Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για αναβάθμηση υπολογιστή....?


dks13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά

 

Διαβαζω το forum κανα διμηνο και μιας που αποφασισα να αγορασω υπολογιστη ειπα να ακουσω και δικες σας γνώμες

Μέχρι στιγμης εχω καταληξει στα εξης:

 

επεξεργαστή core i5 750

 

μητρική δεν εχω αποφασισει ακομα

 

καρτα γραφικών Albatron 4870

 

τροφοδοτικό η http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Chieftec-650W-CFT-650-14C.htm η το http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/CoolerMaster-Silent-Pro-M600-600W-PSU-RS-600-AMBA-D3.htm

 

και δίσκο αξιζει να περιμενω τον intel τον 80αρη ο οποιος δεν ειναι πουθενα διαθεσιμος η να παρω http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Solid-State-Drives/Adata-80GB-X25-M-SSD-By-Intel-2-5-inch.htm ?

 

 

Το pc είναι για καθημερινή χρηση, για παιχνιδια επιπέδου dota, cs1.6 η και κανά online mmo rpg (aion αςπουμε), και για κανα video editing σπανια ερασιτεχνικου επιπέδου

Οθονη εχω μια 19άρα σε 1280χ1026 αναλυση την οποία δεν σκοπευο να την αλλάξω

και θα ήθελα τα παιχνιδια να τα τρέχω σε maximum fps

 

Κάθε συμβουλη ευπρόσδεκτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροφοδοτικο και αυτο ειναι αρκετο ή αυτο.

 

SSD http://www.multirama.gr/products/product?pid=0422595&catid=020800

 

 

600watt ειναι πολλά λες ε ? να κοιτάξω 500άρια ?

απο αυτα που μου πρότεινες το πρώτο το προτειμω μιας και εχει μεγαλυτερο ανεμιστηρα και πιστευω συνεπαγεται λιγοτερο θορυβο, που τον χρειαζομαι μιας και το pc

μενει ανοικτο και ωρες που κοιμαμε για download

 

 

φιλε phanispal, πιστέυω και γω οτι ειναι overkill για την δουλεια μου, αλλα δεν εχω σκοπό να αγορασω αλλη σε κανα χρόνο παραδειγμα και θα θελα να με κρατήσει αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν περιμενες λιγο τις νεες ΑΤΙ 5750/5770 με DX11. για την αναλυση που θες θα ειναι οτι πρεπει. βεβαια θα κοστιζουν λιγουλακι παραπανω αλλα θα ειναι πιο οικονομικες σε καταναλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως συμφωνώ με τον nikos21aek περί nVIDIA και cuda έστω κι αν λέει ο TS ότι σπάνια θα ασχοληθεί με video editing, απλά δε βρίσκω και κάποια συμφέρουσα λύση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ασχολείσαι με video editing έστω και ερασιτεχνικά δεν παίρνεις καλύτερα nvidia μια με cuda;

 

Για μετατροπή από DVD δηλαδή vob σε avi(xvid-divx) ή mkv

η 4850 είναι χειρότερη από την GTS 250?

Παίζει ρόλο σε τέτοιες μετατροπές η κάρτα γραφικών?δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστής και η μνήμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω αν περιμενες λιγο τις νεες ΑΤΙ 5750/5770 με DX11. για την αναλυση που θες θα ειναι οτι πρεπει. βεβαια θα κοστιζουν λιγουλακι παραπανω αλλα θα ειναι πιο οικονομικες σε καταναλωση.

 

ποσο να περιμενω δηλαδη και ποσο παραπανω θα στοιχιζουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μετατροπή από DVD δηλαδή vob σε avi(xvid-divx) ή mkv

η 4850 είναι χειρότερη από την GTS 250?

Παίζει ρόλο σε τέτοιες μετατροπές η κάρτα γραφικών?δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστής και η μνήμη?

 

Η 4850 με την GTS250 κυμαινονται στα ιδια επιπεδα, με την δευτερη να ειναι ισως λιγο καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 4850 με την GTS250 κυμαινονται στα ιδια επιπεδα, με την δευτερη να ειναι ισως λιγο καλυτερη.

 

gts250 = 9800 gtx η 4850 ειναι λιγο καλυτερη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μετατροπή από DVD δηλαδή vob σε avi(xvid-divx) ή mkv

η 4850 είναι χειρότερη από την GTS 250?

Παίζει ρόλο σε τέτοιες μετατροπές η κάρτα γραφικών?δεν παίζει ρόλο ο επεξεργαστής και η μνήμη?

 

Ο επεξεργαστής παίζει ρόλο αλλά αν το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς εκμεταλλεύεται το cuda μπορείς να επιταχύνεις τη διαδικασία.

 

Για avi και mkv δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που εκμεταλεύεται το cuda καθώς εγώ ati έχω και δεν το έχω ψάξει και πολύ να σου πω την αλήθεια αλλά για άλλα format έχει πάρει το μάτι μου προγράμματα που γίνεται το encode πολύ πιο γρήγορα με χρήση του cuda και δεν θα πρότεινα σε κάποιον που ασχολείται να μην πάει σε nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gts250 = 9800 gtx+ η 4850 ειναι λιγο καλυτερη .

 

edited ;) θδσηασ

 

ποσο να περιμενω δηλαδη και ποσο παραπανω θα στοιχιζουν ?

 

π.χ. http://www.multirama.gr/products/product?pid=0427057&catid=020300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επεξεργαστής παίζει ρόλο αλλά αν το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς εκμεταλλεύεται το cuda μπορείς να επιταχύνεις τη διαδικασία.

 

Για avi και mkv δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που εκμεταλεύεται το cuda καθώς εγώ ati έχω και δεν το έχω ψάξει και πολύ να σου πω την αλήθεια αλλά για άλλα format έχει πάρει το μάτι μου προγράμματα που γίνεται το encode πολύ πιο γρήγορα με χρήση του cuda και δεν θα πρότεινα σε κάποιον που ασχολείται να μην πάει σε nvidia.

Τα προγράμματα που θα χρησιμοποιήσω είναι το virtualdub και το Any DVD converter για μετατροπή όσων παλιών dvd έχω σε avi(divx-xvid) ή σε mkv σε επεξεργαστή Core i5 750,γνωρίζει κανείς αν τα συγκεκριμένα προγράμματα χρησιμοποιούνε το cuda?

 

Επίσης η 5770 θα έχει μεγάλες διαφορές από την 4850? στην τιμή είναι γύρω στα 60-70 ευρώ ποιο ακριβή,αγγίζει περίπου την τιμή της 4870 δηλαδή...

Αξίζει να δώσουμε τα λίγα παραπάνω λεφτά για την 5770?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...