Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου υπολογιστή


honalx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Μετά από χρόνια αδράνειας αποφάσισα να αγοράσω νέο υπολογιστή για να μπορώ να παίξω κανένα σοβαρό παιχνίδι στο pc. Η χρήση του εκτός από παιχνίδια, είναι ερασιτεχνική επεξεργασία photo και video, επαγγελματική χρήση προγραμμάτων όπως autocad 2d, solidworks, ταινίες, κτλ. Το σύστημα θα συνδυαστεί με οθόνη 24'' dell u2410.

 

To ξέρω ότι οι παρακάτω επιλογές αγγίζουν τα όρια της υπερβολής, αλλά δυστυχώς το μάτι δύσκολα ικανοποιείται και επιπλέον, το σύστημα χρηματοδοτείται 50% από εμένα και 50% από κρατικό πρόγραμμα χρηματοδότησης.

 

Για το λόγο αυτό ζητώ την δική σας συμβολή και σχόλια για την εκλογίκευση ή μη του συστήματος.

 

Ευχαριστώ

post-137567-129063037006_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσάμπα λ7 στη Diamond 5870.

Το ίδιο θα έλεγα και για την κάρτα ήχου.

Υπερβολή τα 8GB κατ' εμέ, αλλά ίσως και όχι.

Δίσκους για storage 2 τέτοιους.

 

Αυτά γι' αρχή. :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος μου.. το Diamond έπρεπε να τονίσω βασικά.

 

Αν θες 5870 πήγαινε σε αυτήν καλύτερα.

 

Αναμένεται 5970 πάντως, αλλά τη θεωρώ τρελό overkill (to say the least).

 

Δε νομίζω ότι θα κερδίσεις κάτι με 3d party sound card, απ' τη στιγμή που δε βλέπω να τη χρειάζεσαι κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις μεγάλο κουτί οπότε το modu μπορεί να γίνει -> http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/PSU/Enermax-Epr625Awt-Pro82-625W-EPR625AWT-625W-PRO-82.htm

 

Για δίσκους και gpu στα είπε ο phanispal

 

Τα 8gb ram κράτα τα καλύτερα... χαμένα δεν πάνε ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε να πάω για 5850?

 

Η επιπλέον κάρτα ήχου γενικά βοηθάει σε κάτι ή είναι τελείως περιττή?

 

Για του δίσκους έχεις δίκιο. Ευχαριστώ.

 

Τι παιχνιδια παιζεις το σημαντικοτερο??γιατι μπορει ακομα και η 5850 να σου ειναι αχρηστη αν δεν παιζεις απαιτητικα παιχνιδια..

 

 

επισης αν δεν εχεις ηδη ενα πληκτρολογιο-ποντικι-ηχεια διαλεξε καποια.....αν δεν ειναι αυτα καλα ειναι σαν φαγητο χωρις αλατι...και μην τα παραμελεις επειδη ειναι φτηνα αν παρεις καλα δεν ειναι φτηνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παιχνίδια κυρίως company of heroes, call of duty, gothic 3 γενικά δεν ακολουθώ μια συγκεκριμένη κατηγορία, λίγο απ' όλα.

 

Από πληκτρολόγιο, ποντίκι έχω ένα (πρίν 4 χρόνια) logitech dinovo bluetooth το οποίο συνεχίζει να αντέχει, ενώ από ηχεία υπάρχουν 7.1 της altec lansing (πρίν 6-7 χρόνια). Πάντως είμαι ανοιχτός σε πρότάσεις.

 

Τώρα την 5870 την διάλεξα λόγω οθόνης και μέγιστης ανάλυσης της.

 

@ caution

Γενικά το τροφοδοτικό είναι το ίδιο αθόρυβο?

 

Τέλος, επειδή παίζει το να μην υλοποιηθεί το πρόγραμμα χρηματοδότησης και να το πάρω 100% μόνος μου από που θεωρείται ότι θα μπορούσα να κόψω ώστε να μην χάσω πολύ σε ποιότητα και επιδόσεις? πχ ι5, 5850, gigabyte ud4?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιρετικό τροφοδοτικό:

 

modu = modular δηλαδή βγαίνουν τα "άχρηστα" καλώδια

pro = όλα τα καλώδια μένουν πάνω

 

 

 

 

 

 

προτιμάμε το δεύτερο εφόσον έχουμε και καλό κουτί για διάφορους λόγους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από παιχνίδια κυρίως company of heroes, call of duty, gothic 3 γενικά δεν ακολουθώ μια συγκεκριμένη κατηγορία, λίγο απ' όλα.

 

Από πληκτρολόγιο, ποντίκι έχω ένα (πρίν 4 χρόνια) logitech dinovo bluetooth το οποίο συνεχίζει να αντέχει, ενώ από ηχεία υπάρχουν 7.1 της altec lansing (πρίν 6-7 χρόνια). Πάντως είμαι ανοιχτός σε πρότάσεις.

 

Τώρα την 5870 την διάλεξα λόγω οθόνης και μέγιστης ανάλυσης της.

 

@ caution

Γενικά το τροφοδοτικό είναι το ίδιο αθόρυβο?

 

Τέλος, επειδή παίζει το να μην υλοποιηθεί το πρόγραμμα χρηματοδότησης και να το πάρω 100% μόνος μου από που θεωρείται ότι θα μπορούσα να κόψω ώστε να μην χάσω πολύ σε ποιότητα και επιδόσεις? πχ ι5, 5850, gigabyte ud4?

 

επειδη βλεπω πως τα ηχεια/πληκτρολογιο/ποντικι ειναι παλια καλυτερα αλλαξε τα..οσο σημαντικη ειναι μία καρτα γραφικων για την απολαυση ενος παιχνιδιου αλλο τοσο ειναι και ο ηχος και το πληκτρολογιο/ποντικι..παντως το PC σου πολυ καλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες μήπως να αναφέρεις κάποιους;

 

(Για το modu)

 

 

-Περισσότερα "ευπαθή" σημεία.

-Πτώσεις τάσεις λόγω συνδέσεων.

-Τιμή

-.

-.

 

 

 

 

Θέλεις και άλλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tomshardware.com/news/power-supplies-psu,8016.html

 

Due to their look, convenience, and cost savings for manufacturers, modular plugs have become a popular power supply feature. Unfortunately, there has been little or no discussion of the impact of this feature on overall performance and reliability. The fact is, modular plugs limit power by adding to electrical resistance. The voltage drop can be as much as would occur in 2 feet of standard wire. Worse yet, modular plugs utilize delicate pins that can easily loosen, corrode, and burn, creating the potential for a major system failure. That's why professional system builders specify uninterrupted wire!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...