Προς το περιεχόμενο

Unigine Heaven dx11 Benchmarks!


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά ρωτάει πώς να κάνει Post το SS εδώ.

 

Τ ανεβάζεις σε μια υπηρεσία imagehosting (πχ imageschack.us) και βάζεις το link εδώ ή τ ανεβάζεις στο forum, αν έχει normal μέγεθος. Χρησιμοποίησε το κουμπάκι «Διαχείριση Επισυναπτομένων».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βασικά ρωτάει πώς να κάνει Post το SS εδώ.

 

Τ ανεβάζεις σε μια υπηρεσία imagehosting (πχ imageschack.us) και βάζεις το link εδώ ή τ ανεβάζεις στο forum, αν έχει normal μέγεθος. Χρησιμοποίησε το κουμπάκι «Διαχείριση Επισυναπτομένων».

Ευχαριστώ αλλά όταν τελειώνει to bencmark κάνω save από την αντίστοιχη επιλογή και μου το σώνει ως html .H απορία μου έιναι πως θα το σώσω ώς αρχείο εικόνας η πώς γίνεται printscreen η οθόνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου πάνω δεξιά στο πληκτρολόγιο σου υπάρχει ένα κουμπάκι που λέει "Prt Scr" (print screen). Το πατάς και μετά κάνεις επικόλληση (και κοπτοραπτική αν θες) σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (πχ paint).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου πάνω δεξιά στο πληκτρολόγιο σου υπάρχει ένα κουμπάκι που λέει "Prt Scr" (print screen). Το πατάς και μετά κάνεις επικόλληση (και κοπτοραπτική αν θες) σε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας (πχ paint).

Mπα δεν δουλεύει ,κατεβασα ad on στον firefox για αυτην την δουλεια ,ευχαριστώ παντως

post-29764-12906303544_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τι να το κανεις....Benchmark ειναι δεν ειναι παιχνιδι.Το tesselation που εφαρμοστηκε στα παιχνιδια που θα βγουν σε λιγο καιρο ειναι για γελια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δειτε το παρακατω video

το οποιο δειχνει αναλυτικα τις διαφορες

πανω στο καινουργιo bench Unigine Heaven

http://www.youtube.com/watch?v=PR40GwRtFyw

 

μεγάλη βελτίωση όταν πέσουν οι τιμές θα χτυπήσω μια με dx11 θα περιμένουμε και τις fermi της nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κανεις....Benchmark ειναι δεν ειναι παιχνιδι.Το tesselation που εφαρμοστηκε στα παιχνιδια που θα βγουν σε λιγο καιρο ειναι για γελια.....

 

σωστος.....;)

μου φενεται πως στα αλλα game θα βαζουνε και low,medium,high tesselation για να μπορει και μια 5770 να παιξει κανενα dx11 game ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Απ' ότι είδα από laptop δεν έχει βάλει κανείς τίποτα, οπότε από το δικό μου έχουμε τα εξής... :P

 

Κάπως απογοητευτικά, αλλά πολύ καλά για μια 3470 με 256mb vram... default settings

 

Μόλις γυρίσω σπίτι θα βάλω και από μια HD5750...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(ξέχασα να το αναφέρω πριν, είναι η έκδοση 2 του Heaven Demo αυτή που χρησιμοποίησα)

 

λοιπόν δοκίμασα την HD5750, ξέχασα να πάρω στο φλασάκι τα αποτελέσματα... Έκανα πολλές δοκιμές με το εξής σύστημα:

 

cpu: AMD Athlon64 X2 3800+ (2.25Ghz o/c)

ram: 4Gb DDR2 dual channel CL5

gpu: Connect3D 5750 (1Gb)

 

Τα αποτέλεσματα μου φαίνονται αρκετά περίεργα... Και ξεκινάω (όσα θυμάμαι, θα ανεβάσω το βράδυ λογικά ή αύριο screenshot)

 

Test 1: catalyst 10.2 , 1280x800,DX 11, high quality, tesselation normal, AF 4x, AA off

 

Score: ~640

Min fps: 3.2 (!!!)

Max fps: 81.1 (!!!)

 

Test 2: catalyst 10.2, 1280x800,DX 11,high quality, tesselation off, AF 16x, AA 8x

 

Score: ~670

Min fps: 15

Max fps: ~55-60

 

Test 3: catalyst 10.2, 1680x1050,DX 11, high quality, tesselation off, AF 4x, AA 2x

 

Score: 641

Min-Max fps, περίπου όπως πριν

 

Test 4: catalyst 10.3, 1680x1050,DX 11, high quality, tesselation off, AF 4x, AA 2x

 

Score: 639

Min-Max fps, περίπου τα ίδια με πριν

 

Test 5: catalyst 10.3, 1680x1050,DX 11, high quality, tesselation on, AF4x, AA off

 

Score: 551

Min fps: ~5

Max fps: ~62

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Γενικά σχόλια:

 

1) Περιβάλλον χωρίς ιδιαίτερη κίνηση, βαρετό benchmark. Άσχημο το γεγονός πως αρκετά σημεία είναι πολύ tesselation-heavy, ενώ σε άλλα δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ DX9 & DX11. Πολύ άσχημα τα δέντρα.

2) Τα catalyst 10.3 δεν είχαν καμία αύξηση σε απόδοση σε σχέση με τα 10.2, διόρθωσαν όμως κάποια σπασίματα που έκανε πριν η κάρτα σε μερικά αντικείμενα

3) Το tesselation ρίχνει πάρα πολύ τις επιδόσεις, και δίνει τρελές αυξομειώσεις στο framerate... Ενώ παιρνώντας τα 10.3, (με αύξηση της ανάλυσης από 1280χ800, σε 1680χ1050) είχαμε μεγάλη πρώση στην απόδοση. Πάντως με το tesselation ανοιχτό έχω έχω τις ίδιες επιδόσεις με το αν το κλείσω και βάλω στο full AA & AF, wtf?

4) Έχοντας το Cool&queit ενεργοποιημένο σε όλες τις περιπτώσεις, είδα πως το benchmark δεν κρατούσε στο 100% την cpu... Σε αρκετά αποτέλεσματα μου τον εμφανίζει 1283Mghz αντί για 2248 που είναι το max (multiplier 5x)

5) Σε γενικές γραμμές πάντω μου έδωσε την εντύπωση μιας αρκετά βαριάς engine χωρίς να δίνει κάτι το τόσο τρομερό στα γραφικά... Σε τέτοιες αναλύσεις και με αυτές τις ρυθμίσεις (1680χ1050, high quality, AA off) παίζω ακόμη και το Crysis με framerate αξιόλογο, ενώ στην Unigine, που οπτικά είναι κάτι πολύ υποδεέστερο, παίζω με ~25 fps κατά μέσω όρο.

 

Υ.Γ. να σημειώσω πως ενώ είχε μια επιλογή για ήχο, δεν έβγαινε τίποτα από τα ηχεία μου, ότι κ αν δοκίμασα...

Επεξ/σία από Alchemist`
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ati 5850) ακομα τραβαει ο 6400,σκυλι

 

FPS:

72.9

Scores:

1837

Min FPS:

39.5

Max FPS:

138.4

Hardware

Binary:

Windows 32bit Visual C++ 1500 Release Mar 7 2010

Operating system:

Windows 7 (build 7600) 64bit

CPU model:

Intel® Core2 CPU 6400 @ 2.13GHz

CPU flags:

3320MHz MMX SSE SSE2 SSE3 SSSE3 HTT

GPU model:

ATI Radeon HD 5800 Series 8.712.0.0 1024Mb

 

Render:

direct3d11

Mode:

1280x1024 fullscreen

Shaders:

high

Textures:

high

Filter:

trilinear

Anisotropy:

4x

Occlusion:

enabled

Refraction:

enabled

Volumetric:

enabled

Replication: disabled

Tessellation: disabled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...