Προς το περιεχόμενο

the Post Rock thread


Physics_Rulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Dεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν post,σημασια εχει πως ειναι θεοι!Το συγκεκριμενο κομματακι το ακουω 3-4 φορες την μερα,για αντιβιωση!

 

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble - Pearls For Swine

 

http://www.youtube.com/watch?v=sX0LMv5Pu58

 

Η φάση είναι ότι έψαχνα σε ποιο τόπικ να το βάλω και λέω, άντε ας το βάλω εδώ. Και μπάινω και βλέπω ότι τους έχεις αναφέρει...

 

Τέλος πάντων. Θεικοί.

 

Τόσο θεικοί που θα πάω Λάρισα να τους ακούσω. 15 Μαίου για όποιον ενδιαφέρεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...
  • Απαντ. 529
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όχι. Η εικόνα ήταν πριν το ακούσω. Το έχω ακούσει μόνο μια φορά και δεν μπορώ να κρίνω ακόμα...

 

δε με ενθουσίασε πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένες μου post rock μπάντες έιναι Godspeed you! black emperor, Mono, explosions in the sky, god is an astronaut, Saxon shore, Caspian, Pelican. Επίσης προτείνω Kinski http://www.last.fm/music/Kinski?ac=kinski και Let airplanes circle overhead.http://www.last.fm/music/Let+Airplanes+Circle+Overhead

 

6 Φεβρουαρίου στο Κυτταρο παίζουν God is an astronaut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Η εικόνα ήταν πριν το ακούσω. Το έχω ακούσει μόνο μια φορά και δεν μπορώ να κρίνω ακόμα...

 

δε με ενθουσίασε πάντως

 

 

Ακουσα τον καινούριο δίσκο απο Mogwai πριν απο κανα 2 μέρες κ δυστηχώς ούτε και εμένα με ενθουσίασε... Το ιδιο για μενα προσωπικά συμβαίνει και με άλλες "γνωστές" μπάντες όπως για τους 3 τελευταίους δίσκους των god is an astronaut

 

που θεωρώ οτι δεν συγκρίνονται πραγματικά με την ΚΑΜΙΑ με the end of the beginning, all is violent, all is bright... Το ιδιο με τις τελευταίες δουλειές απο read sparowes, 65dos, explosions in the sky, caspian κλπ (σε σύγκριση με τις παλιες πάντα οχι γενικότερα)

 

Aπο collapse under the empire το find a place to be safe ηταν πολύ καλός δίσκος σε σχέση με το system breakdown..Το the sirens sound μου τα χάλασε παλι...

 

Θα ήθελα να προτεινετε κανένα δίσκο απο 2009 μέχρι 2011 απο οποιαδήποτε post rock μπάντα που να πιστευετε οτι είναι δισκάρα γιατί σίγουρα θα υπάρχει κάτι που δεν θα έχω ακούσει μέχρι τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οι God is an astronaut είναι αδικαιολόγητα τόσο προωθημένοι. Σιγά το originality... Άντε, ορμήξτε να με φάτε τώρα :P

 

Μερικά albums (δεν είναι καθαρά postrock αλλά εγώ τα θεωρώ καλά releases):

 

1. Sailors with Wax Wings - Sailors with Wax Wings (2010)

(Όλο το album με συμμετοχές από: Swans, Godflesh, Behold…The Arctopus, Nadja, Slowdive, My Dying Bride, Katatonia, Current 93, Pyramids etc.)

2. Ninaian - For A Little Cruise (2010)

3. Voila! - Odessa (2009)

4. 52 Commercial Road - 52 Commercial Road (2008)

5. Cecilia::eyes - Mountain Tops Are Sometimes Closer To The Moon και φυσικά το τελευταίο τους "Here Dead We Lie"

6. RQTN - We were... We are

7. Long Distance Calling (γαμάτοι) - Avoid The Light (2010)

 

Τα παρακάτω ξεφεύγουν ακόμα πιο πολύ από postrock, αλλά αν κρίνω από τα comments, μπορεί να τα εκτιμήσει ο κόσμος! :D

 

1. A Backward Glance On A Travel Road - A Backward Glance On A Travel Road (2009)

2. Motek - Port Sunshine

3. Lights Out Asia - In the Days of Jupiter (και το Matador)

4. Pacific UV - Longplay 2 (2008)

5. Raised by Swans - No Ghostless Place (2010)

6. Halves - It Goes, It Goes (Forever & Ever) (2010)

7. Sometree - Yonder (2009)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οι God is an astronaut είναι αδικαιολόγητα τόσο προωθημένοι. Σιγά το originality... Άντε, ορμήξτε να με φάτε τώρα :P

 

Σιά μην σε φάμε επειδή είπες την γνώμη σου.

 

Αλλά όταν λες προωθημένοι? Απο που και ποιούς? Και δεν μιλάω μόνο για τους συγκεκριμένους αλλά γενικά για όλο τον χώρο της ποστ ότι είναι ο πιο μη προωθημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιά μην σε φάμε επειδή είπες την γνώμη σου.

 

Αλλά όταν λες προωθημένοι? Απο που και ποιούς? Και δεν μιλάω μόνο για τους συγκεκριμένους αλλά γενικά για όλο τον χώρο της ποστ ότι είναι ο πιο μη προωθημένος.

 

Γενικότερα, από τους διοργανωτές μας - λογικό μεν αφού έχουν τόσους οπαδούς. Αλλά τώρα, με τη συναυλία τους μέσα στο 2011, θα είναι η τρίτη φορά που έρχονται Ελλάδα ενώ άλλα συγκροτήματα που κατ'εμέ είναι πολύ καλύτερα δεν έχουν πατήσει το πόδι τους ακόμα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα προτεινατε σε καποιον που δεν εχει ξανακουσει Post Rock, ειναι ομως όπεν μάιντιντ σε σημειο αηδιας;

 

Μοιαζει καθολου με το progressive?

 

To post είναι μια αφηρημένη έννοια. Συνήθως συμφωνεί με ροκ μουσική, μάλλον χωρίς στίχους, μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια και όχι πολύ συμβατικούς ρυθμούς.

 

Ξεκίνα με mogwai. Θα έλεγα ότι πιο κοντά σε ένα συνηθισμένο αυτί είναι το album Mr. Beast το οποίο όπως όλα τα άλλα ακούγεται ολόκληρο από την αρχή μέχρι το τέλος τουλάχιστον 3 φορές.

 

Κάθε φορά που ξανακούς ένα καλό post rock album θα ανακαλύπτεις καινούργια πράγματα και θα το ζεις λίγο διαφορετικά B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα προτεινατε σε καποιον που δεν εχει ξανακουσει Post Rock, ειναι ομως όπεν μάιντιντ σε σημειο αηδιας;

 

Μοιαζει καθολου με το progressive?

 

Έχω εδώ κι έναν μήνα που έχω ετοιμάσει μια μικρή playlist να την παίξω στο ootr με αφιέρωση στο ποστ αλλά όλο το αναβάλω. Όταν με το καλό το αποφασίσω θα σε πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To post είναι μια αφηρημένη έννοια. Συνήθως συμφωνεί με ροκ μουσική, μάλλον χωρίς στίχους, μεγάλα σε διάρκεια κομμάτια και όχι πολύ συμβατικούς ρυθμούς.

 

Ξεκίνα με mogwai. Θα έλεγα ότι πιο κοντά σε ένα συνηθισμένο αυτί είναι το album Mr. Beast το οποίο όπως όλα τα άλλα ακούγεται ολόκληρο από την αρχή μέχρι το τέλος τουλάχιστον 3 φορές.

 

Κάθε φορά που ξανακούς ένα καλό post rock album θα ανακαλύπτεις καινούργια πράγματα και θα το ζεις λίγο διαφορετικά B)

Γουσταρω.

 

Θ΄ακολουθησω τη συμβουλη σου. Αρχιζω με Mogwai. Παιζει να πορωθω κιολας, γιατι με τραβανε τα πειραματικα-αντισυμβατικα.

 

thnx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...