Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση desktop για να…... ξεπεράσει το laptop


dpasinis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας…

 

-Διαθέτω το laptop Toshiba Qosmio F50-108 (Intel Core2 Duo, P8400, 2,26 GHz, RAM 3,00 GB), αγορά Σεπτ. 2008

 

- Επίσης διαθέτω και ένα desktop (αγορά 2004-5) που αποτελείται από:

Μ/Β ASUS P800 (socket 478)

CPU Pentium 4 3.00GHz

RAM 2,00 GB

VGA FX 5900XT

HDD WD 2X 120 GB + DVD-ROM, DVD-RW κλπ……

 

Το ερώτημα είναι:

 

Θέλω να αναβαθμίσω το desktop ώστε να έχει τις ίδιες δυνατότητες με το laptop ( και ανώτερες βέβαια αλλά χωρίς υπερβολές, αφού διατίθεμαι να ξοδέψω γύρω στα 400 ευρώ).

 

Το desktop θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για επεξεργασία video & photo…

 

Παρακαλώ για την γνώμη σας…..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να διευκρινήσω-σημειώσω ότι:

 

α) δεν χρειάζομαι PSU+Case

 

β) δεν έχω ποτέ χρησιμοποιήσει CΡU της AMD και είμαι κάπως επιφυλακτικός....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όκε δεν υπάρχει πρόβλημα, αρκεί να είναι ποιοτικό το τροφοδοτικό καθώς και το κουτί .

 

Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα για τους AMD. Σε αυτές τις κατηγορίες-Low budget Pc's οι συγκεκριμένοι είναι αστέρια. Και επιπλέον τα προβλήματα με τους AMD είναι λόγια του αέρα πλέον .

 

Επίσης δές μια φοβερή CPU : AMD Phenom II 905e, με πολύ οικονομική κατανάλωση, 65 w TDP, απόλυτη CPU για περιστάσεις γραφείου.

 

Ωστόσο, έχε στο νού σου ότι με ένα σύγχρονο board AM3 θα μπορείς με ένα BIOS update στο μέλλον να αναβαθμίσεις το πισί σου σε μια 6πύρηνη CPU, και έναν γρήγορο SSD, κάνοντας τη δουλειά σου στην τελειότητα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dualcore και επεξεργασία Video και Photo με τις νέες εφαρμογές που χρησιμοποιούν πυρήνες, είναι πέταμα χρημάτων και ειδικα σε Intel. Με 94 ευρώ αγοράζεις Quadcore απο την AMD.

 

70z2nl.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα δεν θέλεις κουτί και τροφοδοτικό πάρε μια καλύτερη μητρική με καλύτερη Onboard

 

 

Τι μπέρδεμα έχεις ρε φίλε;Απλό είναι.Ότι για τα λεφτά αυτά ολοκαίνουριος τέτραπύρηνος της amd είναι καλύτερη αγορά από έναν παλιό διπύρηνο της Intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως και αυτό εδω με intel θα σε υπερκαλύπτει σε ισχύς σε σχέση με το laptop σου.

Και σε εχω βάλει ενα funless Cpu Cooler-funless vga cooler combo και ενα σχετικά αθόρυβο τροφοδοτικό (ξέρω πως εχεις και άλλο) σε περίπτωση που θες να είναι το ίδιο ή και ακόμα πιο ήσυχο απο το laptop σου.

3977916708_b7b964be84_o.jpg

Αν πας σε AMD βέβαια είσαι πιο future proof.(Θεωρητικά τουλάχιστον)

 

*Χμμ το Qosmio εχει GeForce™ 9700M GTS.

H desktop 4670 είναι κοντά αλλά δεν την φτάνει μάλλον.

Πρέπει να πας σε καμιά 9600GT για να είσαι σίγουρα καλύτερα απο ότι με το laptop.

Οπότε πας γι' αυτήν σε silent

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.513404

Αμα clockaρεις και λίγο το laptop θα τον πίνει all the way.:lol:

Desktop Power.:devil::devil::devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη ιστορία το θεωρητικά.

Βασικά αμα σε κανα 2-3 χρονάκια οι pentium penryn θα δείχνουν πιο γρήγοροι και απο phenom 2 ή έστω τον Phenom II 720Β θα εχω δίκιο, αλλιώς όχι.

Στο παρελθόν είχα αρκετές AMD που κατάπιναν θεωριτικά τους intel σε value for money αλλά μετά απο χρόνια οι intel για κάποιο λόγο πήγαιναν πιο αέρα τις νέες και όλο και πιο βαριές εφαρμογές.

(P4 nothwood 1600 A @ 2400 για παράδειγμα ο οποίος πατούσε και τον νεότερο XP Tbred B ακόμα και στην ίδια συχνότητα. Και ας έβγαζε ο Tbred B @2400 P-rating 3200+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O AMD Athlon II X4 620 είναι τετραπύρηνος. Για το είδος εργασίας που τον χρειάζεσαι είναι πολύ καλύτερος του

Intel Core 2 Duo 7600.

Δες τα benchmark του tom's hardware και ειδικότερα αυτά που αφορούν video/photo editing π.χ

http://www.tomshardware.com/charts/2009-desktop-cpu-charts/Adobe-Premiere-Pro-CS4,1404.html

Παρατήρησε διάφορα στις έπιδόσεις μεταξύ του AMD Athlon II X4 605e (2,3gh έναντι 2,6 του 620) και του Intel Core 2 Duo E8500 (όχι 7500)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eshopgr.jpg

Να και μια πρόταση από εμένα σε AMD για να "τον π...ει" το από πάνω all the way.

 

Και επειδή και στην από πάνω προστέθηκαν και άλλα 23€ κάτω από την εικόνα πάρε και μια ψυκτρούλα με τα υπόλοιπα 30€ της διαφοράς(με το από πάνω)

 

Και εκτός από θεωρητικά και πρακτικά αναβαθμίσιμος είσαι και πολύ καλύτερος..

Γιάννη το θέμα είναι αν θα είναι και πιο γρήγοροι ή φθηνοί ακόμη και από τους επόμενους AMD..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Athlon II X4 620 :passmark benchmark test cpu score - 2484

Intel Core 2 Duo 7600 :passmark benchmark test cpu score -2099

Intel Core2 Duo P8400 @ 2.26GHz :passmark benchmark test cpu score -1530

Πηγή http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To γινάτι βγάζι μάτι, και το πείσμα μερικών ότι τα γεγονότα είναι απλά γνώμες των άλλων, απλά δεν περιγράφεται.

 

Έξυπνο, αγνοείς όμως ότι σε 2-3 χρόνια σχεδόν όλες οι εφαρμογές και λειτουργίες Photo και Video θα τρέχουν στις GPU, στις οποίες η Intel είναι ουραγός.

 

Μεγάλη ιστορία το θεωρητικά.

Βασικά αμα σε κανα 2-3 χρονάκια οι pentium penryn θα δείχνουν πιο γρήγοροι και απο phenom 2 ή έστω τον Phenom II 720Β θα εχω δίκιο, αλλιώς όχι.

Στο παρελθόν είχα αρκετές AMD που κατάπιναν θεωριτικά τους intel σε value for money αλλά μετά απο χρόνια οι intel για κάποιο λόγο πήγαιναν πιο αέρα τις νέες και πιο βαριές εφαρμογές.

(P4 nothwood 1600 A @ 2400 για παράδειγμα ο οποίος πατούσε και τον νεότερο XP Tbred B ακόμα και στην ίδια συχνότητα. Και ας έβγαζε ο Tbred B @2400 P-rating 3200+)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...