Προς το περιεχόμενο

New Motherboard


HdkiLLeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

To kalo me afto to mobo CHAINTECH einai oti exei polla kaloudia (gia kapoion vevaia pou 8a ta xrhsimopoihsei opws egw). IDE RAID, LAN, strogila kalodia IDE, front pannel usb kai audio k.a. giati apo oti 3erw mexri stigmhs alla mobo den exoun. Tyxainei na einai kai arketa grhgoro. Ean episis kapoios 8elei na kanei oc einai mia metria ews kalh epilogh, me kalhterh thn EPOX. Episis h ASUS alla kai h ABIT apo oti lene ta sigritika einai pio grhgores apeiraxtes... alla milame gia mikres diafores....

 

Opote as diale3ei to palikari... Apolla exei o mpa3es.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Gbyte σε πλατφορμα AMD 7VRX και 8ΡΕ667 για Intel.Η γνώμη μου τελικά δεν είναι τόσο καλή όσο πίστευα στην αρχή και αυτό διότι όπως είπε παραπάνω ο Βρωμόγκαζος,έχουν πολλά καλόυδια αλλά φαίνονται σαν να μην έχουν περάσει καν check!

Ειδικά το bug με τις μνήμες στο 8ΡΕ667 ήταν απαράδεκτο!

Παίρνεις την τάδε μητρική με rev.1.0 τελευταίο μοντέλο κτλ.

Και μετά από μια εβδομάδα μαθαίνεις ότι βγήκε το ίδιο board με revision 2.0 που διορθώνει το λάθος με τις μνήμες λ.χ.

Εσύ πώς νιώθεις εκείνη την ώρα;Σαν μ*****ς κοινώς.

Εντάξει είπαμε να προλάβαίνουμε τον ανταγωνισμό αλλά όχι να γίνουμε και beta testers!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haha kala ta les....!!!

Mexri omws na vgei kainourgia ekdosh mhtrikhs exei vgei kainourgio chipset kai etsi den agorazeis pote tipota!

Giafto diavazeis tis kritikes kai apofasizeis!

Oso gia to CHAINTECH opou kai na diavasa ane3arthta tis epidoseis kai to oc oloi sxedon symfwnoun oti einai poly sta8ero kai a3iopisto. Malista poloi grafoun "Sta8ero san vraxos".

Arketa eipa... 8a nomizete oti kanw kai diafhmhsh.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το chaintech είναι κατά τη γνώμη μου ένα πολύ καλο board με πολύ καλές συστάσεις.

Πιστεύω ότι δεν είναι Asus αλλά είναι ένα αρκετά καλό προιόν με πολλά καλούδια δώρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη παιδια αλλα νομιζω οτι λιγο υπερβαλετε:

 

Η δικη μου γνωμη ειναι διαφορετικη και εξηγουμαι:

 

Εταιριες οπως ASUS, GIGABYTE, QDI θα της βρειτε σε οποιοδηποτε καταστημα.

CHAINTECH, SHUTTLE, ELITE, BIOSTAR, SOYO, ABIT μονο απο τους αντιπροσωπους τους. Τι σημαινει αυτό;

 

Σημαινει οτι μια εταιρια με παραδοση στον χωρο, πασιγνωστη και περιζητητη για τα λεφτα της την ποιοτητα της και τα οσα προσφερει πιστευω οτι ειναι συμφερον του καθε καταστηματος να την διαθετει.

Οσο για τις υπολοιπες επιτρεψτε μου να πω οτι εχω κανει 10αδες αναβαθμισεις, εχω χασει ΤΑ λεφτα και τα συμπερασματα μου ειναι τα εξης:

 

Ποιοτητα-επιδοσεις-χαρακτηριστικα-τιμη: MSI, GIGABYTE, EPOX

Ποιοτητα-επιδοσεις-χαρακτηριστικα-αξιοπιστια: ASUS, ABIT, IWILL

Τιμη, Αξιοπιστια: QDI, INTEL

 

ΣΑΒΟΥΡΕΣ: SOYO, CHAINTECH, ELITE, SHUTTLE, BIOSTAR, SOLTEK, JETWAY, MATSONIC, TRANSCEND.

 

Γενικα οταν βλεπω χρυσαφενια μητρικη παθαινω αλεργια. Καταλαβαινω οτι προκειται για προιον φτιαγμενο στο γονατο φυλακισμενου ταιβανεζου.

 

Τα τελευταια 3 desktop συστηματα που εχω εχουν και τα 3 μητρικη gigabyte.

Συγκεκριμενα:

GA 8IEXP (INTEL PENTIUM 4 2.4 ghz 533 FSB, 512 MB DDR2100)

GA 7VRXP (AMD ATHLON XP 1800+, 266 FSB, 512 MB DDR2700)

GA 6VTXE (INTEL CELERON Tualatin 1.2, 133 FSB 512MB SDRAM)

 

Μεχρι τωρα δεν εχω το παραμικρο προβλημα ενω εχουν διακριθει περα απο την καλη τιμη τους και τα χαρακτηριστικα τους, για τις καλες επιδοσεις τους πραγμα που εχω διαπιστωσει.

 

Παλιοτερα ειχα αναβαθμισει με μητρικες chaintech & soyo και μονο προβληματα ειχα. Κυριος στο AGP (chaintech) και στο διαυλο UDMA (SOYO)

 

Για της qdi μπορει να ειναι παμφθηνες ομως αξιζουν τα λεφτα τους. δεν διαθετουν τιποτα αλλα ουτε και προβληματα.

Θυμαμε τις ιστορικες στιγμες μιας qdi brilliant 1s με το 440bx σε συστημα pentium ii 350 που με εβγαλε παλικαρι 2 χρονια! Δυσκολα την αποχωριστικα για ψιχουλα!

 

Οσο για την MSI θα ελεγα εξησου πολυ καλη με την gigabyte με την διαφορα οτι σε ενα μου συστημα με K7T TURBO R στο παρελθον μου αφησε την πικρια οτι καποια στιγμη δεν εβρισκε το ενσωματομενο κυκλωμα ηχου παροτι υπηρχε. Παρολο που ειχε διακριθει απ το RAM.

 

Οσο για της ASUS και ABIT ειναι η καλυτερες, αψεγαδιστες ομως και πανακριβες και ειδικα οταν κανεις καθε λιγο και λιγακι αναβαθμιση πιστευω οτι δεν αξιζει τον κοπο να πληρωνεις το ακριβοτερο. Πικρενεσε συντομα!

 

Αυτα!

Σκεφτητε τα και περιμενω εμπειριες σας!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Katarxin na sas euxaristisw arxika olous gia to endiaferon kai ton xrono sas kai na perasw stin sinexeia sto prokeimeno..;).Stin arxi vlepodas ola auta poy legode kai travixan ta pedia me tis Gigabyte exei fovithei ligo to mati mou kai den exw kamia orexi na blexw pali se peripetoies.Apo tin alli to nforce 4 den exei agorastei arketa akoma oute exw diavasei tpt edipwseis apo atoma kai se megali pliopsifia.Tis chaintech den lew exw valei merikes se kapoious gnostous alla kai pali exoun adistoixa tin axiopistia mias ASUS....Malon tha to psaxw ligo akoma.Opoiadipote alli skepsi-protasi euprosdekti

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote xboxpower:</font><hr> Οσο για την MSI θα ελεγα εξησου πολυ καλη με την gigabyte με την διαφορα οτι σε ενα μου συστημα με K7T TURBO R στο παρελθον μου αφησε την πικρια οτι καποια στιγμη δεν εβρισκε το ενσωματομενο κυκλωμα ηχου παροτι υπηρχε. Παρολο που ειχε διακριθει απ το RAM.<hr /></blockquote>

 

Η Turbo-R μέχρι σήμερα δεν μου έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα, ωστόσο το πρόβλημα που γράφεις με τον on-board ήχο μου το έχει παρουσιάσει και μια QDI KinetiZ 7! Έχω flashάρει BIOS έχω αλλάξει jumpres τίποτα. Μπορεί να προτείνει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<blockquote><font class="small">Quote xboxpower:</font><hr> Γενικα οταν βλεπω χρυσαφενια μητρικη παθαινω αλεργια. Καταλαβαινω οτι προκειται για προιον φτιαγμενο στο γονατο φυλακισμενου ταιβανεζου.

<hr /></blockquote>

 

KANEIS LA8OS!!! STHN SOMALIA TIS FTIAXNOUNE AFTES TIS MOBO. EXW KAI FWTOGRAFIA:

poc_tace.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...