Προς το περιεχόμενο

Παράνομη και με δικαστική απόφαση η εγκατάσταση MacOS X σε μη-Apple υπολογιστές


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δηλαδη το Puppy Linux ειναι ισοτιμο του mac os x;

 

Τι αλλο θα ακουσουμε!! Οταν εννουμε σαν το mac os x, εννοουμε με ιδια χρηστικοτητα με το mac os x, οχι κατι που μοιαζει αμυδρα με mac os x. Για βρειτε μου μια τετοια διανομη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 185
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
θα προσπαθησω να απαντησω (μιας κ απ οτι ειδα δεν εχεις καταλαβει την φιλοσοφια των μηχανηματων Apple και σε τι target groups απευθυνονται [low-mid-pro] αλλα ειναι ευλογη η απορια)

 

.....

 

κ για να σε προλαβω, σε tower δεν προκειται να βγαλει κατι πιο φθηνο, μονο οτι βρεις σε Mac Pro.

 

.....

 

 

 

 

 

Α, ναι τα είχα ξεχάσει τα Mac Pro. Τέρατα επεξεργαστικής ισχύος με εξίσου γιγάντιες τιμές και κάρτες προηγούμενης γενιάς. Να μια αγορά που ΔΕΝ θα έκανα.:P

 

 

Πάντως, στο πρώτο που λες, να σου απαντήσω πως έχω καταλάβει σε τι target group απευθύνεται η Apple (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Απευθύνεται στους χρήστες/επαγγελματίες οι οποίοι είτε δεν ξέρουν πολλά γύρω από υπολογιστές, είτε δεν τους ενδιαφέρει/δεν έχουν χρόνο να μάθουν, είτε θέλουν απλά κάτι που να δουλεύει χωρίς να μπλέξουν με τα ανακατέματα που έχει το Linux και τα Windows.

 

Ε, με αυτά ως δεδομένα έρχομαι ο καψερός και ρωτάω:

 

Μήπως η Apple πρέπει να ασχοληθεί λιγάκι και με τα άλλα target groups; Δεν την ενδιαφέρουν οι επιπλέον πωλήσεις που πιθανόν να έχει;

 

Μάλλον η απάντηση είναι αρνητική. Ίσως να έχουν κάνει εκτενείς έρευνες αγοράς και να παρατήρησαν πως είναι μικρό το κοινό των υπολοίπων target groups ή πως δεν θα κάνουν τις πωλήσεις που θα ήθελαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...[ έχω καταλάβει σε τι target group απευθύνεται η Apple (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Απευθύνεται στους χρήστες/επαγγελματίες οι οποίοι είτε δεν ξέρουν πολλά γύρω από υπολογιστές, είτε δεν τους ενδιαφέρει/δεν έχουν χρόνο να μάθουν, είτε θέλουν απλά κάτι που να δουλεύει χωρίς να μπλέξουν με τα ανακατέματα που έχει το Linux και τα Windows. [...].

 

Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος, απ' ότι φαίνεται γιατί ξέχασες μία κατηγορία: τους χρήστες που γνωρίζουν πολύ καλά τι θέλουν, γνωρίζουν πολύ καλά γιατί το θέλουν και θέλουν ο υπολογιστής τους να δουλεύει όσο το δυνατόν πιο απρόσκοπτα.

 

Σε αυτούς (κατά κύριο λόγο) απευθύνεται η Apple.

 

Γελώ όταν διαβάζω την κλασσική επωδό "δεν ξέρουν πολλά από υπολογιστές". Αν το να ξέρεις πολλά από υπολογιστές συνεπάγεται ιδιαίτερη ενασχόληση με IRQ (παλαιότερα), registry conflicts (πιο πρόσφατα), ιούς, αντιβιοτικά, software firewalls, malware και blue/grey screens τότε ναι, προτιμώ να μην ξέρω αυτά τα "σημαντικά".

Τα αφήνω στους... "γνώστες". :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η Apple πρέπει να ασχοληθεί λιγάκι και με τα άλλα target groups; Δεν την ενδιαφέρουν οι επιπλέον πωλήσεις που πιθανόν να έχει;

 

Μάλλον η απάντηση είναι αρνητική. Ίσως να έχουν κάνει εκτενείς έρευνες αγοράς και να παρατήρησαν πως είναι μικρό το κοινό των υπολοίπων target groups ή πως δεν θα κάνουν τις πωλήσεις που θα ήθελαν.

Αυτό ισχύει, πιστεύω ότι η Apple έχει ένα από τα καλύτερα τμήματα Marketing οπότε τα έχουν ζυγίσει και δεν συμφέρει. Γι' αυτό και είναι υπερκοστολογημένα, γι' αυτό και απευθύνονται πολύ συγκεκριμένα, η niche market. Αν απευθυνθεί μαζικά το έχασε.

 

Μάλλον έχεις καταλάβει λάθος, απ' ότι φαίνεται γιατί ξέχασες μία κατηγορία: τους χρήστες που γνωρίζουν πολύ καλά τι θέλουν, γνωρίζουν πολύ καλά γιατί το θέλουν και θέλουν ο υπολογιστής τους να δουλεύει όσο το δυνατόν πιο απρόσκοπτα.

Αυτό που έγραψες είναι καρμπόν αυτό:

 

είτε θέλουν απλά κάτι που να δουλεύει χωρίς να μπλέξουν με τα ανακατέματα που έχει το Linux και τα Windows.

Σε αυτούς (κατά κύριο λόγο) απευθύνεται η Apple.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Γελώ όταν διαβάζω την κλασσική επωδό "δεν ξέρουν πολλά από υπολογιστές". Αν το να ξέρεις πολλά από υπολογιστές συνεπάγεται ιδιαίτερη ενασχόληση με IRQ (παλαιότερα), registry conflicts (πιο πρόσφατα), ιούς, αντιβιοτικά, software firewalls, malware και blue/grey screens τότε ναι, προτιμώ να μην ξέρω αυτά τα "σημαντικά".

Τα αφήνω στους... "γνώστες". :P

Επίσης να ξέρεις πολλά από υπολογιστές (όχι πως εγώ ξέρω) σημαίνει να ξέρεις πως είναι η κάρτα γραφικών, που βρίσκεται το τροφοδοτικό, πως κουμπώνει η RAM, πως διαχειρίζεται το pc τις εφαρμογές που βάζεις, γιατί κάνει αυτό έτσι κτλ. Πράγματα που ένας Apple user δεν θα μάθει αν δεν ασχοληθεί παραπάνω μόνος του.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να γίνει παραδεκτό ότι ένας mac user θέλει να λειτουργεί ο υπολογιστής του όπως το πλυντήριο. Τον πλήρωσε παραπάνω για να κάνει μια δουλειά, δεν θέλει και δεν τον ενδιαφέρει να ξέρει από υπολογιστές και αν του χαλάσει απλά θα τον αποσυνδέσει και θα τον πάει στο μάστορα. Δεν είναι ντροπή, τον πλήρωσε για να μην χρειάζεται να ξέρει από υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το Θέμα για άλλη μια φορά έχει ξεφύγει και οι ανακρίβειες πάνε και έρχονται.

Ξεκίνησε από νομικό και καταλήγει σε μια χιλιοειπωμένη μπούρδα με μερικά διαλείμματα ορθολογισμού.

 

Καταρχήν σε ότι αφορά το νομικό μέρος.

Αν και το θέμα της Eula δεν ήταν το μοναδικό ζήτημα ας μείνουμε σε αυτό γιατί έχουν γραφτεί μπούρδες επί γελοιοτήτων από άσχετους.

Η EULA, η κάθε EULA είναι σύμβαση, οχι νόμος αλλά σύμβαση. και βάσει της αρχής της ελευθερίας των συμβάσεων των περιεχόμενό της είναι ελέυθερα καθοριζόμενο από τα μέρη. Υπάρχεί τώρα ένα είδος συμβάσεων,το περιεχόμενο των οποίων δε γίνεται αντικείμενο διαπραγμάτευσης από τα μέρη αλλά είναι προδιαμορφωμένο και η μία πλευρά καλειται να προσυπογράψει σε αυτό... "καλύτερα" να προσχωρήσει σε αυτό. Αυτές είναι οι λεγόμενες συμβάσεις προσχώρησης (π.χ. ΔΕΗ, ΟΤΕ, πιστωτικές καρτες, EULA,).

Οι όροι όλων των ειδών συμβάσεων είναι νόμιμοι εκτός και αν ο νόμος ορίζει κάτι διαφορετικό, στις δε συμβάσεις προσχώρησης, το προσχωρόν ("αδύναμο") μέρος συνήθως απολαμβάνει εκ του νόμου υψηλότερης προστασίας π.χ. καταχρηστικότητα γενικών όρων συναλλαγών.

Μη κανουμε λοιπόν καραμέλα τη λέξη καταχρηστικότητα και μην τη πετάμε όπου να ναι, γιατί μόνο την ασχετοσύνη μας αποδεικνύουμε και τίποτε άλλο.

 

Το περιεχόμενο λοιπόν μιας EULA είναι το περιεχόμενο μιας σύμβασης και όταν καλείται ο χρήστης (και όχι ιδιοκτήτης,, ,,,, μην ακουω βλακείες ..... ιδιοκτήτης του υλικού φορέα είσαι (π.χ. dvd) και μονο όταν αυτό υπάρχει, όχι του λογισμικού) να συμφωνήσει στην EULA καλείται να απαντήσει σε μία πρόταση για σύναψη σύμβασης. Αν θέλει απαντάει θετικά αν όχι αρνητικά.

 

Το ζήτημα γίνεται περίπλοκο στη συνέχεια...

Κατά κανόνα η EULA γίνεται γνωστή στον χρήστη αφού αυτός έχει ήδη πληρώσει (αγοράσει) την άδεια χρήσης και συνήθως κατά την εγκατάσταση του λογισμικού ή κατά την πρώτη του χρήση. Σε περίπτωση που δε συμφωνεί ο χρήστης τι γίνεται? Ο μεταπωλητής ή ο ιδιοκτήτης του λογισμικού πως προστατεύεται αφού έχει ήδη ανοιχθεί η συσκευασία?

Τη γίνεται στην περίπτωση που ένα hardware δεν μπορεί να τρέξει άλλο s;oftware (px.macbook που χωρίς macos δεν μπορεί να εγκατασταθεί άλλο OS?)

 

Ας δούμε όμως το ζήτημα των περιορισμών στο hardware (κάτι σαν vendor locking). Η apple ρητά περιορίζει τη χρήση του mac os σε υπολογιστές που έχει κατασκευάσει η ίδια. Είναι παράνομο? Καταρχήν όχι γιατί δεν απαγορέυεται πουθενά. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗ, επιχειρηματική και είναι σεβαστή (και αν θέλετε την αποψή μου σωστή ως προς την πορεία που έχει επιλέξει). Θα μπορούσε να είναι παράνομο αν σου έλεγε η EULA ότι μπορείς να εγκαθιστάς μόνο σε ACER. Τότε πιθανόν να κρινόταν ο όρος αυτός παράνομος ως αντίθετος με τον ελέυθερο ανταγνωνισμό. Εδώ όμως δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα για δύο λόγους: 1. Τα μακ μπορούν να θεωρηθούν μία ειδική αγορά από μόνα τους ...Δεν υπάρχει ανταγωνισμός ο οποίος πλήττεται. Το hardware και το OS είναι τόσο σφικτά δεμένα προϊόντα που αποτελούν διακριτό προϊόν, άλλωστε το OS δεν πωλείται για άλλους υπολογιστές αλλά μόνο για αυτούς της apple, οπότε δεν υπάρχει ανταγωνιστική ειδική αγορά. 2. Η επιρροή του περιορισμού αυτού στην αγορά των υπολογιστών είναι αμελητέα.

 

Είναι λοιπόν νόμιμο? ΝΑΙ

Εϊναι ηθικό; Μου είναι αδιάφορο άλλωστε η ηθική είναι εντελώς υποκειμενική και για αυτό αστεία ως επιχείρημα.

Μου αρέσει; όχι

Είναι επιχειρηματικά σωστό? ΝΑΙ ξεκάθαρα ΝΑΙ γιατί?

 

Γιατί παρά τις ανακρίβειες που γράφτηκαν η Apple είναι εταιρία κατασκευής hardware και μάλιστα ακριβού αλλά και ποιοτικού hardware. Όποιος δεν το αναγνωρίζει αυτό είναι είτε κακοπροαίρετος ή ηλίθιος. Καντε μια βόλτα στο engadget για να δείτε την ποσοστό αναμενόμενων βλαβών σε βάθος τριετίας (τελευταία θέση ΗΡ με ποροστό 25,6%). Ποιος μπορεί να πει ότι το unibody macbook είναι χάλια προϊόν τεχνολογικά και σε δυνατότητες; Δεν κατάλαβα? από που και ως που? και σε ποιο σημείο ακριβώς; στον καινοτότμο σχεδιασμό, στην οθόνη; στον πρωτοποριακή μπαταρία; Ή ο imac ? Παντε πάρτε οθόνη με τα χαρακτηριστικά της οθόνης του imac 27 και ελάτε να μου πείτε τιμή. Και να συγκρίνετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τους imac με υπολογιστές al in one όχι με το κονσερβοκούτι (αλλά σε κάθε περίπτωση πανίσχυρο ) του πλαισίου...... πότε θα γίνει αυτό επιτέλους κατανοητό?

 

Εφόσον λοιπόν η apple προσδοκά έσοδα από το hardware και διαθέτει ένα OS κομμένο και ραμμένο στο hardware σε τέτοιο βαθμό που να αποτελεί πολλαπλασιαστή αξίας και απόδοσης, αυτό το OS θα το διαφυλάξει ως κόρη οφθαλμού κάνοντάς το μία ακόμα αιτία να στραφεί κάποιος προς το hardware. ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ και το χαίρομαι. έβαλα hackintosh και τσίμπησα.

 

Αυτά τα ολίγα ...

και αι σιχτιρ πια

Επεξ/σία από hasodikis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@hasodikis

Κάπου το έχασες...

 

Είναι επιχειρηματικά σωστό? ΝΑΙ ξεκάθαρα ΝΑΙ γιατί?

 

ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ και το χαίρομαι. έβαλα hackintosh και τσίμπησα.

 

Έβαλες hackintosh παρά τις αντιρρήσεις της apple και τσίμπησες... Αλλά θεωρείς τη στάση της επιχειρηματικά σωστή... Το ότι εμποδίζει κι άλλους να την πατήσουν σαν κι εσένα...

 

I rest my case...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Επίσης να ξέρεις πολλά από υπολογιστές (όχι πως εγώ ξέρω) σημαίνει να ξέρεις πως είναι η κάρτα γραφικών, που βρίσκεται το τροφοδοτικό, πως κουμπώνει η RAM, πως διαχειρίζεται το pc τις εφαρμογές που βάζεις, γιατί κάνει αυτό έτσι κτλ. Πράγματα που ένας Apple user δεν θα μάθει αν δεν ασχοληθεί παραπάνω μόνος του.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να γίνει παραδεκτό ότι ένας mac user θέλει να λειτουργεί ο υπολογιστής του όπως το πλυντήριο. Τον πλήρωσε παραπάνω για να κάνει μια δουλειά, δεν θέλει και δεν τον ενδιαφέρει να ξέρει από υπολογιστές και αν του χαλάσει απλά θα τον αποσυνδέσει και θα τον πάει στο μάστορα. Δεν είναι ντροπή, τον πλήρωσε για να μην χρειάζεται να ξέρει από υπολογιστές.

 

Δηλαδη εμεις οι mac user τωρα εχεις την εντυπωση οτι πηγαμε απευθειας στα mac και ετσι ειμαστε τελειως ασχετοι.θα μιλησω για μενα που και λογω του νεαρου της ηλικιας μου(39):-D,ξεκινησα απο windows 95,εχω αλλαξει 9 desktop υπολογιστες 5 laptop(το πρωτο μου το κινεζικο το εκαψα γιατι δεν εβρισκα μνημες και δοκιμασα με ενα μαχαιρι μοκετων να μεγαλωσω τις εγκοπες γιατι δεν κουμπωναν οι πιο κοντινες που βρηκα.),2 καμμενα τροφοδοτικα και 2 σετ μνημες απο overclocking που δοκιμασα,και 1 motherboard απο φυσικα αιτια.εχεις την εντυπωση οτι τα πηγα σε μαστορα.και μην μιλησω για την εποχη ενδιαμεσα windows 95/98 που τα αντιικα ηταν ακομα σε παρθενογενεση και οι ιοι καναν παρτι,και δεν υπηρχαν backup προγραμματα και αντε να κανεις format καθε 3 και λιγο.ασε το dialer που ειχα φαει και μου ηρθε 40000 δραχμες λογιαρασμος οτε,ενω το antivirus υποτιθεται οτι σε προστατευε.και στο τελος τι εγινε.απλα τα βαρεθηκα ολα αυτα.εδω και 16 μηνες που χρησιμοποιω μακ,δεν εχω κανει format,δεν εχω πιασει ιο,δεν με εχει πουλησει κανενα προγραμμα.αυτα και μονο φτανουν,και νομιζω οτι πολλοι απο τους mac user καταλαβαινουν ακριβως τι εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εμεις οι mac user τωρα εχεις την εντυπωση οτι πηγαμε απευθειας στα mac και ετσι ειμαστε τελειως ασχετοι.θα μιλησω για μενα που και λογω του νεαρου της ηλικιας μου(39):-D,ξεκινησα απο windows 95,εχω αλλαξει 9 desktop υπολογιστες 5 laptop(το πρωτο μου το κινεζικο το εκαψα γιατι δεν εβρισκα μνημες και δοκιμασα με ενα μαχαιρι μοκετων να μεγαλωσω τις εγκοπες γιατι δεν κουμπωναν οι πιο κοντινες που βρηκα.),2 καμμενα τροφοδοτικα και 2 σετ μνημες απο overclocking που δοκιμασα,και 1 motherboard απο φυσικα αιτια.εχεις την εντυπωση οτι τα πηγα σε μαστορα.και μην μιλησω για την εποχη ενδιαμεσα windows 95/98 που τα αντιικα ηταν ακομα σε παρθενογενεση και οι ιοι καναν παρτι,και δεν υπηρχαν backup προγραμματα και αντε να κανεις format καθε 3 και λιγο.ασε το dialer που ειχα φαει και μου ηρθε 40000 δραχμες λογιαρασμος οτε,ενω το antivirus υποτιθεται οτι σε προστατευε.και στο τελος τι εγινε.απλα τα βαρεθηκα ολα αυτα.εδω και 16 μηνες που χρησιμοποιω μακ,δεν εχω κανει format,δεν εχω πιασει ιο,δεν με εχει πουλησει κανενα προγραμμα.αυτα και μονο φτανουν,και νομιζω οτι πολλοι απο τους mac user καταλαβαινουν ακριβως τι εννοω.

Όχι σε καμία περίπτωση δεν είπα τους mac users άσχετους, ίσα ίσα που αρκετοί από αυτούς ξέρουν περισσότερα από μένα. Απλά λέω ότι όταν κάποιος πάρει ένα Mac το κάνει γιατί θέλει να λειτουργεί το pc σαν πλυντήριο. Θέλει αν χαλάσει κάτι να μην κάτσει να ψαχτεί σε forum και να δει αν φταίει η πάνω βίδα της κάρτας γραφικών ή ο driver 1.324121.4241 της κάρτας που δεν είναι συμβατός με τον παλιό driver της motherboard. Θα τον πάει στο κατάστημα και θα ξεγνοιάσει.

 

Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να το παραδεχτούν οι έχοντες mac εφόσον γι' αυτό πλήρωσαν. Ναι δεν ξέρεις/δεν ενδιαφέρεσαι/βαρέθηκες whatever και πήγες σε mac αλλά μην προσπαθήσεις να την πεις στους υπόλοιπους που κάθονται και ασχολούνται με firewall/spyware/μπλε οθόνες (μήπως κάποιοι έχουν ξεμείνει στα '98 στην προσπάθεια τους απλά να την πούν?) κτλ. To κάνουν γιατί γι' αυτούς ελευθερία > ευχρηστίας.

 

Γενικά δεν έχω καταλάβει γιατί πάντα κάποιοι θα βγουν να κατηγορήσουν την Apple και άλλοι να την υπερασπιστούν λες και πρόκεται για μετόχους ή για αλάνθαστες εταιρίες. Για άλλη δουλειά προορίζονται τα mac για άλλη τα pc. Όπως θα βγω να κράξω μια εταιρία όταν πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, έτσι θα βγω να την υποστηρίξω αν βγάλει κάτι χρήσιμο αδιαφορώντας για το brand loyalty και αηδίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σε καμία περίπτωση δεν είπα τους mac users άσχετους, ίσα ίσα που αρκετοί από αυτούς ξέρουν περισσότερα από μένα. Απλά λέω ότι όταν κάποιος πάρει ένα Mac το κάνει γιατί θέλει να λειτουργεί το pc σαν πλυντήριο. Θέλει αν χαλάσει κάτι να μην κάτσει να ψαχτεί σε forum και να δει αν φταίει η πάνω βίδα της κάρτας γραφικών ή ο driver 1.324121.4241 της κάρτας που δεν είναι συμβατός με τον παλιό driver της motherboard. Θα τον πάει στο κατάστημα και θα ξεγνοιάσει.

 

Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί είναι κακό να το παραδεχτούν οι έχοντες mac εφόσον γι' αυτό πλήρωσαν. Ναι δεν ξέρεις/δεν ενδιαφέρεσαι/βαρέθηκες whatever και πήγες σε mac αλλά μην προσπαθήσεις να την πεις στους υπόλοιπους που κάθονται και ασχολούνται με firewall/spyware/μπλε οθόνες (μήπως κάποιοι έχουν ξεμείνει στα '98 στην προσπάθεια τους απλά να την πούν?) κτλ. To κάνουν γιατί γι' αυτούς ελευθερία > ευχρηστίας.

 

Γενικά δεν έχω καταλάβει γιατί πάντα κάποιοι θα βγουν να κατηγορήσουν την Apple και άλλοι να την υπερασπιστούν λες και πρόκεται για μετόχους ή για αλάνθαστες εταιρίες. Για άλλη δουλειά προορίζονται τα mac για άλλη τα pc. Όπως θα βγω να κράξω μια εταιρία όταν πουλήσει φύκια για μεταξωτές κορδέλες, έτσι θα βγω να την υποστηρίξω αν βγάλει κάτι χρήσιμο αδιαφορώντας για το brand loyalty και αηδίες.

 

και φυσικα εγω το παραδεχομαι οτι πηγα σε μακ επειδη βαρεθηκα ολα αυτα που περιεγραψα.και φυσικα ειναι και δικαιωμα σου να ασχολεισαι με firewall/spyware κτλ εφοσον σου αρεσει.ειδικα οσον αφορα εμενα ουτε fanboy ειμαι και το ξερουν οι πιο πολλοι,αλλα δεν μπορω να μην πω τα καλα της apple,εφοσον εχω ιδια αποψη,αλλα αυτο που με εκνευριζει αφανταστα ειναι οταν βγαινουν καποιοι και κατηγορουν ενα λειτουργικο το οποιο ποτε δεν εχουν χρησιμοποιησει,και εχουν αποψη απο καποια πραγματα που εχουν διαβασει σε καποια φορουμ,η εστω μια μικρη οπτικη επαφη σε καποιο καταστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

I appeal

 

@hasodikis

Κάπου το έχασες...

 

 

 

Έβαλες hackintosh παρά τις αντιρρήσεις της apple και τσίμπησες... Αλλά θεωρείς τη στάση της επιχειρηματικά σωστή... Το ότι εμποδίζει κι άλλους να την πατήσουν σαν κι εσένα...

 

I rest my case...

 

Φίλε μου πιανεις δυο διακριτά μέρη του ποστ μου τα ενώνεις και χάνεις τη μπάλα...Η στάση της είναι επιχειρηματικά σωστή γιατί σε αναγκάζει και με το λειτουργικό της να αγοράσεις το hardware της. Κρατώντας το λοιπόν κλειστό, αντισυμβατικό και δυσλειτουργικό σε ο,τιδηποτε εκτός από το hardware της.... σε σπρώχνει προς τα εκεί, αφού μπορείς να το εκμεταλευτείς πλήρως μονο στο hardware για το οποίο έχει στηθεί και πάνω στο οποίο κελαηδάει.

 

Αυτό συνέβη και με μένα.... ¨οπως είπα και στο ποστ μου δε συμφωνώ με τις eula.. (δυστυχώς δε μου πέφτει λόγος δεν μου ανήκει το λογισμικό) ... και για αυτό την έγραψα στα παλαιότερα και προχώρησα στην εγκατάσταση.,.. δεν αντέγραψα.... είχα αγοράσει το mac os x και παραβίασα την eula του τουλάχιστον σε 2 όρους, στην εγκατάσταση σε μη apple μηχάνημα και στην τροποποίηση του κώδικα.

 

Ποιος κέρδισε από αυτό ? μα φυσικά η apple, αφού από pclinuxos και debian (ναι ναι και rpm και deb... έχει κανείς κάποιο πρόβλημα?) έχω ήδη ένα macbook pro και ετοιμάζομαι για ένα imac (......:o).

Αν όμως ήταν ανοικτό και μπορούσα να τρέξω mac os στο pc του πλαισίου ελέυθερα θα αγόραζα imac? μάλλον όχι... δε θα είχαν όλοι αυτοί τη συμπεριφορά αλλά πολλοί σιγουρα,

Από εκεί και ύστερα το ίδιο το mac os θα γινόταν πολύ ασταθές στην ανάγκη του να υποτηρίξει τοσο πολύ hardware.

 

 

Τι δεν κατάλαβες τώρα?

Επεξ/σία από hasodikis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I appeal

 

Φίλε μου πιανεις δυο διακριτά μέρη του ποστ μου τα ενώνεις και χάνεις τη μπάλα...Η στάση της είναι επιχειρηματικά σωστή γιατί σε αναγκάζει και με το λειτουργικό της να αγοράσεις το hardware της. Κρατώντας το λοιπόν κλειστό, αντισυμβατικό και δυσλειτουργικό σε ο,τιδηποτε εκτός από το hardware της.... σε σπρώχνει προς τα εκεί, αφού μπορείς να το εκμεταλευτείς πλήρως μονο στο hardware για το οποίο έχει στηθεί και πάνω στο οποίο κελαηδάει.

 

Αυτό συνέβη και με μένα.... ¨οπως είπα και στο ποστ μου δε συμφωνώ με τις eula.. (δυστυχώς δε μου πέφτει λόγος δεν μου ανήκει το λογισμικό) ... και για αυτό την έγραψα στα παλαιότερα και προχώρησα στην εγκατάσταση.,.. δεν αντέγραψα.... είχα αγοράσει το mac os x και παραβίασα την eula του τουλάχιστον σε 2 όρους, στην εγκατάσταση σε μη apple μηχάνημα και στην τροποποίηση του κώδικα.

 

Ποιος κέρδισε από αυτό ? μα φυσικά η apple, αφού από pclinuxos και debian (ναι ναι και rpm και deb... έχει κανείς κάποιο πρόβλημα?) έχω ήδη ένα macbook pro και ετοιμάζομαι για ένα imac (......:o).

 

Τι δε κατάλαβες τώρα?

 

Πιάνω δύο αλληλοσυγκρουόμενα κομμάτια στο post σου πάνω στο ίδιο θέμα, διαφωνείς;

 

Δεν βλέπω να έχασα κάτι, εσύ είπες πως τσίμπησες το "δόλωμα" και πήρες apple περνώντας πρώτα μέσω hackintosh ενώ νωρίτερα έχεις αρνηθεί πως αυτή η πρακτική ουσιαστικά βοηθάει στις πωλήσεις της apple. Μπροστά ήσουν όταν αγόραζες mac! "Δεν τρώω γλυκά" και "εχθές έφαγα μία τούρτα" όσο "διακριτά μέρη" και να είναι δεν κολλάνε στο ίδιο post!

 

Τι λέω: Ασε ρε apple τα hackintosh ήσυχα να δοκιμάσουν οι χρήστες το λειτουργικό σου και θα τσιμπήσεις πωλήσεις ακριβώς επειδή το OS στα δικά σου μηχανήματα παίζει καλύτερα.

 

Τι λες: Δούλεψα με hackintosh και μετά πήρα apple. Έκανες δηλαδή αυτό που λέω, δοκίμασες και έγινες πελάτης. Καλά μέχρι εδώ και συμφωνούμε. Διαφωνούμε στο ότι παρ' ότι το έκανες και αγόρασες δεν το θεωρείς υπέρ της apple αν τα hackintosh βοηθήσουν στο να αγοράσουν κι άλλοι.

 

Ας κάνει την πάπια, ας μη βγάλει σωστούς drivers, ας αλλάξει στο μέλλον τις προδιαγραφές για να μην παίζει το επόμενο macos στα παλιά hackintosh. Εν ολίγοις ας κάνει υπομονή υποσκάπτοντας τα hackintosh. Πρώτα τσιμπάει το ψάρι και μετά τραβάμε την πετονιά. Τίποτα δεν έμαθαν από τον Βασιλάκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι λέω: Ασε ρε apple τα hackintosh ήσυχα να δοκιμάσουν οι χρήστες το λειτουργικό σου και θα τσιμπήσεις πωλήσεις ακριβώς επειδή το OS στα δικά σου μηχανήματα παίζει καλύτερα.

 

 

Μα τα αφηνει,βλεπεις εσυ να κυνηγανε κανενα χρηστη; Τι επειδη το γραφει το EULA; Αλλα θελει να πουλαει μονο αυτη τα μηχανηματα. Αυτη τη στιγμη της αρκει αυτο το κομματι που εχει. Καλυπτει μια αλλη αναγκη

 

Τοσα χρονια η Microsoft κυνηγαει τους πειρατες; Αντε με κανενα WGA να σου μαυρισει το wallpaper, κατι που βγαινει σε 1 λεπτο. Ετσι κατακτησε κι αυτη τον κοσμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά το γεγονός που συζητάμε έχει τίτλο "Παράνομη και με δικαστική απόφαση η εγκατάσταση MacOS X σε μη-Apple υπολογιστές" και συμφωνείτε πως αφήνει τα hackintosh ήσυχα;

 

Το απαγορεύει σε χρήστες μέσω eula (απ' ότι λέτε, δεν την έχω διαβάσει) και πλεον απαγορεύει και με δικαστική απόφαση να πωλούνται hackintosh. Αν αυτό το μετράτε ως "τα αφήνει ήσυχα" τι θα έπρεπε να κάνει για να θεωρήσετε πως τα απαγορεύει;

 

Η microsoft τόσα χρόνια λέει βάλτε windows όπου γουστάρετε. Τώρα που κάνει ότι θέλει στην αγορά άρχισε τα "xp μόνο αν έχει ένα giga, 160GB σκληρό" κ.λ.π. ππριές. Αυτή είναι η διαφορά, ή περιμένεις και βάζεις τους όρους όταν βρίσκεσαι σε θέση ισχύος ή βιάζεσαι και τρως πόρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...