Προς το περιεχόμενο

Pc για παιχνίδια


Squalo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ νόμιζα ότι ήταν η nvidia με την GTX295...

 

Έχεις μπερδέψει τ' αυγά με τα πασχάλια νομίζω φίλτατε Heatspreader..

 

Είναι καλύτερη η nVIDIA επειδή έχει την ταχύτερη κάρτα γραφικών; (λέμε τώρα)

 

Πέρα απ' αυτό, είναι το μοναδικό τεκμήριο για μια εταιρία το ποια έχει την πιο γρήγορη vga;

Παράγοντες όπως κατανάλωση, θόρυβος, overclockability πάνε περίπατο;

 

Δηλαδή για 'σένα η GTX295 με τα ~300W είναι καλύτερη από την 5870 των ~200W με DX11;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τεσπα τωρα ΑTi vs Nvidia ειναι ενα θεμα που δεν εχει λυθει σε πολλα forum, κατα τη γνωμη μου η καθε εταιρια θα ειναι καλυτερη ανα περιοδους ,και αυτην την περιοδο ειναι η Ati ,τις γιορτες βλεπουμε :-)

 

Αν με το "καλύτερη" εννοείς συμφέρουσα, έχεις δίκιο.

 

Heatspreader, οι υποκειμενικοί λόγοι που διαλέγει ο καθένας κάρτα για τις δικές του προτιμήσεις, δεν γίνεται να έχουν βάση όταν προτείνονται σε άλλους.

Τόσο απλά.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να δικαιολογήσεις αυτά που ισχυρίζεσαι, και καλώς ή κακώς αντικειμενικά δεν δικαιολογούνται τα επιχειρήματά σου.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιολογούνται και παραδικαιολογούνται.

Από τη στιγμή που τα περισσότερα παιχνίδια είναι nVidia optimized τελειώνουν όλα.

Ότι είπα παραπάνω δικαιολογούνται από αυτό αφήνοντας απ' έξω τη προσωπική εμπειρία μου.

 

Σε δεύτερο στάδιο καλύτερη είναι η κάρτα που έχει στα περισσότερα παιχνίδια καλύτερες επιδόσεις έστω και για ένα Frame και έχει 600Ευρώ παραπάνω από αυτή με το 1 Frame λιγότερο.

 

Συμφέρουσα είναι η κάρτα που για τα λεφτά της σου βγάζει Frames λιγότερα από τη καλύτερη, αλλά όχι με χαοτική διαφορά, έχοντας όμως χαοτική διαφορά στη τιμή ή σημαντική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίδες εγώ δεν ξέρω πια είναι καλύτερη αλλά αν μπορούσε κάποιος να μου φτίαξει 2 φορματ με amd και intel χωρίς gpu μέσα για να τα δώσω στον κολητό να τα δει θα το εκτιμούσα πολυ:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Από τη στιγμή που τα περισσότερα παιχνίδια είναι nVidia optimized τελειώνουν όλα.

 

Φοβερη επιχειρηματολογια!

Και απορουσα γιατι στο καλο τοσα χρονια με Ati (X1800XT/HD3870/HD4870 1GB) ο αριθμος των παιχνιδιων που δε μπορουσα να παιξω επειδη ειχα Ati ηταν... ΜΗΔΕΝ :devil: :lol:

Καταλαβαινεις οτι αυτα που λες δε στεκουν, ετσι?

 

 

Οσο για τις 59xx, αν το PC του φιλου του topic starter περιοριστει σε budget 1000ευρω, τοτε δεν τον ενδιαφερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα τραβάω τα μαλλιά μου με τους κωλοdrivers της nvidia με τα ρολόγια που πηγαίνουν κάτω,ακόμα και οι 191.07 έχουν αυτά τα προβλήματα και θέλω χαλαρά 3-4 φορές την εβδομάδα reboot για να έρθουν στα κανονικά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(X1800XT/HD3870/HD4870 1GB)

Η X1800XT ναι πολύ καλή κάρτα, μη μου λες όμως για 3870 και ιδιαίτερα για το σκουπίδι γιατί για σκουπίδι πρόκειται τόσο η 4870x2 όσο η μονή.

Πάντα αγοράζω τα High End μοντέλα από την εκάστοτε εταιρία και κρίνω.

 

Ακόμα τραβάω τα μαλλιά μου με τους κωλοdrivers της nvidia με τα ρολόγια που πηγαίνουν κάτω,ακόμα και οι 191.07 έχουν αυτά τα προβλήματα και θέλω χαλαρά 3-4 φορές την εβδομάδα reboot για να έρθουν στα κανονικά τους.

Ναι ε? Εγώ ακόμα κλαίω τα λεφτά μου τόσο για τη 4870x2, όσο και για τη 3870...

Ορκίστηκα ότι Ati δεν ακουμπάω ξανά.

Με nVidia δεν είχα ποτέ πρόβλημα με Drivers ακόμα και σε περιόδους που άλλοι είχαν.

Ίσως να με πηγαίνουν οι κάρτες τι να πω...

 

Ελπίζω ο Topic Starter να μην πάει σε Ati και μπλέξει.

 

Επειδή κάποιοι δεν δέχονται γνώμη άλλων και αμέσως βρίζουν, προσβάλουν και ειρωνεύονται, δεν θα πω κάτι άλλο για να μη πάμε σε Flame.

 

Φυσικά όμως όταν μιλάς άσχημα παίρνεις απάντηση...:

Απλά τους αρέσουν οι Ati επειδή ε, στη μεσαία κατηγορία βγάζουν στα παιχνίδια που τελικά είναι συμβατές (χωρίς PhysX φυσικά) λίγο καλύτερα αποτελέσματα...

Να αγγίζετε δεν μπορείτε, αλλά μπορείτε να κοιτάτε τις High End κάρτες της nVidia με το κιάλι περιμένοντας πάντα η επόμενη κάρτα της Ati να είναι καλύτερη σε επιδόσεις (χωρίς PhysX φυσικά μη ξεχνιόμαστε) και να περιμένετε τον Driver που θα απογειώσει κάποτε τις επιδόσεις της φΑti κάρτα σας...

Το ξέρω ότι η αλήθεια είναι σκληρή και η ζήλια μεγαλύτερη, αλλά για να δικαιολογήσετε τη κακή αγορά σας μη πάτε να πάρετε και άλλους αθώους στο λαιμό σας.

 

 

Kisses... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σε απαλλάξω από την απουσία της 4870x2 μια για πάντα!:-D

 

btw το Physx δεν είναι το παν άλλωστε λίγα είναι τα games που το υποστηρίζουν.

Εμένα αν η nvidia βγάλει τις καινούργιες κάρτες σε απλησίαστες τιμές(500++) η επόμενη μου κάρτα μέχρι τα σημερινά δεδομένα θα είναι η 5870....

 

Επίσης η nvidia έχει γαμήσει στην κυριολεξία το θέμα με τους drivers...

Και εγώ πριν κάτι μήνες είχα 4850 δεν είχα κανένα πρόβλημα...

 

Και μια συμβουλή: Αν μπορείς κράτα τις απόψεις για τον εαυτό σου κανείς δεν προσπαθεί να σου επιβάλλει την άποψη του.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα θεωρω απαραδεκτο να μη μπορει οχι μια, αλλα τρεις διαφορετικες καρτες της Nvidia να ενεργοποιησουν το tv out, ουτε καν με τη force επιλογη ανοιχτη.

 

Επισης θεωρω απαραδεκτο να μη μπορει να αλλαξει τα clocks απο 2d σε 3d mode, ελεος.

 

Αυτα τα ολιγα, σε συνδυασμο με το οτι η 4870 1GB δεν υπαρχει παιχνιδι που να μη παιζει σε 1920X1200 σε high details (οχι highest, αλλα ουτε και low), πλην ισως του Crysis, με οδηγουν στο συμπερασμα οτι λες ο,τι να ναι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καπάκι του επεξεργαστή, και μόνο η υπογραφή σου μου προκαλεί το γέλωτα.

Τα δε λεγόμενά σου με κάνουν να κυλιέμαι στο πάτωμα με αποτέλεσμα να καθυστερώ να postάρω.

 

Άλλο ένα καταδικασμένο thread. :-(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η X1800XT ναι πολύ καλή κάρτα, μη μου λες όμως για 3870 και ιδιαίτερα για το σκουπίδι γιατί για σκουπίδι πρόκειται τόσο η 4870x2 όσο η μονή.

Πάντα αγοράζω τα High End μοντέλα από την εκάστοτε εταιρία και κρίνω.

 

 

Ναι ε? Εγώ ακόμα κλαίω τα λεφτά μου τόσο για τη 4870x2, όσο και για τη 3870...

Ορκίστηκα ότι Ati δεν ακουμπάω ξανά.

Με nVidia δεν είχα ποτέ πρόβλημα με Drivers ακόμα και σε περιόδους που άλλοι είχαν.

Ίσως να με πηγαίνουν οι κάρτες τι να πω...

 

Ελπίζω ο Topic Starter να μην πάει σε Ati και μπλέξει.

 

Επειδή κάποιοι δεν δέχονται γνώμη άλλων και αμέσως βρίζουν, προσβάλουν και ειρωνεύονται, δεν θα πω κάτι άλλο για να μη πάμε σε Flame.

 

Φυσικά όμως όταν μιλάς άσχημα παίρνεις απάντηση...:

Απλά τους αρέσουν οι Ati επειδή ε, στη μεσαία κατηγορία βγάζουν στα παιχνίδια που τελικά είναι συμβατές (χωρίς PhysX φυσικά) λίγο καλύτερα αποτελέσματα...

Να αγγίζετε δεν μπορείτε, αλλά μπορείτε να κοιτάτε τις High End κάρτες της nVidia με το κιάλι περιμένοντας πάντα η επόμενη κάρτα της Ati να είναι καλύτερη σε επιδόσεις (χωρίς PhysX φυσικά μη ξεχνιόμαστε) και να περιμένετε τον Driver που θα απογειώσει κάποτε τις επιδόσεις της φΑti κάρτα σας...

Το ξέρω ότι η αλήθεια είναι σκληρή και η ζήλια μεγαλύτερη, αλλά για να δικαιολογήσετε τη κακή αγορά σας μη πάτε να πάρετε και άλλους αθώους στο λαιμό σας.

 

 

Kisses... ;)

 

Μαλλον εσυ εισε αυτος που μιλαει προκλητικα και εριστικα.

1) Στο παιδι προτεινουμε κατι καλο για το budget που διαθετει οσον αφορα σχεση ποιοτητας/τιμης.

2) Δεν ειναι ολοι σαν και εσενα υποθετω, να αγοραζουν το πιο ακριβο νομιζοντας οτι κατι πιο φθηνο δεν θα τους καλυπτει τις αναγκες τους και δεν εχουν ολοι τα χρηματα για να τα διαθεσουν

3) Ο τροπος που μιλας και η υπογραφη σου περισσοτερο για funboy γενικα της τεχνολογιας μου κανεις κολλημενος σε καπια πραγματα (π.χ nvidia) αμετανοητος στις αποψεις σου,πραγμα που δε βοηθαει τον topic starter γιατι πολυ απλα αν καπιος διεθεται το ποσο για να παρει οτι πιο ακριβο υπαρχει (που με τη δικα σου λεγομενα θα ειναι και το καλυτερο) δεν υπαρχει λογος να ανοιξει θεμα.

Θα πηγαινε σε ενα καταστημα και θα ελεγε δωστε μου οτι πιο ακριβω εχετε.

 

Υ.Γ Θεμα ζηλιας δεν τιθεται ,απορω πως το σκεφτηκες

 

 

Φιλικα παντα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Heatspreader το κούρασες.Βάλε 2 5850 στο pc σου και μέτρα frames να συγκρίνεις με την gtx295.

Nα συγκρίνεις μονοπύρηνη με διπύρηνη κάρτα είναι άδικο.Ή περίμενε την 5970..

Βάλτες να παίξουν και ένα dx11 παιχνίδι που θα βγεί γιατί ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΤΑ XP ΠΕΘΑΝΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΙΣΩ ΤΟ GAMING και κάτσε γέλα μόνος σου.

 

Βασικά σε παιχνίδι dx11 παίζει να βγάζει περισσότερα frames και μόνη της η 5870 από την gtx295.

 

Αλλά το physX που λες είναι γεγονός...Σε πόσα παιχνίδια το έβαλες και κατάλαβες διαφορά;

 

Για να μάθω ρωτάω..Στο crysis είναι άλλη φάση να παίζεις με physX;Γιατί είναι και αυτό optimized για την nvidia.Δεν το έχω παίξει ποτέ με physX.Για πες εντυπώσεις.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:21 ----------

 

http://www.driverheaven.net/articles.php?articleid=140&pageid=4

 

http://www.driverheaven.net/articles.php?articleid=140&pageid=5

 

battleforge.jpg

 

Με μονοπύρηνη κάρτα..

 

 

Ρίξε και μια ματιά σε αυτό...

 

[gt]58055[/gt]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τώρα μιλάμε ή για του χρόνου;

 

Τα παιχνίδια σε μια δύο βδομάδες κυκλοφορούν.

 

Εγώ το έχω δηλώσει.Η επόμενη μου κάρτα θα είναι nvidia αλλά όχι για gaming λόγους.Στα παιχνίδια δεν θα χάσει ούτε για αστείο η ati..Εκτός και αν θεωρείται χάσιμο να παίζεις με 60fps αντί για 70 με 200€ λιγότερα.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 00:39 ----------

 

 

Με μία κάρτα ε!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) το thread πήγε περίπατο!!

2) Ηeatspreader με μπέρδεψες.. είσαι fan της Nvidia, στην υπογραφή σου έχει nvidia και στην photo που παραθέτεις με το σύστημα ψύξης έχεις Αti !! :-D:-D:-D:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...