Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για σύνθεση Gaming PC


achatzi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κουμπάρος μου θέλει να πάρει υπολογιστή για το σπίτι. Η χρήση προορίζεται κυρίως για παιχνίδια (όχι τίποτα τρελό βέβαια, PRO και κάνα FPS και RTS) και μετά απλά πράγματα (internet, office κτλ). Έφτιαξα μία σύνθεση και θα ήθελα την γνώμη σας, δεν θέλω να είναι overkill αλλά ούτε να θέλει αναβάθμιση σε ένα χρόνο. Budget: 800-1000 Euro.

 

Η σύνθεση:

 

  1. Κουτί: Asus TA-891 Black - 28
  2. Μητρική: Asus M4A78 (sAM3, DDR2, AMD770) - 73,20
  3. Επεξεργαστής: AMD Phenom II X4 955 (sAM3, Cache 8MB, 3.2GHz, Box) - 194
  4. Ψύκτρα: Scythe Mini Ninja CPU Cooler (SCMNJ-1000) - 32
  5. Μνήμη: Crucial 4GB DDR2-1066 Ram Kit (PC2 8500, CT2KIT25664AA1067) - 64,5
  6. GPU: Albatron 4870 SVGA (1GB, PCI Express) - 129
  7. PSU: Enermax EMD425AWT MODU82 PSU (425W) - 70,29
  8. HD: Western Digital 500GB Green HDD (Cache 32MB, Sata 2, WD5000AADS) - 47,35
  9. DVDRW: LG LS GH22LS50 DVDRW + / - (Sata, Bulk) - 23
  10. Monitor: Samsung SM2243SN TFT Monitor 21,5'' - 136

 

Σύνολο: 797,36 Ευρώ

 

Να σημειώσω τα εξής:

  1. Επειδή το PC θα είναι στο σαλόνι, το κουτί πρέπει να είναι σχετικά μικρό. Για αυτό επέλεξα και midi tower
  2. Για τον ίδιο λόγο και ο θόρυβος είναι μία παράμετρος σημαντική

 

Αυτά για να έχετε πλήρη εικόνα.

 

Ευχαριστώ πολύ

Αντώνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις την αρχική σύνθεση σου, όχι οτι των υπολοίπων πάνε πίσω, αλλά μιας και ανέφερες ότι θέλει να του κρατήσει για αρκετό διάστημα καλύτερα AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να κρατήσεις την αρχική σύνθεση σου, όχι οτι των υπολοίπων πάνε πίσω, αλλά μιας και ανέφερες ότι θέλει να του κρατήσει για αρκετό διάστημα καλύτερα AMD.

 

Μπορείς να το αναλύσεις περισσότερο αυτό;

Γιατί ο i5 δεν θα αντέξει στον χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ απλα σε κανα 6μηνο η Intel θα αλλαξει παλι πλατφορμα και σε περιπτωση που χρειαστει ο ανθρωπος να βαλει κατι καλυτερο αργοτερα θα αναγκαστει να "επενδυσει" ξανα σε μητρικη, επεξεργαστη και αν ειναι πολυ ατυχος και μνημη. Ευτυχως και η AMD κραταει για αρκετο καιρο την ιδια πλατφορμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά 2 απορίες έχω:

 

1) Για gaming pc καλύτερα είναι nvidia ή Ati;

2) Επίσης AMD ή Intel;

 

Προσωπικά προτιμώ AMD (εξού και η αρχική σύνθεση) γιατί θεωρώ ότι οι Intel είναι overpriced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά 2 απορίες έχω:

 

1) Για gaming pc καλύτερα είναι nvidia ή Ati;

2) Επίσης AMD ή Intel;

 

Προσωπικά προτιμώ AMD (εξού και η αρχική σύνθεση) γιατί θεωρώ ότι οι Intel είναι overpriced.

 

Kαι οι 4 εταιρίες παίζουν στα ίδια επίπεδα.

Εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες σου και το budget που μπορείς να διαθέσεις.

 

Επιμένω χωρίς δεύτερη σκέψη σε i5 λύση για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Ο συγκεκριμένος intel δεν θεωρώ πως είναι overpriced, αρκεί να μπορείς να τον αγοράσεις.

 

Επίσης προτίμησα nvidia λόγω cuda & physx.

Aν δεν σε απασχολούν, μπορείς να γλυτώσεις λίγα λεφτά πηγαίνοντας στην 4870, από άποψη επιδόσεων είναι ~ στα ίδια οι συγκεκριμένες.

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι αυτό ακριβώς;:o

 

παραθετω ενα παλαιοτερο μου ποστ.

 

''Η physx ειναι μια τεχνολογια της nvidia που προσθετει τους κανονες της φυσικης στο παιχνιδια αλλα και διαφορα αλλα καλουδια.π.χ. αμα σπασει μια λαμπα και εσυ πατας τα γυαλια,τα γυαλια θα κουνιουνται αναλογα με το πως τα πατας οπως στην πραγματικοτητα..Τετοια φαση..Την χρησιμοποιουν πολλα παιχνιδια αυτη τη στιγμη(οπως π.χ. τα πασιγνωστα mirror's edge,batman arkham asylum)και συνεχεια βγαινουν ολο και περισσοτερα.''

 

Αυτο ειναι μια ''μπακαλικη'' εξηγηση του τι εστι Physx ετσι για να παρεις μια ιδεα.:-) Μπορεις παντα να διαβαζεις τα αρθρα της wikipedia -> http://en.wikipedia.org/wiki/PhysX

 

Να ενα βιντεακι [ame]

[/ame]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα κοιταω τι παιζει στην αγορα την περιοδο που θελω να αγορασω μηχανημα,γτ την μια εχει καλυτερη αποδοση/τιμη η ιντελ την αλλη η amd kai παει λεγωντας

 

επειδη πηρα πριν 2 εβδομαδες pc πηρα τον i7 860 και παρηγειλα την ατι 5870(τωρα εχω πανω την παλια μου καρτα)

 

στην περιπτωση σου θα αλλαζα μονο το κουτι με το αυτο που σου προτεινανε και οθονη θα εβαζα αυτη http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-24-Pf-W2452V.htm

 

 

vocal με την ατι δεν θα εδειχνε της σημαιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, του έδειξα και τις 2 συνθέσεις (με AMD και Intel) και προτιμάει αυτήν με Intel. Έχω όμως μερικές ερωτήσεις:

 

1) Το psu που προτείνεις από θόρυβο πως πάει; Το PC θα είναι στο σαλόνι και τον ενδιαφέρει αυτό το θέμα. Μήπως να βάλω το Enermax (525W) που ξέρω σίγουρα ότι είναι αθόρυβο;

2) Θα χρειαστούμε και μία ψύκτρα, επίσης αθόρυβη. Έχετε να προτείνετε κάποια για Intel s1156;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, του έδειξα και τις 2 συνθέσεις (με AMD και Intel) και προτιμάει αυτήν με Intel. Έχω όμως μερικές ερωτήσεις:

 

1) Το psu που προτείνεις από θόρυβο πως πάει; Το PC θα είναι στο σαλόνι και τον ενδιαφέρει αυτό το θέμα. Μήπως να βάλω το Enermax (525W) που ξέρω σίγουρα ότι είναι αθόρυβο;

Σίγουρα δεν είναι τόσο αθόρυβο όσο το συγκεκριμένο enermax που αναφέρεις, αλλά δεν νομίζω πως θα ακούγεται ενοχλητικά σε χαμηλά loads.

Αν πάλι δεν θες να το ρισκάρεις, το συγκεκριμένο enermax είναι πολύ καλή επιλογή επίσης.

 

 

2) Θα χρειαστούμε και μία ψύκτρα, επίσης αθόρυβη. Έχετε να προτείνετε κάποια για Intel s1156;

 

Θα σου πρότεινα να δώσεις μία ευκαιρία στην default ψύκτρα της intel, και αν δεν σε ικανοποιήσει, εδώ είμαστε.

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...