Προς το περιεχόμενο

Ακόμα ένα thread για αξιολόγηση νέας σύνθεσης Η/Υ


OxideX

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αν δεν σου χρειάζεται όντως ο i7 πήγαινε σε άλλες αγορές.

 

Προσωπικά έχω παραγγείλει i7, αλλά ο βασικός λόγος είναι ότι παλιότερα που είχα Pentium Pro (τώρα έχω Athlon 64 X2) ο επεξεργαστής πέταγε σε σχέση με τα κατώτερα μοντέλα, ακόμα και 2 χρόνια μετά. Θυμάμαι o επεξεργαστής ήταν στα 180MHz και πήγαινε πιο γρήγορα από Celeron 450MHz. Υποψιάζομαι ότι στους entry level επεξεργαστές κάτι κόβει η intel αλλά δεν το λέει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κόβει απολύτως τίποτα με εξαίρεση το ψωρο Hyperthreading. Ενας Core i5 750 είναι 100% αρχιτεκτονικά εφάμιλλος με την Core i7 σειρά, με εξαίρεση το HT και διαφορετικά multipliers στο Turbo, τα οποία κοστολογεί 70 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

 

2)Το ΑΜ3 είναι έδω και δεν αναμένετε άμεσα αλλαγή socket όπως έγινε με τιν INTEL δηλαδή απο c2d/c2q (775) σε ι7 (1366) και ι5 (1156).

----

γιατί δηλαδί να αγοράσεις σήμερα ένα σύστημα και να μην έχεις δυνατότητα να αλλάξεις επεξεργαστή σε 1-2 χρόνια (amd for the win).

 

 

Διορθωστε με αν κάνω λάθος αλλά η εμπειρία άλλα λέει.

939-ΑΜ- ΑΜ2 -ΑΜ2+-ΑΜ3

775-------------------1156 & 1366

 

επίσης ...ήδη για το 2011 (ίσως 2010),,,ΑΜ3r2...η κάπως έτσι.

Την πατήσαμε αρκετοί με το 939....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χαλάει; Ξέρεις για ποιο ουσιαστικό λόγο αλλάζει το Socket το 2011;

 

Μήπως γιατί θα κουμπώνει ο επόμενος πυρήνας της AMD σε αυτό; Μήπως γιατί θα ενσωματώνει GPU στον επεξεργαστή; Μήπως γιατί θα περαστούν αρκετές λειτουργίες σε System On Chip; Μην είσαι τόσο σίγουρος ότι οι AM3 επεξεργαστές ΔΕΝ θα κουμπώνουν στο R2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χαλάει; Ξέρεις για ποιο ουσιαστικό λόγο αλλάζει το Socket το 2011;

 

Μήπως γιατί θα κουμπώνει ο επόμενος πυρήνας της AMD σε αυτό; Μήπως γιατί θα ενσωματώνει GPU στον επεξεργαστή; Μήπως γιατί θα περαστούν αρκετές λειτουργίες σε System On Chip;

 

Φαντάζομαι κοσμοιστιρικά γεγονότα θα το επιβαλλουν...όπως am σε am2.

Τέσπα,,άλλο το θέμα, θα βρίσκεις new cpu σε am3 ή 1156 σε 2 χρόνια; (προφανώς αποδεχόμενος ότι δεν έχεις λειτουργίες σε 'system on chip' αλλά με 200€ να αποκτάς αξιοπρεπεις επιδόσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπρεπείς επιδόσεις έχω και τώρα, δίχως να πληρώνω φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες, ποσώς με ενδιαφέρουν τα επεξεργαστακια του 2011. Για τις ανάγκες μου, με καλύπτει η Nvidia με το CUDA και η ATI με το OpenCL και το DirectCompute του DirectX11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπρεπείς επιδόσεις έχω και τώρα, δίχως να πληρώνω φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες, ποσώς με ενδιαφέρουν τα επεξεργαστακια του 2011. Για τις ανάγκες μου, με καλύπτει η Nvidia με το CUDA και η ATI με το OpenCL και το DirectCompute του DirectX11.

 

Δεν νομίζω ότι είσαι ΕΣΥ το θέμα.

Απλά προσπαθώ να δω κατα πόσο είναι ασφαλές να πούμε ότι η AM3 θα διαρκέσει παραπάνω απο την 1156 σαν πλατφόρμα. Αν έχει κάτι πανω σε αυτό..καλως να το πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το λινκ.

 

Πάρε να έχεις και τα υπόλοιπα 70-100 που περισσεύουν τα κρατάς για αγορά ssd σκληρού.

]

Την 5850 την έχω βάλει και εγώ στο μάτι. Τώρα είμαι σε δίλημμα i5 και 5850 ή να κάνω την υπέρβαση στα χρήματα με i7+5850;

To PC Power & Cooling S61EPS-EU PSU (610W) είναι καλύτερο από το OCZ Modxstream Pro PSU (600W, OCZ600MXSP); Το πρώτο έχει μικρό ανεμιστηράκι(80mm)

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για μένα μιλάω, και δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλοι. Ως προς το socket, μου φθάνει ότι μέσα στο 2010 μπορώ οποιαδήποτε στιγμή να αναβαθμίσω σε εξαπυρηνο με τιμές Quad από την AMD. Το αν θα το πράξω είναι άλλο θέμα. Αν γνωρίζεις περαιτέρω πληροφορίες ότι η Intel θα αλλάξει τα ηλεκτρικά specs του Sandy Bridge για το Socket 1156, πράγμα που σημαίνει αναγκαστική αλλαγή μητρικής, είσαι καλοδεχούμενος να τα αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιμή μον. τεμάχια τιμή

 

PC Power & Cooling S61EPS-EU PSU (610W)

αφαίρεση

 

 

85,00 € 85,00 €

 

Intel Core i5 -750 (s1156, 2.66 MHz, Cache 8MB, Box)

αφαίρεση

 

 

178,89 € 178,89 €

 

Corsair 6GB DDR3-1600 Ram Kit (3 x 2GB, PC3 12800, 9-9-9-24, TR3X6G1600C9)

αφαίρεση

 

 

135,01 € 135,01 €

 

Seagate 750 GB HDD (32MB, 7200.12, Sata II, ST3750528AS)

αφαίρεση

 

 

59,90 € 59,90 €

 

LG W2243S-PF TFT Monitor 21,5''

αφαίρεση

 

 

130,00 € 130,00 €

 

Lancool PC-K56 Black Case (C99.K56B0.10)

αφαίρεση

 

 

53,00 € 53,00 €

 

LG GH22NS30 Black DVDRW +/- (Sata, Bulk)

αφαίρεση

 

 

20,00 € 20,00 €

 

Logitech Media 600

αφαίρεση

 

 

17,77 € 17,77 €

 

Logitech X-210

αφαίρεση

 

 

34,00 € 34,00 €

 

Logitech Ακουστικά με Μικρόφωνο Premium Stereo

αφαίρεση

 

 

24,40 € 24,40 €

 

Gigabyte P55 US3L (s1156, DDR3, P55)

αφαίρεση

 

 

106,01 € 106,01 €

 

Albatron 4870 SVGA (1GB, PCI Express)

αφαίρεση

 

 

129,00 € 129,00 €

 

Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit Greek DSP

αφαίρεση

 

 

109,00 € 109,00 €

 

 

συνολικό κόστος προϊόντων 1.081,98 €

κόστος μεταφορικών 0,00 €

συνολικό κόστος αγορών 1.081,98 €

 

 

επειδη και εγω ψαχνω πολυ το ζητημα για συνθεση pc..θελω κατι ολοκληρωμενο...και προτεινω αυτο..ωστοσο εχω 4 ερωτηματα:1) σε θεμα συμβατοτητας των υλικων γνωριζει κανεισ? δλδ δε πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα?? 2)η μητρικη ειναι οκ??? 3) και για λειτουργικο να το αγορασω αυθεντικο? 4)vista 64 bit i windows 7 64 bit? (τα Logitech που βλεπετε ειναι πληκτρολογιο headphone και ηχεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη και εγω ψαχνω πολυ το ζητημα για συνθεση pc..θελω κατι ολοκληρωμενο...και προτεινω αυτο..ωστοσο εχω 4 ερωτηματα:1) σε θεμα συμβατοτητας των υλικων γνωριζει κανεισ? δλδ δε πιστευω να υπαρχει κανενα προβλημα?? 2)η μητρικη ειναι οκ??? 3) και για λειτουργικο να το αγορασω αυθεντικο? 4)vista 64 bit i windows 7 64 bit? (τα Logitech που βλεπετε ειναι πληκτρολογιο headphone και ηχεια)

 

1. Φαντάζομαι πως αν δεν το συναρμολογήσεις δεν μπορείς να πεις.

 

2. Με μια ματιά μου φαίνεται οκ, ψαξε για review

 

3. Να το αγοράσεις αυθεντικό, αν δεν θέλεις να πληρώσεις βάλε κάποια δωρεάν έκδοση Linux

 

4. Εφόσον τα 7 είναι νεότερα να τα προτιμήσεις, γενικά τα Vista απογοήτευσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νομιζω πως υπαρχουν 6GB triple channel..Οσο αναφορα την δυνατοτητα αναβαθμισης ειμαι της αποψης πως καλυτερα ενας καλος υπολογιστης τωρα παρα ενας λιγο χειροτερος που θα τρεχεις καθε χρονο για αναβαθμιση..εξαλλου την τεχνολογια ποτε δεν την προλαβαινεις παντα οτι θα εχεις μετα απο λιγο καιρο θα ειναι παλιο το θεμα ειναι να διαλεγεις πραγματα που θα και μετα απο πολυ καιρο θα αντεχουν οτι απαιτητικο υπαρχει και οχι να παιρνεις φτηνοτερα και συνεχεια αναβαθμιση...μονο στην περιπτωση της καρτας γραφικων διαλεγω μία φτηνοτερη γιατι θα πρεπει να την αλλαζω μετα απο ενα χρονικο διαστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...