Προς το περιεχόμενο

Αθορυβο htpc


pettakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας για την συγκεκριμενη συνθεση οσον αφορα την ελαχιστοποιηση του θορυβου (ανεμιστηρες, κουτιου, cpu, τροφοδοτικο).

 

κουτι: Silverstone lc-20vfd

m/b: dfi lanparty gf-9400 on board vga-hdmi

cpu: intel e6600

hard drive: seagate 160gb

 

Τιποτα αλλο.

Τι αθορυβο τροφοδοτικο συνιστατε, ποια ψυκτρα cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25822809.jpg

 

Μία πιο προσιτή λύση, την οποία μπορείς να συνδιάσεις με μία Scythe Shuriken Rev.B CPU Cooler & έναν Nexus Real Silent Series Case Fan πάνω της για καλύτερα αποτελέσματα.

 

Αν θεωρείς πως η onboard δεν σε καλύπτει, βάζεις μία passive λύση με hdmi, όπως η

Palit 9500 GT Super+ SVGA (PCI-Express, HDMI, 1GB)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις πολυτιμες πληροφοριες.

Τα μονα στοιχεια που χρειαζονται αντικατασταση ειναι οι πισω ανεμιστηρες του κουτιου (με τι?), η ψυκτρα της cpu (χωραει τοσο ψηλη στο κουτι μου?), το τροφοδοτικο (σκεφτομουν κατι σε modular για καλυτερο αερισμο) -ειμαι πολυ ευχαριστημενος με τρια της Enermax που εχω ηδη- και πιθανον ο σκληρος με ssd.

Το htpc ειναι εν λειτουργια με τα στοιχεια που προανεφερα.

Γι' αυτο και δισκος μου κανει ο μικροτερος δυνατος (λειτουργικο, frontend και προγραμμα αναπαραγωγης).

Τα υπολοιπα συντελουνται απο τον server.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που είδα το κουτί όχι δεν χωράει αυτή που έβαλα εγώ.:-D

 

Ο δίσκος δεν μπήκε γιατί είναι μεγάλος αλλά γιατί είναι αθόρυβος,όπως και ο SSD.Αμα τα καλώδια τα τακτοποιήσεις όμορφα και βάλεις λίγο μεράκι δεν νομίζω να έχεις κανένα πρόβλημα στον αερισμό.Δεν υπάρχει κάτι πιο αθόρυβο από το τροφοδοτικό που σου είπα(αν δεν σε απασχολούν τα χρήματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πίσω ανεμιστήρες του κουτιού σου είναι εξαιρετικά αθόρυβοι για το μέγεθός τους, δεν χρειάζονται αλλαγή.

 

Η ψύκτρα, αν εννοείς την thermalight που σου προτείνει ο Νίκος πιθανότατα δεν χωράει σε htpc case.

 

Aν έχεις ήδη τα part που αναφέρεις στο πρώτο post, (και εγώ δεν κατάλαβα σωστά και πρότεινα νέα σύνθεση), απλά βάλε την ψύκτρα με τον 12άρη που σου προτείνω παραπάνω, το psu, και αν σε παίρνει από budget έναν ssd.

 

Δεν σε απασχολεί στην προκειμένη περίπτωση τόσο η επίδοση ενός ssd, ούτε να έχει καλό controller κλπ.

Σε απασχολεί μόνο να είναι αθόρυβος, που σημαίνει πως μπορείς να βολευτείς και με τον φθηνότερο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον SSD θα συμφωνήσω με το σκεπτικό αλλά θα διαφωνήσω με το αποτέλεσμα :P

Σε 32GB, τα Win να βάλει και 3 HD ταινίες, τέλος. Εκτός κι αν δεν μας πειράζει η μεταφορά/προβολή τους με άλλο τρόπο (εξωτ. δίσκο, δίκτυο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον SSD θα συμφωνήσω με το σκεπτικό αλλά θα διαφωνήσω με το αποτέλεσμα :P

Σε 32GB, τα Win να βάλει και 3 HD ταινίες, τέλος. Εκτός κι αν δεν μας πειράζει η μεταφορά/προβολή τους με άλλο τρόπο (εξωτ. δίσκο, δίκτυο).

 

Γι' αυτο και δισκος μου κανει ο μικροτερος δυνατος (λειτουργικο, frontend και προγραμμα αναπαραγωγης).

Τα υπολοιπα συντελουνται απο τον server.

 

:-) 10 χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι, η μεταφορα τους με giagbit ethernet δεν μας πειραζει απο 15,4 tb server προς το παρον. υΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΟΙ 2 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕς ΓΙΑ ΑΛΛΕς ΧΡΗΣΕΙς, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΡΙΠΑΡΙΣΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ. Το htpc χρησιμοποιειται αποκλειστικα για αναπαραγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...