Προς το περιεχόμενο

ipod touch vs iphone


over the hill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω καποιο απο τα δυο...

ipod touch 3rd gen 32 gb ή το iPhone 3GS 16GB (χωρίς σύνδεση)

 

δεδομένου ότι...

το κινητό δεν το πολυ-χρησιμοποιώ

ούτε κάθομαι να βγάζω φωτογραφίες κάθε φορά που βαριέμαι:P

οτι τα χρήματα θα είναι εξ ολοκλήρου δικά μου (φοιτητακός είμαι...δώστε κάτι:P)

αλλά θέλω gps (το ipod δεν το έχει ακόμα έτσι?) ή έστω gmaps...

 

κλείνω προς το ipod....

 

αλλά θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας...

και να γίνει μια σύγκριση της προκοπής (όχι σαν ένα άλλο θέμα π κατέληξε στο ioffer...)

 

thx in advance!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:23 ----------

 

και κάτι ακόμα...

 

έχει διαφορά η ικανότητα σύνδεσης σε wifi δίκτυα και η ταχύτητα από το iphone στο ipod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω καποιο απο τα δυο...

ipod touch 3rd gen 32 gb ή το iPhone 3GS 16GB (χωρίς σύνδεση)

 

δεδομένου ότι...

το κινητό δεν το πολυ-χρησιμοποιώ

ούτε κάθομαι να βγάζω φωτογραφίες κάθε φορά που βαριέμαι:P

οτι τα χρήματα θα είναι εξ ολοκλήρου δικά μου (φοιτητακός είμαι...δώστε κάτι:P)

αλλά θέλω gps (το ipod δεν το έχει ακόμα έτσι?) ή έστω gmaps...

 

κλείνω προς το ipod....

 

αλλά θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας...

και να γίνει μια σύγκριση της προκοπής (όχι σαν ένα άλλο θέμα π κατέληξε στο ioffer...)

 

thx in advance!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:23 ----------

 

και κάτι ακόμα...

 

έχει διαφορά η ικανότητα σύνδεσης σε wifi δίκτυα και η ταχύτητα από το iphone στο ipod?

 

η διαφορά είναι ότι στη μια περίπτωση θα τα έχεις όλα σε μια συσκευή βλέπε (iphone) κ θα κουβαλάς ένα πράγμα στην τσέπη σου ενώ με το ipod θα πρέπει να έχεις ξεχωριστά και το κινητό. εγώ ψηφίζω iphone δαγκωτό γιατί έτσι απολαμβάνεις και τη μουσική σου αλλά δεν χάνεις καμία κλήση ποτέ καθώς όταν κάποιος σε καλεί το καταλαβαίνεις αμέσως. φίλες μου που έχουν ipod εαν ακούν μουσική και τις καλώ στο τηλέφωνο δεν υπάρχει περίπτωση ποτέ να το ακούσουν το ριμάδι το κινητό. μόνο και μόνο για αυτή την ευκολία του να μην βγάζεις βάζεις τα ακουστικά όταν θέλεις να προλάβεις μια κλήση κ με το πάτημα ενός κουμπιού να απαντάς την κλήση iphone και πάλι iphone !!

εαν πάλι θέλεις να μην σε "ενοχλούν" οι κλήσεις κ απλά να θες να χαλαρώσεις ακούγοντας μουσική ενεργοποιείς το airplane mode και έτσι είσαι ήσυχος βγαίνοντας εκτός δικτύου χωρίς να λαμβάνεις κλήσεις..

νομίζω ίδια είναι τα wifi και στις δύο περιπτώσεις. επίσης εαν πας σε iphone και θες να έχεις internet ανά πάσα στιγμή θα πρότεινα συμβόλαιο όπωσδήποτε με τουλάχιστον 250mb το μήνα. να κ νομίζω ότι πλέον όλοι δίνουν ελάχιστο 500mb!!κατά τη γνώμη μου iphone χωρίς στάνταρ ιντερνετ είναι μισό iphone. ουσιαστικά δεν υπάρχει λόγος να το πάρεις εαν δεν έχεις το ίντερνετ ανά πάσα στιγμή.. (εαν δεν έχεις και τόση ανάγκη το internet ανά πάσα ώρα και στιγμή και δεν σε νοιάζει αυτό για τις κλήσεις τότε πήγαινε για ipod..αλλιώς iphone με συμβόλαιο..) βέβαια αυτή είναι η δική μου γνώμη επειδή το χρησιμοποιώ συνέχεια όλη μέρα είτε για email είτε για web...

 

κ επίσης εκτός από τις κλήσεις, φαντάσου ότι και sms και στο web να θες να μπεις και ταυτοχρονα να χειριστείς τα τραγούδια που θες να ακούσεις δεν θα κανεις εκατό κινήσεις βγάλε βάλε κινητό, βγάλε βάλε ipod (ειδικά άμα είσαι αθήνα με το στριμωγμα που πέφτει στο μετρό/ηλεκτρικό δε στο συνιστώ....

 

τώρα για τα Μαps του iphone το πρόγραμμα που έχει από τη μάνα του το κινητό λειτουργεί με data κατεβάζει επιτόπου δηλαδή.. εαν κάνεις jailbreak ktl βάζεις ότι πρόγραμμα θες εσύ απ ότι έχω καταλάβει που να μην χρειάζεται να κατεβάζει τους χάρτες και να τους έχει αποθηκευμένους μέσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση...βεβαια απο αυτα συνεχιζω να κλεινω προς το ipod

internet θελω να εχω σχεδον συνεχεια αλλα την περισσοτερη ωρα βρισκομαι σε μερη με wifi...

 

κατι ακομα... ξερω οτι το iphone εχει καποια πραγματα κλειδωμενα και πρεπει να πληρωσεις εξτρα... ισχυει και στο ipod αυτο?

και οσες εφαρμογες υπαρχουν στο iphone(px skype) λειτουργουν και σε ipod?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δε σε προβληματίζουν τα λεφτά, πάρε το iPhone.

Η συσκευή είναι φτιαγμένη για always on mode. Μέχρι ωσότου να έχουμε Wi Max το iPod Touch θα είναι crippled.

 

Οι διαφορές σε hardware επίπεδο ειπώθηκαν ήδη.

Camera and all that goes with it (το να ανεβάζεις άμεσα σε facebook/youtube για φίλους/οικογένεια όταν είσαι σε ένα ταξίδι π.χ.)

GPS, ειδικά αν μένεις στην Αθήνα its easier to get around

Built-In Microphone για Skype calls

 

Αν σε ενδιαφέρει να ακους μουσική τότε πάρε ένα iPod Classic που και μεγαλύτερη χωρητικότητα έχει αλλά κυρίως μεγαλύτερη αυτονομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ ήμουν μεταξύ του Ipod Touch και του Iphone, αλλά προτίμησα το Ipod Touch για έναν πάρα πολύ βασικό λόγο...

 

Επειδή κάνω συνέχεια "πειράματα" στις συσκευές μου, σε περίπτωση κρασαρίσματος να μην μείνω χωρίς κινητό :P

 

Δεν μετάνιωσα στιγμή που επέλεξα το Ipod Touch, άσε που δεν φαίνεται καν στη τσέπη του τζιν μου κι έτσι ξεχνάω ότι το κουβαλάω :-)

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω είναι προσωπικές μου απόψεις, και δεν έχουν ως σκοπό να σε πείσουν για την μια ή την άλλη επιλογή, παρά μόνο για να σκεφτείς τα υπέρ και τα κατά καθεμιάς από αυτές.

 

Για όταν το πάρεις τελικά (όποιο κι από τα δυο είναι), καλορίζικο! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χρηματα με προβληματιζουν ειδικα απο την στιγμη που η τιμη ειναι σχεδον διπλασια...

 

κυριες λειτουργιες: ιντερνετ (mail, skype, msn,maps),μουσικη και βιντεο

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:13 ----------

 

ευχαριστω για τις εως τωρα απαντησεις...περιμενω κι αλλες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χρηματα με προβληματιζουν ειδικα απο την στιγμη που η τιμη ειναι σχεδον διπλασια...

 

κυριες λειτουργιες: ιντερνετ (mail, skype, msn,maps),μουσικη και βιντεο

 

Εάν οι λειτουργίες που σε ενδιαφέρουν είναι μόνο αυτές,δεν βρίσκω το λόγο να δώσεις τόσα χρήματα για iPhone,νομίζω σε καλύπτει και το Touch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό,αλλά προσωπικά το βρίσκω πολύ μεγάλη διαφορά τιμής για να πάει σε iPhone μόνο για GPS.Αν δεν τον ενοχλεί(δηλ.όχι all in one),μπορεί να πάρει και ξεχωριστό gps με πολύ μικρότερο κόστος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone δαγκωτο και από μένα. Η συσκευή είναι κυριολεκτικά all-in-one και έχεις ότι χρειάζεσαι πάνω σου ανα πάσα στιγμή χωρίς να κουβαλας ολόκληρη πραματια..

Το έκανα και γω το λάθος και πήρα iPod touch αντί για iPhone και το πουλησα με πρώτη ευκαιρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω κάτι και για το wifi..

 

δεν ξέρω για εσάς παιδιά αλλά εμένα εκτός από την χρήση που του κάνω σπίτι (όταν θέλω να κατεβάσω εφαρμογές και αναγκαστικά πρέπει μέσω wifi λόγω όγκου των εφαρμογών - και επειδή βαριέμαι να το συνδέω με το pc) ποτέ δεν με βόλεψε το wifi εκτός σπιτιού επειδή εκτός σπιτιού πιάνει πολύ ασθενές σήμα (κ μιλάμε για περιοχές όπως θησείο σε καφετέριες με hot spot κτλ..)

 

τώρα να κάθεσαι τσούκου τσούκου κ να ψάχνεις να βρεις δίκτυο, άσε που δεν έχει δυνατό δέκτη (ή όπως αλλιώς το λένε) - σε σχέση με το λάπτοπ πάντα εγώ μια δυό τέλος.. με το 3G πάει σφαίρα και δεν χρειάζεται να ψάχνεις κτλ.. ας πει και κάποιος άλλος εμπειρία με wifi.. ξαναλέω ότι στο δίκτυο του σπιτιού μου με βολεύει απίστευτα γιατί πιανει δυνατό σήμα από το ρούτερ αλλά εκτός σπιτού είναι λίγο δράμα.. (πάντα σε σύγκριση με το λάπτοπ)B)

 

εκεί πάει η ένσταση μου για τη χρήση που θέλει κανείς να του κάνει..βέβαια ο φίλος εδω λέει ότι δεν τον ενδιαφέρει το ιντερνετ με σύνδεση..οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα του ήταν χρήσιμο είτε το iphone.. τουλάχιστον στο touch έτσι κ αλλιώς μόνο wifi θα χρησιμοποιεί οπότε σκέφτομαι ότι ίσως να ήταν κ κρίμα να πάρει iphone μόνο κ μόνο για λίγο ιντερνετ μέσω wifi.. η διαφορά τιμής είναι νομίζω 300 το touch k 570 το iphone.. είναι μεγάλη..

 

μήπως φίλε να ξανασκεφτόσουν τι ακριβώς θέλεις?? μήπως θα βολευόσουν απλά με ένα ipod nano και με ένα netbook που πιάνει κ καλύτερο wifi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω κανέναν να λέει το αυτονόητο... ότι το ipod έχει την διαφορά, ότι αν τελειώσει η μπαταρία από την χρήση (με wifi, games, μουσική, βίντεο κτλ), δε θα σε αφήσει ξεκρέμαστο χωρίς κινητό, το οποίο μπορεί να το έχεις ανάγκη και να μην έχεις μπαταρία, γιατί που να φανταστείς ότι θα ξεμείνεις με το αμάξι στην μέση του πουθενά μέσα στην νύχτα;

 

Όσο για το GPS συγνώμη αλλά και το ipod touch 3gen έχει το maps, οπότε εγώ ψηφίζω ipod.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...