Προς το περιεχόμενο

Αγορα pc για γραφιστικη


RafahL

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για την γραφιστικη .. θα αρχισω την σχολη.. δεν το θελω για επαγγελματικη χρηση

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:41 ----------

 

γυρω στα 600 με 700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα η συνθεση του liopyr σκληρο δισκο μπορεις να βαλεις αυτονhttp://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Western-Digital-Sata-640Gb-Western-32Mb-Caviar-Black-WD6401AALS.htm που ειναι πιο γρηγορος με μονο +7. Τωρα αν πας στα 600 Ευρω βαζεις και εναν τετραπυρινο amd και εισαι ΟΚ για τη σχολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν φτάνει το budget σου στα 700€, πας καρφί για αυτή.

(και ο τετραπύρηνος δεν είναι κακή ιδέα, αλλά έδωσα έμφαση στο budget που ήταν οι συνθέσεις που κοιτούσες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως απο ταμπλέτα προτείνω να πάρεις μόνο Wacom.

Εγώ έχω την Wacom Graphire (CTE-440) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

(παίρνει και διαφάνειες μέσα για πατιτούρες αν θελήσεις κλπ)

 

post-131442-129063030288_thumb.jpg

 

Απο Computer, για να σου βγει φθηνά πάρε έναν Qcore με 4 GB Ram και θα είσαι αρκετά καλά αν τρέχεις το Adobe Photoshop CS2 και γενικά οποιοδήποτε πρόγραμμα CS2. Οθόνη πάρε μία LG για αρκετά καλή ποιότητα και σχετικά φθηνή τιμή (σε Mate βέβαια και όχι Glossy έκδοση κατα την άποψή μου - εφόσον θα κάνεις δουλειά εκεί)

Για το CS3 και CS4 δεν ξέρω να σου πω αν θα είναι πολύ βαρύ ή όχι για το PC που θα πάρεις.

 

Αργότερα που θα βγείς απο την σχολή βλέπεις πάλι για καλύτερο computer.

Προς το παρόν θα θέλεις να κάνεις οικονομία και να βολευτείς.

Αν μπορέσεις βέβαια να χτυπήσεις κανέναν Nehalem, έχει καλώς, για να σου κρατήσει και περισσότερο το PC χρονικά.

 

Παρακάτω είναι ένα ενδεικτικό σύστημα I7 *(Nehalem) από άποψη τιμών κατόπιν βιαστικών πρόχειρων επιλογών που έκανα στο e-shop επιλέγοντας σχετικά φθηνά και ταυτόχρονα καλά εξαρτήματα - απο τα διαθέσιμα εκεί - για να πάρεις μια γεύση.

post-131442-129063030324_thumb.png

 

(προσωπικά πιστεύω ότι αν πας σε Nehalem επέλεξε LGA1366 καλύτερα - αν και πιό ακριβά)

 

Επιλέγοντας όμως σύστημα απλώς Qcore πιστεύω θα σου βγεί φθηνότερο.

Ακόμη και στην οθόνη, έχω ένσταση όμως. Πχ. οι νέου τύπου οθόνες είναι τύπου Widescreen και όχι κανονικές.

Εγώ στο σπίτι έχω μια LG 19" (κανονική όμως όχι Widescreen).

Αν πάρεις WideScreen (που όπως βλέπω δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς επειδή μόνο τέτοιες βλέπω να κυκλοφορούν) καλό είναι να πάρεις πχ. μια 22" για να μπορείς να έχεις πραγματική άνεση και να μην είσαι συνέχεια στο Scrolling...!!! Δεν είναι το ίδιο η τετραγωνιζέ οθόνη με την Wide Screen σχετικά με την διαθέσιμη επιφάνεια για Photoshop, Illustrator, InDesign, κλπ...!!!!

 

Α, την Wacom την είχα πάρει πριν απο χρόνια καμια 130-180 ευρώ (αν θυμάμαι καλά). Τώρα δεν ξέρω πόσο έχει...

Κάπως έτσι πιστεύω οτι έχουν τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

liopyr με 700 του φτιαχνω super συνθεση με ι5 μεσα. Πως βαζω τη συνθεση πλαισιου στο φορουμ?

 

Η παραπάνω (το έκοψα κατά λάθος από το screenshot) βγαίνει στα 577€.

Aν μπορεί να φτάσει στα 700€, θεωρώ έγκλημα γραφίστας να μη πάει σε οθόνη με σοβαρό panel όπως η dell που παρεθεσα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω αλλα απο την αλλη να δωσει 200+ για οθονη και να εχει athlon II πανω? Για το photoshop καλυτερα 4πυρινο ακομα και c2q. Απο την αλλη τα 700 ειναι υπουλο budget. Το πολυ δυνατο συστημα βγαινει 800-900 και το μετριο βγαινει 550-600. Με 700 θα εχει καποια ''δυνατα'' κομματια και καποια ''μετρια''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω αλλα απο την αλλη να δωσει 200+ για οθονη και να εχει athlon II πανω?

 

Ναι, θεωρώ πως ένα καλό panel θα του προσφέρει πολλά περισσότερα στην δουλειά του απ'ότι 2 παραπάνω πυρήνες.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στον Liopyr. Όλα τα λεφτά στο Monitor και στα περιφερειακά, keyboard/mouse κτλπ.

 

Αρκετοί δεν γνωρίζουν ότι πολλοί γραφίστες δουλεύουν σε Mac Minis...

 

Η δικιά μου πρόταση/σκελετός. Έχεις 50 ευρώ μέχρι τα 700, για να αλλάξεις η να προσθέσεις ότι θες...

 

π.χ.

 

Αλλαγή σε Athlon II X4 620 Quadcore.

Αλλαγή σε 8GB συνολικής RAM.

Αγορά μιας κάρτας γραφικών της Nvidia.

 

Γνωμη μου, οτι η συνολική RAM έχει προτεραιότητα από την CPU για τις ανάγκες σου.

 

Κανένα προϊόν της Apple δεν χτυπάει το Value που υπάρχει παρακάτω.

 

se3q5v.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στη σύνθεση liopyr

 

@RafahL: Ακόμη και επαγγελματική χρήση να κάνεις (που για να ξεκινάς τώρα σχολή, επαγγελματικά θα τον δουλέψεις σε πόσο, 2-3-4 χρόνια?) 2 πυρήνες είναι ΥΠΕΡαρκετοί, και θα τρέξεις τα προγράμματα της cs3 σε εκπληκτικούς χρόνους με win7, οπότε εστίασε σε ένα καλύτερο μόνιτορ που θα σου μείνει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...