Προς το περιεχόμενο

Telika pia einai katalhteri thermokrasia gia AMD?


pios?

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<blockquote><font class="small">Quote Marcos_Aurilius:</font><hr> Ελπίζω να αστιεύεσαι! Όταν λες κανονική, εννοεις στο εσωτερικό του chip? Ποια όμως είναι η θερμοκρασία την οποία μπορώ να συγκρίνω με τα παιδιά που περαπάνω έγραφαν για 35 ή 40C idle? <hr /></blockquote>

 

Ναι, εννοώ στο εσωτερικό του chip. Για να πετύχεις τόσο χαμηλές θερμοκρασίες χρειάζεσαι είτε πολύ καλό cooler αέρα είτε υδρόψυξη. Προφανώς και οι θερμοκρασίες που αναφέρουν τα άλλα παιδιά είναι από το thermistor και όχι από το diode. Το thermistor μετράει την θερμοκρασία του αέρα δίπλα στον επεξεργαστή, όχι την θερμοκρασία στον επεξεργαστή τον ίδιο. Το diode μετράει την θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το καλοκαίρι κάνουμε αναβάθμιση σε P4 μάλλον γιατί έχω καταχαρή με την ησυχία μου τώρα. Αν και όλα τα fans είναι σε 7V και η Volcano σε low έχω:

 

Ambient: 22.2

CPU (Thermistor): 53.0 (1,85V 1667Mhz o/c από 1800+)

Mobo: 28.0

 

και με νευριάζει ο θώρυβος του δίσκου πλέον. Αλλά με αγχώνει το καλοκαίρι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλοκαίρι κάνεις αναβάθμιση σε Hammer που δεν χρειάζονται υπερβολική ψύξη... Για την ακρίβεια, θα χρειάζονται λιγότερη από τους Ρ4 που θα είναι στην αγορά τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα νομίζω οτι είστε ειδικοί στο να μας στερείτε τον ύπνο μας.Εχω ψιλοφρικάρει.Εγώ έχω ένα 2000+ και μια Orb 3 και η Μ/Β και το ΜΒ5 που μετράει θερμοκρασίες, voltage και στροφές απο τα ανεμιστήρακια μου δίνει 45-50 max. Δεν πιστευω να κοιμάμαι τον ύπνο του δικαίου τόσο καιρό???

 

Α και μια ερώτηση αυτό το Lian Li to "θερμόμετρο" πως χρησιμοποιείται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...