Προς το περιεχόμενο

pc μεχρι 1000 euro


zaxariasgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ζαχαρία, σκέψου σοβαρά τα λεφτά που θα δώσεις για ενα ψωρο HyperThreading, Tripple Channel υποστήριξη που για τις ανάγκες σου είναι παντελώς άχρηστη και τις πανάκριβες μητρικές για X58.

 

256a4wk.jpg

 

Ωραια δηλαδη προτεινεις i5? Απο θεμα ψυξης του επεξεργαστη τι κανουμε?:-)

Να μεινω με stock cooler?:fear:

Γιατι μην νομιζεις και εμενα απο χρηματικη αποπση καλυτερα με συμφερει i5..ετσι και αλλιως ειτε i5 ειτε i7 μια χαρα καλο θα ειναι το pcaki..

Απο οσο ξερω για socket 1156 δεν υπαρχουν ακομα cpu coolers εχει αλλαξει κατι?

Αν παω σε 1156 απο μητρικη, επειδη δεν εχω πσαχτει σε αυτο το socket , παμε σε ποια?

Απο οτι βλεπω αρκετοι προτεινουν Gigabyte....;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μη πάρεις τόσο ισχυρή κάρτα γραφικών, αφού τα games δεν είναι σοβαρός παράγοντας.

Ακόμα και μία 5770 είναι overkill, οι 5850/5870 είναι εντελώς πεταμένα λεφτά στην σύνθεσή σου, λεφτά που μπορείς να τα ρίξεις σε ένα καλό ssd όπως ο παραπάνω.

 

Αν τυχόν οι εφαρμογές σου εκμεταλεύονται CUDA, και αυτή μια χαρά θα σε καλύψει.

 

Τα stock φουρφούρια της intel είναι αρκετά αθόρυβα πλέον, ειδικά σε low duty με normal temps.

Δώσ'τους μισή ευκαιρία πριν τα απορρίψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα από τα ατού της AMD είναι η συμβατότητα με AM2+ μητρικές (με πολύ καλές τιμές σε δυνατά μοντέλα πλέον) και το χαμηλό κόστος σε DDR2 rams. Άνετα στήνει κάποιος ένα δυνατό workstation σε DDR2 8GB με τον 965 επάνω, στα μισά λεφτά από DDR3 πλατφόρμα X58/1156.

 

Απλά για ενημέρωση και τίποτε παραπάνω.Μόλις μίλησα με εκπρόσωπο του πλαισίου για μια παραγγελία μου για 8gb ddr2 ram.

Οι πιο φθηνές διαθέσιμες 4gb πλέον κοστίζουν 65€.

Κάτι που έχει στα 43€ απλά δεν υπάρχουν και δεν υπάρχει και παραγγελία δηλαδή δεν ξαναέρχονται στο μαγαζί.Μου ζήτησε λοιπόν ή να επιλέξω κάποιο άλλο σετάκι που αντί για 80€ να μου έβγαινε 125€.Κάτι που δεν με συνέφερε σε καμία περίπτωση.Αφού ακύρωσα την παραγγελία κοίταξα στο e-shop διαπιστώνοντας ότι και εκεί η φθηνότερη τιμή για τα 2gb είναι 30€...

 

Η πλήρης μετάβαση σε ddr3 είναι γεγονός.Πλέον δεν συμφέρει κανέναν να πάει σε φθηνές ddr2 καθώς αρχίζουν να γίνονται συλλεκτικά κομμάτια με αυξήσεις της τάξης του 50%..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι συμβαίνει στην Ελλάδα, δεν πάει να πει ότι συμβαίνει στο εξωτερικό. Είναι προφανές οτι τα μπακάλικα τους προσπαθούν να προωθήσουν τις DDR3 πλατφόρμες με μεγαλύτερα κέρδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για τη βοηθεια σου , εχω κοιταξει διαφορα benchmarks και εχω δει οτι σε μερικες περιπτωσεισ ο i5 ειναι ελαφρως καλυτερος σε σχεση απο τον i7 αλλα οπως και να το κανουμε βαζοντας i7 εχεις την δυνατοτητα της αναβαθμισης στο μελλον ασχετα αν δεν την κανεις , ενω με τον αλλο οτι πειρες πειρες και δεν γινεται λογος για αναβαθμιση..επισης αυτο που με χαλαει με το s1156 ειναι οτι δεν υπραχουν ακομα aftermarket ψυχτρες και δεν εχω ορεξη να ακουω το cpu cooler να σφυραει :shock:(και απο αποδοση ειναι 0)..επισης με τον i7 εχουμε triple channel στις μνημες + το hyperthreading που οπως και να το κανεις ειναι ενα συν σε σχεση με τον i5..:-)

No prob.

Ι7 αναβαθμιση στο μελλον, λεμε τοσο καιρο, οτι σημαινει: 700αρι χαλαρα για CPU...

Αν θα σε παιρνει για τοσο τι να σου πω? Παρτον :-)

Και στο 1156 θα παιζει καποια αναβαθμιση. Δεν ειναι λογικο σε μια φουρνια να αλλαξουν

τα παντα. Και πιο νορμαλ θα ειναι σιγουρα το h/w εκει.

Οτι δεν υπαρχουν ακομη aftermarket ψυκτρες δεν λεει τιποτα. Και εγω θα μεινω για λιγο

καιρο με την stock. Εχω στησει 4 pcakia με Ι5 και Ι7 860, και δεν ακουγα το παραμικρο

και με load κιολας...

Το tripple channel με το dual channel εχει διαφορες που θα δεις μονο στα benches...

 

Ζαχαρία, σκέψου σοβαρά τα λεφτά που θα δώσεις για ενα ψωρο HyperThreading, Tripple Channel υποστήριξη που για τις ανάγκες σου είναι παντελώς άχρηστη και τις πανάκριβες μητρικές για X58.

+ 1 to infinity...

 

Ωραια δηλαδη προτεινεις i5? Απο θεμα ψυξης του επεξεργαστη τι κανουμε?:-)

Να μεινω με stock cooler?:fear:

Γιατι μην νομιζεις και εμενα απο χρηματικη αποπση καλυτερα με συμφερει i5..ετσι και αλλιως ειτε i5 ειτε i7 μια χαρα καλο θα ειναι το pcaki..

Απο οσο ξερω για socket 1156 δεν υπαρχουν ακομα cpu coolers εχει αλλαξει κατι?

Αν παω σε 1156 απο μητρικη, επειδη δεν εχω πσαχτει σε αυτο το socket , παμε σε ποια?

Απο οτι βλεπω αρκετοι προτεινουν Gigabyte....;)

Gigabyte και Asus, απο εμενα. 1 και 3, εγκατασταση και λιγο πειραγμα (:devil:) χωρις

προβληματα. Εγω γλυκοκοιταζω την UD4 (περιμενοντας την UD4P).

 

Το τι συμβαίνει στην Ελλάδα, δεν πάει να πει ότι συμβαίνει στο εξωτερικό. Είναι προφανές οτι τα μπακάλικα τους προσπαθούν να προωθήσουν τις DDR3 πλατφόρμες με μεγαλύτερα κέρδη.

 

+1 και παλι...

Ριχτε και καμια ματια και στα ξενα e-shops να βλεπετε τι παιζει. Εδω τα δικα "μας",

ο ενας κανει τον "Αλεκο" και ο αλλος τον "τυφλο"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η ARCTIC COOLING FREEZER XTREME REV.2 απο οτι βλεπω δεν ειναι και τιποτα το ιδιαιτερο..:-(εδω ενα review ..Σε συγκριση με την scythe mugen 2 που θεορω απο τις καλυτερες η διαφορα ειναι μεγαλη..;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν και αποδοτικότερες της Mugen 2.

 

Προφανως, για τα λεφτα της ειναι απο τις καλυτερες οπως και να το κανουμε...αμα ειναι να δωσεις 60-70 euro για ψυκτρα ολο και κατι καλυτερο θα βρεις απο την mugen..

αλλα πρεπει να κοιταμε και λιγο αναλογια τιμης-αποδοσης..:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.. καλή είναι η Mugen, ίσως απ' τις καλύτερες επιλογές. Απλά με χαλάει αρκετά ο όγκος της.

Κατά τ' άλλα μια χαρά αποδοτική είναι.

 

Απλά βλέπεις ψύκτρες τύπου TRUE 120, Megahelms που σχεδιαστικά (ειδικά η δεύτερη) είναι μερικά σκαλοπάτια πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει.. καλή είναι η Mugen, ίσως απ' τις καλύτερες επιλογές. Απλά με χαλάει αρκετά ο όγκος της.

Κατά τ' άλλα μια χαρά αποδοτική είναι.

 

Απλά βλέπεις ψύκτρες τύπου TRUE 120, Megahelms που σχεδιαστικά (ειδικά η δεύτερη) είναι μερικά σκαλοπάτια πάνω.

 

Μερικα σκαλοπατια πιο πανω ειναι αλλα τι να το κανεις αμα ανεβαινει και η τιμη σκαλοπατια:lol: και εμενα με χαλαει στη mugen ο ογκος στης αλλα ποτε δεν βρισκεις το τελειο..ολλα εχουν τα αρνητικα τους:cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι το eworld είχε την Megahelms @ 45€, αλλά τη ρούφηξαν. Δε νομίζω ότι υπάρχει ανταγωνισμός σε αυτή την τιμή.

 

Ας κάνει έναν κόπο (όποιος ενδιαφέρεται γενικότερα) να πάρει ένα τηλέφωνο να δει πότε θα παραλάβουν. (αν και δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος ότι θα μείνει σε αυτά τα επίπεδα η τιμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...