Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft παραδέχεται την έμπνευση των Windows 7 από το MacOS X


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 180
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ουυ Ουυυ 666 μη λέτε ψέμματα στον κόσμο ρε! Εγώ το σταβίλιτυ (ελληνιστί) το μετραω στο facebook. Πόσες αγελάδες αντέχει η φάρμα χωρίς να κάνει crash το μηχανάκι ? εκεί να τα δω τα κάθε 7 και τα κάθε Unixoειδή.

 

πεστά γιατί κάποιος έπρεπε να το πει και αυτό

 

και φυσικά όποιος ξέρει την έννοια stability ξέρει ότι:

σταβιλιτυ + φλας = άτοπο (ελληνιστί και εγώ :) )

είναι ένα αξίωμα, το δεχόμαστε χωρίς να το αμφισβητούμε (και ας είμαι adobe fan)

αλλά ο κόσμος ότι στραβό κάνει το ρίχνει στο λειτουργικό του, όχι σε αυτά που έχει βάλει από πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν κάνουμε εμείς κάποιο λάθος k βάλουμε περίεργους drivers φταίει το λογισμικό. αν μας περιόριζε πάλι θα μας ενοχλούσε. γενικός η ημιμάθεια σε αυτόν τον τομέα έχει πάρει φωτιά. βάλαν όλοι pc σπίτι τους άνοιξαν 13 φορες το msn και ξέρουν τώρα ποια..

τα vista ποτε δεν ήταν κακό λογισμικό, ήταν πολύ βαρύ και είχε πολύ κακές default ρύθμισις όπως και κακή συμβατότητα όταν βγήκε. για τον μέσο χρηστη είναι κακό, γενικός όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μαλλον ειστε ολοι συνεννοημενοι να μου κανετε πλακα ετσι ?

 

Φυσικα και εχω χρησιμοποιησει τα vista και συγκεκριμενα τα x64 με sp2 και με λιγο ζορισμα ολο το συστημα σερνοταν και τελικα κολλουσε.

 

Τωρα αν με τα τελευταια updates εχει κατι αλλαξει αυτο δεν το ξερω και ουτε ειμαι διατεθειμένος να το μαθω.

 

αν μιλάμε για το σύστημα της υπογραφής δεν το βρίσκω παράλογο να ζορίζονται τα Vista :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έλεγε ο klain και τον έκραξα... mea culpa... συγνώμη!

 

Εδώ ταίριαζε βιντεάκι του Λεβέντη "Κάποιοι αλήτες δεν με πιστεύανε κτλ" :P

Απορώ πάντως και εγώ.

 

Τα vista είναι το πιό άχρηστα βαρύ λειτουργικό που έχει περάσε απο τα χέρια μου.

Στο ίδιο μηχάνημα που τα xp πετούσανε, τα vista σερνόντουσαν ακόμα και με το aero απενεργοποιημένο και πλέον που έβαλα τα win 7 πηγαίνει σφαίρα. Ιδιαίτερα αν βγάλω το aero είναι on fire. Καμία επαφή με τα καθυστερημένα vista.

Φαντάζομαι οτι όσοι δεν είχατε προβλήματα τα τρέχατε σε σχετικά κανούριους υπολογιστές. Εγώ μιλάω για ένα παλιό desktop p4duo 3.2 2gb ram και μια 6200.

Εκεί είναι που φαντάζομαι φαίνεται και η μεγάλη διαφορά. Σε καινούρια pc φχαριστώ πολύ.

 

Όσο για το MacosX απο το οποίο γράφω τώρα. Μέχρι χθές είχα να κάνω restart 1μιση βδομάδα. Και έκανα χθές ένα για τα μάτια του κόσμου. Μην συγκρίνετε βλακείες τώρα για σταθερότητα. Έχει και το Snow Leopard τα κολληματάκια του με μερικά προγράμματα (safari) αλλα καμία επαφή με σκαλώματα windows. Καμία όμως.

 

Όσο για το που είναι οι ομοιότητα. Η κατα τα άλλα ίδια taskbar των windows σου δίνει την δυνατότητα να pinάρεις/dockάρεις τα προγράμματα σε αυτήν και γενικά είναι λειτουργικά πανομοιότυπη με το dock του Leopard άσχετα αμα με την πρώτη ματιά φαίνεται σαν κλασσικά windows (μάλλον επειδή δεν είναι κεντραρισμένη taskbar)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Τι στο καλό... μέχρι πριν λίγο καιρό με το σταγονόμετρο έβρισκες άτομο που να θεωρεί τα vista καλό λειτουργικό και ξαφνικά βρέθηκαν 3; :P

 

αν το σύστημα είναι "βαρβάτο" μια χαρά είναι και τα Vista :P

ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ VISTA

Μπορείτε να μου πείτε τι δουλειά κάνετε με αυτά? Δηλαδή έλεος έχουμε τον καθένα να λέει ότι θέλει! 3 φίλοι μου και εγώ έχουμε είτε ι7 είτε quad και μετά από βαριά χρήση! Δήλαδη τουλάχιστον 100gb install παιχνιδιών προγραμμάτων, με καθημερινή χρήση, πιάνοντας για αρκετες ώρες το 100% του cpu και ναι μετα από 2-3 μήνες χρήσης τρελένετε το σύστημα! Δεν ξέρω εάν φταίει το vista η εάν στα windows 7, mac osx, είναι όλα τέλια αλλά τα vista μου έχουν δημιουργήσει προβλήματα για τα απλά πράγματα μετά από το «τσιτάρισμα» .

Ελεος τι αλλο θα ακουσω τα vista ηταν ειναι κ θα ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια λογισμικου........Τι να πω κ για κατουρημα να θελα να παω μηνυμα μου εβγαζε αν ειμαι σιγουρος!

 

λέγεται PEBKAC, συχνότατο φαινόμενο :P

 

Και εγώ έχω Vista στο φορητό μου με SP2 και δε θα τα χαρακτήριζα και τόσο σταθερά..Εντάξει μπλέ οθόνη ή ολικό κόλλημα δεν έχει συμβεί ποτέ αλλά να παγώσει ένα πρόγραμμα για κάνα λεπτό είναι οτι πιο σύνηθες..

 

μήπως φταίει το πρόγραμμα ή η συγκεκριμένη ρύθμιση που ανέφερε ο diqualified? :o

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι στο καλό... μέχρι πριν λίγο καιρό με το σταγονόμετρο έβρισκες άτομο που να θεωρεί τα vista καλό λειτουργικό και ξαφνικά βρέθηκαν 3; :P

 

Ελα ντε, καλα τοσο καιρο που εισασταν κρυμενοι... :lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που προσπαθήσαμε να κάνουμε στην ανάπτυξη των Windows 7 είναι να δημιουργήσουμε την εμφάνιση των Mac σε συνδυασμό με τη σταθερότητα των Vista."

 

Link.png Site: appleinsider.com

 

ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ VISTA!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Τα πιστεύουν αυτά που λένε;:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο ποιό ήταν;

 

To αστείο (νομίζει) ότι ήταν η αναφορά στη σταθερότητα λειτουργικού windows. Εσύ δεν το ξέρεις ότι τα παράθυρα είναι ασταθή, επικίνδυνα και σε τελική ανάλυση an evil thing;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ VISTA!!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ. Τα πιστεύουν αυτά που λένε;:-D

 

τίγκα στο επιχείρημα άλλο ένα post...

 

To αστείο (νομίζει) ότι ήταν η αναφορά στη σταθερότητα λειτουργικού windows. Εσύ δεν το ξέρεις ότι τα παράθυρα είναι ασταθή, επικίνδυνα και σε τελική ανάλυση an evil thing;

 

είναι ξεκάθαρα τα παράθυρα της κόλασης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίσημο blog των Windows 7 λέει ότι αυτός που έκανε τις δηλώσεις δε συμμετείχε ποτέ στον σχεδιασμό των Windows 7

 

An inaccurate quote has been floating around the Internet today about the design origins of Windows 7 and whether its look and feel was “borrowed” from Mac OS X. Unfortunately this came from a Microsoft employee who was not involved in any aspect of designing Windows 7. I hate to say this about one of our own, but his comments were inaccurate and uninformed. If you’re interested in learning more about the design of Windows 7, I suggest reading this AP story with Julie Larson-Green as well as these WSJ (membership required) and Fast Company articles. And here is one of many blog posts on the E7 blog discussing the design process of Windows 7.

 

http://windowsteamblog.com/blogs/windows7/archive/2009/11/11/how-we-really-designed-the-look-and-feel-of-windows-7.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...