Προς το περιεχόμενο

E-book reader?


kotlid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγγλικα site που να εχουν ελληνικα βιβλια...? Ποσα μπορω να διαθεσω ε? χμμ καλη ερωτηση την σημερων ημερα ;) θα ελεγα μεχρι 120€? δεν ξερω μωρε..απλα θελω να ειναι κατι καλο και να εχει σχετικα μεγαλουτσικη οθονη..αν υπαρχει κατι και με 50-60€ δεν θα ελεγα οχι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μετα απο κάποιες ημέρες χρήσης του Aura καταλήγω στα εξής:

 

Θετικά:

- πολυ όμορφο, λεπτό, ελαφρύ και γενικά design.

- πολυ καλή απόκριση σε αλλαγές σελίδας και γενικά επεξεργασία δεδομένων.

- χρήση PDF πολυ πιο άνετη λόγω τεχνολογίας οθόνης.

- 4 GB μνήμης. Εννοείται αν θες βάζεις και microSD καρτούλα

- μπαταρία πολυ καλύτερη απο Glo.

- πολυ καλος φωτισμός οθόνης.

 

Αρνητικά:

- λόγω της επίστρωσης για multitouch κλπ η οθόνη εχει κάποια πολυ μικρά τετραγωνακια παντού. Ειναι διακριτά αλλα δεν με ενοχλούν παρα πολυ εμένα.

- η οθόνη ειναι πιο "σκούρα" και το μαύρο χρώμα πιο ξεθωριασμένο. (Σε σχέση με Glo).

- τα γράμματα λόγω της επίστρωσης λογικά, πιξελιάζουν και φαίνονται πιο "θολά".

- σε συνθήκες έντονου φωτισμού που πέφτει στην οθόνη (πχ. σε παραλία, μπαλκόνι κλπ) στην οθόνη παίζουν κατι γραμμές, σαν γρατζουνιές. Δεν ειναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται. Δεν ενοχλεί ιδιαίτερα.

 

Bottom line: Για την δική μου χρήση που ειναι καθημερινό διάβασμα βιβλίων epub και manga το θεωρώ πολυ μέτριο. Το Glo με καλύπτει περισσότερο με την καθαρότητα της οθόνης, γραμματοσειρά κλπ.

 

Ενα 7/10 απο μένα. Εχω ηδη παραγγείλει το Aura HD.

Χαρά στο κουράγιο σου να πάρεις όλα τις Kobo.Πάντως η οθόνη του Aura HD είναι ακόμη η καλύτερη της αγοράς που έχω δει.Μόνο τα νέα Pocketbook και Onyx έχουν παρόμοιες αναλύσεις,αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία για να πω εάν είναι καλύτερα ή όχι.

 

Γεια σου! λοιπον,οχι δεν θελω ταμπλετ, θελω ebook..προοριζεται για διαβασμα βιβλιων καθαρα,απλα ελεγα μηπως υπαρχει κατι που να υποστηριζει κ βιντεο κτλ,να μπορεις να δεις κανενα τετοιο αρχειο δηλαδη. ειναι για την αδερφη μου που αυτο τον καιρο στραβωνεται να διαβαζει βιβλια απο το κινιτο κ ελεγα να της παρω ebook. κ βασικα κ κατι αλλο,απο που κατεβαζεις βιβλια για διαβασμα? εχει πχ η κοσμοτε απο οσο ξερω κ διαβαζει απο εκει. ενα ebook ουσιαστικα πως "δουλευει"?

Α)Δεν περιμένεις να δεις βίντεο σε ereader.Γίνεται σε κάποιες root συσκευές αξιοπρεπώς,αλλά δεν είναι τίποτα ικανοποιητικό ή εύκολο να γίνει.Επίσης όλα τα ereader,που σε ενδιαφέρουν,είναι ασπρόμαυρα.

 

Β)Στην περίπτωση σου είναι καλό να δεις κάτι πολύ βασικό και φτηνό.Ίσως και μεταχειρισμένο γιατί δεν είσαι σίγουρη εάν πιάσει τόπο.Κλασσικά θα δεις για kobo touch(εάν έχει ~50-60€),Sony PRS-T1/2/3(όλα είναι σχεδόν τα ίδια)στα ~90€,kindle από Αμερική(δεν ξέρω λεπτομέρειες) ή εάν έχεις συγγενείς/φίλους από Γερμανία να σου φέρουν kindle paperwhite 2 στα 110€/απλό στα 50€(ή κάποιο από τα προηγούμενα σε καλύτερες τιμές).

Πάντως πρέπει να ορίσεις ένα όριο στην τιμή ή ένα ποσό που δεν μπορείς να ξεπεράσεις.

 

Γ)Βιβλία έχει το ίντερνετς άπειρα,αλλά και νόμιμα κατεβάζεις εύκολα.

Πάρε με το καλό κάτι και μετά τα λέμε.Τα φορμάτ,εφόσον χρησιμοποιείς calibre,είναι κάτι που δεν έχει σημασία.

Πάντως πρέπει να έχει H/Y και το ελεύθερο πρόγραμμα calibre για καλύτερα αποτελέσματα η αδελφή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ κ εσενα για την απαντηση σου. Λοιπον ασ θεσω σαν οριο τα 100€ οποτε τι μου προτινεις να παρω? Βασικα οχι δεν θα ηθελα μεταχειρισμενο..θελω καινουριο να ειναι. αυτο το προγραμμα που λες τι ειναι? το calibre εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω πολυ κ εσενα για την απαντηση σου. Λοιπον ασ θεσω σαν οριο τα 100€ οποτε τι μου προτινεις να παρω? Βασικα οχι δεν θα ηθελα μεταχειρισμενο..θελω καινουριο να ειναι. αυτο το προγραμμα που λες τι ειναι? το calibre εννοω.

Είναι το πρόγραμμα που "πρέπει" να έχει κάθε σωστός χρήστης ereader.Κάνει τα πάντα και συμφέρει με ελληνικό μενού.

http://calibre-ebook.com/

Με αυτό θα διαχειρίζεσαι την συσκευή,θα περνάς βιβλία,θα αλλάζεις το φορμάτ,θα έχεις οργανωμένη βιβλιοθήκη που μπορείς να περάσεις παντού,να αλλάζεις την δομή και το περιεχόμενο των βιβλίων και να περνάς νέα Metadata.Ακόμη μπορείς να βγάζεις το νταβαντζιλίκι των DRM(κλειδώματος)που έχουν πολλά βιβλία.

 

Από εκεί και πέρα έχεις δυνατότητα να αγοράσεις από εξωτερικό μέσω φίλων-συγγενών;

Απάντησε σε αυτό και μετά θα δούμε τι μπορούμε να κάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια φιλη Αγγλια η οποια παρεπιπτοντως ειναι να ερθει τον Αυγουστο..εριξα μια ματια εκει στο αμαζον αλλα ξεφευγουν οι τιμεσ στα kindle οπωσ ειδα..

Ισως να μπορω να βρω κ καποιον γνωστο Γερμανια αλλα δεν ειμαι σιγουρη, Αγγλια ειναι 100%

Το calibre δουλευει μονο με ιντερνετ?

Επεξ/σία από natasaaaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το calibre είναι εφαρμογή που τρέχεις τοπικά στον υπολογιστή σου, άρα δεν χρειάζεται διαρκή σύνδεση στο Internet (αν αυτό είναι που ρωτάς).

 

ps: αγγλικό site που να πουλάει ελληνικά βιβλία δεν νομίζω να υπάρχει, αλλά ούτως ή άλλως η κατάσταση με τα ελληνικά ebooks είναι περίπου θλιβερή. Στα εκατομμύρια των αγγλικών ebooks έχουμε να αντιπαραθέσουμε περίπου 4-5000 ελληνικά. Στη συντριπτική πλειοψηφία τους είναι καινούριες εκδόσεις (άρα δεν θα βρεις σε ebook τα έργα πχ. του Καζαντζάκη). Γενικά ποτέ δεν συνιστώ ereader σε όποιον θέλει να διαβάζει μόνο ελληνικά βιβλία. Δεν βλέπω πως θα μπορέσει να βγάλει τα λεφτά του.

Επεξ/σία από nzeppos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια φιλη Αγγλια η οποια παρεπιπτοντως ειναι να ερθει τον Αυγουστο..εριξα μια ματια εκει στο αμαζον αλλα ξεφευγουν οι τιμεσ στα kindle οπωσ ειδα..

Το calibre δουλευει μονο με ιντερνετ?

Εξαιρετικά,μπορείς να δεις για το Nook Touch που είναι στις 30£ που μπορεί να αγοράσει η φίλη σου από Αγγλία.

http://www.nook.com/gb/c/tablets/nook-simple-touch

Αν και πολύ παλιά συσκευή(είναι του '11 εάν δεν απατώμαι)είναι ιδανική για να μπει η αδελφή σου στο κόσμο των reader.Είναι ισάξια(ή καλύτερη) των Kobo touch και γίνεται πανεύκολα root,εάν το έχετε στο θέμα.

Επίσης επειδή είναι εξαιρετικά φτηνή(37€) μπορεί άνετα να αγοράσει σε λίγο καιρό κάποια ανώτερη συσκευή εάν δει ότι της αρέσει το διάβασμα.

 

Το calibre δεν χρειάζεται ίντερνετ πέρα από το να το κατεβάσεις,αν και θα σε πρότεινα όταν σου προτείνει updates να τα κάνεις.

Επεξ/σία από LongTom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nook touch ή kobo touch αν καταλαβα καλα? προς αυτα τα δυο να προσανατολιστω?

Το διαβασμα ειναι σιγουρο οτι της αρεσει,δεν ειναι σιγουρο αν θα βρει βιβλια να διαβαζει,αυτο καταλαβα με το ποστ του προηγουμενου φιλου..

Επεξ/σία από natasaaaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βιβλία θα βρει. Το θέμα είναι αν θα της αρέσουν κιόλας. Τα ελληνικά ebook shops στην πλειοψηφία τους πουλάνε περίπου τα ίδια ηλεκτρονικά βιβλία στις ίδιες τιμές. Ένα καλό παράδειγμα είναι το site της Cosmotebooks, όπου αυτή τη στιγμή φέρεται να διαθέτει 5539 ελληνικά ebooks: http://www.cosmotebooks.gr/gr/ebooks

 

Έριξα μια γρήγορη ματιά και μπορώ να πω ότι το 99.9% των βιβλίων αυτών με αφήνει παγερά αδιάφορο. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι θα ισχύει το ίδιο και για τη φίλη αδερφή σου.

 

ps: για να κάνουμε μια άνιση σύγκριση, το Amazon αυτή τη στιγμή πρέπει να διαθέτει πάνω από δυόμιση εκατομμύρια βιβλία για το Kindle.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nook touch ή kobo touch αν καταλαβα καλα? προς αυτα τα δυο να προσανατολιστω?

Το διαβασμα ειναι σιγουρο οτι της αρεσει,δεν ειναι σιγουρο αν θα βρει βιβλια να διαβαζει,αυτο καταλαβα με το ποστ του προηγουμενου φιλου..

Εγώ σου πρότεινα το nook touch γιατί είναι φτηνό,20+€ φτηνότερο από το kobo σε τιμές που είδα τώρα εάν στο φέρουν από Αγγλία.

 

Από εκεί και πέρα εάν η αδελφή σου διαβάζει μόνο ελληνικά βιβλία ίσως να το δεις αλλιώς γιατί τα ελληνικά ebooks είναι πολύ λίγα και οι μεταφράσεις είναι μέτριες έως χάλια.

Εάν ενδιαφέρεται να μάθει να διαβάζει στα αγγλικά,τότε το ereader είναι το καλύτερο βοήθημα λόγω άμεσης πρόσβασης στο λεξικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε σας κουρασα κ τους δυο...αυτη την στιγμη διαβαζει ελληνικα βιβλια ναι αλλα πιστευω αν μπει στον χωρο αυτο,θα ψαχτει και για αγγλικα (ξερει αγγλικα ουτωσ η αλλως..) και επισης οντως αυτη την στιγμη διαβαζει βιβλια απο το cosmotebooks,γιαυτο ειπα οτι στραβωνεται με το κινητο..!

Εν κατακλειδι,αν υποθεσουμε οτι μπορω να διαθεσω μεχρι 100€ πιο λετε να παρω?

Αααα και κατι αλλο,συνδεεται ενα ereader με το wifi hotspot του κινητου? δηλαδη να παιρνει ιντερνετ απο το ιντερνετ του κινητου οταν δεν υπαρχει διαθεσιμο wifi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες συσκευές διαθέτουν wifi. Ενα παράδειγμα που παίζει στα 100€ περίπου και το θεωρώ καλή λύση σε αυτη την τιμη ειναι το Kobo Aura. Εμένα δεν με βόλεψε πολυ αλλα εχει αρκετά θετικά. Αν θες διάβασε τη μίνι κριτική που έγραψα 1 σελίδα πριν.

 

Και παλια ελληνικά μπορεί να βρει. Απλα συνήθως ειναι PDF. Οποτε δεν μπορεί να αλλάξει γραμματοσειρά κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαρά στο κουράγιο σου να πάρεις όλα τις Kobo.Πάντως η οθόνη του Aura HD είναι ακόμη η καλύτερη της αγοράς που έχω δει.Μόνο τα νέα Pocketbook και Onyx έχουν παρόμοιες αναλύσεις,αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία για να πω εάν είναι καλύτερα ή όχι.

 

Έχω μια αγάπη στην εταιρεία αυτή :) Και μόνο που προσφέρει out of the box μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, ePub, CBR και CBZ είμαι  Hooked :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε σας κουρασα κ τους δυο...αυτη την στιγμη διαβαζει ελληνικα βιβλια ναι αλλα πιστευω αν μπει στον χωρο αυτο,θα ψαχτει και για αγγλικα (ξερει αγγλικα ουτωσ η αλλως..) και επισης οντως αυτη την στιγμη διαβαζει βιβλια απο το cosmotebooks,γιαυτο ειπα οτι στραβωνεται με το κινητο..!

Εν κατακλειδι,αν υποθεσουμε οτι μπορω να διαθεσω μεχρι 100€ πιο λετε να παρω?

Αααα και κατι αλλο,συνδεεται ενα ereader με το wifi hotspot του κινητου? δηλαδη να παιρνει ιντερνετ απο το ιντερνετ του κινητου οταν δεν υπαρχει διαθεσιμο wifi

Εάν αρχίσει να διαβάζει αγγλικά βιβλία σώθηκε.Ποτέ ξανά δεν θα αναγκαστεί να πληρώσει για βιβλίο.

 

Εγώ σου πρότεινα συσκευή που θα την καλύψει και θα σου βγει φτηνά.

Εάν θέλεις κάτι με φως και καλύτερη οθόνη(και πολύ περισσότερα χρήματα) μπορείς να πας στο Aura που είπε και η φίλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ειλικρινης καπου μπερδευτηκα...βασικα αν παω στα public πχ θα τα βρω ολα αυτα που μου λετε να τα δω απο κοντα να δω τι παιζει;

Επισης δεν εχουν ολα wifi???

Θελω να παρω κατι καλο σε γενικες γραμμες,δεν θελω να παρω κατι που θα πρεπει να το αλλαξω σε ενα μηνα οποτε κ ισως μου βγουν πιο πολλα λεφτα μετα,να παρω μια κ καλη ενα καλουτσικο κ μετα απο κανα χρονο βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...