Προς το περιεχόμενο

ipod touch vs iphone


over the hill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν έχεις σήμα από wifi? Tι κάνεις τότενες;;; Φίλε και γω iphone δαγκωτό!

 

υπομονή; Γιατί οκ δεν είναι δα και οξυγόνο και δεν κρίνεται η ζωή του μας από το αν θα γράψουμε τι κάνουμε, τώρα, στο facebook?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το GPS συγνώμη αλλά και το ipod touch 3gen έχει το maps, οπότε εγώ ψηφίζω ipod.

Μόνο που:

 

1. Το Google Maps, και στο iPod Touch και στο iPhone, θέλει internet για να δουλέψει. Δεν αποθηκεύει χάρτες στη συσκευή αλλά τους κατεβάζει όταν τους χρειαστεί.

 

2. Το iPod Touch έχει το Google Maps αλλά δεν μπορεί να βρει με ακρίβεια τη θέση σου, γιατί δεν έχει GPS. Τη βρίσκει κατά προσέγγιση (ακρίβεια 100-1000 μέτρων) με βάση τις τοποθεσίες των πλησιέστερων WiFi Access Points.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κανέναν να λέει το αυτονόητο... ότι το ipod έχει την διαφορά, ότι αν τελειώσει η μπαταρία από την χρήση (με wifi, games, μουσική, βίντεο κτλ), δε θα σε αφήσει ξεκρέμαστο χωρίς κινητό, το οποίο μπορεί να το έχεις ανάγκη και να μην έχεις μπαταρία, γιατί που να φανταστείς ότι θα ξεμείνεις με το αμάξι στην μέση του πουθενά μέσα στην νύχτα;

 

Όσο για το GPS συγνώμη αλλά και το ipod touch 3gen έχει το maps, οπότε εγώ ψηφίζω ipod.

 

πλάκα μου κάνεις... υπάρχει ο λεγόμενος φορτιστής αυτοκινήτου (σε ξεφτίλα τιμή) και επίσης όπου κ να πας σήμερα όλο και μια μπρίζα θα βρείς είτε ρεύματος είτε ένα pc να το φορτίσεις και μέσω usb εαν δεν θέλεις να κουβαλάς τον αντάπτορα.. το καλωδιάκι usb χωράει σε όλες τις τσάντες B)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 21:21 ----------

 

πείτε για το wifi.. κάνετε χρήση από hot spot ή δεν σας βολεύει όπως και μένα λόγω αδύναμου δέκτη ? (ξαναλέω 3G και πάλι 3G εκτός σπιτιού...)

 

μη το πάρει το παιδί για wifi και μετανιώσει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαυτό λέω να μιλήσει κανείς για το wifi στο touch γιατί δεν σε βλέπω να ψήνεσαι για iphone και συμβόλαιο. βέβαια με συμβόλαιο θα σου έρθει πιο "φτηνή" η συσκευή ..(αλλά θα έχεις το πάγιο το κατηραμένο κάθε μήνα..) βέβαια θα έχεις ιντερνετ συνέχεια έτσι..!

 

ενδεικτικά από vodafone

iPhone basic 20 € 30λεπτά ομιλία 50σμσ 150 MB

iPhone 100 lite 35 € 100 150 500 MB

 

εαν δεν το πολυχρησιμοποιείς το κινητό πας στο πιο φτηνό πρόγραμμα με τα 20ευρώ, δες και cosmote νομίζω δίνει περισσότερο χρόνο ομιλίας.. επίσης για χρήση ιντερνετ εγώ ξεπερνάω τα 150-200mb μόνο στην περίπτωση του internet tethering - (χρήση του iphone ως μοντεμ για ιντερνετ στο λαπτοπ, σπάνια δηλαδή ) ,οπότε τα 150 οριακά σε καλύπτουν για ψιλοσερφάρισμα-ψιλοmaps-email (εαν βλέπεις video sto youtuebe πάλι δε στο συνιστώ πας για τα 500mb) όπως βλέπεις εξαρτάται τη χρήση κάνεις..

 

και αρχικά μπορείς να ξεκινήσεις πχ από το φτηνότερο πρόγραμμα των 20ευρώ εαν δεις ότι δεν σε εξυπηρετεί πας στο μεγαλύτερο...

 

επίσης σου δίνουν επιδότηση γύρω στα 120 ευρώ αν θυμάμαι καλά.. για ρίξε μια γύρα cosmote - vodafone - wind

 

ενδεικτικά να πω ότι εγώ έχω αυτό με τα 35ε το μήνα και ποτέ δεν πέφτω κάτω από 50ε λόγω φπα και έξτρα χρήσης χρόνου ομιλίας :X

υπολόγιζε δηλαδή 20+5=25 ευρώ το μήνα στάνταρ θα πληρώνεις μιλάς δε μιλάς..

 

αλλά περίμενε να δεις αν πει κανείς για το wifi, μπορεί απλά εγώ να μην έχω υπομονή να βρίσκω δίκτυα κάθε φορά που θέλω πχ να τσεκάρω τα εμαιλ μου ή να τσεκάρω κάτι στο ιντερνετ.. γιαυτό να μου κακοφαίνεται αλλά μπορεί κάποιους να τους εξυπηρέτησε.. (επαναλαμβάνω ότι για μέσα στο σπίτι με το δικό μου wifi no problem!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με προχειρους υπολογισμους που εκανα και με βαση το πως χρησιμοποιω ιντερνετ και κινητο... το iphone μου βγαινει πολυ ακριβο...

οποτε παω για ipod!... ελπιζω να μην το μετανιωσω

 

ευχαριστω για ολες τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...