Προς το περιεχόμενο

Ghetto Mods


caution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιο...Αλλα δυστυχως στα περισσοτερα royter δεν χωραει να μπει απο τη μεσα πλευρα και απο την εξω φαινεται μουφα...

Παντως δεν νομιζω να ειχε προβλημα με temps και να χρειαζοτανε ανεμιστηρι για το συγκεκριμενο router...

Παντως με ενα fan guard θα φαινοτανε ακομα πιο τελειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 488
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

OΚ, εκτιμώ την οκνηρία, και δεν θα σας προέτρεπα χωρίς λόγο, αλλά όσοι έχετε lappαρισμένη true, αρχίστε να ψάχνετε ροδέλες ( εγώ βολεύτηκα με κάτι M5 από το praktiker - διάφανο κουτάκι με 10 μέσα ), βγάζετε την μία βίδα - ξεχωρίζετε το ελατήριο της ( εύκολα με ένα μυτοτσίμπιδο - εκτός αν έχετε νύχια αλά wolverine ) βάζετε την ροδέλα και μετά το ελατήριο και την ξεβιδώνετε, επαναλαμβάνεται και για τις υπόλοιπες 3 βίδες.

 

Τα αποτελέσματα είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ, μιλάμε για ~ -5C σε load και με αυτό τον τρόπο η true δεν μπορεί να στριφογυρνά όπως με το κλασικό washer mod με την μία ροδέλα στην μέση. Pure awesomeness !!!

 

Συγνώμη για την απουσία φωτογραφιών αλλά ένα ελεεινό παλιοθήλυκο ( ακούς; ) έχει ακόμα την φωτογραφική μου... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

βρε cation να σε ρωτησω 2 πραγματακια ? ποια ειναι η αναγκη αυτου του mod ? γιατι απλα δεν την βιδωνεις πιο πολυ ? βοηθαει στην σταθεροτητα της ψυκτρας? επισης για πες αν κανει κ για την true cooper . thanks κ καλημερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν έχεις lappάρει την true ( αν όχι u'r a sucker - γιατί είναι θεόστραβες :P ) έχεις χάσει κάποια χιλιοστά από το ύψος της και ακόμα και με τέρμα βιδωμένες τις βιδούλες, η true μπορεί να στριφογυρνάει λιγάκι, δείγμα του ότι δεν πατάει με μεγάλη πίεση. Εκεί έρχεται το washer mod ( αγγλιστί ροδέλα mod ) για να ξανακάνει την true να πατάει με τσαμπουκά τον επεξεργαστή ( οπότε και να απάγει πιο αποτελεσματικά την θερμότητα από το cpu case ).

 

Αν δεις ότι η cooper σου δεν είναι τρομακτικά σφιχτά εγκατεστημένη στο board μπορείς να κάνεις το ίδιο mod και σίγουρα θα χάσεις κάποιους βαθμούς.

 

 

 

 

 

 

 

 

( Σε όλες τις περιπτώσεις μιλάμε για τερματισμένες βίδες - απλά με την/τις ροδέλες τα ελατήρια συμπιέζονται περισσότερο - και όπως μας μαθαίνει ο γερο hooke ( μάμησα;;; ) σπρώχνουν με μεγαλύτερη δύναμη ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ θα το κοιταξω μαν , το θεμα μου με την cooper ειναι οτι ειναι κ 2 κιλα ψυκτρα κ αν τσιτωσω πολυ το motherboard φοβαμαι το κρακ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το κρακ σε σώζουν τα ελατήριακια στην ουσία, αφού αυτά "ορίζουν" το μέγιστο φορτίο πίεσης, τώρα βέβαια αν βάλεις 3 ροδέλες και τα συσπειρώσεις πάρα πολύ... πας γυρεύοντας :o

 

Εγώ έχω βάλει 2 ροδέλες στο κάθε ελατήριακι και κατά την συναρμολόγηση είχα την αίσθηση ότι σε καμοιά περίπτωση δεν χρειάζεσαι περισσότερη πίεση, εύκολη modα πάντως, με εντυπωσιακά σε μένα αποτελέσματα, και εξαφανίζει τα μικρά άλματα των temps όταν πατάς το start στα linx/occt/intelburn και λοιπά stress utilities :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το cpu μπορώ να σου δώσω 4 tips:

 

-κάνε πρώτα ένα μεγάλο Χ (από γωνία σε γωνία) με μαρκαδόρο - για να βλέπεις την πρόοδο.

-έχε το νου σου για στατικούς (μην έχεις αλλά...).

-βάλε το μαύρο πλαστικό καπάκι (που είχε το cpu στη αρχή) για να προστατεύεις την πίσω πλευρά.

-voidιάζεις την εγγύηση, be aware...

 

 

 

 

αυτά... happy lapping mate ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εχω διαβασει αυτα , αλλα το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω αυτο το μαυρο που ερχεται μαζι με τον cpu. θα βρω ομως . ευχριστω κ παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΕεε δεν πολυθέλουν αυτές, και αν την lappάρεις "μέτρια" - μου ακούγεται λογικό να έχεις αντίθετα από τα αναμενόμενα αποτελέσματα :lol:

 

 

 

 

 

 

 

 

( ρε παιδιά το επόμενο mod θα είναι για το πως μπαίνει το πάπλωμα στην παπλωματοθήκη - παίζει να προσπαθώ 40 λεπτά και ακόμα τίποτα :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...