιζει τα "ηλεκτρονικα" πλεονεκτηματα του iMac (Software). Το μονο πλεονεκτημα που μενει αθικτο ειναι η εμφανιση, οπου ειναι λιτη και ομορφη χωρις κουτια και καλωδια, ολα σε μια οθονη!

Στη περιπτωση του Mac Pro ομως, αυτο το πλεονεκτημα δεν υπαρχει καν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

 

Τι δεν καταλαβες απο αυτα που ειπα?

 

Εγραψα χαρακτηριστικα πως για χαρην της συζητησης ας δεχθουμε οτι ειναι απαραιτητο το φορματ και το κανει..

Με αυτο σαν δεδομενο(οτι καποιος κανει φορματ) , ποια ειναι η αντοχη στο χρονο ενος pc μηχανηματος και ποια ενος mac?

Την απαντηση μας την δινει το 5 ετων συστημα του vag3d που ειναι τετραπυρηνο(χαρη σε μια αναβαθμιση κοστους μολις 300€) και αυτο το 2 ετων συστημα με quad cpu και 4GB ram που κοστισε τοτε μονο 700€.

 

 

Και ολα αυτα επειδη ακουσαμε διαφορα φαιδρα οτι χρειαζεται φορματ καθε 6 μηνες και φυσικα και αλλαγη καθε 1.5 χρονο.

Αν λοιπον για χαρην της συζητησης δεχθουμε οτι γινεται φορματ, τοτε δεν προκυπτει απο πουθενα οτι χρειαζεται αλλαγη καθε 1.5 ή 2 χρονια.

Η αντοχη στο χρονο των pc ειναι μεγαλυτερη , οπως ειδαμε χαρακτηριστικα με τα 2 αυτα πραγματικα παραδειγματα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:54 ----------

 

 

Δεν ειναι ακριβως εφαμιλλο το hardware,παρα μονο στους φορητους..

Γιατι στα desktop ειναι αρκετα διαφορετικα τα πραγματα.

Επισης δεν πρεπει να ξεχναμε και τον παραγοντα κοστος οπως και την ευκολια αναβαθμισης..

 

Σκεψου οτι με 700 ευρω επαιρνες πριν 2 χρονια quad core συστημα με 4gb ram.

Αυτο ουτε τωρα δεν μπορεις να το βρεις σε mac.

Ή σκεψου οτι εσυ εχεις ενα συστημα 5 ετων που ειναι τετραπυρηνο εχοντας δωσει μολις 300€ για αναβαθμιση.

Αυτο δεν θα γινοταν με mac.

Αν ειχες δωσει πριν 5 χρονια τα ιδια λεφτα που εδωσες για το pc σου(+ το κοστος της αναβαθμισης) και ειχες παρει mac, τωρα θα ειχες ξεμεινει με κανα μονοπυρηνο powerpc g5, μπορει και g4 αντι για τον ταχυτατο quad core 2 duo που εχεις.

 

Για να κανεις τις εργασιες που κανεις τωρα (photoshop,video editing, 3d modeling) θα ηθελες τον τετραπλασιο χρονο και μπορει καν να μην ανταπεξερχοταν.

Ουτε καν ενα hd 1080p video δεν θα μπορουσες να δεις.

 

Φαινεται ξεκαθαρα πως το pc που διαλεξες υπερεχει σε αντοχη στο χρονο,επιδοσεις σε σχεση με εναν mac.

Σε αντιθεση περιπτωση θα επρεπε εδω και καιρο να ειχες διαθεση αρκετα χρηματα για αγορα καινουριου mac που και παλι δεν θα εφθανε τις επιδοσεις του pc των 5 ετων(με την μικρη αναβαθμιση) που εχεις.

 

 

 

Όταν λές "για χαρην της συζητησης ας δεχθουμε οτι ειναι απαραιτητο το φορματ και το κανει.." Με μπέρδεψες, για ποιά μηχανήματα μιλάς? Φαντάζομαι το λες για τους Mac έτσι? Δεν πιστεύω να το λες για τα PC?

 

Το κόστος του Qcore επεξεργαστή ήταν 230 Ευρώ άν θυμάμαι καλά (λιγότερο απο όσο λές).

Όμως θυμίζω οτι ήμουνα τυχερός - άτυχος που μου είχε καεί η Motherboard των 285 Ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είχε - αλλά κάπου εκεί την είχα πάρει) και λόγω της (αν θυμάμαι καλά) τριετούς (μήπως ήταν 5 χρόνια? Μπαα...ας πουμε οτι ήταν 3 χρόνια για σιγουριά) εγγύησης της motherboard πήρα το τελευταίο μοντέλο motherboard που κυκλοφορούσε εκείνο το διάστημα (που κόστιζε μάλιστα αρκετά λιγότερα χρήματα από την προηγούμενη). Ουσιαστικά θα μπορούσε να πει κανείς οτι αν δεν με κάλυπτε η εγγύηση, θα μπορούσαν να είχαν ξοδευτεί 230 Ευρώ το CPU + 250 Ευρώ η Motherboard=480 Ευρώ περίπου. Απλώς εγώ χρειάστηκε να πάρω μόνο το CPU - αργότερα, αναβαθμίζοντας το BIOS της καινούριας Motherboard, που απέκτησα λόγω εγγύησης...

 

(Και υπόψην οτι έχω και απο τις καλύτερες μάρκες τροφοδοτικού (κατα την άποψή μου) = Tagan 480Watt που τότε θα μπορούσε να πει κανείς "μη δίνεις τόσα λεφτά για το PSU...πάρε ένα φθηνότερο και σε λιγότερα Watt...!!! Τι θα τα κάνεις τόσα πολλά...αφού ο επεξεργαστής+το τάδε+το τάδε μας κάνουν πχ. 230 Watt? Τζάμπα λεφτά" όπως συνηθίζουν αρκετοί να λένε...."δεν το χρειάζεσαι - Υπερβολή-τζάμπα λεφτά - καλύτερα πάρε το τάδε άλλο εξάρτημα για τον υπολογιστή όπως πχ. δίσκους, μνήμες, VGA, κλπ"...!!! Σκυλί το τροφοδοτικό...!!! 5 Χρόνια το PC ανοικτό 24/7 (*περίπου τόσο...μην λέμε και υπερβολές)... και δεν έχει πάθει τίποτα...!!! Και μιλάμε για PC που το έχω ανοικτό και 1 μήνα συνεχόμενα, να χτυπάει κόκκινο κάνοντας Rendering 3D Modeling Video με τον επεξεργαστή να δουλεύει ένα ολόκληρο μήνα και 24/24 και 7/7 συνέχεια στο full για να γίνει το Rendering...

 

Βέβαια η ουσία παραμένει η ίδια. Οτι δηλαδή "την έβγαλα καθαρή" (δηλαδή οικονομικά) για 5 χρονάκια με πολύ λίγες αλλαγές στο PC μου όσον αφορά το βασικό hardware που το απαρτίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λές "για χαρην της συζητησης ας δεχθουμε οτι ειναι απαραιτητο το φορματ και το κανει.." Με μπέρδεψες, για ποιά μηχανήματα μιλάς? Φαντάζομαι το λες για τους Mac έτσι? Δεν πιστεύω να το λες για τα PC?

Στα pc αναφερομαι και θεωρω για χαρην της συζητησης οτι ο χρηστης θα κανει φορματ .

 

Το κόστος του Qcore επεξεργαστή ήταν 230 Ευρώ άν θυμάμαι καλά (λιγότερο απο όσο λές).

Όμως θυμίζω οτι ήμουνα τυχερός - άτυχος που μου είχε καεί η Motherboard των 285 Ευρώ (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσο είχε - αλλά κάπου εκεί την είχα πάρει) και λόγω της (αν θυμάμαι καλά) τριετούς (μήπως ήταν 5 χρόνια? Μπαα...ας πουμε οτι ήταν 3 χρόνια για σιγουριά) εγγύησης της motherboard πήρα το τελευταίο μοντέλο motherboard που κυκλοφορούσε εκείνο το διάστημα (που κόστιζε μάλιστα αρκετά λιγότερα χρήματα από την προηγούμενη). Ουσιαστικά θα μπορούσε να πει κανείς οτι αν δεν με κάλυπτε η εγγύηση, θα μπορούσαν να είχαν ξοδευτεί 230 Ευρώ το CPU + 250 Ευρώ η Motherboard=480 Ευρώ περίπου. Απλώς εγώ χρειάστηκε να πάρω μόνο το CPU αναβαθμίζοντας το BIOS της καινούριας Motherboard που απέκτησα λόγω εγγύησης...

Μα ακομα και αν δεν σου καιγοταν η mobo, θα αγοραζες μια καινουρια με κοστος γυρω στα 100€(δεν ειναι απαραιτητο να εδινες 280€,μιας και με 100€ εβρισκες καλες mobo πριν 2-3 χρονια, πχ δες την mobo αυτου του συστηματος).

Τοτε το συνολικο κοστος αναβαθμισης θα πηγαινε 230+100=330€.

 

Ετσι το 5 ετων pc σου με μια αναβαθμιση 300€ περιπου(για την ακριβεια 330€) θα επεκτεινε ακομα περισσοτερο την αντοχη του στο χρονο και θα ειχες ακομα και σημερα ενα ταχυτατο συστημα!

 

(Και υπόψην οτι έχω και απο τις καλύτερες μάρκες τροφοδοτικού (κατα την άποψή μου) = Tagan 480Watt που τότε θα μπορούσε να πει κανείς "μη δίνεις τόσα λεφτά για το PSU...πάρε ένα φθηνότερο και σε λιγότερα Watt...!!!

Ολοσωστος!

Για αυτο ακομα και στο συστημα των 2 ετων δεν βαλαμε ενα οποιοδηποτε τροφοδοτικο (που πχ βρισκεις κουτι μαζι με τροφοδοτικο με κοτος 40€), αλλα λαποιο ποιοτικο.

Παντα βαζουμε ποιοτικο τροφοδοτικο αν θελουμε το pc να αντεξει.

 

Βέβαια η ουσία παραμένει η ίδια. Οτι δηλαδή "την έβγαλα καθαρή" (δηλαδή οικονομικά) για 5 χρονάκια με πολύ λίγες αλλαγές στο PC μου όσον αφορά το βασικό hardware που το απαρτίζει.

+1

Ακριβως αυτο!

 

Οπως "καθαρη θα την βγαλει" οποιος εχει αγορασει ενα τετραπυρηνο συστημα με 4gb ram προ 2 ετων.

Με τα desktop pc δεν χρειαζεται να κανεις αλλαγες συχνα ή οι οποιες αναβαθμισεις ειναι μικρου κοστους και δινουν νεα πνοη στο συστημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα pc αναφερομαι και θεωρω για χαρην της συζητησης οτι ο χρηστης θα κανει φορματ.

 

Σε PC με Linux ή με Windows? Στα πόσα χρόνια αναφέρεσαι? Δηλαδή πόσο καιρό πιστεύεις οτι ένας μέσος χρήστης θα έχει "υγιές" το σύστημά του χωρίς Format στα Windows? (ας αφήσουμε το linux-άκι μας απ'έξω, διότι ανήκει σε "άλλη κατηγορία" σταθερότητας κλπ...χιχι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ποιος θα κατσει με ενα προγραμμα που χρησιμοποιει, π.χ. Firefox στην εκδοση 1,5 για 25 χρονια?? Όταν τον ειχα πρωτοβαλει ειχα 512ΜΒ Ram, τωρα με ειμαι με 2GB.. ΟΛΑ τα προγραμματα γινονται πιο απαιτητικα σε μνημη/χαρακτηριστικα καθως εξελισσονται αυτα, κ οι τεχνολογιες που παρεχουν/αξιοποιουν.

 

Η τεχνολογία και οι υπολογιστές σήμερα έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ώστε υπερκαλύπτουν τις ανάγκες για απλή οικιακή χρήση (email/browsing/office apps) ώστε να μην χρειαστείς να αναβαθμίσεις τουλάχιστον για 10ετία. Aγόρασε ένα μηχάνημα των 300 ευρώ (c2d, 4gb ram, 500gb hdd, onboard vga/sound, DVD burner) και πες μου πως μπορεί το firefox να το γονατίσει μετά από 10 χρόνια (εκτός και αν τότε ο browser έχει απαιτήσεις 4 gb ram για να ανοίξεις 3 tabs, πάω πάσο τότε).

 

Ένα πολύ απλό παράδειγμα είναι οι υπολογιστές που έχουν στα γραφεία/εταιρίες. Είναι για συγκεκριμένη χρήση, με συγκεκριμένα προγράμματα και λειτουργικό και αλλάζουν κάθε δεκαετία γιατί κάνουν μία χαρά την δουλειά τους όπως είναι. Δεν έχω δει καμιά εταιρία να αλλάζει 50 pc με windows μετά από 1.5 χρόνια γιατί να μην περιμένει ο υπάλληλος 10 δευτερόλεπτα έως ότου ανοίξει ο MSIE. Στην δουλειά μου έχω pc 5ετίας (με 512 mb ram) αυτή τη στιγμή και είναι μια χαρά - δεν ανοίγει το word σε 0.5 δεύτερα όπως στο σπίτι με τον SSD και τον i7, αλλά για αυτά που πρέπει να κάνει είναι μια χαρά (emails/word/excel).

 

Μην είμαστε υπερβολικοί προσπαθώντας να κυνηγάμε την τεχνολογία αγοράζοντας ότι βγαίνει, εκτός και αν φυσικά σε κάποιον του περισσεύουν τα λεφτά και το έχει χόμπι :)

 

Όσον αφορά τη αγορά Mac από τον vag3d, νομίζω ότι είσαι στην ίδια κατάσταση με εμένα. Σε έχει πιάσει μία τάση κατανάλωσης και θέλεις να αγοράσεις κάτι. Σου αρέσει η τεχνολογία και το Mac δείχνει νέο, εναλλακτικό, και ελκυστικό αλλά διστάζεις να δώσεις τα χρήματα γιατί στην πραγματικότητα δεν το χρειάζεσαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πόσο καιρό πιστεύεις οτι ένας μέσος χρήστης θα έχει "υγιές" το σύστημά του χωρίς Format στα Windows? (ας αφήσουμε το linux-άκι μας απ'έξω, διότι ανήκει σε "άλλη κατηγορία" σταθερότητας κλπ...χιχι).

 

Ποιος ειναι ο μεσος χρηστης?

 

Μεσος χρηστης ειναι αυτος που περναει απο τα pc που πχ διαθετει ενας οργανισμος/πανεπιστημιο/σχολειο για κοινη χρηση και φορματ γινεται εξαιρετικα σπανια?

Ή μηπως ειναι η γραμματεας ενος γιατρου/βιβλιοθηκης ?

Ή μηπως ειναι αυτος που ασχολειται λιγο με το pc του και το εχει για να παραγει δουλεια?

Ή μηπως ειναι εκεινος που δεν βαζει antivirus (ή βαζει 3 μαζι και μαλιστα "σπασμενα"), αλλα ουτε και το τελευταιο λειτουργικο και μπαινει και κατεβαζει ολα τα προγραμματα cracked απο υποπτα site κλπ..

 

Οπως και να εχει, οι περισσοτεροι που πχ μπορει να με φωναξουν εμενα ή εσενα ή καποιον αλλον για φορματ(οχι ομως λογω ζημιας hardware) ειναι συνηθως γυρω στα 2 χρονια..

Και συνηθως ανηκουν στην τελευταια κατηγορια..

 

Aλλα οπως και να εχει, ακομα και αν φωναξουν εναν τεχνικο ή το πανε σε ενα μαγαζι γιατι νομιζουν οτι χρειαζεται φορματ και δωσουν τελικως κανα 50ευρω(αν δεν εχουν γνωστο ή δεν μπορουν μονοι τους ή δεν εχουν χρονο), ειναι ευχαριστημενοι με το μικροτερο κοστος κτησης του συστηματος τους και την μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο που εχει και που δεν χρειαζεται τοσο συχνα να δινει χρηματα για καινουριο..

 

(και για πολλοστη φορα :lol::τρανο παραδειγμα το 5 ετων συστημα σου ή αυτο το 2 ετων τετραπυρηνο συστημα των 700€)

 

Σκεψου εσυ να ειχες παρει mac μονοπυρηνο powerpc μηχανημα πριν 5 χρονια. Δεν θα ειχε χρειαστει πριν 2-3 χρονια να παρεις καινουριο για να κανεις ανετα photoshop/3d modeling/video editing?

Και αυτο που θα ειχες παρει(και θα ειχες δωσει 1000+ ευρω) παλι δεν θα εφθανε τις επιδοσεις του 5 ετων pc σου(μαζι με την μικρη αναβαθμιση του), ετσι δεν ειναι?

Οποτε συντομα(πχ σε 2 χρονια ή τελος παντων πιο γρηγορα απο οτι το quad core συστημα σου) θα χρειαζοταν και παλι αλλαγη.

 

Δεν έχω δει καμιά εταιρία να αλλάζει 50 pc με windows μετά από 1.5 χρόνια γιατί να μην περιμένει ο υπάλληλος 10 δευτερόλεπτα έως ότου ανοίξει ο MSIE. Στην δουλειά μου έχω pc 5ετίας (με 512 mb ram) αυτή τη στιγμή και είναι μια χαρά - δεν ανοίγει το word σε 0.5 δεύτερα όπως στο σπίτι με τον SSD και τον i7, αλλά για αυτά που πρέπει να κάνει είναι μια χαρά (emails/word/excel).

+1

Και στις εταιριες που κοιτανε λιγα παραπανω απο οτι εμεις(μιας κ σε εμας υπεσερχεται και ο παραγοντας χομπι κλπ) το θεμα του κοστους , της αναβαθμισης , αντοχης στο χρονο, της νεας εκδοσης ενος προγραμματος κλπ, επιλεγουν κατα κυριο λογο pc.

Και τα κρατανε για αρκετο καιρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία και οι υπολογιστές σήμερα έχουν φτάσει σε τέτοιο επίπεδο ώστε υπερκαλύπτουν τις ανάγκες για απλή οικιακή χρήση (email/browsing/office apps) ώστε να μην χρειαστείς να αναβαθμίσεις τουλάχιστον για 10ετία. Aγόρασε ένα μηχάνημα των 300 ευρώ (c2d, 4gb ram, 500gb hdd, onboard vga/sound, DVD burner) και πες μου πως μπορεί το firefox να το γονατίσει μετά από 10 χρόνια (εκτός και αν τότε ο browser έχει απαιτήσεις 4 gb ram για να ανοίξεις 3 tabs, πάω πάσο τότε).

 

Ένα πολύ απλό παράδειγμα είναι οι υπολογιστές που έχουν στα γραφεία/εταιρίες. Είναι για συγκεκριμένη χρήση, με συγκεκριμένα προγράμματα και λειτουργικό και αλλάζουν κάθε δεκαετία γιατί κάνουν μία χαρά την δουλειά τους όπως είναι. Δεν έχω δει καμιά εταιρία να αλλάζει 50 pc με windows μετά από 1.5 χρόνια γιατί να μην περιμένει ο υπάλληλος 10 δευτερόλεπτα έως ότου ανοίξει ο MSIE. Στην δουλειά μου έχω pc 5ετίας (με 512 mb ram) αυτή τη στιγμή και είναι μια χαρά - δεν ανοίγει το word σε 0.5 δεύτερα όπως στο σπίτι με τον SSD και τον i7, αλλά για αυτά που πρέπει να κάνει είναι μια χαρά (emails/word/excel).

 

δε το ξερει ουτε ο ιδιος ο θεος αν σε 10 χρονια θα τρεχει μια χαρα η τωρινη εκδοση του Firefox (κ ειναι χλωμο να υποστηριζει τα τοτε προτυπα/plugins/codecs που θα χουν βγει..για ευνοητους ξαναλεω λογους!)

 

κατα δευτερον,σε εταιρειες αλλαζουν πολυ δυσκολα εκδοσεις προγραμματων αφοσον δουλευουν μια χαρα κ δε θελουν ασυμβατοτητες, ποσο μαλλον καινουργιο hardware ή και καινουργιο λειτουργικο συστημα (που θα κοστισει αρκετες εργατοώρες μεχρι να το συνηθησουν ολοι οι υπαλληλοι)

 

ομως νομιζα πως μιλαγες για τον απλο οικιακο χρηστη..ή κανω λαθος?

 

 

Μην είμαστε υπερβολικοί προσπαθώντας να κυνηγάμε την τεχνολογία αγοράζοντας ότι βγαίνει, εκτός και αν φυσικά σε κάποιον του περισσεύουν τα λεφτά και το έχει χόμπι :)

 

Συμφωνουμε απόλυτα εδω! εγω με τον ταπεινο μου Athlon X2 939 μια χαρα την κανω την δουλεια που θελω προς το παρον (εε ενταξει κ 1-2 παιχνιδακια για να πειραματιστω καινουργια/ή να θυμηθω τις παλιες καλες εποχες..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ομως νομιζα πως μιλαγες για τον απλο οικιακο χρηστη..ή κανω λαθος?

 

Ο απλός οικιακός χρήστης είναι κάποιος που έχει αγοράσει το laptop/desktop των 500 ευρώ για να γράφει κανά blog, email, msn και facebook. Δεν θα κάνει ποτέ αναβάθμιση σε κανένα software αν δεν έχει auto-update ή δεν έρθει κάποιος φίλος που γνωρίζει κάτι παραπάνω. Είναι αυτός που θα εγκαταστήσει 1000 διαφορετικά προγραμματάκια ώστε το taskbar να φτάνει έως το start-up menu και 500 διαφορετικά taskbars στον MSIE έως ότου δεν βλέπεις τίποτα από τις σελίδες που φορτώνει.

Και θα χρειαστεί να κάνει αγοράσει νέο υπολογιστή όταν η coca cola zero παίζει πάνω στο πληκτρολόγιο του φορητού και τον καταστρέψει. Αν τη γλιτώσει την coca cola τότε δεν θα αναβαθμίσει ποτέ (εκτός αν δει την Carrie Bradshaw στο Sex and the City με το καινούριο Mac και ζηλέψει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο απλός οικιακός χρήστης είναι κάποιος που έχει αγοράσει το laptop/desktop των 500 ευρώ για να γράφει κανά blog, email, msn και facebook. Δεν θα κάνει ποτέ αναβάθμιση σε κανένα software αν δεν έχει auto-update ή δεν έρθει κάποιος φίλος που γνωρίζει κάτι παραπάνω. Είναι αυτός που θα εγκαταστήσει 1000 διαφορετικά προγραμματάκια ώστε το taskbar να φτάνει έως το start-up menu και 500 διαφορετικά taskbars στον MSIE έως ότου δεν βλέπεις τίποτα από τις σελίδες που φορτώνει.

Και θα χρειαστεί να κάνει αγοράσει νέο υπολογιστή όταν η coca cola zero παίζει πάνω στο πληκτρολόγιο του φορητού και τον καταστρέψει. Αν τη γλιτώσει την coca cola τότε δεν θα αναβαθμίσει ποτέ (εκτός αν δει την Carrie Bradshaw στο Sex and the City με το καινούριο Mac και ζηλέψει).

 

Πάντως εγώ συνήθως έχω πάνω απο 50-70 tabs ανοικτά στο Firefox μου και όταν καμιά φορά "σκάσει/κρεμάσει" ο Firefox και χαθούν όσα έχω ανοικτά, είναι μεγάλο σπάσιμο να κάτσω να τα ξανα-ανοίξω (βαριέμαι να ασχοληθώ με Bookmarks και πιθανή οργάνωσή τους σε φακέλους για να τα βάλω να ανοίξουν αυτόματα σε περίπτωση που σκάσει ο Firefox....!!! (και αναφέρομαι σε "γερό σκάσιμο" δηλαδή για το "να μην πιάσει" η επαναφορά των ανοικτών Tabs)...

 

Γενικά ένας απο τους λόγους που έχω συνήθως ανοικτό συνέχεια το PC μου είναι οτι βαριέμαι να ξανα-ανοίξω όλα όσα έχω ανοικτά και γενικότερα θα έλεγα οτι με ενδιαφέρει πολύ το άνετο multitasking χωρίς να κομπιάζει το σύστημα γιατί έχω μάθει να δουλεύω με πολλά προγράμματα ανοικτά την κάθε στιγμή για να κερδίζω χρόνο...!!! *(μην ακούσω κανέναν για hibernating...looll). 'Άσε που το θέλω πάντα ετοιμοπόλεμο και διαθέσιμο...!!!Στο γραφείο που έχω ένα PC με 1 GB Ram (για δουλειές και καλά γραφείου)....νιώθω οτι με περιορίζει....οτι μειώνει την αποδοτικότητά μου...οτι περιμένω "εγώ αυτό" και όχι "αυτό εμένα"...!!! (ναι, και όμως, αν και κάνω δουλειά γραφείου στο computer της δουλειάς ακόμη και εκεί θέλω δυνατό μηχάνημα....!!! Γιατί πχ. να περιοριστώ στην σύνταξη ενός εγγράφου κλπ και να μην κάνω και εκεί Multitasking...? Γιατί να μην κάνω στον ίδιο χρόνο περισσότερη δουλειά και να τελειώσω πιό γρήγορα????) :-)

 

Τεσπα...:-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 03:05 ----------

 

Όσον αφορά τη αγορά Mac από τον vag3d, νομίζω ότι είσαι στην ίδια κατάσταση με εμένα. Σε έχει πιάσει μία τάση κατανάλωσης και θέλεις να αγοράσεις κάτι. Σου αρέσει η τεχνολογία και το Mac δείχνει νέο, εναλλακτικό, και ελκυστικό αλλά διστάζεις να δώσεις τα χρήματα γιατί στην πραγματικότητα δεν το χρειάζεσαι :)

 

Κανείς μας δεν χρειάζεται ουσιαστικά Computer στο σπίτι...!!! (μιας και το έχουμε συνήθως για διασκέδαση και όχι για να ζήσουμε όπως πχ. χρειαζόμαστε για να ζήσουμε το φαγητό).

(αν και στην περίπτωσή μου, όλες αυτές οι γνώσεις και η εμπειρία που έχω αποκτήσει τόσα χρόνια γύρω από πολλά Computer-ίστικα θέματα αλλά και καλλιτεχνικά/3D, Video κλπ, με κάνουν πολύτιμο και περιζήτητο στην δουλειά μου θα έλεγα. Με έχουν βοηθήσει απίστευτα...)

 

Ναι, μου αρέσει η τεχνολογία, αλλά δεν είναι ακριβώς "τάση κατανάλωσης"...!!! Αυτό που αναζητώ είναι λίγη ξεγνοιασιά και άνεση στις περί του Computer ενασχολήσεις μου - που δεν είναι και λίγες...!!! :lol: :-D

Αλλά όσον αφορά το Macbook Pro, εκεί πάω πάσο...!!! Είναι και απίστευτα όμορφο και εξαιρετικά δελεαστικό για να μπορέσει κανείς να του αντισταθεί...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο απλός οικιακός χρήστης είναι κάποιος που έχει αγοράσει το laptop/desktop των 500 ευρώ για να γράφει κανά blog, email, msn και facebook. Δεν θα κάνει ποτέ αναβάθμιση σε κανένα software αν δεν έχει auto-update ή δεν έρθει κάποιος φίλος που γνωρίζει κάτι παραπάνω. Είναι αυτός που θα εγκαταστήσει 1000 διαφορετικά προγραμματάκια ώστε το taskbar να φτάνει έως το start-up menu και 500 διαφορετικά taskbars στον MSIE έως ότου δεν βλέπεις τίποτα από τις σελίδες που φορτώνει.

 

Ωραια, παιρνωντας το παραδειγμα του μεσου οικιακου χρηστη σου (το οποιο με βρισκει συμφωνο) θα προσθεσω μόνο οτι στις εγκαταστασεις των προγραμματων δεν βλεπει τι "τικαρει" (ελπιζω να συμφωνεις κ συ εδω) οποτε περναει αχρηστες Toolbars, κ φυσικα την "ερωτηση για update".

 

Αλλα κ παλι, ας παρω την δικια σου οπτικη, δεν θα του βγαλει καποια στιγμη δηλ. π.χ. ο messenger βρηκε μια καινουργια εκδοση, το SP2 του Office, κ.ο.κ. (υπαρχουν κ αρκετα προγραμματα που το χουν προκαθορισμενο να ενημερωνωνται αυτοματα) ΔΕΝ θα πατησει ναι?? θα διαβασει οτι προσφερει βελτωμενη εμπειρια, λιγοτερες ασυμβατοτητες (marketing κοινως -->οι ευνοητοι λογοι που ελεγα.. πως θα εξελισσοταν το Software αν μεναμε ολοι στις παλιες εκδοσεις?? δεν θα χε κανενα απολυτως λογο ο developer απο ενα σημειο κ επειτα να ασχοληθει) θα παρει τηλεφωνο και ενα φιλο που ξερει, κ θα του πει οχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haHa, εγώ το πολύ απλό που λέω, είναι πως όταν λες κάτι τέτοιο:

 

Οπως και να εχει, οι περισσοτεροι που πχ μπορει να με φωναξουν εμενα ή εσενα ή καποιον αλλον για φορματ(οχι ομως λογω ζημιας hardware) ειναι συνηθως γυρω στα 2 χρονια..

 

...όσα στοιχεία και να παρουσιάσεις, όσες φορές και να εξηγήσεις ότι 2 πυρήνες > 1 πυρήνα, ο άλλος και πάλι θα κρίνει από την προσωπική του εμπειρία. Και η προσωπική εμπειρία λέει ότι το πολύ σε έναν χρόνο δεν έχει σημασία πόσους πυρήνες είχες. Θέλεις φορμάτ.

 

Είχες δίκιο, όμως, δεν είχα καταλάβει το πρώτο που είχες γράψει. Ότι δηλαδή αν κάποιος κάνει φορμάτ, ο υπολογιστής είναι πάλι εκεί που ήταν. Για λίγο, όμως, πάλι. Οπότε που είναι η αντοχή στον χρόνο;

 

Τα 2 χρόνια θα ήταν καλή περίπτωση. Θα σήμαινε ότι στη ζωή ενός PC κάνεις φορμάτ 1, το πολύ 2 φορές. Έχεις δει πρακτικά να συμβαίνει αυτό;

 

ΦΥΣΙΚΑ (και το τονίζω) όλα εξαρτώνται και από την χρήση που κάνεις. Ένας υπολογιστής που τρέχει μόνο word, αντέχει πολύ περισσότερα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε που είναι η αντοχή στον χρόνο;

 

Η αντοχη στο χρονο ειναι οτι ο vag3d εδωσε 300€ για αναβαθμιση στο 5 ετων συστημα του , ενω διαφορετικα θα επρεπε να δωσει 1000€ για καινουριο και παλι δεν θα ηταν τοσο γρηγορο και θα ηθελε πιο γρηγορα παλι αλλαγη.

Η αντοχη στο χρονο ειναι οτι αυτο το τετραπυρηνο συστημα 2 ετων και μολις 700€ δεν θελει καμμια αναβαθμιση τωρα και θα κρατησει χρονια, ενω αντιθετα ακομα και ενας ολοκαινουριος iMac (που ειναι κ ακριβοτερος) ειναι πιο αργος, ο χρηστης του μπορει να νιωθει απο την πρωτη μερα οτι θελει αναβαθμιση (σε σχεση με το φθηνοτερο pc των 2 ετων) και θα χρειαστει πιο γρηγορα αλλαγη και ξοδεμα αλλων 1000€.

 

Εκει ειναι η αντοχη στο χρονο.

Και αυτο το ξερουν και οι εταιριες και για αυτο προτιμουν κατα κυριο λογο pc.

 

 

 

Τα 2 χρόνια θα ήταν καλή περίπτωση. Θα σήμαινε ότι στη ζωή ενός PC κάνεις φορμάτ 1, το πολύ 2 φορές. Έχεις δει πρακτικά να συμβαίνει αυτό;

Εννοειται.

Μαλιστα ετσι ειναι η πλειονοτητα των υπολογιστων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αντοχη στο χρονο ειναι οτι ο vag3d εδωσε 300€ για αναβαθμιση στο 5 ετων συστημα του , ενω διαφορετικα θα επρεπε να δωσει 1000€ για καινουριο και παλι δεν θα ηταν τοσο γρηγορο και θα ηθελα πιο γρηγορα παλι αλλαγη.

Η αντοχη στο χρονο ειναι οτι αυτο το τετραπυρηνο συστημα 2 ετων και μολις 700€ δεν θελει καμμια αναβαθμιση και θα κρατησει χρονια, ενω αντιθετα ακομα και ενας ολοκαινουριος iMac (που ειναι κ ακριβοτερος) ειναι πιο αργος και θα χρειαστει πιο γρηγορα αλλαγη και ξοδεμα αλλων 1000€.

 

Εκει ειναι η αντοχη στο χρονο.

Και αυτο το ξερουν οι εταιριες και για αυτο προτιμουν κατα κυριο λογο pc.

 

 

Ναι έχει δίκειο ο haHa. Στην παρούσα φάση αναφερόμαστε στο Hardware των Computer για το για πόσο καιρό μας καλύπτουν. Ασχέτως με το πόσες φορές θα χρειαστεί ένα PC Format. Και αυτό για να δούμε το "κόστος συντήρησης" ενός Mac. Δηλαδή με άλλα λόγια--> Πόσο θα κόστιζε ετησίως για να έχεις κάθε "Υ" χρόνια ένα δυνατό Mac Pro εφάμιλλο των PC? (όπου "Υ" = ο μέσος χρόνος αγοράς νέου Mac Pro για έναν Power User όπως πχ. θα έλεγε κανείς οτι θεωρούμαι εγώ με τα 3D και το Video Editing, όσον αφορά τις απαιτήσεις σε δυνατό Hardware κλπ).

Και επειδή δεν έχουν όλοι οι χρήστες Mac, Mac Pro, αλλά άλλος έχει iMac, άλλος έχει MacBook Pro, κλπ, παίρνουμε όλες τις απόψεις για να μπορέσουμε να δούμε αυτό τον "μέσο όρο χρονικού περιθώριου μέχρι ο μέσος χρήστης Mac να χρειαστεί να αγοράσει νέο μηχάνημα"...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

Πες μας εσυ vag3d αν δεν ειχες επιλεξει pc πριν 5 χρονια (μαζι με την αναβαθμιση των 300€) και ειχες επιλεξει εναν mac powerpc μονοπυρηνο πριν 5 χρονια ιδιου κοστους, ποσα χρηματα θα ειχε χρειαστει να δωσεις πριν 2-3 χρονια για αλλαγη μηχανηματος(γιατι με μονοπυρηνο powerpc θα σου εβγαινε το λαδι σε video editing και 3d modeling) που και παλι δεν θα εφθανε το pc σου και ισως να ηθελες τωρα ή σε εναν χρονο ενα τετραπυρηνο mac..(ωστε να φθασεις σε επιδοσεις και αντοχη στο χρονο το 5 ετων pc σου)

 

Σιγουρα θα ειχες καταληξει να επαιρνες πολυ πιο συχνα mac απο οτι pc και φυσικα θα ειχες δωσει πολλαπλασια χρηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως!

Πες μας εσυ vag3d αν δεν ειχες επιλεξει pc πριν 5 χρονια (μαζι με την αναβαθμιση των 300€) και ειχες επιλεξει εναν mac powerpc μονοπυρηνο πριν 5 χρονια ιδιου κοστους, ποσα χρηματα θα ειχε χρειαστει να δωσεις πριν 2-3 χρονια για αλλαγη μηχανηματος(γιατι με μονοπυρηνο powerpc θα σου εβγαινε το λαδι σε video editing και 3d modeling) που και παλι δεν θα εφθανε το pc σου και ισως να ηθελες τωρα ή σε εναν χρονο ενα τετραπυρηνο mac..(ωστε να φθασεις σε επιδοσεις και αντοχη στο χρονο το 5 ετων pc σου)

 

Σιγουρα θα ειχες καταληξει να επαιρνες πολυ πιο συχνα mac απο οτι pc και φυσικα θα ειχες δωσει πολλαπλασια χρηματα..

 

Ναι η λογική λέει οτι για τις ανάγκες μου, πιθανώς θα άλλαζα Mac Pro κάθε 3 χρόνια (θα ήταν πολύ ακριβό το να παίρνω κάθε 2 χρόνια μηχάνημα 4.000 ευρώ* για να κάνω το hobby μου).

 

*(4.000 ευρώ = Mac Pro 8 Core (2x4 δηλαδή) +16GB Ram + GTX285. = ~3.200+~500+~500 = ~4.200,00 Euro=4.000,00 euro).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...