Προς το περιεχόμενο

Νέος υπολογιστής


johnnyparadiso

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στην κοινότητα

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας πάνω στο συγκεκριμένο πακέτο υπολογιστή

που ενδιαφέρομαι να αγοράσω..

 

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PC-Cases/Chieftec-BD-02B-SL-355-Case-w-355W-PSU.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/Intel-C%CE%BFre-I7-860-1156-2-8-8Mb-BX80605I7860.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/Asrock-P55M-Pro-s1156-DDR3-P55-1O4ASR-P55MPRO.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Ddr3-4Gb-Kit-TW3X4G1333C9DHX.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Gigabyte-4850-SVGA-PCI-Expres.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Seagate-Sata-Ii-320-Gb-16-Mb-7200-12-ST3320418AS.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Optical-Disc-Drives/LG-Dvd-Rw-Plus-Minus-Sata22X-Bl-GH22NS30.htm

 

 

Δεν έχω κοιτάξει ακόμα τι τροφοδοτικό να πάρω γιατί δεν ξέρω αν χρειάζεται 350W ή 450W.

 

ΥΓ:Επιθυμώ ο υπολογιστής αυτός να κρατήσει για 4-5 χρόνια με τις κατάλληλες εκάστοτε προσθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλάθι σου μπορείς να το βλέπεις μόνο εσύ.. ανέβασε ένα screenshot καλύτερα, ή παράθεσε τα links.

 

οκ το διόρθωσα για τσεκάρετε τώρα και πείτε μου γνώμες.

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά πες μας ένα συνολικό budget που έχεις στη διάθεσή σου, ποια οθόνη έχεις, και για τι χρήση προορίζεται το σύστημα.

 

Κατά δεύτερον, εγώ θα άλλαζα το κουτί, το δίσκο, ενδέχεται τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών (ανάλογα με το budget και τη χρήση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά πες μας ένα συνολικό budget που έχεις στη διάθεσή σου, ποια οθόνη έχεις, και για τι χρήση προορίζεται το σύστημα.

 

Κατά δεύτερον, εγώ θα άλλαζα το κουτί, το δίσκο, ενδέχεται τον επεξεργαστή και την κάρτα γραφικών (ανάλογα με το budget και τη χρήση).

 

Θα ήθελα τα χρήματα να μην ξεπερνάνε τα 700 ευρώ όμως αν βρεθεί μια καλή επιλογή δεν θα είχα πρόβλημα να δώσω παραπάνω.

Επίσης, η χρήση δεν θα είναι αυστηρά επαγγελματική απλά θα ήθελα το pc να αντέξει και να μην χρειαστεί νέα αναβάθμιση σε 2-3 χρόνια, τουλάχιστον όχι όλα τα μέρη.Η οθόνη που έχω είναι philips 17'.

 

Το κουτί σκέφτομαι και εγώ ότι χρειάζεται αλλαγή, αλλά ο δίσκος και ο επεξεργαστής καλοί δεν είναι. Τέλος, υπάρχει καμμία πρόταση για το τι τροφοδοτικό πρέπει να βάλω?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ξεκινάμε από τα βασικά.Αλλάζεις ΚΑΙ οθόνη.Αν δεν είναι ο χώρος το πρόβλημα νομίζω ότι δεν επιτρέπεται κάτω από 22" οθόνη.

Δηλαδή βγάζουμε ένα κουτί με 550€.Για 4 5 χρόνια κοιτάς..1 να πάρεις ένα βαρβάτο τροφοδοτικό και τα άλλα όλα πάνε και έρχονται.Και με πολύ φθηνές λύσεις και μια αλλαγή κάρτας γραφικών βγάζεις μπόλικα χρόνια..

 

Φτιάχνω κάτι και επιστρέφω με πρόταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ξεκινάμε από τα βασικά.Αλλάζεις ΚΑΙ οθόνη.Αν δεν είναι ο χώρος το πρόβλημα νομίζω ότι δεν επιτρέπεται κάτω από 22" οθόνη.

Δηλαδή βγάζουμε ένα κουτί με 550€.Για 4 5 χρόνια κοιτάς..1 να πάρεις ένα βαρβάτο τροφοδοτικό και τα άλλα όλα πάνε και έρχονται.Και με πολύ φθηνές λύσεις και μια αλλαγή κάρτας γραφικών βγάζεις μπόλικα χρόνια..

 

Φτιάχνω κάτι και επιστρέφω με πρόταση.

 

Σε περίπτωση που υπάρχει πρόβλημα χώρου η οθόνη θα αποτελέσει πρόβλημα στο σύστημα

αν δεν αλλαχτεί??

Τι θα μου πρότεινες από κομμάτια γενικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα δεν θα έχει..Αλλά θα είναι η καλύτερη αναβάθμιση για τον εαυτό σου...Πίστεψε με και θα το καταλάβεις την δεύτερη κιόλας βδομάδα χρήσης..

 

38976532.jpg

Καλό κουτί,αθάνατο τροφοδοτικό 3 pci-e αν ποτέ χρειαστείς κάτι παραπάνω από την 5750(καλύτερη από την 4850 και dχ11 νέας γενιάς) να βάλεις άλλη μια πάνω,4gb ddr3,am3 socket οποτεδήποτε χρειαστείς δυνατότερο επεξεργαστή(αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει παιχνίδι που δεν θα παίξεις με τον διπύρηνο και για απλή χρήση δεν χρειάζεσαι και τίποτα παραπάνω) σε 3 4 χρόνια κουμπώνεις μέχρι και 6απήρυνο,640gb σκληρό και 22" οθόνη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικος καλή η επιλογή σου απλά έχω κάποιες ενστάσεις:

Όσον αφορά τη μητρική αν θελήσω να βάλω πάνω i5 και i7 σίγουρα δεν θα τους δεχτεί αν και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να έχεις επεξεργαστή intel ή AMD????

 

Επίσης έχω μια ένσταση στον δίσκο καθώς πιστέυω ότι η seagate είναι καλύτερη εταιρεία και βλέπω πολύ συχνά στο φόρουμ να προτείνουν πολλοί WD...

Δεν ξέρω γιατί..

 

Κατά τα άλλα το τροφοδοτικό είναι σούπερ όπως φαίνεται ευχαριστώ!

Οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις είναι αποδεκτές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικος καλή η επιλογή σου απλά έχω κάποιες ενστάσεις:

Όσον αφορά τη μητρική αν θελήσω να βάλω πάνω i5 και i7 σίγουρα δεν θα τους δεχτεί αν και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο, να έχεις επεξεργαστή intel ή AMD????

 

Επίσης έχω μια ένσταση στον δίσκο καθώς πιστέυω ότι η seagate είναι καλύτερη εταιρεία και βλέπω πολύ συχνά στο φόρουμ να προτείνουν πολλοί WD...

Δεν ξέρω γιατί..

 

Κατά τα άλλα το τροφοδοτικό είναι σούπερ όπως φαίνεται ευχαριστώ!

Οποιεσδήποτε άλλες προτάσεις είναι αποδεκτές..

 

Τον WD τον έβαλα απλά επειδή έτυχε και με βόλεψε στην τιμή(δεν είναι κακός δίσκος ο ΑΑKS-το αντίθετο).Μπορεί να μπει και Seagate αν το θέλεις..Για επεξεργαστή είμαι της άποψης τι χρειάζεται ο καθένας και πόσα θέλει να δώσει.Εγώ έχω intel quad και τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ και ένα amd διπηρυνάκι χωρίς να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Και γρήγορο είναι(λίγο γρηγορότερο από το δικό μου-φαίνεται κάποια διαφορά αλλά μπορείς να την πείς και αμελητέα),και όλα τα παιχνίδια τα σηκώνει και έκανε μόνο 50€..Αν θέλεις να πας σε i5 πας.Πιο δυνατός επεξεργαστής είναι αλλά το θέμα είναι αν και κατά πόσο θα τον αξιοποιήσεις...Σε καθημερινή χρήση και παιχνίδια οι διαφορές θα είναι απειροελάχιστες.Ασχολείσαι με πιο βαριά προγράμματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον WD τον έβαλα απλά επειδή έτυχε και με βόλεψε στην τιμή(δεν είναι κακός δίσκος ο ΑΑKS-το αντίθετο).Μπορεί να μπει και Seagate αν το θέλεις..Για επεξεργαστή είμαι της άποψης τι χρειάζεται ο καθένας και πόσα θέλει να δώσει.Εγώ έχω intel quad και τον τελευταίο καιρό χρησιμοποιώ και ένα amd διπηρυνάκι χωρίς να έχω κανένα απολύτως πρόβλημα.Και γρήγορο είναι(λίγο γρηγορότερο από το δικό μου-φαίνεται κάποια διαφορά αλλά μπορείς να την πείς και αμελητέα),και όλα τα παιχνίδια τα σηκώνει και έκανε μόνο 50€..Αν θέλεις να πας σε i5 πας.Πιο δυνατός επεξεργαστής είναι αλλά το θέμα είναι αν και κατά πόσο θα τον αξιοποιήσεις...Σε καθημερινή χρήση και παιχνίδια οι διαφορές θα είναι απειροελάχιστες.Ασχολείσαι με πιο βαριά προγράμματα;

 

Δεν θα το έλεγα ότι ασχολούμαι προς το παρών με βαριά προγράμματα απλά όπως προείπα ο υπολογιστής προορίζεται για να αντέξει μακροχρόνια κατά το μεγαλύτερο μέρος του ίσως αν μπει κάποια στιγμή ένας i7 θα ήθελα να μπορεί να τον δεχτεί η motherboard χωρίς να χρειαστεί και αυτή αλλαγή.

 

Υπάρχει motherboard που να μπορείς να της βάλεις τώρα έναν διπύρηνο και στη συνέχεια i7???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί κάποιος να προτείνει μια σύνθεση με επεξεργαστή i5 ή i7, 4 Gb RAM, καλό τροφοδοτικό και κάρτα γραφικών και ότι άλλο χρειάζεται το κουτί(σκληρός κλπ...) Σύνολο 600-700 ευρώ???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...