Προς το περιεχόμενο

q9400 ή q9550...Τα φώτα σας pls


Qatara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλώς σας βρήκα!

Λοιπόν θα ήθελα την γνώνη σας μιας και πρόκειται να προβώ στην αγορά ενός απο τους 2 εν λόγω επεξεργαστές.

 

Καταρχήν να πω το υπόλοιπο συστημα.

 

Mobo: Asus Maximus II Formula , p45 / ICH10R (αποτελεί και την αγάπη μου :lol:)

 

http://www.overclock3d.net/reviews.php?/cpu_mainboard/asus_maximus_ii_formula_p45_motherboard/2

 

PSU : Coolermaster Real Power M700 Watt

 

http://global.coolermaster.com/products/product.php?language=en&act=detail&tbcate=22&id=2574

 

Ram: 4gb @ 1066 DDR2 dual channel.

 

Graphic Card: Evga 8800gtx .(η εν λόγω κάρτα έχει αποσβέσει τα λεφτά της μέχρι τελευταίας 10αρας!!! και θα την κρατήσω για ένα χρονάκι ακόμα)

 

Επειδή είχα ξεμείνει απο την τότε αγορά , σαν main cpu είχα (ξεφτίλα και μόνο που το λέω) έναν Ε2160 ίσα ίσα για μερικές εφαρμογές και συγκεκριμένα παιχνίδια.

Παρόλο που με έβγαλε ασπρο-πρόσωπο ήρθε η ώρα να μείνω απένταρος :P και πάλι.

 

Τώρα θα μου πείτε έχουν βγει i7/i5 ναι οκ αλλά οι quad και κυρίως ο 9400/9550 καλά κρατούν !

 

Το όλο σύστημα κολυμπάει σε νεράκι το ίδιο θα κάνει και ο αγαπημένος επεξεργαστής.

 

Αυτο που θα ήθελα να με βοηθήσετε είναι αν τα 6mb παραπάνω l2 cashe κάνουν την διαφορά ή τελικά να προτιμήσω των q9400.

 

Θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για gaming,after an overclocking attack!

Ευχαριστώ!

Σχόλια δεκτά εκτός του Ε2160( <--omg what a looser ,i am:lol:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως και κανενας used q6600(εφοσων υπαρχει και το νερακι...:-D) να σε βολεψει με κανενα ~100ρη μεχρι να πας σε αναβαθμιση και gpu...

 

 

Εχεις pm!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

q6600 εχουν παιχτει σε αγγελιες απο 80ευρω...

Τωρα για q9400 δεν εχει παρει το ματι μου,αλλα οπως κ να εχει εφοσων η καρτα θα παραμεινει η 8800gtx και υπαρχει κ νερο(θεωρω σχεδον σιγουρο το @3300 και αισιοδοξα, ταβανι τα 3600-3700) πιστευω πως οποιο bottleneck υπαρξει θα προερχετε απο την vga...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κανει διαφορα η cache παρε εναν Q9400 και αργοτερα χτυπας και μια αλλη καρτουλα

Το σωστο ειναι δεν θα κανει "ασιθητη διαφορα στον απλο χρηστη". Διοτι η cache KANEI διαφορα.

 

το σημαντικοτερο η cache, αλλα μονο αν θες να το χρησιμοποιησεις για pc και οχι ως παιχνιδομηχανη

really? Εγω παλι γιατι βλεπω οτι ο 9550 σε υψηλοτατες αναλυσεις (1680χ1050) σε βαρια παιχνιδια, εχει απο 5 εως 12 fps διαφορα?

 

http://www.anandtech.com/bench/default.aspx?p=76&p2=50

 

q9550 απο εμενα. value for money. και +1 στον d3mon, αν βρεις used 9550 εισαι μια χαρα.

Για 20 ευρω, αξιζει να εχεις 6mb cache (και κατι ψιλα σε mhz) παραπανω imho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

really? Εγω παλι γιατι βλεπω οτι ο 9550 σε υψηλοτατες αναλυσεις (1680χ1050) σε βαρια παιχνιδια, εχει απο 5 εως 12 fps διαφορα?

 

 

όπως ειπες εχει και κατι ψηλα ΜΗz παραπανω. Παρεξηγησες την προταση μου. Δεν ειπα οτι θα εχει λιγοτερα ή περισοοτερα fps με τον ενα ή τον αλλο επεξεργαστη. Μιλησα αποκλειστικα για την cache και τη σημασια της στο multitasking και την αποκριση του συστηματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άπλετο L2 Cache στους Core 2 ήταν αποκλειστικά για να κρύψει τα τρομερά Latencies στο FSB. Ολοι οι Quads στο Socket 775 της Intel πάσχουν τρομερά σε αυτόν τον τομέα λόγω της έλλειψης Internal Memory Controller.

 

Δυστυχώς, είναι μια κατάσταση που ΔΕΝ μετριέται εύκολα με εξαίρεση κάποια συγκεκριμένα tests, αλλά φαινετε σε καθημερινή βαριά χρήση σε Multitasking. Οι Nehalems και οι Phenom II απλά πετάνε σε πολύ ψηλά Loads σε σχέση με τους μπουκωμένους λόγω του άθλιου FSB εποχής Pentium4, Core 2. Και όχι, τα ρολόγια ΔΕΝ βοηθάνε εδώ, όσο και να τους κλοκαρετε. Είναι μεγάλος ο δρόμος μεχρι τις RAM (Latency).

 

[ame]

[/ame]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...