Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση desktop για να…... ξεπεράσει το laptop


dpasinis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εκτός από θεωρητικά και πρακτικά αναβαθμίσιμος είσαι και πολύ καλύτερος..

Γιάννη το θέμα είναι αν θα είναι και πιο γρήγοροι ή φθηνοί ακόμη και από τους επόμενους AMD..

Υποστηρίζεις τα underdogs και πολύ καλά κάνεις.

Και εγω έτσι ήμουν παλιά αφου κακά τα ψέματα όλοι κινηγάμε την συγκίνηση της ισχυρής απόδοσεις σε χαμηλή τιμή(κοινώς ευκαιρία - αγορά διαμάντι κτλ κτλ.:-D

Απο την πλευρά μου σου λέω μια εμπειρία μου σχετικά πρόσφατη και παλιότερα έιχα και το εχω αναφέρει για απλό Pentium vs Cyrix 6x86 Pxxx+.

Εμπειρίες που με κάνουν να κλείνω προς την σιγουριά του ηγέτη. Intel>AMD, Nv>ATI, Ολυμπιακού με Κόκκαλη>ΑΕΚ :lol::lol::lol:

 

Έξυπνο, αγνοείς όμως ότι σε 2-3 χρόνια σχεδόν όλες οι εφαρμογές και λειτουργίες Photo και Video θα τρέχουν στις GPU, στις οποίες η Intel είναι ουραγός.

Grimp μακάρι αν και χλωμό τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον. Πιστεύω πως στην κορυφή της τεχνολογικής πυραμίδας είναι η Nv αλλά το marketing και τους μοχλούς πίεσης τους εχει η intel η οποία θα κάνει τα πάντα για να γίνει κάτι τέτοιο μόνο και αν εχει η ίδια ισχυρό ανταγωνιστικό product.

Γι αυτό και εχει δώσει ενα σκασμό λεφτά σε δικηγόρους για να μην αποκτίσει ΠΟΤΕ η NV χ86 licence.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζεις τα underdogs και πολύ καλά κάνεις.

Και εγω έτσι ήμουν παλιά αφου κακά τα ψέματα όλοι κινηγάμε την συγκίνηση της ισχυρής απόδοσεις σε χαμηλή τιμή(κοινώς ευκαιρία - αγορά διαμάντι κτλ κτλ.:-D

Απο την πλευρά μου σου λέω μια εμπειρία μου σχετικά πρόσφατη και παλιότερα έιχα και το εχω αναφέρει για απλό Pentium vs Cyrix 6x86 Pxxx+.

Εμπειρίες που με κάνουν να κλείνω προς την σιγουριά του υγέτη. Intel>AMD, Nv>ATI, Ολυμπιακού με Κόκκαλη>ΑΕΚ :lol::lol::lol:

cool story bro!:lol:

 

Ε μια ζωή θύμα θα είσαι τότε!:P

 

 

Και για τα πρακτικά...Κανένα underdog δεν υποστηρίζω..Στα 400€ για pc άλλο είναι το underdog..και δεν υπάρχει κανένας λόγος να το χρυσοπληρώσω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και τις 7άρες εσείς τις τρώτε.

 

Σοβαρά τώρα τι θέλεις να πείς;Ότι επειδή ο καλύτερος και ακριβότερος επεξεργαστής της αγοράς είναι intel πρέπει ο άλλος σε pc των 400€ να βάλει intel;

Τη στιγμή που μπορεί να πάρει κάτι πολύ καλύτερο και αναβαθμίσιμο σε AMD;

Να βοηθήσουμε τον OP γράφουμε.Άμα είσαι εσύ θύμα δεν είναι λόγος να γίνει και αυτός που ανοίγει το θέμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AMD Athlon II X4 620 :passmark benchmark test cpu score - 2484

Intel Core 2 Duo 7600 :passmark benchmark test cpu score -2099

Intel Core2 Duo P8400 @ 2.26GHz :passmark benchmark test cpu score -1530

Πηγή http://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

 

Καλοοοό............

 

έχουμε τουλάχιστον ένα μέτρο σύγκρισης... βέβαια είναι και άλλα που θα πρέπει να ληφθούν υπόψη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τις 7άρες εσείς τις τρώτε.

 

Σοβαρά τώρα τι θέλεις να πείς;Ότι επειδή ο καλύτερος και ακριβότερος επεξεργαστής της αγοράς είναι intel πρέπει ο άλλος σε pc των 400€ να βάλει intel;

Τη στιγμή που μπορεί να πάρει κάτι πολύ καλύτερο και αναβαθμίσιμο σε AMD;

Να βοηθήσουμε τον OP γράφουμε.Άμα είσαι εσύ θύμα δεν είναι λόγος να γίνει και αυτός που ανοίγει το θέμα..

 

Τπτ δε θέλω να πω ας πάρει AMD, ποσοστά παίρνω νομίζεις.

Απλά ζήτησε και intel το παλικάρι στα 1α post.

Και είπα και την άποψή μου.(ότι μπορεί να μην είναι λάθος και αυτή η επιλογή)

Εκ 1ης όψεος ο AMD φαίνεται the best αυτήν την στιγμή.

Και μετά πέταξα και μια εμπειρία μου αφού το έχω ξαναδεί αυτό το έργο και δεν ίσχυε απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βέβαια είναι και άλλα που θα πρέπει να ληφθούν υπόψη....

Πως δεν είναι και άλλα;Το βασικότερο.Ότι το σόκετ των παλιών ίντελ δεν υποστηρίζεται άλλο από την ίδια την εταιρία ενώ της amd είναι ολοκαίνουριο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως δεν είναι και άλλα;Το βασικότερο.Ότι το σόκετ των παλιών ίντελ δεν υποστηρίζεται άλλο από την ίδια την εταιρία ενώ της amd είναι ολοκαίνουριο..

 

Δε χρειάζεται άλλη υποστήριξει τα εχουν λιώσει οι εταιρείες αυτα τα chipset χρόνια και χρόνια και είναι πλέον αποδεδειγμένα πολύ καλή βάση για απροβλημάτιστη λειτουργεία.

Τι άλλο να φτιάξουν αφού εχουν φτάσει σε τέτοιο βαθμό ωριμότητας στα lga 775.

Παροχημένα ίσως και παρατημένα απο δω και πέρα αλλά βράχοι απο την άλλη.

Ομοίως καλά stable και οικονομικά φαίνονται και τα AMD 780g-785g τα οποία ακολουθούν intel συνταγές και φαίνονται και αυτά καλές βάσεις για πολλά χρόνια απροβλημάτιστης λειτουργείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού είναι τόσο ώριμα και σταθερά γιατί παίρνουν καινούριες μητρικές οι κάτοχοί τους για να βάλουν τον καινούριο τους i5 ή i7;:P

(Εννοείται ότι το λέω ειρωνικά και για πλάκα)

 

Ρε φίλε σοβαρά δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρει κανείς s775 ακόμη και quad...όχι dual core που λες εσύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζεις ότι έχει ανάγκη η Nvidia x86 άδεια; Ήδη μπήκε στα πράσινα λιβάδια με τις παχιές αγελάδες, High Perfomance Computing/Supercomputers και απλά γελάει σε οτιδήποτε προϊόν παρουσιάσει η Intel. H AMD από την άλλη, είναι και αυτή στο κλουβί με τις τρελές (GPU) και απλά με τον τρόπο η και την "ανικανότητα της" εάν σου αρέσει περισσότερο, προωθεί την Nvidia, δεν έχει να χάσει απολύτως τίποτα μιας και καλύπτει και CPU αλλά και GPU για όλες τις αγορές, λεγε με OpenCL και DirectX Compute. Γιατί νομίζεις η Intel τρέχει να προλάβει με την Larrabee;

 

Τα παιχνίδια που παίζονται κατά της Intel είναι πολυδιάστατα και μην ξαφνιαστείς όταν δεις κάποια πράγματα στο μέλλον να ωριμάζουν, είναι πολύ νωρίς ακόμη.

 

http://www.nvidia.com/object/fermi_architecture.html

 

Grimp μακάρι αν και χλωμό τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον. Πιστεύω πως στην κορυφή της τεχνολογικής πυραμίδας είναι η Nv αλλά το marketing και τους μοχλούς πίεσης τους εχει η intel η οποία θα κάνει τα πάντα για να γίνει κάτι τέτοιο μόνο και αν εχει η ίδια ισχυρό ανταγωνιστικό product.

Γι αυτό και εχει δώσει ενα σκασμό λεφτά σε δικηγόρους για να μην αποκτίσει ΠΟΤΕ η NV χ86 licence.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη μπήκε στα πράσινα λιβάδια με τις παχιές αγελάδες, High Perfomance Computing/Supercomputers και απλά γελάει σε οτιδήποτε προϊόν παρουσιάσει η Intel.

 

Μήπως υπερβάλεις λίγο.;)

 

Ρε φίλε σοβαρά δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρει κανείς s775 ακόμη και quad...όχι dual core που λες εσύ..

 

Καλύτερα αν πήγαινε σε intel να περιμένει κάποιον φθηνό επεξεργαστή lga 1156.(Η να έσκαγε κατευθείαν τα 140+ τώρα για τον i750.)

Αλλά και το 775 με σημερινά δεδομένα παίζει στα ίσια clock for clock το AM3. Να μη σου πω καλύτερα.

Και μια αναβαθμισούλα την εχει. Αν βάλει τώρα (Ε5200-Ε6300) πηγαίνει του χρόνου σε Q9550 -Q9650 ή γενικότερα ότι είναι φθηνό τότε.

Ακόμα.

Γιατί τον ΑΜD Athlon X4 620 (που προτείνετε κιόλας) τον συγκρίνουν με Ε8500????

Η AMD θέλει 4 πυρίνες για να κάνει αυτό που κάνει η ιντέλ με 2??? Και τώρα κατάφερε να περάσει η AMD τον Ε8χχχ (2 χρόνια επεξεργαστή)???

Γιατί όταν τους clockaroun σταματάνε τον Ε8500 στα 3800 (που τα εχει και με default ρεύμα) ενω τον Athlon X4 τον εχουν στα 3900! με 1,55!!! vcore.

Προσπαθήστε να δειτε λίγο πίσω απο τις βιτρίνες και τα φώτα των review sites...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον εσύ πρέπει να καταλάβεις την διαφορά των 76 ευρώ ανάμεσα στις 2 CPU που αναφέρεις, ένα νεκρό socket, και μια ανάμνηση του Core 2. Αν τα θεωρείς μια βραδιά στα μπουζούκια όπως κάτι άλλοι, γλέντα τα, η Intel γελάει στο ταμείο. Παίξε με τα 2πυρηνακια σου στο FSB. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζεις τα underdogs και πολύ καλά κάνεις.

Και εγω έτσι ήμουν παλιά αφου κακά τα ψέματα όλοι κινηγάμε την συγκίνηση της ισχυρής απόδοσεις σε χαμηλή τιμή(κοινώς ευκαιρία - αγορά διαμάντι κτλ κτλ.:-D

Απο την πλευρά μου σου λέω μια εμπειρία μου σχετικά πρόσφατη και παλιότερα έιχα και το εχω αναφέρει για απλό Pentium vs Cyrix 6x86 Pxxx+.

Εμπειρίες που με κάνουν να κλείνω προς την σιγουριά του ηγέτη. Intel>AMD, Nv>ATI, Ολυμπιακού με Κόκκαλη>ΑΕΚ :lol::lol::lol:

 

 

Grimp μακάρι αν και χλωμό τουλάχιστον για το κοντινό μέλλον. Πιστεύω πως στην κορυφή της τεχνολογικής πυραμίδας είναι η Nv αλλά το marketing και τους μοχλούς πίεσης τους εχει η intel η οποία θα κάνει τα πάντα για να γίνει κάτι τέτοιο μόνο και αν εχει η ίδια ισχυρό ανταγωνιστικό product.

Γι αυτό και εχει δώσει ενα σκασμό λεφτά σε δικηγόρους για να μην αποκτίσει ΠΟΤΕ η NV χ86 licence.

 

 

Αν δεν υπηρχαν τα underdogs θα αγοραζες cpu ερπετο με 300ε και καρτα να παιζεις πασιεντζα με αλλα τοσα.Θυμισου λιγο τον περσυνο τιμοκαταλογο της αγαπημενης σου inel.Αν δεν ειχε ανταγωνισμο ο ι5 750 θα ξεκινουσε την καριερα του με 350ε και οχι 180.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός Σάββα αλλά μου θυμίζεις κάποιους που λένε ας στείλουμε όσους γίνεται στους ανταγωνιστές για να αγοράζουμε εμείς φθηνούς intel.

Τέσπα τέλος γιατί ξεφύγαμε. Αν αφήνανε την Nv να βγάλει χ86 θα τους είχε τελείωσει όλους.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...