Προς το περιεχόμενο

Καλή περίοδος για αγορά νέου PC?


--Shady--

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αρκετό καιρό (8 Χρονια) αποφάσισα να αγοράσω καινούριο κουτί,και θα ήθελα την συμβουλή σας για το ποτε αξίζει να το κάνω?

Το σκέφτομαι για την περίοδο των Χριστουγέννων καθώς κάποι εκεί γύρω έχω διαβάσει ότι θα κυκλοφορήσει Η nVidia DX11 κάρτες.

 

Ήθελα να περιμένω μέχρι την κυκλοφορία των USB 3.0 αλλα το βλέπω να αργεί αρκετά.

 

Υπάρχει καμια νέα τεχνολογία η νέα προϊόντα από Intel/nVidia/ATI που αξίζει να περιμένω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ε τις κάρτες της nvidia περιμένουμε και τις νέες μητρικές που δεν αργούν αλλά θα είναι πανάκριβες στην αρχή.

Άμα την παλεύεις μέχρι τα Χριστούγεννα περίμενε.Και ati να διαλλέξεις η κυκλοφορία των nvidia θα ρίξει τις τιμές.Και μητρική παλιού τύπου να πάρεις,οι καινούριες θα ρίξουν τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η gigabyte εχει ηδη ανακοινωσει την καινουργια σειρα μητρικων της που θα διαθετουν usb 3 και sata 3 και θα κυκλοφορησουν (πιθανον) σε λιγες εβδομαδες (για s1156)...

 

Ειναι τα μοντελα:

 

GA-P55A-UDx

και

GA-P55A-UDxx

 

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_List.aspx?VenderType=Intel&CPUType=socket+1156

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τις κάρτες της nvidia περιμένουμε και τις νέες μητρικές που δεν αργούν αλλά θα είναι πανάκριβες στην αρχή.
Αναφέρεσαι στην μητρικές που λέει ο pabou 13?
Άμα την παλεύεις μέχρι τα Χριστούγεννα περίμενε.
Εδώ άντεχα σχεδόν δεκαετία τι είναι 2 μήνες?:P

 

Η gigabyte εχει ηδη ανακοινωσει την καινουργια σειρα μητρικων της που θα διαθετουν usb 3 και sata 3 και θα κυκλοφορησουν (πιθανον) σε λιγες εβδομαδες (για s1156)...
Ενδιαφέρον,θυμάμαι είχα διαβάσει ότι η Intel θα προσπαθήσει να καθυστερήσει την κυκλοφορία του,έχει καμια σχέση?

Επίσης ξέρεις ποσο περίπου θα κοστίζουν οι συγκεκριμένες μητρικές ,καθώς η υποστήριξη USB 3 & SATA 3 τις κάνει μονόδρομο?

 

Από Nvidia περιμένουμε τις 3xx,σωστά?

Περιμένουμε να είναι πιο ακριβές και πιο ισχυρές από τις αντίστοιχες 5xxx τις ATI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε φίλε έτσι πως το πας δεν θα πάρεις ποτέ pc εσύ!:P

 

Πάντα υπάρχει κάτι που αναμένεται στους επόμενους 6 μήνες.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να είσαι μονίμως μέσα στην τεχνολογία είναι το αντίθετο από αυτό που έχεις κάνει μέχρις στιγμής.Να στήσεις ένα pc φθηνό που να καλύπτει τις τώρα ανάγκες σου και συνεχώς να αναβαθμίζεις φθηνά όταν κρίνεις ότι κάτι έχει ωριμάσει και είναι σε σωστή τιμή και όταν πραγματικά το χρειάζεσαι.Για ποιό λόγο να χρυσοπληρώσεις τώρα usb3(πχ 200€) όταν θα μπορείς να πάρεις μια μητρική με usb2(πχ 100€) και αργότερα καινούρια μητρική με usb3(με πχ 100€) και να είναι και "ώριμο"..Γενικά μιλάω ε!Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Ναι σε αυτές αναφέρομαι.Αλλά πολύ το ψειρίζεις.Πανάκριβες θα είναι μόλις βγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις καινούργιες nvidia είναι σίγουρο ότι θα βγουν μέσα στο 2009 ή είναι υποθέσεις? Έχει ανακοινώσει τίποτα επίσημο η εταιρία?

 

Επίσης από τιμές ξέρουμε τίποτα? Της ίδιας γκάμας που είναι και τις ATI?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που ειναι να περιμενεις ειναι το USB 3. Φανταζομαι οτι για να εχεις PC 8 χρονων δεν χρειαζεται να περιμενεις για να βγουν οι νεες καρτες της nvidia λες και αλλαζες καρτες καθε χρονο...Οποτε παρε ΤΩΡΑ νεο PC αλλα μην παρασυρθεις και παρεις ο,τι πιο ακριβο υπαρχει με τη σκεψη οτι θα σου κρατησει παραπανω (8 χρονια) Σε 8 χρονια ο,τι και να παρεις τωρα θα ειναι η ιδια οδοντοκρεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ρε φίλε έτσι πως το πας δεν θα πάρεις ποτέ pc εσύ!:P
Το έχω αποφασίσει να πάρω πριν αλλάξουμε δεκαετία,αλλιώς θα περίμενα και άλλο :P
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να είσαι μονίμως μέσα στην τεχνολογία είναι το αντίθετο από αυτό που έχεις κάνει μέχρις στιγμής.Να στήσεις ένα pc φθηνό που να καλύπτει τις τώρα ανάγκες σου και συνεχώς να αναβαθμίζεις φθηνά όταν κρίνεις ότι κάτι έχει ωριμάσει και είναι σε σωστή τιμή και όταν πραγματικά το χρειάζεσαι.Για ποιό λόγο να χρυσοπληρώσεις τώρα usb3(πχ 200€) όταν θα μπορείς να πάρεις μια μητρική με usb2(πχ 100€) και αργότερα καινούρια μητρική με usb3(με πχ 100€) και να είναι και "ώριμο"..Γενικά μιλάω ε!Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω
.Καταλαβαίνω τι λες,αλλα σκέφτομαι να πάρω τώρα κάτι πολύ καλο (1400 για πύργο)και να κάνω τα απαραίτητα updates κάθε 2-3 χρονια.Θέλω να έχει μια καλή βάση για αυτό κοιτάω τις μητρικές που υποστηρίζουν καινούριες τεχνολογίες

 

Για τις καινούργιες nvidia είναι σίγουρο ότι θα βγουν μέσα στο 2009 ή είναι υποθέσεις? Έχει ανακοινώσει τίποτα επίσημο η εταιρία?

Επίσης από τιμές ξέρουμε τίποτα? Της ίδιας γκάμας που είναι και τις ATI?

Στην wiki που κοίταξα λέει για τέλη '09 και οι τιμές είναι λίγο πολύ αυτές που έχουν πάντα οι καινούριες τις nVidia

 

Το μονο που ειναι να περιμενεις ειναι το USB 3. Φανταζομαι οτι για να εχεις PC 8 χρονων δεν χρειαζεται να περιμενεις για να βγουν οι νεες καρτες της nvidia λες και αλλαζες καρτες καθε χρονο...

Μετά από αυτό που διάβασα στην wiki

Nvidia claims that the GT300 is the next major revolutionary step in its line of GPUs following the G80.

λέω να περιμένω να βγούν οι κάρτες καθώς θα είναι κρίμα να πάρω την "παλιά γενιά"και να χάσω το "τεράστιο alma" των καινούριων

Οποτε παρε ΤΩΡΑ νεο PC αλλα μην παρασυρθεις και παρεις ο,τι πιο ακριβο υπαρχει με τη σκεψη οτι θα σου κρατησει παραπανω (8 χρονια)

Δεν σκέφτομαι να πάρω ότι πιο ακριβό για να κρατήσει 8 χρονια,αλλα για να βγάλω το απωθημένο μου με ένα μηχάνημα που δεν θα αντιμετωπίζει προβλήματα για τα επόμενα 2 χρονια.

 

Λέω δηλαδή να πάρω τώρα κάτι καλο δυνατό που να υποστηρίζει καινούριες τεχνολογίες και σε:

  • 2-3 χρονια να αλλάξω GPU.
  • 5 χρονια να αλλάξω CPU & Mobo
  • και ενδιάμεσα άμα προκύψει τίποτα φθηνό που να χρειάζομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι ειναι πολλα 1400 μονο για τον πυργο. Μετα απο 8 χρονια σε επιασε ο πυρετος να φυγεις μπροστα μαλλον
Μάλλον αλλα πιστεύω ότι άμα κάποιος θα ήταν στην θέση μου το ίδιο θα ήθελε.

 

---------- Post added at 20:38 ----------

 

Αυτή θα είναι πιθανόν η πιο χαζή tech ερώτηση που έχω κάνει αλλα έχω μπερδευτεί:

(laugh all you want)

Στους σύγχονους υπολογιστές το τροφοδοτικό βρίσκεται στο κάτω μέρος του κουτιού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε μια καλή μητρική...Μην την χρυσοπληρώσεις τώρα.Δώσε τα μισά λεφτά από αυτή που θα χρυσοπλήρωνες και πάρε την άλλη σε 2 χρόνια όταν και φθηνή θα είναι και ώριμη και τα πάντα.Και στην ουσία θα έχεις με τα ίδια λεφτά μια σταθερά καλή ποιότητα στο pc σου για 4 χρόνια.

 

Περίμενε και τις nv αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το cuda αλλιώς η νέα τεχνολογία είναι ήδη στα ράφια εδώ και αρκετό καιρό από την amd.Έχουν ήδη κυκλοφορήσει οι dx11 κάρτες της εταιρίας..

 

1400€ για κουτί ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ!Και αν το κάνεις πάρε έναν 160gb ssd των 400€.Και πάλι πάνω από 1200€ μην σου βγεί.Με την καμία όμως και εννοείται στην τιμή θα περιλαμβάνεται και ένα πολύ καλό ποιοτικό κουτί και τροφοδοτικό.Αν σου περισσέψουν λεφτά επένδυσε τα στην αγορά μιας ΠΟΛΥ ΠΟΙΟΤΙΚΗΣ ΟΘΟΝΗΣ.Μην πετάξεις λεφτά μέσα στο κουτί που σε 2 χρόνια θα έχουν υποβαθμιστεί τελείως.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:30 ----------

 

Έχει προχωρήσει η τεχνολογία από την τελευταία φορά που πήρες υπολογιστή.Πλέον και ένας επεξεργαστής του 50€ για απλή καθημερινή οικιακή χρήση είναι βασιλιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε από το να τα δώσει αλλού...Που να τα δώσει δηλαδή που δεν θα είναι καλύτερα τα σουβλάκια;

Εγώ αν έδινα τόσα λεφτά για part εκεί θα τα έδινα.

 

 

Αφού τα είχα δώσει πρώτα για οθόνη λογικά.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από τα καινούργια κουτιά,ναι,το έχουν κάτω το τροφοδοτικό.
Στην συναρμολόγηση και την σύνδεση υπάρχουν αλλαγές η είναι τα κλασικά?

 

Πάρε μια καλή μητρική...Μην την χρυσοπληρώσεις τώρα.Δώσε τα μισά λεφτά από αυτή που θα χρυσοπλήρωνες και πάρε την άλλη σε 2 χρόνια όταν και φθηνή θα είναι και ώριμη και τα πάντα.Και στην ουσία θα έχεις με τα ίδια λεφτά μια σταθερά καλή ποιότητα στο pc σου για 4 χρόνια.
Ακούγεται λογικό,απλώς ήθελα να ηρεμήσει το κεφάλι μου σχετικά με τις αναβαθμίσεις αλλα με αυτό που λες οικονομικά θα βγω καλύτερα.
Περίμενε και τις nv αν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το cuda αλλιώς η νέα τεχνολογία είναι ήδη στα ράφια εδώ και αρκετό καιρό από την amd.Έχουν ήδη κυκλοφορήσει οι dx11 κάρτες της εταιρίας..
Βασικά δεν ήξερα καν τι είναι το CUDA αλλα εφόσον οι καλύτερες ATI τις αγορά είναι λίγο πολύ το ίδιο ισχυρές με τις 2xx της nVidia φαντάζομαι ότι η 360 πχ που έχω βάλει στο μάτι θα είναι πολύ πιο ισχυρή από την καλύτερη ATI που μπορώ να πάρω τώρα.

 

Έχει προχωρήσει η τεχνολογία από την τελευταία φορά που πήρες υπολογιστή.Πλέον και ένας επεξεργαστής του 50€ για απλή καθημερινή οικιακή χρήση είναι βασιλιάς.
Μετά από τις περιπέτειες μου με τον P4 των 2.00Ghz πάω με 1000 για έναν i7 να τον ευχαριστηθώ.
1400€ για κουτί ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ!Και αν το κάνεις πάρε έναν 160gb ssd των 400€.Και πάλι πάνω από 1200€ μην σου βγεί.Με την καμία όμως και εννοείται στην τιμή θα περιλαμβάνεται και ένα πολύ καλό ποιοτικό κουτί και τροφοδοτικό.

Με έναν μπακαλίστικο υπολογισμό έχω δει ότι θα μου χρειαστούν τόσα(Μπακαλίστικος καθώς θα αρχίσω να ψάχνω συγκεκριμένα σε 1μιση μηνα).

>
Case                 +/-  100  
PSU                  +/-  100 
Motherboard       +/-  200 
CPU                      300
RAM                ++/-  100
GPU                      300
Coolers                 >100
____________________________
                        ~~1300

 

Σκληρό έχω και να σου πω την αλήθεια προτιμώ να περιμένω να πέσουν οι τιμές των SSD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...