Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμηση σε 2-3 "κομματια"!!!


stabill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φιλοι και φιλες forumιστες και forumιστριες!:-D

 

Σκεφτομαι την αναβαθμηση του "θηριου" μου (βλεπετε στην υπογραφη τι εχω εδω και 3 χρονια), εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου και θελω την γνωμη σας για τις επιλογες μου πριν κανω την "κινηση"...!

 

Πρωτα απ'ολα να επισημανω οτι:

 

1) Δεν αλλαζω καρτα γραφικων διοτι με καλυπτει ακομα απολυτα.

2) Πηγαινω σε AMD καθαρα για λογους τιμης. Αρχικα σκεφτομουν Intel I7 και τιποτα αλλο, αλλα οι τιμες των επεξεργαστων και των M/B με "εδιωξαν " μακρυα (μαλλον εχουν τρελλαθει στην Intel...). Για I5 δεν ξερω, ισως ναι, ισως οχι, δεν ειναι και φθηνοτεροι απο τους AMD...

3) Η αναβαθμηση γινεται καθαρα για λογους "ψωνιου" και οχι γιατι εχω καποιο προβλημα με το υπαρχον μηχανημα. Απλα καθε 2-3 χρονια, "τα δινω"...! (μεσα σε καποια πλαισια βεβαια...):lol:

 

Παμε λοιπον!

 

Επεγεργαστης: AMD PHENOM II X4 965 3.4GHZ QUAD-CORE BLACK BOX EDITION Ποσο χειροτερος ειναι απο τους γ@μ@κριβους I7???

Motherboard: GIGABYTE GA-MA790XT-UD4P

Μνημες: OCZ Intel XMP Ready 4GB Dual Channel Kit DDR3-1333 (PC3-10666,7-7-7 20, OCZ3X13334GK Απότι βλεπω εχουν πολυ χαμηλα timings. Καλες δεν ειναι? Δεν νομιζω να παω για περισσοτερο απο 4 gb...

 

Σχετικα με τις μνημες, γιατι ολες οι m/b υποστηριζουν μεχρι 1800 ή 2000 mhz, αλλα αναφερουν οτι απο 1600 και πανω ειναι O.C.???

 

Ολα τα παραπανω (με τιμες απο Πλαισιο ή E-Shop που τεσεκαρα), βγαινουν κατι λιγοτερο απο 400 euros.

 

Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ) Άποψη : τσιμπάς έναν i5 750 που πληρή όλα τα κριτήρια απόδοσης/τιμής. Σίγουρα χωράνε η μητρική και οι ram στο budget σου .

 

2. ) 2η Άποψη : βρίσκεις έναν used Q9550, τσιμπάς 2 γίγα ραμ , μια 5850 και είσαι άρχοντας.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ) Άποψη : τσιμπάς έναν i5 750 που πληρή όλα τα κριτήρια απόδοσης/τιμής. Σίγουρα χωράνε η μητρική και οι ram στο budget σου .

 

2. ) 2η Άποψη : βρίσκεις έναν used Q9550, τσιμπάς 2 γίγα ραμ , μια 5850 και είσαι άρχοντας.

 

;)

 

"Κερδιζω" πολλα με την πρωτη αποψη? Ειναι πολυ ισχυροτερος απο την επιλογη μου, ή απλα πιο "καινουργιος"? (ή τελος παντων αλλης γενιας???) Αυτο που επελεξα εγω ειναι το "ισχυροτερο" απο υπολογιστικης ισχυος της AMD. Αυτο που μου λες εσυ, ειναι ο "χαμηλοτερος" των I5...

 

Και κατι αλλο: οι Ι5 ειναι κατι σαν "πετσοκομμενοι" Ι7???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ιδιους ενδιασμους ειχα φιλε και με σενα . να παρω i7 η i5 ?

και τελικως κατεληξα σε AMD με τα ιδια κομματια που ποσταρες .

 

αν ψαξεις το θεμα μου που ειναι 4-5 ημερων πριν θα το δεις και ειχα κανει αναλυσεις με τα παιδια του φορουμ εδω ... ισως παρεις μια γνωμη

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:58 ----------

 

για του λογου το αληθες εγω κατεληξα εδω

 

http://i45.tinypic.com/2a7hkch.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ιδιους ενδιασμους ειχα φιλε και με σενα . να παρω i7 η i5 ?

και τελικως κατεληξα σε AMD με τα ιδια κομματια που ποσταρες .

 

αν ψαξεις το θεμα μου που ειναι 4-5 ημερων πριν θα το δεις και ειχα κανει αναλυσεις με τα παιδια του φορουμ εδω ... ισως παρεις μια γνωμη

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:58 ----------

 

για του λογου το αληθες εγω κατεληξα εδω

 

http://i45.tinypic.com/2a7hkch.jpg

 

Πολυ καλο το συστημα σου... Το θεμα σου δεν το ειδα, θα το ψαξω τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους ιδιους ενδιασμους ειχα φιλε και με σενα . να παρω i7 η i5 ?

και τελικως κατεληξα σε AMD με τα ιδια κομματια που ποσταρες .

 

αν ψαξεις το θεμα μου που ειναι 4-5 ημερων πριν θα το δεις και ειχα κανει αναλυσεις με τα παιδια του φορουμ εδω ... ισως παρεις μια γνωμη

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:58 ----------

 

για του λογου το αληθες εγω κατεληξα εδω

 

http://i45.tinypic.com/2a7hkch.jpg

 

fail κατα τη γνωμη μου το συστημα για τα 1700€ αλλα τη να κανεις αποψεις ειναι αυτες.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας φιλοι και φιλες forumιστες και forumιστριες!:-D

 

Σκεφτομαι την αναβαθμηση του "θηριου" μου (βλεπετε στην υπογραφη τι εχω εδω και 3 χρονια), εχω καποια πραγματα στο μυαλο μου και θελω την γνωμη σας για τις επιλογες μου πριν κανω την "κινηση"...!

 

Πρωτα απ'ολα να επισημανω οτι:

 

1) Δεν αλλαζω καρτα γραφικων διοτι με καλυπτει ακομα απολυτα.

2) Πηγαινω σε AMD καθαρα για λογους τιμης. Αρχικα σκεφτομουν Intel I7 και τιποτα αλλο, αλλα οι τιμες των επεξεργαστων και των M/B με "εδιωξαν " μακρυα (μαλλον εχουν τρελλαθει στην Intel...). Για I5 δεν ξερω, ισως ναι, ισως οχι, δεν ειναι και φθηνοτεροι απο τους AMD...

3) Η αναβαθμηση γινεται καθαρα για λογους "ψωνιου" και οχι γιατι εχω καποιο προβλημα με το υπαρχον μηχανημα. Απλα καθε 2-3 χρονια, "τα δινω"...! (μεσα σε καποια πλαισια βεβαια...):lol:

 

Παμε λοιπον!

 

Επεγεργαστης: AMD PHENOM II X4 965 3.4GHZ QUAD-CORE BLACK BOX EDITION Ποσο χειροτερος ειναι απο τους γ@μ@κριβους I7???

Motherboard: GIGABYTE GA-MA790XT-UD4P

Μνημες: OCZ Intel XMP Ready 4GB Dual Channel Kit DDR3-1333 (PC3-10666,7-7-7 20, OCZ3X13334GK Απότι βλεπω εχουν πολυ χαμηλα timings. Καλες δεν ειναι? Δεν νομιζω να παω για περισσοτερο απο 4 gb...

 

Σχετικα με τις μνημες, γιατι ολες οι m/b υποστηριζουν μεχρι 1800 ή 2000 mhz, αλλα αναφερουν οτι απο 1600 και πανω ειναι O.C.???

 

Ολα τα παραπανω (με τιμες απο Πλαισιο ή E-Shop που τεσεκαρα), βγαινουν κατι λιγοτερο απο 400 euros.

 

Τι λετε?

 

μια χαρά είναι αν θες να κάνεις μια φθηνή αναβάθμιση παίρνεις και μια 5870 αργοτερα που θα πέσουν οι τιμές κάνεις o.c στον AMD PHENOM II X4 965 . Για ακριβό σύστημα πας σε 17 920 με χ58 βαση κατάλληλη και για τους νέους εξαπύρινους ή τη πιο φθηνή και σε ίδιες επιδοσεις Ι7 860 .Οι amd καλοι όσον αφορά τι τιμή τους αλλα σε τέρατα πας σε 17

 

υπάρχει και η λύση του 9550 ή ακόμα καλύτερα του 9650 αν το βρεις σε καλή τιμή οπως σου ανέφεραν πιο πάνω καλή λύση και πιο οικονομική και 2 γιγα ραμ και εισαι οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά είναι να θες να κάνεις μια φθηνή αναβάθμιση παίρνεις και μια 5870 αργοτερα που θα πέσουν οι τιμές κάνεις o.c στον AMD PHENOM II X4 965 . Για ακριβό σύστημα πας σε 17 920 με χ58 βαση κατάλληλη και για τους νέους εξαπύρινους ή τη πιο φθηνή και σε ίδιες επιδοσεις Ι7 860 .Οι amd καλοι όσον αφορά τι τιμή τους αλλα σε τέρατα πας σε 17

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:34 ----------

 

 

υπάρχει και η λύση του 9550 ή ακόμα καλύτερα του 9650 αν το βρεις σε καλή τιμή οπως σου ανέφεραν πιο πάνω καλή λύση και πιο οικονομική και 2 γιγα ραμ και εισαι οκ

 

Για "τερας" ξεκινησα κι εγω, αλλα οταν ειδα τον ακριβοτερο Ι7 να κανει σχεδον 900 euros και τις m/b να κανουν απο 200 και πανω (και μαλιστα οταν εμφανιστηκαν οι Ι5 και το 1156, οι καπως πιο φθηνες m/b με 1366 εξαφανιστηκαν ως δια μαγειας) τοτε ειπα να ξεφυγω απο την Intel μετα απο 11 χρονια...! Υπαρχουν βεβαια και φθηνοτεροι, αλλα οι m/b εξακολουθουν να ειναι..... αστα να πανε!!! Δεν νομιζω οτι αξιζουν ΤΟΣΑ λεφτα... Εχω την τρελλα μου κι εγω, αλλα οχι κι ετσι!!!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:56 ----------

 

Για την ιστορια με το o.c. στις μνημες που αναφερουν οι κατασκευαστες των motherboards δεν μου ειπε κανεις τιποτα... Τι παιζει με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikskarda, overkill το τροφοδοτικό και άκυρη η επιλογή της οθόνης, το ίδιο και ο 965 έναντι του 955.

 

γιατι overkill ? ειναι Corsair και modular . ξερω οτι θα μπορουσα να βαλω το Chieftec στα 750watt παλι με τα 99 ευρω απλα ηθελα ενα καλο τροφοδοτικο για να μεινει .

Δευτερον για την οθονη , ηταν η μονο με αναλυση 1900x1200 σε αυτα τα λεφτα (200-250).

Και επιτηδες διαλεξα τον 965 παροτι πληρωνεις 20 ευρω για 200Mhz παραπανω , απλα ηθελα να τα εχω καθως δεν ασχολουμαι με o.c

 

και επισης σημαντικο , το κουτι μονο του κανει κοντα στα 1200 με οτι θα εχει μεσα .

αν βαλουμε τα 200 ευρω της οθονης και τα 300 του UPS τοτε παμε στα 1700...

μην το βλεπετε σαν 1700 στο συνολο γιατι το UPS μενει για πολλα χρονια και η οθονη σιγουρα για 4 ως 5 το πολυ .

 

οποτε με 1200 ευρω για full tower case και overkill τροφοδοτικο μαζι με ολα τα υπολοιπα (Mobo,cpu,gpu 5870) νομιζω πως ειναι παρα πολυ καλα σαν λεφτα καθως αργοτερα μπορω να αναβαθμισω σε AMD 6core ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κερδιζω" πολλα με την πρωτη αποψη? Ειναι πολυ ισχυροτερος απο την επιλογη μου, ή απλα πιο "καινουργιος"? (ή τελος παντων αλλης γενιας???) Αυτο που επελεξα εγω ειναι το "ισχυροτερο" απο υπολογιστικης ισχυος της AMD. Αυτο που μου λες εσυ, ειναι ο "χαμηλοτερος" των I5...

 

Και κατι αλλο: οι Ι5 ειναι κατι σαν "πετσοκομμενοι" Ι7???

 

o AMD που εχεις διαλεξει είναι μία χαρα αν δε διαθετεις πολυ μεγαλο budget..σκεψου και τον ι5 φτηνος ειναι και αυτος..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:58 ----------

 

fail κατα τη γνωμη μου το συστημα για τα 1700€ αλλα τη να κανεις αποψεις ειναι αυτες.:P

 

αν εξαιρεσεις το οτι εχει βαλει AMD σε 1700 ευρω PC(που για μενα ουτε αυτο ειναι τραγικο γιατι μπορει να τον καλυπτει) τι ειναι FAIL??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o AMD που εχεις διαλεξει είναι μία χαρα αν δε διαθετεις πολυ μεγαλο budget..σκεψου και τον ι5 φτηνος ειναι και αυτος..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 19:58 ----------

 

 

αν εξαιρεσεις το οτι εχει βαλει AMD σε 1700 ευρω PC(που για μενα ουτε αυτο ειναι τραγικο γιατι μπορει να τον καλυπτει) τι ειναι FAIL??

 

Γιατι ειναι τραγικο να βαλεις AMD σε 1700 euros pc? Ειναι αναγκη να ειναι απαραιτητα I7 ή εστω Ι5? Αλλωστε το παιδι εξηγησε οτι 1700 βγηκε με οθονες, τροφοδοτικα & UPS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δειτε ακριβως να μην σας μπερδευουν τα 1700 δειτε την φωτο αυτη χωρις οθονη,πληκτρολογιο,UPS -->

http://i45.tinypic.com/2i06noh.jpg

δεν νομιζω οτι εχει να ζηλεψει τιποτα σε αυτα τα λεφτα απο εναν i5 η i7

και βγαινει και 100-150 ευρω πιο φτηνα οπου μπορω να τα δωσω αργοτερα για ενα SSD

αν ηταν ακριβως στα ιδια λεφτα θα διαλεγα αυτην την συνθεση ---> http://i50.tinypic.com/e1ez4h.jpg , που ειναι ισως 5% απο οτι αυτη με τον AMD , απλα το socket AM3 μπορει να παρει αναβαθμιση σε μελλοντικους 6cores ενω το socket 1156 δεν εχει ουσιαστικο μελλον .

 

οποτε φιλε μου εγω συμφωνω μαζι σου για αυτα που θες να διαλεξεις (σαν τα δικα μου δηλαδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το socket AM3 μπορει να παρει αναβαθμιση σε μελλοντικους 6cores ενω το socket 1156 δεν εχει ουσιαστικο μελλον .

 

οποτε φιλε μου εγω συμφωνω μαζι σου για αυτα που θες να διαλεξεις (σαν τα δικα μου δηλαδη)

 

Βεβαια, ποτε δεν ξερεις τι γινεται... Μπορει αυριο να ερθει η AMD και να σου πει.... "γινεται αναβαθμιση, αλλα εβγαλα και κατι "αλλους" και "καλυτερους" επεξεργαστες που χρειαζονται καινουργιες m/b... Σκασε τα φραγκα!!!":confused::mad::fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο το κανει η Intel ομως ανα 2 χρονια βγαζοντας συνεχεια αλλα socket ...

 

μην ξεχναμε οτι βγαινουν τωρα σιγα σιγα οι μητρικες με usb3/sata3 και θα βγει αργοτερα και με pci-express 3 και το τροφοδοτικο μου να παει και αυτο για αλλαγμα

 

οποτε παντα εισαι χαμενος απο την τεχνολογια , για αυτο κοιταξα να παρω κατι που να με συμφερει τωρα και με τα λιγοτερα λεφτα να πετυχω την σωστη αναλογη αποδοση/τιμη και πιστευω σε αυτο η AMD κερδιζουν για εναν απλο χρηστη σαν εμενα που απλα ειναι στο ιντερνετ,κατεβαζει,βλεπει ταινιες και παιζει οπως ολοι αλλα οχι σε τρελες καταστασεις gaming που να τον νοιαζουν τα 3-4fps παραπανω ..

 

για μενα προχωρα στην αγορα και θα εχουμε ετσι τα ιδια πραγματα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...