Προς το περιεχόμενο

επέκταση RAM


johnyb98

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μητρική του υπολογιστή έχει 4 slots για RAM (ASUS P4P800-X).

 

Έχω εγκατεστημένα 2 modules (2x256MB), και συγκεκριμένα modules:

 

Princeton Original (OEM) DDR 400 PC3200 DIMM Memory(256MB 400Mhz. CL3 184PIN (32X8))(VPM400X64C3/256/H)

 

 

Θέλω να κάνω επέκταση της μνήμης. Ακόμα δεν έχω σκεφτεί το μέγεθος. Αυτό που θέλω να μάθω είναι λεπτομέρειες ώστε να μη χρειαστεί να βγάλω τα modules που έχω τώρα (αν γίνεται). Κάτι έχω ακούσει ότι πρέπει να έχουν το ίδιο timing, CL;;; Αυτά είναι που δεν ξέρω.

 

Επίσης, τί πρέπει να κοιτάξω στην αγορά ώστε τα modules με τις χαμηλότερες επιδόσεις να μη ρίχνουν και τα πιό δυνατά. π.χ. εάν δε βρώ ακριβώς ίδια μνήμη με αυτή που έχω τώρα, από θέμα κατασκευαστή και μοντέλου, αναγκαστικά πρέπει να πάω σε διαφορετικό κατασκευαστή. Πρέπει να βγάλω τελείως αυτή που έχω για να μην πέσουν οι επιδόσεις της νέας RAM; Ή μπορώ με κάποιο τρόπο να τα συνδυάσω ώστε να έχω σωστό αποτέλεσμα, σαν να είναι όλα αγορασμένα σήμερα; Αν δε γίνεται κάτι τέτοιο, θα αγοράσω αναγκαστικά μεγαλύτερο μέγεθος, ώστε να καλύψει και αυτά που θα βγάλω (τρέχοντα).

 

Αυτά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά να πω ότι έχει λογική η σκέψη σου (ή βάση η λογική σου).

Κατά δεύτερον να πω ότι πλέον στην αγορά "κυριαρχούν" οι DDR3 με αποτέλεσμα να έχουν εκλείψει σε ένα μεγάλο βαθμό οι DDR1 και οι τιμές να είναι πολύ υψηλές (πάντα γι' αυτά που προσφέρουν και συγκριτικά με νεότερες τεχνολογίες).

Σήμερα το ελάχιστο ποσό μνήμης είναι τα 2GB (αν έχεις XP/Linux), ή 4GB για Vista/7.

Εσύ αυτή τη στιγμή έχεις 512MB τα οποία μάλιστα θες να κρατήσεις. Η μητρική σου υποστηρίζει έως και 4GB.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, έχεις 2 επιλογές:

α. Κρατάς αυτές που έχεις και βάζεις άλλες 2*1GB και έχεις συνολικά 2.5GB.

β. Αφαιρείς αυτές που έχεις και βάζεις 4*1GB (ή 3*1 αν δε βγαίνεις οικονομικά).

 

Δες εδώ μερικές επιλογές:

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/with%28MEMORY_TECHNOLOGY=DDR%29/with%28sort=priceasc%29.htm

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?offset=10&category=%CC%CD%C7%CC%C7%2520RAM&category2=DDR-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές που έχεις τώρα έχουν CAS Latency 3, φαντάζομαι ότι τα υπόλοιπα θα είναι 3-3-8.

Έψαξα λίγο αλλά δε βρήκα ακριβή χαρακτηριστικά, πέρα απ' το CL.

Πάρε όποιες θες και να εύχεσαι να μην παίζει ασυμβατότητα μεταξύ τους, τα timings μη σε απασχολούν τόσο πολύ.

Τρέξε ένα cpu-z και ανάτρεξε στo tab Memory να δεις με τι timings παίζεις τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...