Προς το περιεχόμενο

Τι τροφοδοτικό θα παίρνατε για αυτό το μηχάνημα;


aldon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ακόμα και με αυτό: http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Corsair-400W-CMPSU-400CXEU.htm δε θα έχεις πρόβλημα.

 

Αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι θα σου χτυπήσει κάπως στο μάτι το 400 σαν αριθμός, δες και αυτά:

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Silverpower-Sp-Ss500-Psu-500W-SP-SS500.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/PC-Power-Cooling-Pcp-C-500W-Silencer-PPCS500-EU.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρά Evo της TT τι λέει;

THERMALTAKE W0306 EVO BLUE 550W

THERMALTAKE W0307 EVO BLUE 650W

 

και αυτο το 700αρι πιστεύω είναι υπερβολικά για το παραπάνω μηχάνημα

 

THERMALTAKE W0106 TOUGHPOWER CABLE MANAGEMENT 700W

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα γενικα οσα περισσοτερα watt τοσο το καλυτερο. εγω προσωπικα προτεινω αυτο : THERMALTAKE W0105 TOUGHPOWER 700W το οποιο ειναι και crossfire certified.Επισης θα εχεις αρκετα watt για μελλοντικες αναβαθμισεις.Οι νεες καρτες γραφικων ειναι αρκετα ενεργοβορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα γενικα οσα περισσοτερα watt τοσο το καλυτερο.

 

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις.. Ένα μεγάλης χωρητικότητας τροφοδοτικό έχει χαμηλό efficiency υπό χαμηλό φόρτο.

Τώρα αν γνώμονας είναι αποκλειστικά οι μελλοντικές αναβαθμίσεις, να πω ότι τα νανόμετρα πέφτουν, μαζί με την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το νομίζω μέχρι το βρίσκω ισχύ, η διαφορά νομίζω είναι το άπειρο.

 

Δηλαδη νομιζεις πως το Corsair 400w θα αντεξει την GTX260;

Η nvidia προτεινει 38A ενω το Corsair δινει 30, αρα θα ειναι στα ορια. Γιατι να τσιγκουνευτει στο PSU και να μην ειναι σιγουρος αμα θα αντεξει;

Το PC P&C που προτεινει ο ThReSh ειναι μια χαρα.

 

Και αυτο απο το site της nvidia

Thermal and Power Specs: Maximum GPU Temperature 105C

Maximum Graphics Card Power 182W

Minimum System Power Requirement 500W

Supplementary Power Connectors Two 6-pins

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30Α=360W. Θες να μου πεις ότι δε φτάνουν για μια κάρτα που ζήτημα να καταναλώσει 150W;

 

Χρειάζεται να αναφέρω (ξανά) ότι το 450άρι Corsair τροφοδοτεί το παρακάτω σύστημα;

 

E8400 @3600MHz

4850

2*WD6400AAKS

ΝΖΧΤ Tempest με συνολικά 9 ανεμιστήρια

 

και το κυριότερο.. ούτε κατά διάνοια ίδρωσε;

 

Σε καμία περίπτωση δεν είπα να πάει στο 400άρι, είπα απλά ότι ακόμα και με αυτό δε θα έχει πρόβλημα επειδή τον είδα να λέει ότι η GTX260 ζητάει 500W, ό, τι να 'ναι δηλαδή.

Κάποια στιγμή πρέπει να το πάρουμε γραμμή το παραμύθι που θέλουν να μας πουλήσουν με την κατανάλωση.

 

Φυσικά και το 610άρι PC P&C είναι μια πολύ καλή επιλογή, άλλο που ούτε τα μισά watt δε θα καταναλώνονται.

 

Thermal and Power Specs: Maximum GPU Temperature 105C

Maximum Graphics Card Power 182W

Minimum System Power Requirement 500W

Supplementary Power Connectors Two 6-pins

 

Δε σου περνάει απ' το μυαλό ότι αυτά ειπώνονται για να τα ακούν καταναλωτές που δε γνωρίζουν και να αγοράζουν μεγαλύτερα τροφοδοτικά απ' όσο χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30Α=360W. Θες να μου πεις ότι δε φτάνουν για μια κάρτα που ζήτημα να καταναλώσει 150W;

 

Χρειάζεται να αναφέρω (ξανά) ότι το 450άρι Corsair τροφοδοτεί το παρακάτω σύστημα;

 

E8400 @3600MHz

4850

2*WD6400AAKS

ΝΖΧΤ Tempest με συνολικά 9 ανεμιστήρια

 

και το κυριότερο.. ούτε κατά διάνοια ίδρωσε;

 

Σε καμία περίπτωση δεν είπα να πάει στο 400άρι, είπα απλά ότι ακόμα και με αυτό δε θα έχει πρόβλημα επειδή τον είδα να λέει ότι η GTX260 ζητάει 500W, ό, τι να 'ναι δηλαδή.

Κάποια στιγμή πρέπει να το πάρουμε γραμμή το παραμύθι που θέλουν να μας πουλήσουν με την κατανάλωση.

 

Φυσικά και το 610άρι PC P&C είναι μια πολύ καλή επιλογή, άλλο που ούτε τα μισά watt δε θα καταναλώνονται.

 

 

 

Δε σου περνάει απ' το μυαλό ότι αυτά ειπώνονται για να τα ακούν καταναλωτές που δε γνωρίζουν και να αγοράζουν μεγαλύτερα τροφοδοτικά απ' όσο χρειάζεται;

 

Το γνωριζω σχετικα με τα recommended, αλλα νομιζω πως το Corsair θα ζοριστει πολυ και υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην αντεξει. Συμφωνα με την anandtech ο i5 καταναλωνει σε full load 185w και η GTX260 136, συμφωνα με αυτο το site, συν και τα υπολοιπα parts, θα ειναι πολυ οριακα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τροφοδοτικό θα παίρνατε για το παρακάτω μηχάνημα;

INTEL CORE I5-750 2.66 GHZ LGA1156 - BOX

ASUS P7P55D

KINGSTON KHX2000C9D3T1K2/4GX 4GB (2X2GB) PC16000 2000MHZ CL9 HYPERX DUAL CHANNEL KIT

ASUS ENGTX260 GL+/HTDI/896MD3 GTX260 CUDA 896MB PCI-E RETAIL

Lian Li PC-7FB Black Case (C99.07FB0.00)

Seagate 1 TB HDD (32MB Cache , 7200.12 rpm , Sata II , ST31000528AS)

Intel X25-M SSDSA2MH080G2C1 - 34nm Product Line - Εσωτερικός σκληρός δίσκος SSD - 80 GB - SATA-300

NEC AD7200 Black DVDRW +/- (Dual Layer, IDE, Bulk)

 

Έλεγα για αυτό Enermax EPR525AWT PRO82 PSU (525W)

 

αλλά δεν ξέρω μήπως τελικά είναι μικρό για τις απαιτήσεις του μηχανήματος. ( η κάρτα έχει απαιτήσεις 500w)

 

 

Κι εγώ αυτό θα έπαιρνα μόνο που το Πλαιξυλο το ειχε χθες 74,9 και σήμερα 93 ευρώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
για αυτά τι λέτε; δεν ξέρω αλλά τα PC P&C δεν μου γεμίζουν το μάτι (:fear::fear:)

 

τα PC P&C έχουν μεγαλύτερο όνομα στην αγορά ακόμα και από αυτές τις 2 (όχι λόγο μήκους :P ) όσο και αν περίεργο φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...