Προς το περιεχόμενο

Ακόμα ένα thread για αξιολόγηση νέας σύνθεσης Η/Υ


OxideX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε ο καιρός να κάνω αγοράσω ένα καινούργιο pc καθώς το τωρινό μου δεν ανταποκρίνεται ούτε στις βασικές μου ανάγκες.

Η σύνθεση είναι η εξής:

 

case: Xigmatek Midgard Case (CPC-T55DB-U01)

τροφοδοτικό: Xigmatek Go Green PSU (500W)

cpu: Intel Core I7-920 (s1366, 2.66 GHz, Cache 8MP, Box)

mobo: MSI X58 PRO-E (1366, X58, DDR3)

μνήμες: Mushkin 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC2 12800, 8-8-8-24)

gpu: Palit GTX 260 (896 MB, 216SP, PCI Express)

 

Στο τέλος του μηνύματος παραθέτω φωτό με τα προϊόντα και τις τιμές τους από το πλαίσιο.

Στη παραπάνω σύνθεση θα συμπεριλάβω 2 SATAII hdd, 2 optical drives και ena PCI tv-tuner που ήδη έχω.

 

Θέλω να κουβεντιάσω τα παρακάτω θέματα:

 

1. Αξίζει η αγορά του Intel Core I7-920 σε σχέση με τον Ι5-750; Σίγουρα ο Ι7 είναι γρηγορότερος αλλά οι μητρικές που κυκλοφορούν για το chipset του είναι περιορισμένες και ακριβές.

 

2. Κάποια πρόταση στα παραπάνω που να αυξήσει την ποιότητα και να ρίξει/κρατήσει ίδια την τιμη; (Ιδίως για mobo kai gpu)

 

3. Τα 500W επαρκούν; Φαντάζομαι πως ναι.

 

To pc το έχω ανοιχτό σχεδόν όλη τη μερά και το χρησιμοποιώ για τα πάντα. Surfing,developing, tv, ταινίες, games είναι τα βασικά.

Θα ήθελα να το αγοράσω το συντομότερο, αλλά αν υπάρχουν σημαντικοί λόγοι να περιμένω 1 το πολύ 2 μήνες θα το σκεφτόμουν.

post-13446-129063032127_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ναι αλλά για διαφορά 60ευρώ δεν θα χάσω την μελλοντική αναβαθμισημότητα του συστήματος;

Για το τροφοδοτικό που ανέφερες το σκέφτομαι και γω, έχεις να προτείνεις κάποιο με τιμή μέχρι 100ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά για διαφορά 60ευρώ δεν θα χάσω την μελλοντική αναβαθμισημότητα του συστήματος;

Για το τροφοδοτικό που ανέφερες το σκέφτομαι και γω, έχεις να προτείνεις κάποιο με τιμή μέχρι 100ευρώ;

 

Ποια μελλοντική αναβάθμιση;Σκοπεύεις να μην κρατήσεις αυτή την cpu για 3 4 χρόνια;Γιατί μέχρι τότε ζήσε Μάη μου.Θα έχουν βγει της παναγιάς τα μάτια και θα θέλεις να αλλάξεις και mobo.Αλλιώς για αναβάθμηση σε cpu των 600€ μόλις βγεί..Εντάξει πρέπει να πετάς μηνιάτικα στο pc για να το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μελλοντική αναβάθμιση;Σκοπεύεις να μην κρατήσεις αυτή την cpu για 3 4 χρόνια;Γιατί μέχρι τότε ζήσε Μάη μου.Θα έχουν βγει της παναγιάς τα μάτια και θα θέλεις να αλλάξεις και mobo.Αλλιώς για αναβάθμηση σε cpu των 600€ μόλις βγεί..Εντάξει πρέπει να πετάς μηνιάτικα στο pc για να το κάνεις.

 

Όχι δεν σκοπεύω να το αναβαθμίζω συχνά το σύστημα. Γενικά θέλω να πάρω κάτι που θα το έχω για 4-5 χρόνια χωρίς να χρειαστεί να αλλάζω κάτι.

Έπειτα αν παλιώσει αρκετά βάζω μια 6-core και καμιά γρογορότερη μνήμη.

Δεν συμφωνείς;

 

Το τροφοδοτικό που προτείνατε φαίνεται καλό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4-5 χρόνια θα είναι αρχαία η μητρική σου.Και να βάλεις έναν 6core που λες τότε.Σίγουρα δεν θα μπορείς να βάλεις τις τότε κάρτες γραφικών,τους τότε ssd,τις τότε ram,και η αναβάθμιση ολόκληρου του pc θα κρίνεται πιο συμφέρουσα από την αναβάθμιση μόνο ενός επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου έλεγα να βάλεις AMD (X4 965) ή αν σου αρέσουν τα πειράματα X2 555 και να δοκιμάσεις να ξεκλειδώσεις του 2 κλειδωμένους πυρήνες δεν θα έχεις τις καλύτερες/τεράστιες/σούπερ-ντούπερ/135 καρέ το δευτερόλεπτο στα παιχνίδια... αλλά:

 

1)Θα σου βγεί φθινότερο

2)Το ΑΜ3 είναι έδω και δεν αναμένετε άμεσα αλλαγή socket όπως έγινε με τιν INTEL δηλαδή απο c2d/c2q (775) σε ι7 (1366) και ι5 (1156).

3) Θα έχεις 100 καρέ το δευτερόλεπτο στα παιχνίδια και στα υπόλοιπα προγράμματα που χρησιμοποιείς λογικά δεν θα δεις διαφορά.

4)Η διαφορά ενός Η/Υ τών 3000 ευρώ με έναν των 800 είναι περίπου 25 δευτερόλεπτα καθυστέρηση στην εξομάλυνση γωνιών (rendering) στο photoshop, δηλαδή αν για μία εικόνα ο φτηνός Η/Υ (των 800) την ολοκληρώνει σε 45 δευτερόλεπτα ο ακριβός (των 3000) θα την ολοκληρώσει σε 20 δευτερόλεπτα, εγώ θα χρειαστώ την λειτουργία αυτή 2 φορές τον χρόνο οπότε δεν καίγομαι, κάποιος που δουλεύει με το photoshop και την χρειάζεστε 150 φορές την ημέρα φυσικά και συμφέρει να αγοράσει ότι πιο δυνατό.

 

 

συγνώμη για την αναστάτωση δλδ πρέπει να ξανακοιτάξεις συνθέσεις και τιμές αλλά είναι για το καλό σου ;)

 

 

ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυξουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ουξουυυυυυυυυυυυυυυυυ intel,

γιατί δηλαδί να αγοράσεις σήμερα ένα σύστημα και να μην έχεις δυνατότητα να αλλάξεις επεξεργαστή σε 1-2 χρόνια (amd for the win).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκεκριμένη μητρική της MSI έχει το βύσμα τροφοδοσίας πολύ κοντά στις θέσεις για τις μνήμες. Σε κάποια forum αναφέρεται ότι το βύσμα τροφοδοσίας δεν μπορεί να μπει αν το ακρινό dimm έχει σχετικά παχιά ψύκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 4-5 χρόνια θα είναι αρχαία η μητρική σου.Και να βάλεις έναν 6core που λες τότε.Σίγουρα δεν θα μπορείς να βάλεις τις τότε κάρτες γραφικών,τους τότε ssd,τις τότε ram,και η αναβάθμιση ολόκληρου του pc θα κρίνεται πιο συμφέρουσα από την αναβάθμιση μόνο ενός επεξεργαστή.

Με την ίδια λογική και με τον i5 θα χρειαστεί να αναβαθμίσω ολόκληρο το pc. Όποτε μιας και η διαφορά τους στην τιμή δεν είναι τόσο μεγάλη θα προτιμήσω τον i7.

 

καρτα γραφικων gts 260 158E?

χμμ τσεκαρε τις 5χχχ της ATI...

ΘΑ τσεκάρω

 

συγνώμη για την αναστάτωση δλδ πρέπει να ξανακοιτάξεις συνθέσεις και τιμές αλλά είναι για το καλό σου ;)

 

ουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυξουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ ουξουυυυυυυυυυυυυυυυυ intel,

γιατί δηλαδί να αγοράσεις σήμερα ένα σύστημα και να μην έχεις δυνατότητα να αλλάξεις επεξεργαστή σε 1-2 χρόνια (amd for the win).

Το ξέρω ότι το σύστημα θα μου βγει πιο φθηνό με AMD.

Σχετικά με τη διαφορά στις επιδόσεις σκέψου ως εξής:

Μια Mercedes και ένα VW μπορεί να κάνουν τον ίδιο χρόνο για ένα ταξίδι, αλλά άλλη ικανοποίηση έχεις με τη Mercedes και άλλη με το VW.

 

Η συγκεκριμένη μητρική της MSI έχει το βύσμα τροφοδοσίας πολύ κοντά στις θέσεις για τις μνήμες. Σε κάποια forum αναφέρεται ότι το βύσμα τροφοδοσίας δεν μπορεί να μπει αν το ακρινό dimm έχει σχετικά παχιά ψύκτρα.

Μήπως μπορείς να γράψεις κάποιο λινκ για το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ίδια λογική και με τον i5 θα χρειαστεί να αναβαθμίσω ολόκληρο το pc. Όποτε μιας και η διαφορά τους στην τιμή δεν είναι τόσο μεγάλη θα προτιμήσω τον i7.

Με την ίδια λογική η διαφορά είναι αρκετή για να χωρέσεις πολύ γρηγορότερο σκληρό ή καλύτερη καρτα γραφικών και να ευχαριστηθείς το pc του τώρα περισσότερο αντί να πετάξεις τα λεφτά για την μελοοοοοοοοοοοντική αναβάθμιση που στο λέω...δεν θα γίνει όπως την νομίζεις..Θα έχει βγεί και pci-e3,θα έχει βγεί και usb3 και sata3 και θα καταλάβεις και μόνος σου τότε ότι καλύτερα να πάρεις καινούριο pc παρά έναν επεξεργαστή.Δώσε τα λεφτά να πάρεις όσο δυνατότερο pc τώρα και άσε τις αναβαθμίσεις της 5ετίας.

Να μου έλεγες θα πάρω έναν x2 και μπορώ να αναβαθμίσω σε 2 χρόνια σε χ4 ή χ6 να σου πω μαζί σου..Άλλα όταν παίρνεις quad με τον επόμενο να βγαίνει στα 600-700€ ε μπορώ να σου πω ότι η αναβάθμιση μονο επεξεργαστή και λάθος θα είναι και δεν θα πάρεις το δυνατότερο pc με τα ίδια λεφτά..

 

 

Δυνατό PC δεν είναι μόνο ο επεξεργαστής.Με ένα διπύρηνο της πλάκας κάποιος που επένδυσε τα λεφτά σε ssd και καλύτερη vga έχει καλύτερο pc από εσένα.Πρέπει να κοιτάξεις το κάθε part ξεχωριστά.Και νομίζω ότι η διαφορά από i5 σε i7 ε όσο να ναι δεν είναι και τόσο μεγάλη αν δεν κλοκάρεις κιόλας για hobby.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikos21aek μάλλον δεν μπόρεσα να σου δώσω να καταλαβεις ότι και γω το βλέπω μάλλον απίθανο να αναβα8μίσω cpu στο μέλλον και αυτό που θέλω είναι όπως λες και έσυ το καλύτερο δυνατό τώρα. Γι'αυτό και λέω να επιλέξω ι7, αν και τα 60 ευρώ θα μπορούσα να τα διαθέσω για καλύτερη gpu..

Από την αρχή το σκέφτομαι...

Έχεις κάποια συγκεκριμέη gpu να προτείνεις:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...