Προς το περιεχόμενο

Μνήμη RAM DDR-DDR2


Budweiser

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες

 

Έχω ένα notebook της Hp του οποίου η ram ήταν στα 2gb απ'τη μάνα του(2 sockets 1gb-1gb και max εώς 4gb).

Επειδή όμως χρησιμοποιώ βαριά προγράμματα και καμιά φορά γονάτιζε στα τέσσερα το μηχάνημα αποφάσισα να αντικαταστήσω τη μία με μία 2gb ώστε να έχω σύνολο 3gb.

Ψάχνω λοιπόν τι τύπο ram παίρνει το pc μου στο internet και βρίσκω ότι παίρνει ddr2.

Χτενίζομαι στολίζομαι και εν ολίγης πηγαίνω και την αγοράζω.

Όταν επέστρεψα και άνοιξα το laptop βλέπω πάνω στο πλαστικό που μπαίνουν οι ram να γράφει DDR RV (τι ακριβώς είναι το RV?) και εκεί είναι που έμεινα κόκαλο επειδή εγώ είχα πάρει DDR2.

Εν πάσι περιπτώσει εγώ την έβαλα την ram κανονικά και άνοιξα το pc να δω τι παίζει.

Όλα λειτουργούν μια χαρά και η μνήμη είναι στα 3gb όπως θα έπρεπε να είναι.

 

Στο μυαλό μου τώρα παίζουν 2 σενάρια και γι αυτό θα ήθελα να με διαφωτίσετε:

 

a)Έχω κάνει πατάτα.

 

B)Το pc μου τελικά παίρνει DDR2, εφόσον τρέχει κανονικά και την αναγνωρίζει, και απλά ψάρωσα απο αυτό που διάβασα μέσα.

 

Sorry αν είμαι κουραστικός και άσχετος αλλά έτσι είμαι.Ανεχτείτε με. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υποστήριζε DDR αντί για DDR2, δεν υπήρχε περίπτωση να καταφέρεις να την βάλεις στο slot, όχι χωρίς να καταστρέψεις τη μνήμη ή (και) το slot τουλάχιστον. Άρα δε συζητάμε καν για να την αναγνωρίσει το σύστημα.

Άρα υποστηρίζει κανονικά DDR2 και δεν έκανες πατάτα. Τώρα το "RV" θα σε γελάσω, δε θυμάμαι να το έχω πετύχει στο παρελθόν..

 

Just being curious, πες αν θες το μοντέλο του laptop και ποια μνήμη του έβαλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγε ένα δυσβάσταχτο βάρος απο πάνω μου!

Να σαι καλά!

Έχω το hp pavilion dv6543ev και η μνήμη που του έβαλα είναι μία Adata 2gb 800MHz.

 

Μάλλον το RV δεν είναι κάτι..

Το έψαξα λίγο στο internet και δεν βρίσκω κάτι σχετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα πληροφορίες σχετικά με τη μέγιστη συχνότητα που υποστηρίζει και τα timings.

Τέλος πάντων, αφού παίζει, μια χαρά είσαι.

 

 

Μη σε βάλω τώρα να τρέξεις cpu-z για να μου πεις τι ρόλο βαράνε :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...