Προς το περιεχόμενο

Νεο PC με budget 800-1000 ευρώ


kosmasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Τι γνώμη των ειδικών παρακαλώ για μία σύνθεση υπολογιστή.Το βάρος δεν θα δοθεί κάπου συγκεκριμένα απλά να παίζουμε και games άνετα ;) Είναι για γνωστό μου ο υπολογιστής όχι για μένα ;)

 

Liopyr εσένα περιμένω πρώτο ;)

 

Με μια πρόχειρη ματιά έκανα δύο συνθέσεις η μία με Dual Core. Μικρή η διαφορά πάντως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω (κι) εγώ την ταπεινή μου άποψη επί του θέματος..

Καμία από τις 2 συνθέσεις σου δεν αξίζει, εγώ τουλάχιστον καμία δε θα επέλεγα και να εξηγήσω τους λόγους.

 

Η μεν πρώτη βασίζεται σε μια dead πλατφόρμα, το s775. Δες και μόνος σου.. 372€ για μητρική-επεξεργαστή-μνήμες.

Για τη δε δεύτερη θες 533€ για τα ίδια parts.

 

Εγώ προσωπικά θα πήγαινα στο s1156, θα έδινα περί τα 400€ για μητρική-επεξεργαστή-μνήμες και αν είχα κι άλλα ξοδέψω, θα τα έριχνα σε έναν ssd που θα έκανε το σύστημά μου να πετάει, πολύ περισσότερο απ' ότι αν είχα τον i7-920 και 6GB μνήμης.

 

Επίσης θα άλλαζα το τροφοδοτικό με ένα ποιοτικότερο, αν και το 750άρι Chietecάκι δεν είναι κακό..

Και θα περίμενα να βγει η σειρά 57*0 ή θα πήγαινα σε 4890/58*0 (αν και λίγο έως πολύ overkill για 1680*1050).

 

Μην ξεχάσω και το κουτί, όπου κλασικά θα πρότεινα το Lancool.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει απαιτήσεις τρελές το φιλαράκι ;) Γιαυτό και έτσι τα συστήματα.

 

Πρόσθεσε ακόμα ένα λόγο που ενισχύει την άποψη που εξέφρασα παραπάνω.

Είναι δυνατόν να δώσεις τα ίδια και περισσότερα χρήματα και να πάρεις κάτι υποδεέστερο απ' τη μία ή κάτι που δε χρειάζεσαι απ' την άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα πάμε στην καλή σύνθεση των 1070 ευρώ ;) Ήδη έχουμε περάσει το budget όμως. Μέχρι εκεί δεν πάει παραπάνω. Αν μπορείς να κάνεις κάποιες αλλαγές στα ίδια λεφτά κατά την γνώμη σου πες μου να τα έχω υπόψιν μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν απαντάω ρε, γιατί έχουμε ακραία διαφορετικές πολιτικές αντιλήψεις!

:P

 

 

Συμφωνώ με τον phanispal, καμία από τις 2 συνθέσεις.

 

Ιδού:

(και καλή τύχη με τις διαθεσιμότητες του πλαισίου).

 

53513313.jpg

 

 

 

 

 

Eπίσης, αν δεν έχεις ιδιαίτερες gaming απαιτήσεις, μπορείς να βολευτείς και με μία 4850, αυτό το case, και φυσικά το budget που μένει βουρ σε Intel Postville 80GB SSD MLC/34nm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μεγάλες διαφοροποιήσεις από μένα. Μόνο να έχεις υπόψη πως οθόνη, κουτί, τροφοδοτικό θα παραμείνουν σε μελλοντική αναβάθμιση ,όλα τα άλλα μπορεί να αλλάξουν. Οπότε δώσε κάτι παραπάνω σε αυτά τα κομμάτια έστω και εν ανάγκη εις βάρος κάτι άλλου.

Ά επίσης και γω θα περίμενα για την 5850, αξίζει.

post-143351-129063028472_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλάτε λίγο και βάλτε έναν ssd σε pc 1000€ χωρίς υπερβολικές απαιτήσεις για games.Χαλαρά χωράει..Μου φαίνετει το είχα βγάλει με το Lancool το φθηνό,το 610W pcP&C,i5,asrock m/b,4850,AAKS 640gb και postville 80gb αλλά δεν έχω χρόνο τώρα να το φτιάξω για να ποστάρω σύνθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκολλάτε λίγο και βάλτε έναν ssd σε pc 1000€ χωρίς υπερβολικές απαιτήσεις για games.Χαλαρά χωράει..Μου φαίνετει το είχα βγάλει με το Lancool το φθηνό,το 610W pcP&C,i5,asrock m/b,4850,AAKS 640gb και postville 80gb αλλά δεν έχω χρόνο τώρα να το φτιάξω για να ποστάρω σύνθεση.

 

To έχω φτιάξει εγώ όταν συμπλήρωσα το post μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...