Προς το περιεχόμενο

League of Legends Topic v1


Dakonblackblade

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 26,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σχετικα με τη συζητηση που προηγηθηκε τo build σε καθε champ, οπως και το role του, ειναι τελειως υποκειμενικα. Το οτι ειναι υποχρεωμενοι ολοι να ακολουθουν το meta σαν προβατα, δεν θα επρεπε να αφορα κανεναν που παιζει για να ευχαριστηθει το game. Για τους καριεριστες (και εννοω αυτους που παιζουν με αυτοσκοπο το win ή/και το προσωπικο τους impact στο game, ανεξαρτητως game mode), ναι, ισως να ειναι προβλημα στο mindset τους αν παρω blitz top και τον παω flat AP ή AD/whatever build.

Απο την αλλη αν εγω πιστευω/διασκεδαζω/με βολευει/παιζω καλυτερα με AP blitz top και tryhardαρω in game, δεν καταλαβα τι ρολο βαραει ο καθενας που θα ρθει να με πει τρολλ ή να με κρινει αρνητικα/σκωπτικα με τον οποιονδηποτε τροπο.

 

Eιδικα σε low elos που ειναι οι μισοι απο αυτους που ποσταραν περι του θεματος, ΟΛΑ δουλευουν, αρα ΔΕΝ σας φταιει κανενα build teammate σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με τη συζητηση που προηγηθηκε τo build σε καθε champ, οπως και το role του, ειναι τελειως υποκειμενικα. Το οτι ειναι υποχρεωμενοι ολοι να ακολουθουν το meta σαν προβατα, δεν θα επρεπε να αφορα κανεναν που παιζει για να ευχαριστηθει το game. Για τους καριεριστες (και εννοω αυτους που παιζουν με αυτοσκοπο το win ή/και το προσωπικο τους impact στο game, ανεξαρτητως game mode), ναι, ισως να ειναι προβλημα στο mindset τους αν παρω blitz top και τον παω full AP ή AD/whatever build.

Δεν ειμαι κατα των out of meta picks ,αλλα τι μπορει να προσφερει ενας whatever blitz στο top σε ενα παιχνιδι? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι κατα των out of meta picks ,αλλα τι μπορει να προσφερει ενας whatever blitz στο top σε ενα παιχνιδι? 

Το ερωτημα σου εχει να κανει με το πώς παιζει ο αλλος κι οχι με το τι παιζει. Απο κει και περα το καθε champ μπορει να βοηθησει διαφορετικα. Ο blitz στο top πχ, με AP build μπορει , αν παιξει εξυπνα, να κανει καποια champs shutdown. Στη συνεχεια του παιχνιδιου εχει grab/knock/aoe dmg ulti αρα βοηθα αναλογως το team του.

 

Επειδη εχει καθιερωθει να παιζονται συγκεκριμενα champs στο ταδε lane δεν σημαινει οτι τα αλλα δεν μπορουν να προσφερουν τιποτα. Ουτε σημαινει οτι καποιος που κανει ενα pick που δεν σου φαινεται viable με βαση αυτα που εχεις συνηθισει (σε εχουν συνηθισει), εχει σκοπο  να τρολαρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι κατα των out of meta picks ,αλλα τι μπορει να προσφερει ενας whatever blitz στο top σε ενα παιχνιδι? 

 

να μου πεις παιζει με clowns αλλα και παλι δουλευει, απο την αλλη δεν μπορεις να παιξεις soraka adc..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πράγμα ο AP blitz και άλλο η AP vayne.

 

Υπάρχουν κάποια off-meta picks που είναι viable υπό συνθήκες όπως πχ kennen/tf adc,leesin/rengar support, caitlyn mid κτλ. Ακόμη και αυτά μπορώ να καταλάβω ότι είναι ενοχλητικό να τα έχεις στην ομάδα σου γιατί πολύ απλά μειώνεται η πιθανότητα νίκης έστω και λίγο.

 

Άλλο πράγμα αυτό όμως και άλλο τα troll picks. Εκείνα απλά σου βγάζουν καρκίνο. Το ερώτημα είναι αν ο shaco support που έχεις στην ομάδα ξέρει να παίζει και έχει βρει κάποια cheese tactic για να πιάσει τους αντιπάλους off-guard ή αν το κάνει επειδή έτσι του ήρθε και το βρίσκει αστείο.

 

Αυτό που υπερασπίζεστε το δικαίωμα στο trolling με ξεπερνάει. Δηλαδή αν ερχόμουν στην αλάνα για μπάλα και έπαιζα τέρμα, δε χρησιμοποιούσα χέρια αλλά μόνο πόδια και tryhardαρα θα rageαρες ή όχι?

 

Το meta καλώς η κακώς είναι ο αποδεδειγμένα πιο αποδοτικός τρόπος να παίζεις το παιχνίδι. Δεν το φέραν οι Ελ για να μας ρίξουν στάχτη στα μάτια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To meta ειναι κατα κυριο λογο κατι που το οριζουν οι ιδιοι που το αναιρουν με πρωτη ευκαιρια.

Περι ap vayne. Φαινομενικα, ναι ειναι build για να τρολαρει ο αλλος, ΑΛΛΑ ΑΝ παρει pentakill ο rekless με vayne AP ποσο στοιχημα πας οτι η ΑP vayne ξαφνικα θα μπει στο meta;

Αυτo ειναι το meta λοιπον.

 

Το παραδειγμα με τον τερματοφυλακα ειναι λαθος, γιατι το πώς παιζει ο τερματοφυλακας οριζεται απο κανονισμους κι οχι απο meta. Αντιθετως το meta δεν εχει ουδεμια σχεση με τους κανονισμους του παιχνιδιου, ασχετα αν οι παιχτες εχουν συνηθισει να το θεωρουν ως "κανονισμο".

Το αντιστοιχο meta στο ποδοσφαιρο ειναι τα συστηματα. Αν ενας προπονητης παει με ασυνηθιστο συστημα και ριξει 5 γκολ θα τον κανουν Θεο που ανακαλυψε το νεο υπερσυστημα κι αν φαει 5 γκολ θα τον λενε αμπαλο. Τρολλ δε θα τον πει κανεις παντως.

Στο lol ανεξαρτητως αποτελεσματος εισαι τρολλ αν πας κοντρα στο meta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίξει ο reckless ap vayne σημαίνει ότι έχει κάνει ένα theory-crafting από πίσω, το δοκίμασε σε scrims και δούλεψε και στο τέλος είδες εσύ το τελικό αποτέλεσμα μιας μεγάλης προσπάθειας.

 

Έτσι όπως είπες ορίζεται το meta αλλά έχει πολύ σκέψη από πίσω. Έχει μια κάποια διαφορά από τον nikolas99XXX που του κάβλωσε να παίξει shaco support.

 

Στο παράδειγμά σου με το προπονητή το να παίζεις shaco support ας πούμε είναι σαν να χρησιμοποιεί τον τερματοφύλακα στην επίθεση και τον επιθετικό στο τέρμα. Ναι θα τον λέγαν troll αν το έκανε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι ξεχασατε οτι η vayne οτι και να κανει θα εχει damage αρκει να εχει as? Το ιδιο και η kalista.Τα μονα δυο adc που μπορουν ακομα να κουβαλησουν.Ακομα και jinx sivir και tristana παιζονται μονο για wave clear και split push

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παίξει ο reckless ap vayne σημαίνει ότι έχει κάνει ένα theory-crafting από πίσω, το δοκίμασε σε scrims και δούλεψε και στο τέλος είδες εσύ το τελικό αποτέλεσμα μιας μεγάλης προσπάθειας.

 

Έτσι όπως είπες ορίζεται το meta αλλά έχει πολύ σκέψη από πίσω. Έχει μια κάποια διαφορά από τον nikolas99XXX που του κάβλωσε να παίξει shaco support.

 

Στο παράδειγμά σου με το προπονητή το να παίζεις shaco support ας πούμε είναι σαν να χρησιμοποιεί τον τερματοφύλακα στην επίθεση και τον επιθετικό στο τέρμα. Ναι θα τον λέγαν troll αν το έκανε αυτό.

Επιβεβαιωνεις οτι ειπα εξαρχης περι προβατων. Και καλα δηλαδη, οτι το community πρεπει να παιζει με το meta των pro επειδη οτι παιζουν αυτοι ειναι ο κανονας. Ακομα κι αν αυτο σε soloq δεν ειναι το ιδιο viable με τα pro-5vs5 games.

 

Και σου ξαναλεω, ο ΧxXnikolacXxX εχει καθε δικαιωμα να παιξει AP vayne και shaco supp απο τη στιγμη που δεν παραβιαζει κανενα κανονα του game. Το οτι δεν επαιξε ο rekless αυτα τα builds/roles κλπ δε σημαινει οτι δεν εχει δικαιωμα να το κανει το υπολοιπο community. Σου ειπα εξαλλου οτι ορισμενες φορες οι ιδιοι αναιρουν τις προηγουμενες επιλογες τους. Αυτο που θεωρεις/ται trolling σημερα, μπορει αυριο να ειναι meta. Aρα ποιος και γιατι να μου απαγορεψει να κανω τις δοκιμες μου ή ακομα και την πλακα μου ; Γιατι θα πρεπει να περιμενω πρωτα το confirmation απο τον καθε pro για να κανω αυτο που σκεφτηκα  να δοκιμασω στα επομενα 50 games μου; Για να μη βγουν τα προβατα του meta να μου πουν "να ενα τρολλ"; Μπορει απλα να ειμαι νεος στο παιχνιδι και να κανω δοκιμες μεχρι να δω τι με βολευει/αρεσει να παιζω. Δεν καταλαβα γιατι ειμαι υποχρεωμενος να παιζω με τους κανονες αλλων παιχτων (κι οχι αυτοι με τους δικους μου πχ).

 

Οσο για το παραδειγμα σου, το shaco supp δεν εχει ουδεμια σχεση με τον τερματοφυλακα στην επιθεση. Διοτι ο shaco δεν ειναι πουθενα officially μη-support champ. Το τι λεει το meta, δεν με απασχολει. Αρα μπορει να παει οπου γουσταρει εστω και για δοκιμη. 

Αντιθετα ο τερματοφυλακας ειναι τερματοφυλακας. Officially. Aρα αν τον βαλει επιθεση προφανως κατι παει πολυ λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα παιζω πλεον μονο normals και γελαω απιστευτα με τον καθενα οταν παιρνω pick που θεωρουν troll. οταν αρχιζουν τα reports τους λεω πηγαιντε διαβαστε τον summoner code και αν λεει καπου οτι εισαι υποχρεωμενος να ακολουθησεις την Meta καντε με report . οι πιο πολλοι σταματανε εκει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Honestly, οι high elo/top μπορουν πολυ πιο ανετα να "βγαλουν" ενα game με AP Blitz.
Γιατι θα ξερουν γιατι εβγαλαν το ταδε item, θα ξερουν αν εχει νοημα να πανε τον blitz top
και θα τον παρουν οταν τους δινεται η δυνατοτητα μεσα απο το picks.
Οχι ετσι random, "γεια σας παιδια εγω σημερα ξυπνησα με ορεξη για blitz οποτε δεν με ενδιαφερει τι θα παρετε."
Θες να παιξεις κατι out of the blue? Μαζι σου, αλλα λιωστο σε customs/botz,
μην μου γαμας το game οταν ουτε και εσυ ξερεις τι να παρεις ανοιγοντας το shop.
Γιατι οι top τουλαχιστον το λιωνουν λιγουλακι το theory τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Honestly, οι high elo/top μπορουν πολυ πιο ανετα να "βγαλουν" ενα game με AP Blitz.

Γιατι θα ξερουν γιατι εβγαλαν το ταδε item, θα ξερουν αν εχει νοημα να πανε τον blitz top

και θα τον παρουν οταν τους δινεται η δυνατοτητα μεσα απο το picks.

Οχι ετσι random, "γεια σας παιδια εγω σημερα ξυπνησα με ορεξη για blitz οποτε δεν με ενδιαφερει τι θα παρετε."

Θες να παιξεις κατι out of the blue? Μαζι σου, αλλα λιωστο σε customs/botz,

μην μου γαμας το game οταν ουτε και εσυ ξερεις τι να παρεις ανοιγοντας το shop.

Γιατι οι top τουλαχιστον το λιωνουν λιγουλακι το theory τους.

Aς υποθεσουμε οτι το παιχνιδι κανει launch σημερα, με 150 champs και τα items που υπαρχουν. Ολοι ασχετοι, προφανως.

Θα πει κανεις troll αυτον που θα παρει blitz και θα παει σε random lane, με random build; Ολοι θα κανουν δοκιμες και σιγα σιγα μπορει να καταληξουν οτι ο blitz δουλευει καλυτερα σαν supp champ. H μπορει να κατεληγαν οτι ειναι καλουτερος για apc.

 

Αυτο που συμβαινει τωρα, ειναι οτι απλως καποιοι εχουν ηδη περασει απο αυτη τη διαδικασια και "προτεινουν" καποια picks/builds/roles για καθε champ. Στην ουσια δηλαδη, προσφερουν στο υπολοιπο community γνωση κατοπιν μερικων 100δων ωρων καψιματος. Το οποιο ειναι θεμιτο.

Αυτο με το οποιο δεν συμφωνω ειναι γιατι δεν εχει δικαιωμα ενας παιχτης να ξεκινησει from scratch να κανει τις δοκιμες αυτες μονος του, αγνοωντας το καθε meta/guide/knowledge που του προσεφεραν οι πορηγουμενοι. Χαζο ενδεχομενως μπορεις να τον πεις, τρολλ ομως που μπηκε να σπασει @@ on purpose, μονο απο το pick οχι.

Επισης το επιχειρημα τον customs/botz δεν εχει νοημα γιατι δεν υπαρχει επιπεδο δυσκολιας ωστε να δεις πραγματικα αν δουλευει αυτο που εχεις στο μυαλο σου. Θα πρεπει να το δοκιμασεις σε πραγματικες συνθηκες παιχνιδιου (εκτος αν failαρει ακομα και στα bot, οποτε οκ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...